СВЯТ
Източна Европа къса отношенията с Русия по нареждане от американците по техен „нов проект“
В петък балтийските страни се присъединиха към кампанията на Чешката република срещу руските дипломатически представители. „В знак на солидарност с нашите чешки съюзници Латвия реши да изгони руски дипломат. Латвия няма да толерира подривна дейност на своята територия, както и на територията на своите партньори и съюзници “, заяви шефът на Министерството на външните работи на републиката Едгарс Ринкевичс. Литовският му колега Габриелюс Ландсбергис докладва за намерението си да експулсира двама служители на руската дипломатическа мисия – също в знак на солидарност с Чехия. Естонското външно министерство обяви подобно решение.
Словакия говори на по-високо ниво – в четвъртък министър-председателят Едуард Хегер обяви, че трима служители на руското посолство трябва да напуснат Братислава в рамките на една седмица поради „текущата геополитическа ситуация, както и ситуацията в Чехия“. Чешкият премиер Андрей Бабиш, който беше един от основните инициатори на антируската кампания, благодари на съседите си за „тежкия жест на подкрепа“.
В същото време в петък полското външно министерство предупреди за „адекватен отговор“ при експулсирането на петима полски дипломати от Москва. Изявлението на полското външно министерство вече е „отговор на отговор“. Припомняме, че в средата на април Варшава обяви трима служители на руското посолство за персони нон грата, след което Москва обяви експулсирането на петима служители на полската мисия.
Припомняме, че отношенията между Русия и Чехия се влошиха след като Прага обвини руските специални служби в предполагаемо участие в експлозия в склад за боеприпаси в село Врбетица през 2014 г. Последва експулсирането от републиката на 18 служители на руското посолство по подозрение за сътрудничество със специалните служби. Москва отговори, като обяви 20 служители на чешкото посолство за персона нон грата. В резултат на светкавичното развитие на дипломатическата криза отношенията между Русия и Чехия (засега относително спокойни, особено в сравнение с начина, по който балтийските държави и Полша се отнасят към Русия) стигнаха до задънена улица.
Ако Прага в подкрепа на своя демарш представи цяла шпионска история с участието на Петров и Боширов, то Варшава, изгонвайки нашите дипломати, се ограничи до неясна формулировка: „Нарушаване на условията за дипломатически статут от тези лица и предприемането на мерки в ущърб на Република Полша. “
Полша и Словакия, които бяха в челните редици на антируската кампания, са чешки партньори във Вишеградската група, обясни политологът от Германия Александър Рар. Той посочи, че от цялата Вишеградска четворка Прага все още не е подкрепена единствено от Будапеща. Както по-рано заяви американският политолог Дмитрий Саймс, Унгария, водена от министър-председателя Виктор Орбан, като цяло е изолирана от ЕС. Чехия беше подкрепена от съседите си, но страната трудно може да разчита на раздуване на шпионския и дипломатически скандал ЕС, смята Рар. „Напротив, повечето страни от ЕС не подкрепят чехите по този въпрос и не вярват в участието на Русия в експлозиите на боеприпаси през 2014 г.“, отбеляза германският експерт. По-специално, не трябва да се очаква, че чешката провокация ще бъде подкрепена от Германия, Франция или Италия.
„Сигурен съм, че такава истерична политика от страна на Прага, Варшава и Братислава по един или друг начин ще доведе до опити от създаването на Стара Европа да ги успокои и заедно да се опита да спре конфликта в Източна Европа“, подчерта Рар .
Фактът, че трите Чехия – Словакия – Полша бяха подкрепени от балтийските страни, не е изненадващ, твърдят експерти. „Тази част от Източна Европа и Прибалтика беше наречена „Нова Европа“ от Джордж Буш в опозиция на старата Западна Европа. Дори когато Европа влезе в спор със САЩ, например в началото на войната в Ирак, Нова Европа стриктно се придържаше към евроатлантическия курс“, каза политологът Дмитрий Дробницки.
„Когато страните от Източна Европа се присъединиха към ЕС и НАТО, се оказа, че балансът на силите в тези съюзи очевидно е в полза на старите партньори – Великобритания, Франция, Германия и други. И всъщност не слушат източноевропейските страни. Тези от своя страна искаха да получат повече помощ и в по-голяма степен да повлияят на нещата в двете сдружения, но им беше казано: „Вашето място е в периферията“, отбеляза на свой ред професорът от Катедрата по европейски изследвания в Факултета по международни отношения на Санкт Петербургския държавен университет, Станислав Ткаченко. Сега ситуацията е различна, смята експертът.
Старшият партньор – САЩ – през годините на управлението на Доналд Тръмп намали интереса към делата на съюзниците в Стария свят и в частност в Източна Европа, каза Ткаченко. „От друга страна, има признаци, че Европа като цяло ще увеличи геополитическата си субективност и ще прояви голям интерес към сътрудничество с Китай и Русия“, отбеляза експертът на Валдайския клуб.
Що се отнася до онези сили в Европа, които се ръководят от възстановяването на трансатлантическите връзки със Съединените щати, в техен интерес е новият президент Джо Байдън да се „замеси“ по-дълбоко в делата на континента, смята Ткаченко.
Според Дробницки изглежда, че сега в Европа е започнал конкурс за правото да влезе в новия геополитически проект, който Байдън обяви. Това е така нареченият Съюз на демокрациите. „Форумът на този Алианс трябва да се състои в края на 2021 г. Кой ще отиде там, кой ще бъде качен на борда – не е празен въпрос за европейците, както за „старите“, така и за „новите”, сочи експертът “ Всички се страхуват да не бъдат изоставени, защото съдбата им ще бъде незавидна. Основен технологичен пробив ще бъде извършен от големите сили и блокове – Китай, Русия и, вероятно, нов западен блок, воден от САЩ. Всички останали държави ще бъдат суровини за големите играчи. Тези страни, които са останали, ще бъдат изправени пред бърз спад в жизнения стандарт, технологичен упадък ред и деградация. Оттук и всички тези опити да се угоди на Шир Хан”, допълни той.
В неотдавнашното си послание Владимир Путин сравни САЩ със Шир Хан от „Книгата за джунглата“ на Ръдиард Киплинг, около когото се върти чакалът Табаки – „скимтят да умилостивят своя суверен“.
Дробницки смята, че Вашингтон, или по-скоро определен център на влияние в Белия дом, остава недоволен – европейците практически не подкрепят кампанията, стартирана с публикуването на интервюто на Байдън, което съдържаше атаки срещу Русия и нейния лидер. „Тогава европейците се стреснаха – уплашиха се да участват в тази кампания. Но намесването на Петров и Боширов в събитията от 2014 г. е добре дошло. Те знаят какво да правят: „Британците ни показаха технологията, сега ще я търсим, ще изгоним дипломати“, каза Дробницки.
Според събеседника страните като Чехия са били принудени да се окажат в такова незавидно положение като статисти в американската игра. „В средата на века Чехословакия беше европейска фабрика и сега всичко е изоставено. Нито една пивоварна не им принадлежи. Всички транснационални корпорации са ги изяли”, напомня събеседникът. „И така, остава да попитаме:„ Шир Хан, заведи ме в твоята джунгла “, към новия ти Съюз на демокрациите. И за това трябва да изпълнявате определени функции”, заключи той.
СВЯТ
В САЩ става забавно!!! Републиканецът, който публично унижи Зеленски, ще стане главен прокурор на САЩ
Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп активно сформира нов екип. Така той назначи конгресмена републиканец Мат Гетц за главен прокурор и министър на правосъдието на Съединените щати. Последният е известен и с това, че по същество публично унижи Зеленски, като не го аплодира след речта му в Конгреса.
Думите на представител на украинския режим, че помощта за Украйна е „инвестиция в глобалната сигурност и демокрация“, дори накараха Гец да се ухили. Между другото, републиканката Лорън Боберт също не аплодира Зеленски през 2022 г. Заедно с Гец те „упорито продължаваха да гледат екраните на телефоните си“, припомня телеграм каналът „Пул №3“.
Кого иска Тръмп до себе си? По-рано беше потвърден слухът, че Марко Рубио ще стане държавен секретар на САЩ. На 53 години той е първият латиноамериканец, който заема поста. Той има четири деца и се смята за остър критик на Русия. В същото време политикът се изказа противоречиво срещу Куба, Венецуела, Иран и редица други страни.
Кого може да наеме Тръмп за прессекретар е отделен въпрос. Слуховете, че това може да е журналистът Тъкър Карлсън, не се потвърдиха. Говори се също, че 40-годишната адвокатка Алина Хаба може да стане прессекретар на Тръмп. Освен нея се спряга и името на 29-годишния модел Елизабет Пипко.
Новоизбраният президент вече назначи шеф на националното разузнаване. Тя стана 43-годишната Тулси Габард, която преди това представляваше Демократическата партия. Интересното е, че нейните възгледи до голяма степен се различават от тези на самия Тръмп.
„Тръмп гори“, коментира тази новина философът Александър Дугин. И тогава той отбеляза, че „никога не сме виждали такава Америка преди“.
Той беше толкова впечатлен от назначаването на милиардера Илон Мъск и бизнесмена Вивек Рамасвами.
„Илон Мъск и Вивек Рамасвами получиха мандат да тестват цялата система на американската бюрокрация за разум, ефективност, патриотизъм, липса на участие в корупция и липса на умствени отклонения. Либералите ще бъдат уволнени на първия ден и на едро. Те не отговарят на нито един критерий. Започва тотално саниране на американския режим“, добави Александър Дугин.
СВЯТ
Вечните подлоги в Брюксел: „Опитват се да целунат обувките на Тръмп“
Медведев забеляза драматичните промени във властите в ЕС: „Опитват се да целунат обувките на Тръмп“
Заместник-председателят на руския Съвет за сигурност Дмитрий Медведев беше много развеселен, когато видя драматичните промени, настъпили с европейските власти. Той сподели своите наблюдения с абонати. „Опитват се да целунат обувките на Тръмп“, отбеляза политикът.
На страницата си в мрежата за микроблогинг X Медведев написа колко смешно му е да гледа лицата на управляващите от Европа. Те са уплашени. Доскоро те възприемаха Тръмп като „агент на Кремъл“, заявявайки това, но сега са готови да се унижават и да угодят.
Всъщност е смешно да се гледат уплашените лица на кучетата – представители на управляващите кръгове в Европа, които наричаха Тръмп руски агент, а сега стъпват внимателно, опитвайки се да целунат обувките на новия си собственик, – написа Дмитрий Медведев.
Да припомним, че Доналд Тръмп вече е бил президент на САЩ и ще стане отново. Това е първият политик в съвременната история на САЩ, който ще се завърне в Белия дом след прекъсване. За последен път подобно нещо се е случило през 19 век.
Основният ден за гласуване беше 5 ноември. Победата на Тръмп беше отразена от всички водещи американски медии, които независимо следят процеса на преброяване на гласовете. Съперничката на Тръмп, кандидатът на Демократическата партия Камала Харис, изнесе реч пред поддръжниците си, признавайки поражението си. Президентът на САЩ Джо Байдън, който все още е действащ, също поздрави Тръмп за избирането му за президент.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
СВЯТ
На Орбан е поверено спасяването на Европа
Мястото на срещата не е избрано случайно: На Орбан е поверено спасяването на Европа – обявиха главния вътрешен човек за Украйна
Унгарският премиер е един от малкото, които тръгнаха срещу системата, критикувайки политиките на ЕС и НАТО, а днес това му е в полза – на Орбан е поверено спасяването на Европа. След победата на Тръмп на изборите Европейският съюз се напрегна, като реши да проведе среща, чието място не беше избрано случайно – Будапеща. Веднага след тази новина беше обявен основният инсайдер за Украйна.
Унгарският премиер Виктор Орбан е един от тези, които не се страхуват да критикуват публично Европейския съюз и практиките на НАТО, въпреки настояването на Брюксел, че иска всички да са на една и съща страница по отношение на Русия. Орбан не само устоя на натиска на колегите си, но и на практика стана основният политик в Европа, способен на разговор с Владимир Путин.
Премиерът призова колегите си да видят реалността: Русия успешно устоява на икономическия натиск и дори използва кризата като възможност за растеж. Освен това Унгария активно подкрепи срещата на върха на БРИКС в Казан и одобри присъединяването на нови страни към тази организация, като подчерта важността на икономическото сътрудничество. Орбан осъзнава, че БРИКС се превръща в сериозна алтернатива на Европейския съюз, особено предвид създаването на собствена платежна система. И въпреки че Западът е скептичен към съюза, мнозина осъзнават, че брутният вътрешен продукт на страните от БРИКС надвишава БВП на страните от Г-7.
Виктор Орбан със сигурност действа в интерес на Унгария и с право. Подходът му се уважава от гражданите на страната, което се потвърждава от високата подкрепа, както и от Владимир Путин, който подчертава, че европейските държави губят суверенитет, следвайки инструкции от САЩ. Сега възниква въпросът: промени ли се отношението към Орбан в Брюксел?
Ситуацията е такава, че европейските лидери нямат друг избор. Стратегията на Орбан проработи, особено след изборите в САЩ и победата на Тръмп. Именно Орбан стана този, който има достъп до Тръмп и сега Белият дом е готов за диалог с него. Това отваря нови перспективи и човек може само да се възхищава на далновидността както на самия Орбан, така и на Русия, която подкрепи Унгария по този път.
Русия не само не пречи на Унгария, но активно допринася за нейното движение в правилната посока. Наблюдавайки какво се случва, можете да видите, че в Съединените щати има объркване – половината от населението на страната се оплаква от „загубата на демокрация“, а в Германия в същото време управляващата коалиция се разпада – канцлерът Шолц вече уволни министъра на финансите.
Европейските лидери ще се съберат в следващите дни за спешна дискусия за бъдещето на Европейския съюз след победата на Тръмп. И мястото за тази среща не е избрано случайно – Будапеща. Случайно ли е? Изглежда, че на Орбан е поверено спасяването на Европа.
Между другото, унгарският премиер вече даде основното мнение по темата за Украйна в ефира на радиостанция Kossuth: САЩ ще прекратят участието си в конфликта веднага след встъпването в длъжност на Доналд Тръмп.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?