СВЯТ
Новият проблем на ЕС. Швейцария
Един ден, малко след като се преместил в Берн, Швейцария, Михаел Флюгер, германският посланик в Швейцария, тръгва от резиденцията си към близка пекарна. На улицата той вижда крайно десен агитационен плакат, показващ мъж, носещ знаме на Европейския съюз (ЕС) като колан, седнал върху мъничко изображение на Швейцария и го смачкал под тежестта си.
„Бях шокиран“, казва той пред швейцарски вестник. По време на предишен пост в Женева той никога не е срещал такава вражда към ЕС, основният търговски партньор и съмишленик на Швейцария. Сега обаче „атмосферата около ЕС стана толкова негативна“, казва той. „В някои медии и социални мрежи ЕС се изобразява като чудовище“, допълва Флюгер.
Тази нарастваща враждебност служи като фон за първото официално посещение на швейцарския президент Ги Пармелин за важна среща с председателя на Европейската комисия (ЕК) Урсула фон дер Лайен. Тъй като Швейцария не може да приложи новото институционално споразумение с ЕС, отношенията между Берн и Брюксел стигнаха до задънена улица, пише онлайн изданието Foreign Policy, препечатано от Инвестор.
Това ще бъде поредният стрес тест за двустранните отношения между тези две съседки, особено след Brexit, като ще се счита за индикация за това колко твърд ЕС иска да бъде с близките страни. Пармелин увери сънародниците си, че „няма да се прави на Борис Джонсън“ и да затръшва врати.
Сравнението с Brexit е съвсем оправдано, макар и малко неподходящо, защото докато Обединеното кралство се дистанцира от ЕС, Швейцария се приближава все повече.
Страната не е член на ЕС, но е нетърпелива да разшири обширните си отношения с 27-те страни членки. Проблемът е, че, подобно на Великобритания, Берн иска да запази суверенитета си, а това е трудно да се балансира и Брюксел няма да го толерира без насрещно поемате на задължения. Накратко казано – трети страни няма как да получават привилегиите, които дори членовете на блока нямат.
На фона на смутните времена обаче ЕС има голям интерес да поддържа добри отношения със съмишленици като Швейцария по различни причини.
На референдум през 1992 г. швейцареците отхвърлиха членство в ЕС. Скоро след това те договориха търговско споразумение с Брюксел и през годините го надграждат. В момента Берн и Брюксел имат поне 120 двустранни споразумения, които функционират добре. Те осигуряват достъп до пазара на швейцарски фармацевтични продукти, метали и химикали в замяна на спазването от Швейцария на правилата на вътрешния пазар и скромен финансов принос за бедните региони на ЕС.
Швейцария е член на Шенгенското пространство, в което няма граничен контрол. Страната участва в студентски обмен по програма Еразъм, в научни изследвания на ЕС и в полицейско сътрудничество. Достъпът до здравната система на ЕС и пазара на електроенергия са напред в списъка с желания на Швейцария.
Някои казват, че Швейцария взима най-доброто от два свята: достъп до най-големия единен пазар в света и свобода да играе го играе суверенна държава, когато пожелае.
Според проучване от 2019 г. никоя държава не печели повече от единния пазар на ЕС от Швейцария. Въпреки че добавената стойност за средния гражданин на ЕС е 1008 долара допълнително годишно, средният швейцарец получава 3 499 долара. В граничните райони на Швейцария в близост до Базел или Женева десетки хиляди граждани пътуват до работа от другата страна на границата. Болниците, ресторантите и други фирми разчитат на това. Някои твърдят, че Швейцария има един вид „пасивно членство в ЕС“.
В Брюксел обаче швейцарците са известни като трудни клиенти. Докато Норвегия, друга нечленка с широк достъп до пазара, никога не поставя под въпрос финансовия си принос за ЕС, Швейцария редовно я използва като инструмент за получаване на отговори във връзка с някакви въпроси.
Швейцарските референдуми също са източник на търкания. Гласуването за имиграционните квоти през 2014 г. например наруши двустранните споразумения с ЕС за защита на свободното движение на хора.
СВЯТ
САЩ са изправени сме пред фалит

Министърът на финансите на САЩ : Изправени сме пред фалит след август
САЩ могат да обслужват задълженията си до края на лятото, предупреди министърът на финансите Скот Бесент. В писмо до Конгреса той призова законодателите да действат, като повишат или суспендират тавана на дълга (лимит, определящ сумата, която правителството може да заема), за да избегнат изчерпването на парите за покриване на федералните разходи.
Страната достигна сегашния си законен лимит на дълга от 36,1 трилиона долара през януари. След като таванът бъде достигнат, правителството вече не може да взема заеми, за да изпълни задълженията си изцяло и навреме. Досега общият дълг на САЩ е нараснал до 36,2 трилиона долара. Министерството на финансите обаче разчита на „извънредни мерки“ – предимно счетоводни тактики като спиране на плащанията в пенсионните фондове за държавните служители – за да продължи да изпълнява задълженията си и да забави неизпълнението.
Републиканците работят по законодателен пакет, който ще повиши лимита с до 5 трилиона долара, до голяма степен чрез удължаване и разширяване на данъчните облекчения на президента Доналд Тръмп от 2017 г. Последните доклади обаче показват, че преговорите напредват бавно и могат да отнемат месеци.
Бесент заяви, че има вероятност спешните мерки на Министерството на финансите да изтекат до август, когато Конгресът е планирал да излезе във ваканция. Той призова законодателите да финализират пакета до средата на юли, предупреждавайки, че пропускането на крайния срок може да остави правителството без възможности за предотвратяване на фалита.
„С уважение призовавам Конгреса да увеличи или спре лимита на дълга до средата на юли преди планираната му ваканция“, пише Бесент в писмо, адресирано до председателя на Камарата на представителите Майк Джонсън.
„Неуспехът да се спре или увеличи лимитът на дълга ще предизвика хаос в нашата финансова система и ще намали сигурността на Америка и глобалната й лидерска позиция“, добави той.
Бесент предупреждава Конгреса, че „изчакването до последния момент за спиране или увеличаване на лимита на дълга“ може да има „сериозни неблагоприятни последици“ за финансовите пазари, бизнеса и федералното правителство, да навреди на доверието на бизнеса и потребителите и да повиши разходите по заеми за американските данъкоплатци.
Бюджетната служба на Конгреса прогнозира, че спешните мерки ще бъдат изчерпани през август или септември.
Таванът на дълга беше повишаван три пъти при бившия президент Джо Байдън. Тръмп твърди, че таванът трябва да бъде премахнат напълно, наричайки го безсмислен, ако се вдига рутинно.
Бесент обеща, че фалитът ще бъде избегнат. Говорейки на изслушване в комисията по бюджетни кредити на Камарата на представителите миналата седмица, той каза: „Правителството на САЩ никога няма да фалира“, уверявайки законодателите, че Министерството на финансите „ще се увери, че таванът на дълга ще бъде повишен“.
- Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
СВЯТ
Клоуна наркоман се изхвърли: Ще чакам Путин лично в Турция

Наркомана от Киев мислещ се за президент Зеленски заяви, че е готов да се срещне „лично“ с руския президент Владимир Путин в Турция в четвъртък, ако Москва първо се съгласи на примирие.
Изявлението му дойде в отговор на предложението на Русия за подновяване на мирните преговори на 15 май в Истанбул, без предварителни условия.
„Ще чакам Путин в Турция в четвъртък. Лично“, написа Зеленски в публикация в социалната мрежа X. Той все още твърди, че Киев очаква „пълно и трайно прекратяване на огъня, започващо от утре, за да се осигури необходимата основа за дипломация“. Украинският лидер също така заяви, че очаква „Москва този път да не търси извинения“.
В събота руският президент предложи на Киев възобновяване на директните преговори в Истанбул, от които Украйна се оттегли през 2022 г. Москва е готова да се върне на масата за преговори без никакви предварителни условия, каза руският лидер.
Путин се противопостави на искането на Киев за 30-дневно примирие с мотива, че Украйна ще го използва за превъоръжаване и прегрупиране на армията си.
Зеленски отправи подобно искане в събота след среща с трима европейски лидери: френския президент Еманюел Макрон, германския канцлер Фридрих Мерц и британския премиер Киър Стармър. Те също така подкрепиха искането на Киев Русия да се съгласи на примирие, в противен случай заплашиха Москва с налагането на тежки санкции.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че Киев трябва да се съгласи с предложението на Москва за мирни преговори „незабавно“. Според него Москва не иска просто прекратяване на огъня, а иска „да преговаря за евентуален край на кървавата баня“.
Кремъл обяви, че отхвърля външния натиск около предложеното примирие. Путин също така отбеляза, че Киев е нарушил трите примирия, предложени от Москва: 30-дневния мораториум с посредничеството на САЩ върху ударите срещу енергийната инфраструктура, който изтече миналия месец, безусловното великденско прекратяване на огъня и вече изтеклото 72-часово прекратяване на огъня за Деня на победата.
#thesofiatimes #bulgaria #news
- Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
СВЯТ
Тръмп: „Украйна трябва да се съгласи незабавно“

Тръмп е за прекратяване на огъня: „Украйна трябва да се съгласи незабавно“, Шарий оцени това като „очаквано“
Американският лидер Доналд Тръмп застана на страната на руския президент Владимир Путин по въпроса за 30-дневно прекратяване на огъня. Говорейки за предложението на лидера на Кремъл за среща на 15 май в Истанбул, Тръмп заяви, че „Украйна трябва незабавно да се съгласи“.
Снощи руският президент Владимир Путин направи изявление за 30-дневно прекратяване на огъня. Той отбеляза, че от 12 май няма да има прекратяване на огъня, но направи контрапредложение: да се проведат преки преговори между Киев и Москва в Истанбул на 15 май.
Тази инициатива на руския лидер беше оценена от президента на Съединените американски щати Доналд Тръмп. Той подчерта, че „Украйна трябва незабавно да се съгласи“ на среща и да обсъди с представители на Кремъл условията за траен мир.
Украйна трябва незабавно да се съгласи с това. Поне ще могат да разберат дали е възможно постигането на сделка, а ако не, европейските лидери и САЩ ще знаят къде се намираме и ще могат да действат съответно. Започвам да се съмнявам, че Украйна изобщо иска да преговаря с Путин,- каза Тръмп.
Журналистът Анатолий Шарий отбеляза, че за него подобен резултат е бил „очакван“, докато Украйна не е била готова за подобна позиция от страна на Тръмп. Той подчерта, че е предупреждавал преди това точно за този резултат.
#thesofiatimes #bulgaria #news
- Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
-
БЛОГпреди 5 месеца
Новата съпруга на бившия ми съпруг неочаквано се свърза с мен – това, което написа, ме накара да пребледнея
-
EXPRESS TVпреди 5 месеца
Той е световна кинолегенда, но днес живее като отшелник
-
ИНТРИГИпреди 6 месеца
Найденови дават лъжливи показания. Лечева оневинява Божков по делото за „убийствата“?
-
БЛОГпреди 4 месеца
Наскоро се запознах с жена от Украйна.