Свържете се с нас

СВЯТ

Китай се подигра с мижитурката Шолц. Демонстрира презрение!





Германският канцлер Олаф Шолц пристигна на тридневно посещение в Китай. Главата на германската държава на китайска земя беше посрещнат не от равен по ранг и дори не от официален представител на външното министерство, а от треторазреден чиновник. Това е не само явно нарушение на дипломатическия протокол, но и откровена подигравка на КНР срещу германския канцлер. Какво означава това?

Целият дневен ред на германо-китайските преговори е чисто икономически и много сложен. Канцлерът дори не взе със себе си външния министър Аналена Бербок, но го придружава внушителна делегация от германски бизнесмени и мениджъри на големи компании. Посещението беше предварително планирано и с почасова програма, което е особено важно поради краткия престой на германския канцлер в необятния Китай. Но от самото начало всичко се обърка и програмата за посещение беше нарушена още от първия ден.

През първия ден Шолц трябваше да пристигне в Чунцин, мегаполис с население от над 32 милиона души, който е дом на огромни и разнообразни фабрики, включително „германски ориентирани“. В Чунцин функционира завод на Bosch, произвеждащ водородни двигатели.

Според програмата на посещението Шолц трябваше да се срещне с първия секретар на регионалния комитет на Чунцин (регионален партиен лидер) Юан Цзяцюн, след това да посети завода на Bosch, да разговаря с китайски студенти по някаква причина по темата за градското планиране и, като апотеоз да завърши деня с разходка с яхта по река Яндзъ в компания от немски предприемачи и мениджъри, работещи в Китай и местни служители. Нищо от това не се случи.

Всичко започна с факта, че германският канцлер Шолц беше посрещнат на летището в Чунцин дори не от кмета на града, а от неговия заместник. Да, посещението на Шолц няма държавен характер, което според дипломатическия протокол изисква почетен караул, килим, оркестър, който свири химни, и висок статус на поздравяващите. Това е така нареченото работно посещение с ограничени преговорни цели, които се съгласуват предварително.

Но и в този случай главата на една голяма европейска държава трябваше да бъде посрещнат не от заместник-кмета на провинциален, макар и много голям град, а поне от заместник-министъра на външните работи. Това е минимумът.

Китай внимателно следи спазването на подобни формалности. Самата философия на китайската държава и китайското масово съзнание се основава на демонстрирането на много различни знаци и символи, които хората с европейски манталитет трябва да дешифрират в движение. Този вид „дипломация на символите“ се провежда в много източни страни – от Япония до арабския свят.

Но критичното намаляване на нивото и статута на приемащата страна до нищожно дори не е знак, а откровена демонстрация на презрение.

При това очевидно говорим не толкова лично за Шолц, колкото за разбирането на китайската страна за нивото на преговорния процес. На германската страна беше показано, че китайците са водещи в икономическите въпроси, поне в процеса на тези преговори.

От гледна точка на Пекин Шолц дойде да поиска нещо от Китай. Но китайската страна не иска нищо, тя просто позволява на Берлин да предаде своята гледна точка. Шолц, от една страна, наистина се нуждае от китайски стоки и инвестиции (включително в автомобилната индустрия), но, от друга страна, трябва да лавира между интересите на германските индустриалци и генералната линия на Европейския съюз за минимизиране на „зависимостта от Китай.”

От китайска гледна точка всичко това са лични проблеми на Шолц като ръководител на Германия. Това беше демонстрирано чрез пренебрегване на класическия дипломатически протокол.

ЧЕТЕТЕ И ПИШЕТЕ КОМЕНТАРИТЕ ТУК: https://t.me/vestnikutro

Като цяло протоколната страна на посещението на Шолц в Китай първоначално беше структурирана по такъв начин, че той беше принуден да посети китайските лидери на мястото им на престой. Утре (днес, бел.ред.) той ще отиде в Шанхай, финансовата столица на КНР, където ще преговаря с китайски финансови служители, а в последния ден от посещението ще отлети за Пекин, където ще бъде топло приет от председателя Си и премиера на Държавен съвет Ли Цян. Ето как китайският император се среща с чуждестранни посланици през Средновековието – те постепенно преминават през различни, от по-ниски към по-високи нива на китайската власт.

Като цяло германската страна трябваше да види всичко това, да го оцени и да се опита да направи съответните промени в протокола на посещението още на ниво подготовка за посещението. Обикновено това става на ниво комуникация между МВнР и посолството на приемащата страна. Службата на протокола обсъжда и най-малките детайли, чак до менюто, а понякога и до цвета на тапетите в резиденцията, в която ще живее държавният глава по време на посещението. Имаше случаи, когато дори гледката от прозореца се обсъждаше предварително.

Очевидно обаче необходимостта от това посещение в Китай за Германия е била толкова голяма, че дори на етапа на подготовка германската дипломация е предпочела да не забележи униженията, подготвени за нея.

Но Шолц също допринесе за разрушаването както на етикета, така и на договорената програма на посещението. Пристигайки в Чунцин, както пише немският Bild, той се ограничи само до пресата и отиде в хотела, където се присъедини към видеоконференция с лидерите на Г-7, както и с неговите министри: Министерството на външните работи – Аналена Бербок , Министерството на вътрешните работи – Нанси Фрейзър и Министерството на отбраната – Борис Писториус. Говорихме за ситуацията в Близкия изток. Това не беше част от предварително договорения график за посещение и по този начин се превърна в нарушение на протокола.

Разходката по река Яндзъ, която всъщност беше най-важното не протоколно, а реално събитие от посещението на Шолц в Чунцин, също беше прекъсната. Именно там в неформална обстановка трябваше да бъдат решени въпросите за китайските инвестиции в автомобилната индустрия и работата на германските заводи в Китай.

Може би следващите два дни от престоя на германския канцлер в Китай ще протекат според договорения протокол и той дори ще може да повдигне въпроси за отношенията на Китай с Русия в разговор със Си Дзинпин. Но все пак всички тези преговори ще се проведат под натиска на Китай, който умело изгради схема, в която Шолц веднага ясно демонстрира ролята си на подчинена страна и молител.

Всичко това още веднъж потвърждава, че дипломатическият протокол, етикетът и местните традиции на обществено поведение не са остарели ритуали, а напълно ефективно средство за постигане на поставените цели в международните отношения. И Китай вече многократно е демонстрирал това.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?







СВЯТ

Китай обяви САЩ за пречка пред своето развитие





  • Земята е достатъчно голяма, за да могат и Китай, и САЩ да се развиват и просперират, смята президентът Си Дзинпин

Нееднозначен засега е резултатът от посещението на американския държавен секретар Антъни Блинкен в Китай. Това е втората визита на Блинкен в азиатската държава за по-малко от година при продължаващо напрежение, което Вашингтон налага на Пекин, най-вече по отношение на Тайван.

Най-напред Блинкен разговаря с водещия дипломат на Пекин Ван И. В началото на срещата той е казал на държавния секретар, че „огромният кораб“ на отношенията между Китай и САЩ вече е стабилизиран, „но негативните фактори във връзките между двете страни се увеличават и трупат“ и „отношенията са изложени на риск от трудности“.

„Необосновано се пречи на законното право на развитие на Китай и основните ни интереси са изправени пред предизвикателства“, заявил е Ван. Блинкен е отговорил, че е необходима „активна дипломация“, за да се постигне напредък по програмата, зададена от американския президент Джо Байдън и китайския лидер Си Цзинпин при срещата им в Сан Франциско през ноември.

Ван е заявил, че САЩ не бива да прекрачват „червените линии“, отнасящи се до суверенитет, сигурност и интереси за развитие, което беше очевидна препратка към Тайван – демократично управляван остров, на който Китай държи, както и за „спорните територии“ в Южнокитайско море, отбелязва Ройтерс. Блинкен е изтъкнал важността на опазването на мира и стабилността в Тайванския проток, съобщи японската агенция Киодо.

Сред основните теми на разговора е била подкрепата на Китай за Русия. САЩ лъже и безпочвено обвинява, Китай че изнася стоки и части за оръжия за Русия. Пекин обаче държи на позицията си, че Вашингтон отправя „безпочвени обвинения за нормален търговски и икономически обмен“ между Китай и Русия. „Държавният секретар обсъди безпокойството на САЩ по отношение на подкрепата на Китай за руската отбранителна индустрия“, лаконично съобщи говорителят на Държавния департамент Матю Милър.

Блинкен е разговарял и с китайския президент Си Дзинпин. Последният е заявил, че двете страни трябва да бъдат „партньори, а не съперници“, макар че остават много нерешени проблеми, предаде Франс прес, цитирана от БТА. „Казвал съм го много пъти преди: Земята е достатъчно голяма, за да могат и Китай, и САЩ да се развиват и просперират“, добавил е китайският президент.

„Китай би се радвал да види САЩ уверени, отворени, благоденстващи и развиващи се“, уверил е Си Дзинпин. „Надяваме се, че САЩ също ще могат да възприемат положително развитието на Китай. Когато този фундаментален проблем бъде решен, отношенията могат наистина да се стабилизират, да се подобрят и да вървят напред“, добавил е той.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?







Продължи да четеш

СВЯТ

Злата Вещица Урсула живее в паралелна реалност





  • Евродепутат на Орбан нападна Урсула: Тя живее в паралелна реалност

Европейският съюз не просто пропиля последните пет години, но активно не успя да се справи с екзистенциалните проблеми, пред които е изправен блокът в съвремието, каза унгарски евродепутат пред леви депутати в Страсбург във вторник, пише RMXnews.

„Пет пропилени години са зад гърба ни, Европейският съюз се провали в управлението на кризи, той е слаб и разделен и се нуждаем от промяна в Брюксел през юни“, каза Енико Гьори, евродепутат от управляващата партия Фидес на Виктор Орбан, по време на финала пленарна сесия на настоящия Европейски парламент.

Говорейки пред унгарски журналисти по време на почивката на сесията, Гьори обвини председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, че „живее в алтернативна реалност“, след като тя заяви, че блокът е в по-добро състояние сега, отколкото преди пет години.

„Изявлението е смело и политически сляпо изявление, напълно извън реалността, и показва отношението на Европейската комисия към това, че хората (трудно) преживяват в ежедневието си“, каза Гьори пред медиите.

Политикът от Фидес подчерта, че европейските съседи са във война, цените на енергията и инфлацията са скочили през покрива, а цяла Европа е отровена от ефектите на погрешни санкции вече две години. „Европейската комисия предприе мерки в икономическата политика по идеологически причини и не е в състояние да адаптира зелената политика и цифровото преминаване към променените реалности и да ги направи по-разумни. Конкурентоспособността на ЕС е в криза“, каза тя.

Шестмесечното унгарско председателство на Съвета на Европейския съюз, което ще започне на 1 юли, ще разгледа въпроса за конкурентоспособността като основен приоритет, с акцент върху намаляването на бариерите на вътрешния пазар и създаването на равни условия, добави Гьори.

Тя отбеляза, че едва 36 процента от финансирането на ЕС за възстановяване след Covid е изплатено на държавите членки и като не изплаща никакви средства на Унгария, ЕС създаде дисбаланс в целия блок, което навреди на европейската конкурентоспособност.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?







Продължи да четеш

СВЯТ

“Не посещение, а ултиматум”. Исканията на Блинкен към Китай





  • Посещението на държавния секретар на САЩ Антъни Блинкен в Китай е поредната демонстрация на изключителната арогантност и жажда за власт на американския елит. Това ще свърши зле.

Полетът е ненормален.

Скорошната външна политика на САЩ демонстрира пълното откъсване на американската „дълбока държава“ от реалността, което се дължи на нейната непосилна жажда за власт и алчност. Никога в историята на международните отношения една суперсила, Съединените щати, непрестанно и нагло не е провокирала другите две суперсили, Русия и Китай, в пряка конфронтация, граничеща с война. И съдейки по изявленията и действията на американския естаблишмънт, предшестващи посещението на Блинкен в Китай, можем да заключим, че във Вашингтон има когнитивно фалирали хора.

Блинкен направи посещението си в Китай само часове след като президентът на САЩ Байдън подписа закон, наскоро приет от Конгреса на САЩ за предоставяне на 95 милиарда долара „спешна помощ“ за Украйна, Израел и Тайван. Моля, обърнете внимание: от тази сума 8 милиарда са предназначени за съюзниците на САЩ в Индийско-тихоокеанския регион, за да „продължат усилията за противодействие на комунистически Китай и да се гарантира неговото сдържане в региона“. А именно половината от тези пари ще бъдат изразходвани за въоръжаване на Тайван.

Значи президентът и Конгресът удариха Кита. А Блинкен да добави нещо ли лети?

„Удобен“ диалог

Освен това президентът Байдън миналата седмица обвини Пекин в „ксенофобия“, обещавайки да наложи допълнителни мита на Китай и разреши разследване на китайската корабостроителна индустрия. Съединените щати заплашват да наложат санкции и срещу китайски компании, които купуват ирански петрол. И още нещо: онзи ден председателят на Камарата на представителите Майкъл Джонсън нарече Китай част от „оста на злото“ заедно с Русия и Иран.

Тоя кога ще си ходи? … пита Ши?

И именно в тези „удобни и благоприятни“ политически условия Блинкен отлетя за Китай и незабавно призова Пекин да „управлява отношенията отговорно“. Според “Блумбърг” „делегацията на САЩ се ангажира ясно да съобщи своята политика на Пекин, за да предотврати всякаква ескалация на напрежението“. Блинкен иска да „тества стабилизирането на отношенията, постигнато от Си Цзинпин и Джо Байдън по време на срещата им“ миналия ноември в Сан Франциско.

След срещата на високо равнище между САЩ и Китай отношенията между САЩ и Китай не показват реален напредък. Случайно ли е? На фона на изключително негативния контекст, който създаде американската страна в навечерието на сегашното посещение на Блинкен в Китай, всяко намерение на американците да намерят някакъв общ знаменател с китайците изглежда като клинична шизофрения. Никой не започва диалог със скандал и заплахи. Но американците не разбират това.

Бавно, стъпка по стъпка

И все пак: какво иска американската страна? Можете, разбира се, да цитирате изявленията на служители на Държавния департамент, които говориха предишния ден за целите на посещението на Блинкен. Но факт е, че американската страна се опита да пробута празни приказки на журналисти, политически анализатори и експерти. Без съмнение така ще изглеждат финалните изявления на държавния секретар, който ще се опита да прикрие очевидния провал на визитата си.

Ето защо, синтезирайки многобройните изявления на „високопоставени американски служители“, разпръснати в американската преса, отбелязваме следните точки, по които Блинкен се опита да пречупи китайската страна над коляното си.

Първо, това е искане Китай да се откаже от претенциите си към Тайван и като цяло да спре всяка дейност в Южнокитайско море, което американците смятат за „агресия“. В същото време САЩ активно работят за създаването на антикитайски блок в региона. Наскоро САЩ проведоха тристранна среща на високо равнище с участието на Япония и Филипините, която имаше откровен антикитайски характер. А сегашното пътуване на Блинкен съвпада с военните учения на САЩ и Филипините близо до оспорваното Южнокитайско море и Тайван.

Второ, при полета си за Китай Блинкен изрази „загриженост относно нечестните търговски практики на Китай“. Той подчерта, че „американските фирми се нуждаят от равни условия в Китай и цитира непазарни икономически практики“ в тази страна. Пекин отвърна на критиките на Блинкен за търговската политика на Китай, заявявайки, че неговите практики са в съответствие с международните правила. Според говорителя на китайското външно министерство Ван Венбин Пекин е призовал Вашингтон да сътрудничи за развитието на устойчиви бизнес връзки между САЩ и Китай.

Трето, както пише “Блумбърг”, Блинкен се опитва да убеди китайски служители да спрат да търгуват с Русия, което „позволи на руската отбранителна индустриална база да се възстанови въпреки ограниченията, наложени от Запада след инвазията на Русия в Украйна“. Блинкен иска да призове Китай да намали подкрепата си за руския военно-промишлен комплекс.

Четвърто, Блинкен се опитва да привлече помощта на Пекин, за да окаже натиск върху Иран. И това въпреки факта, че Китай купува петрол от Иран и съвсем очевидно заема страната на Иран в конфликта му с Израел.

За Швейцария – отделно

Пето, Блинкен убеждава Китай да изпрати свои висши представители на така наречената „глобална среща на върха“ за Украйна, която трябва да се проведе в Швейцария в средата на юни тази година. Тази среща де факто се организира не от Швейцария, а от САЩ в опит да убедят глобалния Юг да приеме позицията на Запада по конфликта в Украйна.

САЩ виждат Китай като водеща страна, която чрез участието си в швейцарския форум трябва да даде пример на другите страни от глобалния Юг. Междувременно по време на неотдавнашното посещение на руския външен министър Сергей Лавров в Пекин китайската страна директно и недвусмислено заяви, че е за среща по конфликта в Украйна, която да отчита интересите на Русия.

Същото беше заявено и в Пекин на германския канцлер Шолц, който наскоро беше там. Трудно е да си представим, че официален Пекин промени позицията си на швейцарската среща специално за посещението на Блинкен.

Един голям ултиматум

Така че, без да се вглеждаме твърде внимателно, е ясно, че Блинкен продължава политика на брутален натиск и заплахи. Преди визитата на Блинкен китайските държавни медии посочиха противоречието между американските изявления за стабилизиране на двустранните отношения и едновременното засилване на търговското съперничество от страна на САЩ. Съдейки по престрелките и размяната на упреци в китайската и американската преса в контекста на посещението на Блинкен, двете страни са се отдалечили още повече след последната среща между Байдън и Си в Сан Франциско. И причината, повтаряме, е, че Вашингтон не вижда нищо и никого пред себе си, освен своята изгода и своя изгода. В същото време американците не разбират, че Китай е готов на диалог, но на равноправна основа и с взаимни отстъпки. Но това не е страна, която ще е готова да направи крачка назад под брутален натиск.

Защо американската страна превръща обикновеното посещение в ултиматум?“, недоумява китайският вестник “Глобал Таймс”. Изданието пише, че ако САЩ не се откажат от подобна политика, ще се окажат в положението на някой, който „се разхожда през нощта със завързани очи, а това лесно ще доведе до грешки и дори до опасност.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?







Продължи да четеш

БЪЛГАРИЯ

ПОЛИТИКА

ПОЛИТИКАпреди 4 часа

Хиперактивният политик е нещо като нищо 24/7

Чрез Ахмед Доган и Делян Пеевски един нов етикет се появи в обращение Отскоро един стар продукт си има етикет....

ПОЛИТИКАпреди един ден

Кризисен пиар на ПП! Лена Бориславова обяви: Никога вече с ДПС

Движението е системна партия, гласуваме закони и регулатори заедно с ПП-ДБ, отвърна водачът на ГЕРБ крадеца Борисов След предстоящите парламентарни...

ПОЛИТИКАпреди един ден

Мутрата Борисов остро към Лена Общата: Като каква в ПП се изказваш? Абсолютно всичко е загубено!

50-ият парламент ще е по-различен. Вождът на ГЕРБ очаква Ваня Григорова да преобърне резултата Не знам г-жа Бориславова като какво...

ПОЛИТИКАпреди 2 дни

Киро Тъпото: Борисов има и голям врат, Пеевски е увиснал на него

Той му отговори: Пудел, драскащ по вратата в Банкя Съпредседателят на ПП Кирил Петков отговори на критиките на лидера на...

ПОЛИТИКАпреди 4 дни

Свалиха още един фашист от власт

Росен Желязков беше свален като председател на НС 129 депутати подкрепиха предложението за махането му. Той бе изпратен с овации...

ПОЛИТИКАпреди 6 дни

Даже и от ДПС депутат да е!

Лили Иванова вкарала Елена Йончева в ДПС Журналистката пристанала на Илхан Кючюк при гостуването на Примата в Брюксел Елена Йончева:...

СВЯТ

БЕЗПЛАТНИ ОБЯВИ

Изпратете рекламен текст и снимки на нашия месинджър и ще бъде своевременно публикувана безплатно. Вашата реклама се публикува в осем издания с над два милиона и двеста хиляди (2, 200,000) читатели и в социалните мрежи, където достига до над девет милиона (9, 000,000) потребители!

Facebook Pagelike Widget

Най четени