СВЯТ
Дълбоката държава изпрати вярното си куче да лае в Москва
Защо пристигна и с какво си тръгна от Москва лакея от ООН
„Генералният секретар“ на ООН Антонио Гутереш посети Москва. Преговорите с него първо бяха проведени от външния министър Сергей Лавров, след което посетителят, който по всички признаци пристигна с „най-високо“ послание от глобалните структури на „дълбоката държава“, беше приет от руския президент Владимир Путин.
Основният въпрос, разбира се, бе Украйна. Генералният секретар дори не се поколеба да се размине без учтивост и в отговор на встъпителната реч на руския лидер, която обхвана цял набор от проблеми на нашето време, първото нещо, което направи в отговор, меко казано, не беше доста дипломатично. Той избухна: „Всъщност, като генерален секретар, основната ми грижа е ситуацията в Украйна.”
И едва след това, очевидно спомняйки си, че на един дипломат е даден език, за да скрие мислите си, а не да ги излъчва в прав текст, той започна да се измъква по красноречив начин, опаковайки украинската тема в контекста на изказаните от Путин претенции към „мира по американски правила“, които са едностранни и противоречат на Устава на ООН. „Всички правила, които ще бъдат установени, трябва да бъдат установени с консенсуса на международната общност и да отговарят напълно на международното право“, заяви А. Гутереш, сякаш намеквайки, че американските „правила“ вече са получили такъв консенсус и мнението на Русия, както и Китай, за които му напомни С. Лавров, не е нищо повече от злощастно недоразумение.
Надувайки бузи с всичка сила, генералният секретар на ООН дори започна да изброява на Путин предишните си длъжности и регалии, солидно заплитайки се в тях (Той не е бил “председател на ЕС“, а само член на Европейския съвет поради поста му на министър-председател на Португалия. Само страна може да стане председателстваща на ЕС). Защо го направи? Все пак не е ли ясно, че политическата му биография е добре позната в Москва? Явно, за да припомни от кого точно е и чия линия смята да преследва. Разбира се, европейската, както и американската. Защото, както отбеляза Лавров на пресконференция след преговорите, САЩ са се научили много добре как да извиват ръцете на посланиците в ООН в Ню Йорк, опитвайки се да ги накарат да гласуват „необходимия“ вот.
Като цяло, това посещение на Гутереш, който преди имаше репутацията на „американска креатура“, а сега я потвърди напълно (не стана ясно дали говори генералният секретар на ООН, или пратеник от най ниско ниво от Вашингтон), много прилича на друго подобно посещение. През април 2014 г., след украинската атака срещу Донбас, която отказа да признае преврата в Киев, Дидие Буркхалтер, емисар на колективния Запад, облечен в длъжността президент на Швейцария, дойде при Путин. .
И той също така убеждава да не се намесва в Украйна, оставяйки всичко на „естествения“ ход на събитията и уверявайки, че „заклетите партньори“ на Русия няма да позволят ситуацията да се развие по екстремен сценарий, според който всичко в крайна сметка пое. Преди осем години Западът също нямаше много вяра, но страната ни все още „не беше такава” – в смисъл, че не беше съвсем готова за скъсване с т. нар. „цивилизован” свят. А претенциите, изнесени от Буркхалтер, бяха третирани с внимание, давайки шанс на САЩ и Европа да докажат своята последователност чрез участие в мирното уреждане. Резултатът е добре известен: Минските споразумения, първо и след това второто, сключени с посредничеството на Запада, бяха заплюти а украинските посетители на западните форуми много скоро започнаха да ги използват за подготовка на военно решение на проблема с Донбас (а после и с Русия) и да получат западна помощ за това, включително в ядрената сфера.
Няма основна разлика между двете плюнки Буркхалтер и Гутереш: и двамата европейски лакеи до мозъка на костите си са наети поддръжници на големия олигархичен финансов капитал, необратимо заразени с глобализма, възхитени от идеите и програмата за глобалистична трансформация на света. Просто Русия днес, както беше отбелязано, е различна държава в сравнение с 2014 г., след като се е отървала от последните илюзии относно възможността да говори за нещо със Запада. Днес разбрахме, че е безсмислено, а понякога дори няма смисъл да говорим по тези теми, тъй като тези разговори не носят никакво смислено съдържание, а само отнемат време и подхранват безпочвени надежди за адекватността на отсрещната страна.
Ден след заминаването на генералния секретар Путин, говорейки пред Съвета на Федерацията, открито обяви безполезността на редица международни платформи, преди всичко ПАСЕ. ООН, представлявана от лакея Гутереш, всъщност е единственото изключение от това правило, защото все още представлява ядрото на световната система, възникнала след Втората световна война. Именно към това следвоенно обстоятелство и съответната история на формирането на световната организация Путин привлече вниманието на лакея, когато му каза за недопустимостта на „приватизацията“ на функциите на ООН от любители и самопровъзгласили се институции, изградени под американската „ексклузивност“. Но Гутереш в отговор заскимтя, доколкото можеше.
Да вземем например примера с Косово, което послужи като прецедент за Русия да признае народните републики на Донбас. Този анклав, иззет от Сърбия, уж не е признат от ООН (но е признат от Международния съд, който е част от структурата на ООН!). В същото време посетителят не коментира напомнянето на руския лидер за прецедентния характер на съдебната формулировка на това признаване: „При упражняване на правото на самоопределение тази или онази територия на която и да е държава не е длъжна да кандидатства за разрешение да декларира своя суверенитет пред централните власти на страната”
Между другото, Путин припомни, че Крим и Севастопол изразиха волята си по същия начин, както в Косово: „Те взеха решение за независимост и след това се обърнаха към нас с молба за присъединяване към Руската федерация“. Същото и в Донбас. Въпреки това Гутереш, както и преди, без да обръща внимание на фактите, ревностно изпълнява заповедите, които беше получил, демонстрирайки най-лошите примери за придържане към принципа на двойния аршин.
„Ние твърдо вярваме, че нарушаването на териториалната цялост на която и да е държава е напълно несъвместимо с Устава на ООН. Ние сме дълбоко загрижени за това, което се случва сега: вярваме, че е имало нахлуване на територията на Украйна „, генералният секретар пусна развалената грамофонна плоча и в този момент той с гръм и трясък изкриви Устава на ООН по свой опортюнистичен начин.
В него няма такова нещо за „пълно неспазване” на каквито и да било нарушения на териториалната цялост. По-конкретно. Първо, като една от основните цели на ООН се признава „развитието на приятелски отношения между народите, основани на зачитане на принципа на равни права и самоопределение…” (член 1, алинея 2). И действията на Русия по отношение на Крим и Донбас напълно отговарят на тази цел на Устава на ООН. Второ, според този устав членовете на ООН „се въздържат от заплахата или употребата на сила срещу териториалната цялост или политическата независимост на която и да е държава, или по какъвто и да е друг начин, несъвместим с целите на ООН“ (член 2, алинея 4). Това е един от принципите на Устава на ООН.
Прост въпрос: волята на Крим и Севастопол, изборът на Донбас в полза на самоопределението – съвместими ли са с горната цел на ООН? Несъмнено! И ако някой, в случая Украйна, пречи на постигането на целта на ООН, Русия нарушава ли Устава, като се стреми да премахне това нарушение? Разбира се, че не! Какво прави тя? Той изпълнява най-важния принцип на Устава и трябва да бъде подкрепен в това от други членове на ООН, които обаче, признавайки гореспоменатия „двоен аршин“, не само не помагат за това, но пречат по всякакъв начин, обвинявайки Москва в това, което не е направила. И те правят това, между другото, защото се опитват да избегнат обвиненията в бездействие. Нима не е така?
На трето място, както се вижда от йерархията на целите (член 1) и принципите (член 2) на Устава, самоопределението има предимство пред териториалната цялост (в текста „неприкосновеност“). Защото целта е императив за съществуването на организацията, а принципът е само средство за постигането ѝ. Нима Гутереш не е запознат със законите на формалната логика? Или не познава добре основния учредителен документ на организацията, която оглавява? Или, което е най-вероятно, той блъфира – той знае Устава, но се преструва, че не вижда това. Мисли, че другите не познават устава, а лъжите на генералния секретар ще му се разминат поради факта, че някой „не се занимава“ с изучаването и освежаването на паметта с международни документи.
Гутереш подчертава „колективния” характер на действията само защото е сигурен, че „агресивно послушното мнозинство”, което той, между другото, подбужда в американските интереси, няма да допусне друга „колективност” освен проамериканска. Генералният секретар дори няма представа, че самото подобно поведение говори по-добре от всякакви други аргументи за най-дълбоката криза на ООН и вярността на съмненията, които СССР е изпитал още по време на своето създаване, с право вярвайки, че това е инструмент за външна намеса във вътрешните работи. Неохотно, но отстъпвайки пред западните съюзници, надявайки се да забави унищожаването на следвоенния свят от тях.
Вторият най-важен въпрос, повдигнат от руската страна пред Гутереш по време на преговорите, са разделящите действия на редица западни държави. Отмина времето на учтивостта и „толерантните“ двусмислици. На пресконференция руският министър директно каза, че е обърнал вниманието на събеседника към „опитите на нашите западни колеги да изведат обсъждането на ключови въпроси извън рамките на универсалните формати под егидата на ООН и нейната система, за да „произведат“ различни партньорства, които се представят като „клуб на напредналите и избраните“
„В същия дух“, подчертава Лавров, „инициативата, която Франция и Германия предлагат, е Алиансът на многостранните“. Какво е това, ако не конкуренция с ООН? Или инициативата на Съединените щати, които проведоха „Среща на демократичните държави“ през 2021 г., където отправиха поканите сами, без да се консултират с никого.
Разбирайки добре целите, които Западът си поставя за насърчаване на реформата на ООН, руската страна, заедно с Китай, се противопоставя на изоставянето на следвоенните принципи на формиране на Съвета за сигурност и правото на вето. Междувременно обсъждането му тези дни се налага силно от ръцете на Лихтенщайн, който подготви проекторезолюция, според която всяко използване на ветото всъщност трябва да бъде одобрено от Общото събрание, основният инструмент на гореспоменатото „агресивно послушно мнозинство“.
„Правото на вето няма да си хода. Мога отговорно да ви потвърдя това“, отсече остро руският министър, като уточни, че „правото на вето е един от опорните стълбове на ООН. Без него организацията ще се обърка. Великите сили, постоянните членове на Съвета за сигурност на ООН, разчитат преди всичко на принципа на единодушие, който се съдържа в Устава и позволява да се избегнат остри сблъсъци между тях.
Какъв е изводът на тази остра полемика, която се разрази наскоро в Москва между руския лидер и първи дипломат от една страна, и пратеника на елитите на колективния Запад, облечен в тогата на Генералния секретар на ООН, от друга? Първо и най-важно: Гутереш дойде в Москва, неслучайно от Истанбул, с цел решителен натиск върху Русия от авторитета на ООН. Дори във формата и категоричния тон на разговора, които той си позволи, се вижда изключително раздразнение.
Защо колективният Запад е толкова яростен? Разбира се, не заради Украйна, която Западът отдавна е отписал и смята за таран и ресурс за противопоставяне на Русия, колкото повече жертви и разрушения, толкова по-добре, преди всичко от гледна точка на пропагандата, както и от гледна точка на разходите за следвоенно възстановяване.
Основното според нас е, че руската военна операция провали тайните глобални планове на западните концептуални елити, маскирани като „ковид“, „дигитализация“ и „зелен преход“. Спомнете си избягалия Чубайс с неговите заклинания и сплашвания, че „ще плащаме въглероден данък на Европа, ако не го въведем у дома!“ Няма да го направим по две причини. Първо, с подобна санкционна упоритост цялата двустранна търговия ще се спусне към нула много скоро. Второ – внимание! Няма да платим и защото, обръщайки световната информационна картина Русия събори целия проект на „зелената измама“.
Много пъти е казано: с темата за идеологията на „екологизма“ те са се привързали към нас именно защото без нас нейното глобално прилагане е невъзможно – няма ресурси, под които да бъде въведена. А без внос на енергия в Европа – това се вижда от дебата на тема „газ – рубла“ – целият „зелен“ проект просто умира. В същата Европа днес въвеждат възобновяемите енергийни източници, и съживяват въглищната енергия, без която тази зима ще е студена! Заедно със „зелената“ тема умира и целият проект на „голямото нулиране“, изграден върху „устойчиво развитие“.
Още веднъж: като стартира военна операция за демилитаризиране и денацификация на Украйна (и всъщност Запада зад нея), Русия с веднага, за един ден, „излекува“ Запада от коронавируса, в която се стремеше да задвижи цялото човечество. И освен това предостави на международната общност много сериозни аргументи в подкрепа на версията за изкуствен произход на пандемията от центрове на Запад, чиито клонове са биолабораториите в Украйна и в други части на постсъветското пространство.
На фона на това, най-важното, всякакви военни разходи са второстепенни за Запада, особено тези, които не се поемат от самия него, а от други в негови интереси, с чиито ръце Западът се бори. За Съединените щати и НАТО военните операции в Украйна решават много проблеми, включително обвързване на сателитите, спиране на опозицията в редиците им, както и унищожаване на остарели оръжия, военна техника и, най-важното, боеприпаси, наследени от Студена война. И замяната им с нови, строго натовски, под бдителен американски надзор.
И последното. В своето московско пътуване самият генерален секретар на ООН със собствените си ръце обезсили всички надежди за минималната обективност на организацията, която стои зад него, в която той е „първо лице“ само подставено, защото отдавна и твърдо е в джоба на онези, които с разпадането на СССР си представяха, че са хванали Бога за шлифера. Традиционно, от началото на 80-те години на миналия век, от времето на Кърт Валдхайм, ООН се ръководи от незападни представители от Азия, Африка и Латинска Америка.
Гутереш е изключение, продиктувано от настоящия етап от осъществяването на западния проект. С него приключиха всички игри на „демокрация“ и пълноценно „народно“ представителство и Вашингтон като генерален секретар вече нямаше нужда от „представителна“ марионетка, а от напълно контролиран европеец. Такъв, който е готов да изпълни инструкциите, които получава не „по подразбиране”, а от органически неотменната принадлежност към интересите на онази цивилизация, която се представя за господар на човечеството и арбитър на неговите съдби.
Ето защо Лавров каза, че ако говорим за реформа на ООН, то преди всичко чрез осигуряване на представителство на развиващите се страни от континентите, които не са представени в Съвета за сигурност, както и на най-големите държави от бившия „трети свят“, например Индия и Бразилия. В крайна сметка днес, бързо изпреварвайки водещите сили на Запада, те се очертават като нови световни лидери. И още веднъж: правото на вето е непоклатимо! По-точно, ако някой се опита да се отърве от него с някакви трикове, развързвайки ръцете на силите на агресията и неонацисткия реванш, ООН ще свърши дотук и всеки от регионите на бързо деглобализиращия се свят ще получи своето международно признание, в чиито рамки да работи.
Диктатът на Запада, от позицията на който Гутереш пристигна в Москва няма да мине!
СВЯТ
Уолц: САЩ вече няма да могат да финансират сигурността на Европа

Заради огромния национален дълг Съединените щати вече няма да могат да финансират сигурността в Европа. Това заяви съветникът по националната сигурност на САЩ Майк Уолц.
„Съединените щати, със своя дълг от 33 трилиона долара, буквално вече не могат да си позволят да субсидират европейската сигурност“, каза той в интервю за New York Post и добави, че защитата на Украйна „трябва да бъде водена от Европа“.
Според него само Норвегия и Финландия са увеличили разходите за отбрана, а други страни от НАТО като Испания, Канада и Италия, харчат „изключително малко“ за това. И сега Вашингтон ще поиска повече финансиране от тях.
„Ще продължим да изискваме нашите съюзници да платят своя дял и да споделят това бреме със Съединените щати“, каза съветникът на Тръмп.
Преди и след встъпването си в длъжност американският президент многократно обяви намерението си да накара страните-членки на НАТО в Европа да увеличат разходите за отбрана до 5% от БВП.
Европейският съюз трябва да бъде готов да поеме отговорност за собствената си отбрана, тъй като САЩ постепенно се оттеглят от ангажиментите си в областта на сигурността, коментира ситуацията председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.
„Заплахата от Русия няма да изчезне и знаем, че американският фокус все повече ще се измества към други региони. Така че няма съмнение, че мирът в Европа изисква да поемем много по-голяма отговорност за собствената си защита“, каза Фон дер Лайен в реч на конгреса на Европейската народна партия във Валенсия, Испания.
През март Фон дер Лайен обяви плана си за набиране на 800 милиарда евро за „превъоръжаване“ на Европа. Номинираният за германски канцлер Фридрих Мерц заяви през февруари, че Берлин трябва „постепенно да постигне независимост от САЩ“.
Френският президент Еманюел Макрон, който отдавна твърди, че ЕС вече не може да възлага отбраната си на Вашингтон, изрази готовност да разшири ядрения чадър на Франция, за да обхване Германия и други членове на ЕС.
#thesofiatimes #bulgaria #news
- Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
СВЯТ
Ще има ли война Индия – Пакистан?

Троен ядрен възел заплашва с Трета световна.
Армиите на Пакистан и Индия са в повишена бойна готовност, откакто Ню Делхи заяви, че ще издирва терористите, участвали нападението в Пахалгам. При атаката в контролираната от Индия част на Кашмир на 22 април бяха убити 25 индийски туристи и един непалски гражданин, а около 20 души бяха ранени. Това бе най-кървавото нападение срещу цивилни в размирния район от години.
Индия миналата седмица обяви редица наказателни мерки срещу Пакистан, включително прекратяване на действието на Договора за водите на Инд, затваряне на единствения действащ сухопътен граничен пункт в Атари, понижаване на двустранните дипломатически връзки с Исламабад. Индия също така анулира всички визи, издавани на пакистански граждани, предприе масирани антитерористични операции в Кашмир, както и военни учения. През последните няколко дни по границата между Индия и Пакистан постоянно избухват престрелки.
Пакистански младеж получава благословия от майка си преди да премине границата с Индия
В отговор Пакистан затвори въздушното си пространство за индийски самолети и преустанови търговските си отношения с Индия, включително и чрез трети държави. Пакистан също така отхвърли прекратяването от страна на Индия на Договора за водите на Инд и заяви, че всяка стъпка за спиране на водния поток ще се разглежда като „акт на война“.
Пакистанският министър на отбраната Хаваджа Мухамад Асиф миналата седмица предупреди, че светът трябва да се „притеснява“ от перспективата за пълномащабен конфликт между две ядрени сили, каквито са Индия и Пакистан.
„Ако има тотална атака или нещо подобно, тогава очевидно ще последва пълномащабна война“, каза Асиф в интервю за телевизия „Скай нюз“.
Той подчерта, че пакистанската армия е „подготвена за всички сценарии“, но също така изрази надежда, че спорът може да бъде разрешен чрез преговори. Освен това министърът предположи, че Индия може да е „инсценирала“ атаката в рамките на операция под фалшив флаг.
Отговорност за нападението в Кашмир пое слабо известната въоръжена групировка „Кашмирска съпротива“. Според индийските служби за сигурност групировката, известна още като „Фронт на съпротивата“, е част от базираните в Пакистан терористични организации „Лашкар е Тайба“ и „Хизбул Муджахидин“.
„Лашкар е Тайба“ е основана през 80-те години по време на съветско-афганистанската война с финансиране от тогавашния лидер на „Ал Каида“ Осама бин Ладен. „Лашкар е Тайба“ е базирана в Пакистан и се твърди, че е подкрепяна от Междуведомствено разузнаване на Пакистан (Inter-Services Intelligence) и от пакистанската армия, пише Манджари Чатърджи Милър, експерт от американския мозъчен тръст „Съвет за международни отношения“. „Лашкар е Тайба“ е смятана за инициатор на още много атаки на индийска територия, включително нападението в Мумбай през 2008 г. и атаката срещу индийския парламент през 2001 г.
Атентатът в Пахалгам отне поне 26 живота
Самият Асиф заяви пред в. „Ню Йорк таймс“, че групировката „Лашкар е Тайба“ „не съществува“ и няма как да е планирала или извършила атаки от контролирана от Пакистан територия. Пакистанският военен министър призова за международно разследване на нападението в Пахалгам.
Кратка предистория на конфликта между Ню Делхи и Исламабад
Индия и Пакистан управляват отделни части от Кашмир, но и двете страни претендират за цялата територия.
Конфликтът между Индия и Пакистан възниква в резултат на разделянето на Британска Индия през 1947 г., записано в Закона за независимостта на Индия. Тогава възниква Пакистан, чието население е предимно мюсюлманско, а различните райони на Джаму и Кашмир получават възможност да изберат дали да се присъединят към Индия или към Пакистан. Тогавашният махараджа (монархът) на Кашмир първоначално се опитва да обяви независимост на територията, но в крайна сметка се съгласява да се присъедини към Индия, която му обещава помощ срещу набезите на местни пакистански племена. Това решение става повод за избухването на Индийско-пакистанската война от 1947 г., която завършва със Споразумението от Карачи от 1949 г.
Войната между Индия и Пакистан през 1965 г. е вторият конфликт голям конфликт за статута на щата Джаму и Кашмир. Войната приключва на следващата година с преговори, водени с посредничеството на СССР. В крайна сметка Индия и Пакистан се отказват от териториални претенции върху Кашмир и изтеглят армиите си от спорната територия.
През 1971 г. Индия и Пакистан водят нова кратка война за Източен Пакистан (3-16 декември), която избухва на 3 декември по време на войната за независимост в Източен Пакистан . Конфликтът приключва със Споразумението от Симла, подписано на 16 декември 1972 г., с което се установява временна военна линия на контрол, разделяща Кашмир на два административни района.
През 1974 г. Индия изпробва първото си ядрено оръжие. Пакистан прави първия си ядрен тест през 1998 г.
През 1999 г. пакистански военни части пресичат линията на контрол, което предизвиква войната в Каргил. Тогава Пакистан претърпява тежко поражение от индийската армия.
След 2003 г. двете страни поддържат крехко примирие, но по оспорваната граница често избухват престрелки.
През февруари 2019 г. е атакуван конвой на индийските паравоенни сили в Пулвама в администрираната от Индия част на Кашмир. Тогава са убити най-малко 40 индийски паравоенни. Отговорност за атаката поема пакистанската групировка „Джем“. Индия отвръща с въздушни удари по лагери за обучение на терористи на пакистанска територия. Впоследствие пакистанските ВВС атакуват администрирания от Индия Кашмир, като в хода на въздушните сражения Пакистан сваля два индийски военни самолета и пленява индийски пилот, който е освободен два дни по-късно.
През август 2019 г. Индия разполага десетки хиляди военни и паравоенни сили в региона и отменя член 370 от Конституцията си, който дава специален статут на Джаму и Кашмир. Конституционната промяна ограничава автономията на Кашмир, което разгневява жителите на спорната територия, а Пакистан възприема този ход на индийките власти като „тежка несправедливост“.
Насилието по линията на контрол достига своя връх през 2020 г., когато са регистрирани повече от четири хиляди трансгранични обстрела.
Ню Делхи продължава да настоява за централизиран контрол върху администрираната от Индия част на Кашмир, а насилието по границата между Индия и Пакистан не стихва.
Усилията за модернизация на индийската армия
Сраженията през 2019 г. изправиха Индия пред един неприятен факт – оказа се, че въоръжението на огромната ѝ армия е остаряло и силите ѝ не са достатъчно недостатъчно подготвени за непосредствените заплахи по индийските граници, пише в. „Ню Йорк таймс“.
В парламентарен доклад от 2018 г. се посочва, че 68% от военното оборудване на Индия е „остаряло“, 24% се оценява като „актуално“ и само 8% попада в категорията „съвременно“.
Унижението, което Индия претърпя при въздушните сражения с Пакистан през 2019 г., ясно показа, че армията ѝ спешно се нуждае от модернизация, пише още „Ню Йорк таймс“. Правителството на премиера Нарендра Моди отпусна милиарди долари за нови оръжия и потърси нови международни партньори за закупуване на модерно военно оборудване. Освен това Ню Делхи положи увеличи капацитета за вътрешно производство на оръжия.
Индия се провали в най-големия икономически план
В доклад, представен пред индийския парламент през 2023 г., се казва, че за пет години делът на най-съвременното военно оборудване се е увеличил почти двойно. Въпреки това авторите на доклада предупреждават, че този дял далеч не покрива нуждите на една модерна армия. Над половината индийското военно оборудване продължава да е прекалено старо.
Анализатори смятат, че предизвикателствата пред модернизацията на индийската армия са многобройни – бюрократични и финансови, но и геополитически. Икономиката на Индия сега е петата по големина в света и е около 10 пъти по-голяма от тази на Пакистан. Но разходите на Индия за отбрана все още възлизат на по-малко от 2 % от брутния ѝ вътрешен продукт, което военните експерти определят като недостатъчно, пише още „Ню Йорк таймс“.
Индия демонстрира увереност, че може лесно да попречи на пакистанската армия. Ако това твърдение бъде подложено на изпитание, друг от съседите на Индия ще я наблюдава отблизо, а именно – Китай, отбелязва изданието.
През последните години Ню Делхи смяташе, че Китай създава по-неотложни предизвикателства по индийските граници, отколкото Пакистан, особено след смъртоносната схватка между техните войски високо в Хималаите през 2020 г. и многократните нахлувания на китайски сили на индийска територия. Индийските военните лидери се оказаха принудени да се подготвят за евентуална война на два фронта, коментира „Ню Йорк таймс“.
„Троен ядрен възел“
Откакто армиите на Индия и Китай се сблъскаха в Хималаите през 2020 г., връзките между азиатските гиганти се подобриха, но те все още държат голям брой войски по границите си. Пекин също контролира част от региона Кашмир, който според Ню Делхи принадлежи на Индия, с което в района се заформя единственият в света „троен ядрен възел“, коментира Асошиейтед прес. Експерти твърдят, че един при един военен конфликт между Индия и Пакистан е много вероятно да се намесят и техните стратегически партньори, отбелязва агенцията.
В края на август 2023 г. Индия съобщи, че е изразила остър протест пред Китай във връзка с нова карта, на която индийският щат Аруначал Прадеш и платото Аксай Чин са посочени като негова официална територия. Аксай Чин е спорно плато в западните Хималаи, за което Индия претендира, но което се контролира от Китай.
Китай твърди, че Аруначал Прадеш, намиращ се в източните Хималаи, е част от Южен Тибет и през април 2023 г. публикува карта, в която 11 области в щата са преименувани на „Цзаннан“, или Южен Тибет на китайски език, отбелязва Ройтерс.
Китай е основен съюзник на Пакистан и подпомага развитието на ракетните му програми, допълва АП. Индия поддържа силни връзки в областта на отбраната със САЩ, които отдавна се стремят да ограничат нарастващото влияние на Пекин в Индо-тихоокеанския регион.
Пакистан е основна връзка в мащабната инициатива на Си Цзинпин „Един пояс, един път“, която има за цел изграждането на пристанища, железопътни линии и пътища, свързващи редица държави в Азия, Африка и Европа. От 2013 г. китайските инвестиции и заеми имат ключово значение за изнемогващата пакистанска икономика, пише Ройтерс.
През февруари тази година президентът на Пакистан Асиф Али Зардари посети Китай, като по време на срещите му бе коментирано значението на пакистанското пристанище „Гвадар“. Тогава двете страни се споразумяха да разгърнат напълно потенциала на пристанището като „ключов център за свързаност и търговия“.
В Пакистан има хиляди китайски работници, които изграждат инфраструктурни съоръжения, но срещу тях нерядко се извършват терористични нападения от страна на сепаратистки бойци в югозападната пакистанска провинция Белуджистан. През август миналата година пакистанският премиер Шахбаз Шариф предупреди, цитиран от Ройтерс, че екстремисти целят да осуетят сътрудничеството между Пакистан и Китай.
#thesofiatimes #bulgaria #news
- Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
СВЯТ
🇷🇺 Путин е обяви прекратяване на огъня в чест на 80-годишнината от Победата.

🇷🇺 Пълното изявление от Кремъл:
Руският президент Владимир Путин, вземайки предвид хуманитарните аспекти, обяви прекратяване на огъня по време на честването на 80-годишнината от Победата. Ще бъде в сила от полунощ на 7 май до полунощ на 11 май, като през това време всички военни операции ще бъдат преустановени.
Русия очаква украинската страна също да реагира съответно.
В случай на нарушаване на прекратяването на огъня от страна на Украйна, въоръжените сили на Руската федерация ще предприемат адекватни мерки.
Руската страна потвърждава готовността си за мирни преговори без предварителни условия, насочени към разрешаване на коренните причини за украинската криза и конструктивно сътрудничество с международните партньори.
-
БЛОГпреди 5 месеца
Новата съпруга на бившия ми съпруг неочаквано се свърза с мен – това, което написа, ме накара да пребледнея
-
EXPRESS TVпреди 5 месеца
Той е световна кинолегенда, но днес живее като отшелник
-
БЛОГпреди 4 месеца
Наскоро се запознах с жена от Украйна.
-
ИНТРИГИпреди 5 месеца
Найденови дават лъжливи показания. Лечева оневинява Божков по делото за „убийствата“?