Свържете се с нас

СВЯТ

Газовите амбиции на Полша я скарват с цяла Европа

Газовият въпрос провокира конфликти на Полша не само с Русия, но и с редица други европейски страни. Уж Варшава трябва да е доволна – тя получи редица нови източници на газ и дори се надява да диктува условията си на пазара в бъдеще. Защо тогава поляците предявяват все повече претенции по газовия въпрос, включително към своите съседи и Брюксел?

Още на 1 ноември Полша започна да получава газ от Норвегия по Балтийския газопровод. Поради технически проблеми (газопроводът все още се настройва), капацитетът на “Балтийската тръба” беше ограничен. Според оператора на норвежката газова система “Газко” през ноември дневните доставки не са надвишавали 6,3 милиона кубически метра на ден – и това е само 20% от капацитета на Балтийския газопровод. Такива доставки са почти един и половина пъти по-ниски от сегашния внос на реално руски газ в Полша от Германия (10 милиона кубически метра на ден) – на реверс през газопровода Ямал-Европа, който Полша пое насилствено под контрол.

Експертите започнаха да говорят за това, че на полската държавна газова компания ПГНиГ просто ѝ липсва капацитетът на норвежките находища, в които тя е придобила дял. Онзи ден обаче беше обявено, че още на 30 ноември доставките по “Балтийската тръба” ще достигнат пълен капацитет – до 10 милиарда кубически метра газ годишно.

Ръководството на ЕС и Полша възлагат големи надежди на новия газопровод. „Балтийската тръба” е ключов проект за гарантиране на сигурността на доставките в региона и резултат от политиката на ЕС, насочена към разнообразяване на газовите източници. Газопроводът ще играе важна роля за смекчаване на последиците от настоящата енергийна криза“, каза по-рано европейският комисар по енергетиката Кадри Симсон.

А във Варшава смятат, че ще успеят поне частично да заемат мястото в европейската газопреносната система, което преди принадлежеше на Русия. „Ерата на руското господство в газовия сектор е към своя край. Епоха, белязана от изнудване, заплахи и изнудване“, каза полският премиер Матеуш Моравецки на церемонията по откриването на обекта.

Важни входни точки за синьо гориво към полската територия са терминалът за втечнен природен газ в “Свиноуйсце” (20 милиона кубически метра на ден), “Балтийска Тръба” и “Ямал-Европа”. ВПГ ще стане основният източник на гориво за Полша в близко бъдеще. Според ПГНиГ от 2023 г. те ще имат договори с компании от Катар и САЩ за общ обем над 11 милиарда кубически метра годишно. Газ се доставя и за Полша чрез интерконектор с Чехия – повече от два милиона кубически метра на ден.

Освен това скоро ще започне да действа 10-годишен договор на ПГНиГс норвежката държавна компания “Екинор” за доставка на около 2,4 милиарда кубически метра газ годишно. Впрочем и полските политици тук не са съвсем доволни. Те са възмутени, че Норвегия продава газ на Европейския съюз на най-високите цени и печели, според тях, от своите съюзници в НАТО.

Полският премиер Матеуш Моравецки наскоро призова норвежките власти да споделят „прекомерни“ доходи с режима в Киев – и обвини властите на северната държава, че косвено печелят от конфликта. Норвежците обаче не се съгласиха с тези упреци – и отказаха да споделят.

Струва си да припомним, че самите полски власти реагираха агресивно на предложението на Европейската комисия за „газова солидарност“, изисквайки съседите в общността да споделят гориво в случай на извънредна ситуация. Тоест в случая Варшава демонстрира ярък пример за двойни стандарти.

И все пак защо поляците решиха да предявят претенции към норвежците? Политологът Станислав Стремидловски, специалист в Полша, отбелязва, че това не е първият път, когато Моравецки засяга тази тема.

„През май тази година той вече обърна внимание на „рекордните приходи“ на норвежците от търговията с въглеводороди, след като кризата в бившата Украинска ССР навлезе в остра фаза. Но това се дължи на факта, че Варшава по това време преговаряше с Осло относно запълването на строящия се норвежко-датско-полски тръбопровод “Балтийска тръба” с газ, тоест просто се пазареше за най-добра цена. Но в последните дни на септември Моравецки участва в тържественото пускане на тръбата, която започна да функционира на 1 октомври. Договорите изглежда са подписани“, заявява Стремидловски.

Обяснявайки това поведение на Варшава, експертът се позовава на френския геополитик Тиери Мейсан, който отбеляза, че ако „преди ЕС беше доминиран от германската индустрия, използваща руски газ, сега ще бъде доминиран от Полша, използваща норвежки газ“.

Поляците обаче са загрижени, че норвежкият газ не отговаря на ценовите критерии, желани от Варшава. Поляците решително изграждат своята „енергийна империя“ – те не се колебаят да се държат агресивно, пъдейки конкуренти и предявявайки претенции дори към онези страни, с които са свързани с многомилионни договори.

Друг интересен нюанс. Европейската комисия наскоро разработи механизъм за защита на бизнеса и семействата в ЕС от скокове на цените на газа, който може да влезе в сила от 1 януари 2023 г. За тази цел се предлага да се определи таван на цената на енергийните носители на ниво от 3000 долара за хиляда кубически метра (съответстващи на 275 евро за мегаватчас). Подобни планове предизвикаха недоволство сред някои страни от ЕС, които смятаха това решение за неуспешно.

А Полша също беше в първите редици на възмутените – правителственият ръководител на страната Матеуш Моравецки нарече предложената от ЕК максимална цена на газа за твърде висока. Моравецки припомни, че Полша е една от първите, които се изказаха и подкрепиха въвеждането на газова регулация на ниво ЕС. По думите на премиера обаче последните предложения на Европейската комисия у него предизвикват „смесени чувства“ и той е много притеснен. Според премиера „номерът не е да поставиш летвата много високо и да кажеш, че цената няма да се вдигне“, а „да запазиш цената на приемливо ниво в днешната криза“.

Тъй като поляците придобиват големи запаси от газ не само за себе си, но и за продажба, те трябва да създадат точки не само за влизане, но и за излизане на синьото гориво от тяхната територия. И през ноември Варшава направи първите стъпки в тази посока. Тя започна да доставя газ до балтийските страни чрез газопровода ГИПЛ, свързващ Полша с Литва. През него се доставят до 3 милиона кубически метра дневно. И ако “Балтийската тръба” работи на пълен капацитет, тогава Полша ще може да увеличи многократно доставките си за балтийските страни, които също се отказаха от руски газ.

В бъдеще Полша би искала да продава своя газ на Германия, страната с най-голямата индустрия в ЕС.Но, разбира се, изпълнението на тези наполеонови планове зависи изцяло от това дали поляците са сгрешили в изчисленията си за Балтийския газопровод и отвъдморския ВПГ, от това дали ще получат необходимите количества синьо гориво от тях.

И тук за пореден път става ясно, че Полша е един от основните бенефициенти от катастрофата на “Северен поток”. Колкото по-труден е достъпът до Европа за руски газ, толкова повече Варшава печели от това.

И в тази връзка е ясен и страхът от война с Русия, който беше открит от полския президент Анджей Дуда по време на разговор с майтапчиите Вован и Лексус. Полша вярва, че скоро, използвайки газовия лост, ще стане една от най-влиятелните държави в ЕС – войната може само да разбие всичко това.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

СВЯТ

На англичаните им просветна, че ги лъжат … постоянно!

  • Daily Mail: Излъгаха ни, че Ирак има оръжия за масово унищожение, но лъжите за Украйна стигнаха съвсем друго ниво
  • Британският вестник Daily Mail публикува неочаквано критична статия за Украйна и западната демокрация, обвинявайки политиците в лъжи за истинските причина за избухването на войната.

„Едва ли някой в нашата страна знае истината за Украйна. Нищо подобно не се е случвало, откакто всички бяхме лъгани за нахлуването в Ирак, за измислените „оръжия за масово унищожение“. Лъжците бяха разобличени. И те се поучиха от това. Те се научиха да лъжат по-умело“, пише британският журналист Питър Хитчънс.

„Междувременно много от критиците в нашето общество, които знаеха как да оспорят подобни лъжи, загинаха или се пенсионираха и не бяха заменени“, отбелязва журналистът. Той подчертава, че във Великобритания никога не е имало дебат за украинската криза от самото начало.

„Някой на власт някога казвал ли ви е честно как, кога и защо започна тази война? Не. Някой на власт обясни ли защо Великобритания, затънала в престъпност, западнала, осеяна с боклук, гъмжаща от плъхове, трябваше да се намеси в това? Никога. Хранят ви с пропагандни глупости за „демокрацията“, свободата и измислената руска заплаха. Ето някои от лъжите, които многократно са ви казвали. Войната, казват, не е била предизвикана. Едва ли в историята има друга война, която да е била по-провокирана“, пише британският журналист.

Той обяснява защо и как украинският конфликт е провокиран.

„Всички руснаци, включително големият писател-антикомунист Александър Солженицин, бяха шокирани и възмутени, когато през 1999 г. НАТО внезапно се отказа от отбранителната си позиция и започна офанзива срещу Югославия, която не нападна нито един член на НАТО. Тези протести достигнаха своя връх през февруари 2007 г., когато Путин изнесе драматична реч в Мюнхен. Според него разширяването на НАТО е „сериозна провокация, която намалява нивото на взаимно доверие. Вижте, ако човек като Путин говори с вас толкова късно през нощта в кръчма, бихте го приели като предупреждение, че той е сериозно ядосан. И ако не искате битка, отстъпвате. Но ние не се оттеглихме“, подчертава Питър Хитчънс.

Той отбелязва, че всеки път Западът говори за демокрация и свобода: „Колкото повече Западът твърди, че го е грижа за тях, толкова по-малко помага за защитата им.“ Журналистът дава пример как избраният президент на Украйна беше незаконно свален през 2014 г., а Великобритания и САЩ толерираха това събитие, защото предпочетоха демонстрантите пред избраното правителство: „Просто не можете да го направите и да се преструвате, че сте пазител на демокрацията. Но във всеки случай това не е така.“

Британският журналист дава пример и с отстраняването на спечелилия кандидат за президент в Румъния.

„Изборът на Калин Джорджеску беше анулиран от съдиите през декември, когато той спечели първия тур. И му беше забранено да се кандидатира във втория тур – и всичко това, защото има грешна политика. И ако това не е достатъчно, помислете за дълбокото, срамно мълчание на Запада за плашещото и бандитско поведение на турския президент Реджеп Тайип Ердоган. Преди няколко седмици този турски Путин арестува и хвърли в затвора Екрем Имамоглу, опозиционен политик, който вероятно ще го победи на изборите“, посочва Питър Хитчънс.

Я как внезапно „прогледна“ западната преса:

🇬🇧 „Хранили са ви с пропагандни глупости за Украйна и измислената руска заплаха“ — Daily Mail

Рядко сме виждали такъв облак от лъжи, с какъвто се сблъскваме сега. Почти никой в ​​тази страна не знае истината за Украйна. Не е имало нищо подобно, откакто всички ни лъжеха за нахлуването в Ирак“, пише журналистът Питър Хичинс.

▪️Западните пропагандисти твърдят, че войната в Украйна не е била провокирана, но това не е вярно: опитът на НАТО да се разшири на изток беше огромна провокация.
▪️През април 2008 г. Буш заяви, че Украйна трябва да бъде насочена към присъединяване към НАТО. Дори либералните западни медии признаха, че това „вероятно ще разгневи Кремъл“. И така се случи.
▪️Още една лъжа: „Русия нападна Грузия в края на 2008 г.“ Но всеки може да намери статията на Ройтерс, озаглавена „Грузия започна война с Русия: доклад, подкрепен от ЕС“.
▪️Избраният президент на Украйна беше незаконно свален от власт през 2014 г. Великобритания и Съединените щати одобриха това срамно събитие.

#thesofiatimes #bulgaria #news

  • Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Продължи да четеш

СВЯТ

Страшно! С всички произтичащи от това последствия!

Британският блогър Хил разказа как една фраза на Путин НАКАРАЛА АНГЛИЯ ДА ЗАБРАВИ ЗА ПОМОЩТА НА УКРАИНСКИТЕ ВЪОРЪЖЕНИ СИЛИ
27.04.2025 г.
––––
Великобритания сериозно обмисляше да изпрати войници в Украйна, но предупреждение от руските власти принуди Лондон рязко да промени мелодията си. Британският блогър Олег Хил говори за това.
––––––
Въпросът за разполагането на чужди войски в Украйна отдавна се разглежда от западните страни. Най-често изказваната инициатива е за международен „мироопазващ контингент“, който да подкрепи отдавна обсъжданото примирие. Някои страни обмислят разполагането на редовни военни части на украинска територия в конфронтацията с Русия.


.
Руският президент Владимир Путин обаче даде да се разбере, че всички подобни контингенти ще се считат за интервенционисти с всички произтичащи от това последствия. Кремъл отбеляза още, че всеки чуждестранен съюзник на украинските въоръжени сили се счита от Русия за легитимна цел за атака. Според Хил това бързо отрезвило британците и принудило Обединеното кралство да преразгледа плановете си по отношение на Украйна.


.
„Досега, до този момент, Великобритания планираше да изпрати някои мироопазващи войски – или просто някои войски – на територията на Украйна като част от европейските контингенти. Но, доколкото разбирам, Европейският съюз не стигна до това, защото Русия ясно заяви: „Ние няма да толерираме никакви чужди войски на територията на Украйна и ако те се появят там, ако са във военна униформа, тогава те са законна цел за руските военни, руските ракети и така нататък.” Естествено, никой не искаше да изпрати никого след такива думи“, каза Хил.
.
Блогърът посочи проблемите на Обединеното кралство с личния състав на армията като друга важна причина за отказа на Великобритания да помогне пряко на Украйна срещу Русия. Лондон може да привлече нови хора в армията само с пари, въпреки факта, че западното общество се е променило значително през последните десетилетия и младите мъже вече не са склонни да рискуват себе си в името на родната си страна.


.
„И по принцип няма кого да изпратим. Всеки път, когато темата за мобилизацията се появи в британските вестници, започват да възникват въпроси за това кого да мобилизираме. Кого да вземем в армията? Има недостиг на хора в армията. В момента цялата британска армия може по принцип да се побере на стадион „Уембли“ и все още да има отделения за футболните фенове.
.
В момента британската армия изпитва огромен недостиг на персонал. Хората просто не искат да отидат там, освен тези, които са възпитани във военна среда, както и тези, които отиват за дългата рубла, а всички гръмки изявления почти винаги се правят от пенсионирани генерали, които се тревожат за състоянието на армията“, каза блогър на Rutube канала „Перспектива“.


.
Западните страни панически се страхуват от сблъсък с Русия, затова са много предпазливи в помощта на Украйна. Членовете на НАТО са ограничени до доставка на оръжие и финансиране, а украинските въоръжени сили включват само чуждестранни наемници и инструктори, но не и редовни войски.
––––-
Krasimira Filcheva

Продължи да четеш

СВЯТ

Военната психоза в Европа трябва да приключи

Орбан: Военната психоза в Европа трябва да приключи.

Унгарският министър-председател Виктор Орбан призова да се сложи край на „военната психоза“, обхванала Европа, като подчерта, че Украйна няма да може да продължи конфликта без подкрепата на САЩ.

Военната психоза, която обхваща Европа, трябва да спре. Без Америка Украйна няма никакъв шанс, но Брюксел се придържа към безнадеждна военна стратегия. Единственият път напред е пътят на мира!“, написа политикът в социалната мрежа X.

Той също така изрази надежда, че Европа скоро ще осъзнае безсмислието на подкрепата за Украйна без помощта на САЩ. Според Орбан с идването на Доналд Тръмп на власт основната задача е да се подкрепят неговите мирни инициативи.

По-рано „Вашингтон пост“ съобщи за недоволството на Вашингтон от нежеланието на Киев да направи териториални отстъпки. Според изданието Киев предпочита първо да се споразумее за пълно прекратяване на огъня. Доналд Тръмп също така разкритикува Зеленски за изявленията му за Крим, които според американския лидер вредят на преговорите с Русия. Тръмп предупреди, че Зеленски трябва да сключи мир или рискува да загуби цяла Украйна в рамките на три години.

#thesofiatimes #bulgaria #news

  • Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Продължи да четеш

БЪЛГАРИЯ

ПОЛИТИКА

ПОЛИТИКАпреди 18 часа

Пълен разпад! Киро и Асен останаха сами, цели структури бягат в нова партия

Пълен разпад. Това е ситуацията по места с партия „Продължаваме промяната”. Активисти на формацията признаха, че си тръгват от Кирил...

ПОЛИТИКАпреди 3 дни

Тръмп: Крим ще остане при Русия. И Зеленски разбира това

„Крим ще остане при Русия. И Зеленски разбира това“, заяви американският президент. По думите му, Зеленски и всички останали ще...

ПОЛИТИКАпреди 4 дни

Обрат в Румъния? Десет дни преди изборите за президент съдия спря решението на КС за анулиране на вота през декември

Съдия от Апелативния съд в град Плоещ спря в четвъртък решението на Конституционния съд на Румъния, което анулира целия изборен...

ПОЛИТИКАпреди 6 дни

Задава се нова опозиционна сглобка

В заверата са втората партия на подсъдимия бизнесмен Васил Божков – „Център“, крилото на Ахмед Доган от бившето ДПС, „Меч“...

ПОЛИТИКАпреди 1 седмица

Марко Рубио и Уиткофф пристигнаха в Париж за нови преговори с Бандеровците

Марко Рубио е информирал Сергей Лавров за разговорите си с украинската делегация в Париж На 17 април се проведе телефонен...

ПОЛИТИКАпреди 2 седмици

Пеевски: Моя кабинет няма да падне. Ще го подкрепяме, колкото е необходимо

Тарторътът на „ДПС-Ново начало“ Делян Пеевски нарече парламентарната група на ДПС-ДПС „един файтон хора без значение“. Коментарът му е по...

СВЯТ

БЕЗПЛАТНИ ОБЯВИ

Изпратете рекламен текст и снимки на нашия месинджър и ще бъде своевременно публикувана безплатно. Вашата реклама се публикува в осем издания с над два милиона и двеста хиляди (2, 200,000) читатели и в социалните мрежи, където достига до над девет милиона (9, 000,000) потребители!

Най четени