ЗАКОН

Българското изборно законодателство не предвижда ЦИК да заличава избрани представители, нито да ги замества със следващите в листата

Българското изборно законодателство не предвижда ЦИК да заличава избрани представители, нито да ги замества със следващите в листата

БОЕЦ и Десислава Иванчева внасят жалба до Конституционният съд за касиране на списъка на избраните евродепутати!

До петък БОЕЦ и бившата кметица на столичният район „Младост“, Десислава Иванчева (кандидат в изминалите избори за членове на ЕП) ще внесем жалба до Конституционният съд за незаконното и нищожно решение на ЦИК да заличи Пеевски и Карадайъ от списъка на избраните за членове на Европейският парламент и на тяхно място да обяви други неизбрани кандидати! Такава жалба, като правен интерес може да бъде внесена само от някой друг от кандидатите и БОЕЦ благодарим на Десислава Иванчева и нейният екип, че се съгласиха без колебания да подкрепят усилията на БОЕЦ да спрем беззаконието на ЦИК! И да изхвърлим Пеевски и Карадайъ от българският парламент! 

Както вече обявихме , БОЕЦ внесохме 6 жалби до ВАС срещу решенията на ЦИК за заличаването на Пеевски и Карадайъ и решението, с което обявяват списъка на избраните с включените вътре незаконни заменки!

Българското изборно законодателство не предвижда ЦИК да заличава избрани представители, нито да ги замества със следващите в листата.

ЦИК няма правомощия да подменя вота на българските избиратели, без значение желанието на вече избраните кандидати. Абсолютно недопустимо и в разрез с демократичните принципи и българското и европейското законодателство е ЦИК да издаде удостоверения на неизбрани кандидати по силата на тяхното желание и заради отказ на други да влязат в пълномощията си.

По същество, това представлява подмяна на вота на избирателите и брутално опорочаване на изборите, както и престъпление от общ характер, включително фалшифициране на изборен процес и резултати.

Според ИК и европейските директиви, избраните депутати в ЕП могат да депозират своите откази само пред съответната институция, за която са избрани, в случая – Европейския парламент, в определен срок. За да го направят обаче, избраните за членове на ЕП трябва да напуснат постовете си в националния парламент, поради несъвместимост на двете позиции.

Вместо това Пеевски и Карадайъ искат от ЦИК да ги заличи от списъка на кандидатите, като си оттеглят съгласието за участие в изборите и то след като изборите вече са проведени! Искат да се откажат от правото си да бъдат избрани, което съгласие сами са депозирали писмено пред ЦИК след като вече са избрани. Искат да се откажат от ПРАВО, КОЕТО ВЕЧЕ СА КОНСУМИРАЛИ! 

На 30.05.2019г. БОЕЦ внесохме Сигнал до ЦИК във връзка с казуса, но Комисията в нарушение на ИК не разгледа нашият сигнал, не се произнесе по него и не го вписа в регистъра на жалбите и сигналите!

Въпреки това на 01. и 02.06.2019г. спазвайки законовия срок БОЕЦ внесохме 6 жалби до Върховният административен съд срещу решенията на ЦИК да заличи Делян Пеевски и Мустафа Карадайъ от списъка на избраните за членове на Европейският парламент!

В мотивите на обжалваните решения се сочи, че според ЦИК подаденото от Делян Славчев Пеевски (за Карадайъ казуса е идентичен) заявление представлявало оттегляне на съгласието на кандидата за участие в изборите, дадено по чл.365, ал.1, т.3 от ИК. Подобно тълкуване считаме, че не намира законова основа.

Цитираната от ЦИК разпоредба на чл.365, ал.1, т.3 от ИК е ситуирана в раздел V „Регистриране на кандидатски листи“ в глава XVII и касае действията на кандидатите по подаване на заявление – декларация за регистрация за участие в изборите. В Избирателния кодекс не се урежда възможност за оттегляне на вече дадено съгласие за регистрация за участие в избори.

Но дори да се счете, че това заявление е отегляемо, то оттеглянето не може да се извърши СЛЕД събитието, за което съгласието е дадено – провеждането на изборите. Делян Славчев Пеевски е подал такова заявление и въз основа на него ЦИК го е регистрирала в кандидатската листа на ДПС, под пореден номер втори в листата. На 26 май 2019г. изборите за членове на ЕП бяха валидно проведени, а Делян Пеевски ИЗБРАН за депутат. С решение №447-ЕП/29.05.2019г. ЦИК обяви окончателните резултати на проведените избори, като зачете волята на избирателите и обяви валидно подадените бюлетини за всяка една от партиите/коалициите/независимите кандидати, както и преференциите за всеки един от кандидатите от листите. След като ДПС получи 323 510 гласа, кандидатската листа на партията /№20/ получи ТРИ МАНДАТА, като единият от тях е за Делян Славчев Пеевски – вторият по пред в листата и втори по преференциални гласове в листата. Задължение на ЦИК е да определи избраните кандидати съобразно разпоредбата на чл.386, ал.1 от ИК – според броя на получените валидни предпочитания (преференции) и подреждането на кандидатите в съответната листа

Правомощията на ЦИК във връзка с изборите за Европейски парламент са ясно разписани в разпоредбата на чл.57 от ИК и в тях не се визира зачитането на откази на вече избрани депутати и заличаването им от кандидатската листа.

ЦИК се опитва да ни убеди, че Делян Пеевски е възможно да се откаже от права, от които вече се е възползвал. Сама по себе си такава правна конструкция е невъзможна,

Несъстоятелността на взетото решение на ЦИК изхожда и от самите мотиви на комисията. В тях се сочи, че е постъпилото заявление от Делян Славчев Пеевски с искане той ДА НЕ БЪДЕ ОБЯВЕН ЗА ЧЛЕН НА ЕП. Ако в действителност подобно е заявлението на кандидата, доколкото не сме се запознали с него, то категорично е различно и със сигурност не обратно по смисъл и съдържание от предхождащото го СЪГЛАСИЕ ЗА РЕГИСТРАЦИЯ ЗА УЧАСТИЕ В ИЗБОРИТЕ, дадено с писмената декларация по чл. 365, ал.1, т.3 от ИК. Ето защо, отказът не може да санира последиците на даденото съгласие.

ЦИК няма правомощия да подменя вота на българските избиратели, без значение желанието на вече избраните кандидати. Намираме, че решение № 452-ЕП/30.05.2019г. на ЦИК е нищожно, издадено извън компетенциите на комисията. Абсолютно недопустимо и в разрез с основния принцип на пряката демокрация е ЦИК да заличава лице от кандидатската листа на партия. В обема на компетентност на ЦИК не е включено подобно правомощие. Законодателят е регламентирал единствено „заличаване на регистрация“ по реда на чл. 142, чл. 145 и чл.369 от ИК при осъществяване на точно определени условия, които в конкретния случай не са налице и то заличаване преди провеждане на самите избори Никъде не се регламентира възможност за заличаване на регистрация (на кандидат, коалиция и пр.) след провеждането им. Само за аналогия, разпоредбата на чл.145, ал.1 от ИК дава възможност коалиция да поиска заличаване на регистрация за участие на избори не по-късно от 32 дни преди изборния ден. Смисълът на закона е ясен – не се допуска злоупотреба с права.

БОЕЦ категорично считаме, че депозираното заявление на Делян Славчев Пеевски представлява дръзка злоупотреба с пасивното избирателно право и с демократичните принципи на страната. Решение № 452-ЕП/30.05.2019г. на ЦИК, с което то се зачита, нарушава Конституцията на Р. България и по-специално текста на чл.57, ал.2 от КРБ, който не допуска злоупотреба с права, както и тяхното упражняване, ако то накърнява права или законни интереси на други. Гласувалите на проведените на 26 май 2019г. избори, а и всички граждани на Р. България, се оказваме заложници на капризите на Делян Славчев Пеевски.

ЗАКОННАТА ПРОЦЕДУРА Е СЛЕДНАТА:

ЦИК са длъжни да обявят списъка на избраните за евродепутати според изборните резултати и да им връчат удостоверенията. На тези от тях, които са и депутати в Българският парламент трябва да им бъдат прекратени правомощията в НС заарди невъзможност по закон да съвместяват двете длъжности. Едва след това, в качеството си избрани за евродепутати те могат да подадат Заявления до ЕП (единственият компетентен орган в случая) да бъдат освободени и едва след това ЦИК обявява следващите в съответната листа за членове на ЕП. След като бъдат освободени от ЕП нямат право да се върнат в Българският парламент. 

Пеевски и Карадайъ трябва да напуснат българският парламент, като избрани евродепутати и поради невъзможност да съвместяват двете длъжности. И след това, ако искат могат да напуснат и Европейският парламент, без право да се завърнат, като депутати в Народното събрание на България. Това е положението.

Със своята решителност за действия в защита на Истината и правдата, Десислава Иванчева доказва, че делото срещу нея и Биляна Петрова е репресия срещу едни неподвластни на мафията хора и непримирими граждани.

Най четени

Exit mobile version