ЗАКОН

Иван Гешев „гневен“: Сега щял да оправя шофьорите по пътищата!!!

„Какво още чакаме, за да спрем войната на пътя?“, изкряска Гешев търсещ популярност, макар, че забравя, че все още не е „пипнал“ корупцията!

Важно беше в рамките на дни да бъдат закрити специализираните съд и прокуратура. Защото може би сме единствената страна в ЕС , в която няма организирана престъпност. Това бързане, което вероятно ще е от полза на престъпността, е обяснимо.

С гневен пост във Фейсбук излезе главният прокурор Иван Гешев.

Поводът – поредната трагедия на пътя. Шофьор на метамфетамини блъснал 14-годишно дете в село Бузовград и избягал.

Детето е в тежко състояние реанимацията на болницата в Казанлък. Тежкият инцидент е станал в петък вечерта около 17:30 часа.

Детето е карало велосипед по пътния банкет, когато било ударено от автомобила.

Водачът на автомобила е избягал от местопроизшествието, но по-късно е бил заловен. Той е на 57 години. Шофьорът бил с положителни проби за алкохол и наркотици – дрегерът показал над 1.2 промила. Свидетелски показания сочат, че две момчета от селото са били връхлетени от автомобила, второто не е пострадало тежко.

От прокуратурата съобщиха, че мъжът не е намалил скоростта, нито се е опитал да спре, за да избегне инцидента. Той ще бъде задържан за 72 часа.

Прокуратурата ще поиска мярка „задържане под стража“. Законът предвижда лишаване от свобода за срок от 1-6 години за такива случаи.

Изявление на главния прокурор на Република България Иван Гешев по повод поредния трагичен инцидент в с. Бузовград:

“Още едно дете е пометено от поредния, вероятно пиян и дрогиран, шофьор. Детето се бори за живота си, в тежко състояние. А шофьорът не е помогнал. Избягал е.

Какво още трябва да се случи, за да разберем, че трябва да спрем да се раняваме и убиваме на пътя?

Какво още чакаме, за да спрем войната на пътя?

Нейните жертви са колкото при един локален военен конфликт.

И логично сме водещи в ЕС в тази черна статистика.

Прокуратурата на Република България още преди две години постави проблема пред Народното събрание.

Предложихме и решения — отнемане на моторните превозни средства, управлявани от пияни или дрогирани шофьори.

Предложихме и да се прецизират престъпните състави за умишлено причиняване на смърт и телесни повреди от такива извършители. Има и редица други възможни решения. Настояваме и ще продължим да настояваме като институция за реакция на държавата и законодателни промени.

Явно смъртта по пътищата на България не е приоритет.

Важно беше в рамките на дни да бъдат закрити специализираните съд и прокуратура. Защото може би сме единствената страна в ЕС , в която няма организирана престъпност. Това бързане, което вероятно ще е от полза на престъпността, е обяснимо.

Но е необяснимо, че не се бърза, когато всекидневно по пътищата ни умират хора. Не само политиците и институциите, но и всички ние като общество трябва да сме активни.

Защото всеки живот е безценен, а вече с години необходимото не се прави. Това е животът на всеки един от нас, на близките ни, на децата ни.”

Това не е първата гневна реакция на ръководителя на държавното обвинение.

Преди седмица по време на срещите си с политическите партии в парламента Гешев подчерта: „Борбата с престъпността и проблемите си ги причинихме ние. Някои казват „реформа“ – за България реформа е да унищожиш нещо, както направиха със специализираните структури. Ще стане още по-лошо, ако не се направи нещо.

Всеки може да види в собствения си град какво се случва. Всеки може да види битовата престъпност, телефонните измами. Всеки може да види на сайта на МВР колко десетки телефонни измами се случват, а помните ли, че беше по една на месец“.

Най четени

Exit mobile version