СВЯТ
В Германия хората буквално нямат с какво да си купят храна

Най-богатата страна в Европа, Германия, внезапно е изправена пред рязко увеличаване на броя на хората, които буквално нямат с какво да си купят храна. Подобни тенденции се наблюдават и в съседите на Германия, в Полша. И двете страни в крайна сметка са принудени да се конкурират за енергийни ресурси – и всичко това заради разрушените отношения с Русия.
Все повече тревожни сигнали идват от различни региони на Полша. Така заместник-директорът на Общинския център за социално подпомагане в Лодз Пьотр Ковалски каза пред местните медии, че до зимата на 2022-2023 г. в страната ще има все повече недохранени хора, балансиращи на ръба на глада. Според него в най-големите полски градове „обществото застарява и все повече хора се нуждаят от грижи и подкрепа“.
Социалният работник се оплаква: „Можем да предложим максималната месечна помощ от 719 злоти (290 лева). Но колко можете да купите с тях сега? При такава инфлация 100 злоти се харчат веднага в магазина – оказва се, почти нищо”.
Нов феномен – скрит глад
На свой ред Ришард Шарфенберг, професор във Варшавския университет и председател на Полския комитет на Европейската мрежа за борба с бедността, каза, че е време да се въведе ново понятие – „скрит глад“. Той обясни гледната си точка по следния начин: „Терминът „скрит глад“ надхвърля концепцията за хора, които ядат твърде малко калории. Понякога енергийните нужди могат да бъдат задоволени, но необходимите витамини и минерали не са достатъчни – защото храната, която постъпва в тялото, е твърде некачествена. Броят на хората, засегнати от скрит глад, ще се увеличи през следващите две години. Това ще бъде резултат от очакван икономически спад, който ще съвпадне с инфлацията и рязко покачване на цените на храните”.
Това разсъждение резонира с новината, че през последното десетилетие населението на Полша е намаляло с 1,2 процента (около половин милион души). „Това е драматично лошо. Разбира се, пандемията на коронавируса доведе до повече смъртни случаи и по-бавна раждаемост“, каза полският заместник-министър по въпросите на семейството и социалната политика Барбара Соха пред местните медии.
Съседите на поляците също казват, че социалната ситуация в Полша сега е тревожна. Например немската телевизионна новинарска служба “Тагешоу” пусна материал за главоломно нарастващата инфлация в Полша. „Когато деликатесите станат недостъпни“, озаглави творбата си Мартин Адам, репортер на изданието. Той сподели с публиката впечатленията си от посещението на едно от малките варшавски магазинчета. Въпреки факта, че официално инфлацията в Полша е шестнадесет процента, купувачите се оплакаха, че усещат реално стопроцентово покачване на цените.
„Особено поскъпнаха млечните продукти, брашното, захарта и маслото“, казва продавачка на име Агнешка. Тя сподели пред журналиста историята на своята клиентка, пенсионерката Галинка. „Тя наскоро загуби съпруга си, сега има още по-малко пари. В края на месеца тя винаги има просрочени сметки“, оплаква се Агнешка. Тя откровено признава, че ако ситуацията в страната не се подобри в близко бъдеще, ще трябва да затвори магазина си.
Немците не са по-добре
Полските медии обаче не останаха длъжни и пуснаха свои материали за рекордно високата инфлация в Германия. Така порталът “Натемат” пише: „През август 2022 г. инфлацията в Германия достигна 7,9%, тоест с три пункта по-висока от тази през юли. В Германия поскъпването на енергията се усеща най-силно и икономистите прогнозират, че проблемите ще се задълбочават още повече. Властите в Берлин очакват кризата да достигне пика си в края на годината, когато инфлацията може да достигне 10%. Това е най-високото ниво от около седемдесет години.
Същото обаче съобщават и самите германски медии. По-специално, те съобщават, че наскоро над два милиона германци са кандидатствали за безплатна храна. Това стана ясно от проучване на администрацията на 962 трапезарии във всички области на страната. „Това никога не се е случвало преди. От началото на годината броят на нуждаещите се е нараснал с около петдесет процента. Можем да говорим за такова явление като нова бедност”, заяви пред “Дойче Виртшафт Нарихтен” представители на хуманитарната организация “Тафел”. Специалистите отбелязват, че все повече хора търсят помощ само за да издържат поне до края на месеца.
Сред новите клиенти на социалните услуги са много безработни, малоимотни и пенсионери. Хората се измъчват от осъзнаването на незавидните перспективи на страната и обществото. Така, според Мюнхенския институт за икономически изследвания, който е предприел проучване на ръководителите на девет хиляди компании в страната, индексът на бизнес активността в Германия вече е паднал до нивото от май 2020 г., когато започна пандемията от коронавирус. „Песимизмът за следващите месеци се е увеличил значително. Германската икономика се плъзга към рецесия“, каза ръководителят на института Клеменс Фюст. В търговията на дребно, например, очакванията са паднали до исторически ниски нива, каза той.
От друга страна, германците могат да се гордеят в сравнение с поляците, че населението в страната им все още не намалява, а расте. През първата половина на тази година населението на Германия надхвърли 84 милиона.
Поляците станаха по-смели
Полша обаче има своите поводи за радост пред съседите си. И те са пряко свързани с икономиката. Например, мнозина обърнаха внимание на невероятно съвпадение. Саботажът на газопроводите „Северен поток-1“ и „Северен поток-2“ съвпадна с дългоочакваното пускане във Варшава на полския газопровод “Балтийска тръба”.
„Сега, след окончателното прекратяване на проектите „Северен поток, Полша, а не Германия, получава надежден източник на тръбопроводен газ в навечерието на зимата на 2022-2023 г. и след това. Да, Балтийската тръба (от Норвегия през Дания до Полша) не е “Северен поток”, но Полша и близките територии ще имат достатъчно за най-спешните нужди. И сега Полша ще оцелее, а не Германия. Това е положението“, казва политологът Дмитрий Дробницки.
Може би именно благодарение на тази перспектива Варшава гледа на своите съседи с чувство за собствено превъзходство. Поляците станаха толкова смели, че предявиха на германците искания за репарации за щетите, които претърпяха по време на Втората световна война – те преброиха сумата от 6,2 трилиона злоти.
Полският външен министър Збигнев Рау каза: „Дипломатическата нота, която току-що парафирах, ще бъде изпратена до германското външно министерство. Изразява се убеждението, че страните трябва да предприемат незабавни стъпки за трайно и окончателно правно и материално уреждане на въпроса за последиците от агресията и германската окупация през 1939-1945 г.”
Германците категорично отказаха да платят. И сега двете държави са застрашени да затънат в безплодни спорове – вместо съвместно да решават въпросите за оцеляването си в лицето на предстоящия отоплителен сезон.
„Самоделна енергийна криза“
Не може да се каже, че в Полша и Германия няма хора, които осъзнават, че сегашните проблеми на тези страни могат да бъдат решени само чрез възстановяване на отношенията с Русия. Така през септември германски политици от опозиционната партия „Алтернатива за Германия“ организираха международна конференция, на която присъстваха членът на полския сейм Гжегож Браун от Конфедерацията за свобода и независимост, лидерът на партия “Словашка република” Милан Урик и депутатът от белгийския парламент от Партията на фламандския интерес Рехчино Ван Ломел. Участниците единодушно подкрепиха премахването на санкциите срещу Русия.
„Имаме самоделна енергийна криза. Правителствата на ЕС са отговорни за покачването на цените на газа и електроенергията в Европа“, каза по време на конференцията депутатът от Бундестага от “Алтернатива за Германия” Щефен Котре. Според него икономическата ситуация в Европа може да се възстанови само чрез премахване на санкциите срещу Русия. „На практика нямаме алтернатива на енергоснабдяването. Трябва да следваме реалистична политика“, добави Котре.
На свой ред полският депутат Гжегож Браун патетично възкликна: „Бог да благослови патриотите на всички европейски народи, които искат да се върнат към нормалния живот! Които искат да възстановят нашите естествени, човешки, европейски права и ценности!“ Според Браун всичко е „резултат от погрешни действия и погрешни политики, наложени на нашите народи“. Той заключи: „Няма да има живот, ако не се върнем към нормалнивзаимоотношения с Русия. Не искаме да сме в разгара на някаква междуконтинентална война между всички.“
Изявления от този вид обаче в политическата среда както в Полша, така и в Германия се считат за маргинални и едва ли не предателски. Политическият мейнстрийм на двете държави продължава да пропагандира идеята за необходимостта от „помощ на героична Украйна“ и „противодействие на агресивна Русия“ – за което се предлага да продължат да затягат коланите. А това означава да уморят от глад собствените си съграждани.
СВЯТ
Урсула, ти мозък имаш ли … ?

Злобната Урсула пак се кани да спира напълно руската енергия до 2027 г.
Вещицата от Брюксел представи подробна пътна карта за пълно прекратяване на енергийната зависимост на Европейския съюз от Русия до 2027 г. Планът е описан като най-всеобхватното усилие на блока досега за прекратяване на вноса на руски газ, нефт и ядрено гориво – зависимост, която според критиците отдавна е компрометирала суверенитета на ЕС и е финансирала военната машина на Кремъл в Украйна.
„Енергията, която идва на нашия континент, не бива да плаща за агресивна война срещу Украйна“, заяви председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен и добави: „Ние дължим това на нашите граждани, на нашите компании и на нашите смели украински приятели“.
- Зависимостта на ЕС от руската енергия е намаляла значително от 2021 г. насам, когато руският газ представляваше 45% от вноса. Сега тази цифра възлиза на 19%, се посочва в изявление на ЕК.
- Руските въглища вече са забранени, а вносът на петрол е спаднал от 27% в началото на 2022 г. до едва 3%.
И все пак, както признава Комисията, през 2024 г. е имало скромно възстановяване на вноса на руски газ, което е предизвикало спешни призиви за координирано постепенно спиране на вноса.
Всички нови договори за руски газ – както втечнен (LNG), така и тръбопроводен – ще бъдат забранени, а покупките на спот пазара ще бъдат прекратени до края на 2025 г.
ЕС има за цел да спре целия останал внос на газ от Русия до 2027 г. Националните правителства, включително приятелски настроените към Кремъл – Унгария и Словакия, ще трябва да представят индивидуални планове за постепенно прекратяване на вноса до края на годината.
Пътната карта е насочена и към често пренебрегвания износ на ядрена енергия от Русия. Държавите членки, които все още разчитат на проектираните в Русия реактори, ще бъдат подтикнати да осигурят алтернативни източници на ядрено гориво. Брюксел също така ще предприеме действия за блокиране на нови договори, включващи руски обогатен уран.
„Повече няма да се внася евро във военното ковчеже на Русия. Вашият газ ще бъде забранен. Вашият флот в сянка ще бъде спрян“, каза комисарят по въпросите на енергетиката Дан Йоргенсен.
Унгария се противопоставя на плана на Европейската комисия за принудително изтегляне на газ от Русия до 2027 г., заяви унгарският външен министър Сиярто. Той подчерта, че решението на Европейската комисия сериозно нарушава суверенитета на страните от ЕС и застрашава енергийната сигурност на Унгария.
Европейската комисия е предложила затягане на санкциите срещу Руската федерация с нов пакет от мерки – 17-ти от началото на руското нашествие в Украйна, предава БНР.
По информация на агенция Ройтерс Комисията предвижда увеличаване на списъка на санкционираните лица и добавяне към черния списък на още 100 кораба, свързани с износа на руски петрол.
Предложението ще бъде обсъдено още утре от посланиците на страните-членки в Брюксел. То идва две седмици след като водещите европейски държави отхвърлиха предложението на американския президент Доналд Тръмп за пълна отмяна на санкциите срещу Руската федерация.
#thesofiatimes #bulgaria #news
- Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
СВЯТ
Тръмп: Мир между Русия и Украйна може би е невъзможен.

Тръмп: Мир между Русия и Украйна може би е невъзможен. Ще работим с Ердоган, за да го постигнем. |
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че въпреки продължаващите преговори за мирно споразумение между Русия и Украйна, може да не е възможно да се постигне такова.
Въпреки че твърдеше, че ще сложи край на войната в рамките на няколко дни от втория си мандат, Тръмп заяви, че постигането на трайно прекратяване на огъня с посредничеството на САЩ след три години на сражения между Украйна и нападателката Русия може да е невъзможно.
- „Може би това е невъзможно“, заяви Тръмп пред Кристин Уелкър от NBC в предаването „Meet the Press“.
- На въпрос дали е близо до мирно споразумение в руско-украинската война, Тръмп отговори лаконично: „Надявам се.“
„Вярвам, че сме по-близки с едната страна и може би не толкова близо с другата. Бих искал да не казвам до коя сме по-близо. Но сключихме сделка за американския народ, която беше добра, за нула време“, заяви американският глава. Той подчерта отново, че при него тази „ужасна, ужасна“ война нямаше да започне.
Тръмп добави, че ако опитите му за постигане на мир продължават да срещат съпротива, той ще се откаже от преговорите.
„Ще има момент, в който ще кажа: „Добре, продължавайте. Продължавайте да бъдете глупави“, заяви Тръмп, добавяйки, че понякога е близо до отстъпление, но „тогава се случват позитивни неща“.
Въпреки това, президентът на САЩ не излючва възможността си от излизане от преговорите, ако продължава да се сблъсква с откази от двете страни.
„Ще дойде момент, когато ще го кажа… може би не е възможно да се постигне споразумение“, обяви американският президент.
Според него между Путин и Зеленски има „огромна омраза“, както и между войниците от двете страни, но въпреки това Тръмп вярва, че „имаме много добър шанс“ това да се преодолее и да се постигне мирно споразумение.
Според информация на Укринформ, американски представители са изготвили за президента на САЩ Доналд Тръмп редица варианти за засилване на икономическия натиск върху Русия, тъй като Путин не бърза да предприема стъпки за прекратяване на войната в Украйна.
Малко по-късно стана ясно, че Тръмп е разговарял с Ердоган по телефона
Турският президент Реджеп Тайип Ердоган е провел днес телефонен разговор с американския президент Доланд Тръмп, съобщи Анадолската агенция. Ердоган е заявил, че Турция ще продължи да работи за засилване на сътрудничеството между двете страни в множество направления и най-вече в отбранителния сектор, отбелязва Анадолската агенция.
Турският президент е подчертал, че хуманитарната криза в ивицата Газа е достигнала плашещи нива, като е изразил готовността на Турция за изпращане на хуманитарна помощ за засегнатите. От своя страна Тръмп е заявил, че с Ердоган са провели “много ползотворен и стойностен разговор“ относно войната в Украйна, Сирия и Газа, съобщават Анадолската агенция и Ройтерс, цитирани от БТА.
Президентът на САЩ добави, че турският лидер ще дойде във Вашингтон и че Ердоган го е поканил да посети Турция, съобщава Ройтерс.
„Очаквам с нетърпение да работя с президента Ердоган за слагане на край на нелепата, но смъртоносна война между Русия и Украйна – сега!”, написа Тръмп в социална медия Truth social.
Ето и пълния му текст:
Току-що проведох много добър и ползотворен телефонен разговор с президента на Турция Реджеп Ердоган по множество теми, включително войната между Русия и Украйна, ситуацията в Сирия, Газа и други въпроси. Президентът ме покани да посетя Турция в бъдеще, а също така заяви, че ще посети Вашингтон, окръг Колумбия. По време на четирите ми години като президент отношенията ми с президента Ердоган бяха отлични.
Работихме в тясно сътрудничество по редица въпроси, включително и по случая с пастор Андрю Брънсън, който беше задържан, но бе върнат в Съединените щати — незабавно след моята молба. Във всеки случай очаквам с нетърпение да работя с президента Ердоган за прекратяването на тази абсурдна, но смъртоносна война между Русия и Украйна — СЕГА!
#thesofiatimes #bulgaria #news
- Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
СВЯТ
Путин: Западът говори едно, а прави съвсем друго

Западът действа много коварно: говори едно, а прави съвсем друго; това е ясно от самото начало на 2000-те години. Това заяви руският президент Владимир Путин в документалния филм „Русия. Кремъл. Путин. 25 години“, фрагмент от който е публикуван в Телеграм-канала на ВГТРК.
„От началото на 2000-те е ясно, че нашият геополитически противник действа много коварно, говори едно, а прави съвсем друго. В началото не разбрах веднага всичко, започнах да казвам на колегите „вижте, това казвате, а това правите“, каза Путин. Той даде за пример, че по време на Втората чеченска война западните политически сили са подкрепяли фундаменталистите в Кавказ, като същевременно са ги наричали терористи. „Вие самите ги наричате терористи, насърчавате дейността им тук и нещо повече, подкрепяте ги. И ето ви доказателствата. Те ми кимнаха с глави и казваха: „Да, да, да, сега ще сложим ред“. И нищо. „А всичко е точно обратното“, припомни руският президент.
Владимир Путин коментира на немски опитите на западни политици по някакъв начин да унижат и обидят бившия германски канцлер Герхард Шрьодер, като същевременно аплодират нацистите. В отговор на въпрос за това, че бившият германски канцлер е бил държан по-далеч на официални събития, за да не бъде в един кадър с германския канцлер Олаф Шолц, Путин припомни, че канадският парламент е аплодирал 98-годишния украински нацист Ярослав Хунка (Гунка).
„И за да бъда чут в Германия, ще се опитам да кажа това дори на немски: колкото по-далеч от Шрьодер, толкова по-близо до Антъни Рот (председателя на канадския парламент), който симпатизира на нацистите“, каза Путин на немски. „В Германия има много порядъчни хора. И съм сигурен, че мнозина ще чуят това“, подчерта той. Руският лидер нарече овациите за украинския нацист Ярослав Хунка в канадския парламент „безобразна шега“. „Неотдавна видяхме безобразна шега в канадския парламент, където аплодираха нацист“, припомни Путин.
Азиатско-тихоокеанският регион (АТР) ще става все по-мощен икономически и политически през следващите 25 години, докато значението на така наречените развити страни ще продължи да намалява. Тази прогноза за следващия четвърт век направи Владимир Путин. Според него още в началото на 2000-те години „се появиха първите признаци, че центърът на икономическия растеж ще се измести в Азиатско-тихоокеанския регион“. „На 100% никога не бива да се погнозира, особено по такива въпроси. Но тази тенденция се запазва“, отговори Путин на въпроса какво ще се случи със световните отношения след 25 години. Той отбеляза, че делът на БРИКС в световната икономика по отношение на паритета на покупателната способност вече е по-голям от този на някога голямата Г-7.
„И тази тенденция се запазва, дори нараства. Делът (на Г-7) в глобалната икономика ще продължи да намалява, а следователно и в глобалните дела. Те са много тясно свързани: икономиката и политиката, сферата на сигурността. 25 години са много кратък период. Затова съм сигурен, че през следващите 25 години ще бъде точно както казах“, добави Путин.
#thesofiatimes #bulgaria #news
- Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
-
БЛОГпреди 5 месеца
Новата съпруга на бившия ми съпруг неочаквано се свърза с мен – това, което написа, ме накара да пребледнея
-
EXPRESS TVпреди 5 месеца
Той е световна кинолегенда, но днес живее като отшелник
-
ИНТРИГИпреди 6 месеца
Найденови дават лъжливи показания. Лечева оневинява Божков по делото за „убийствата“?
-
БЛОГпреди 4 месеца
Наскоро се запознах с жена от Украйна.