СВЯТ
Франция и Германия загърбват Тръмп и ухажват Байдън
Париж и Берлин зоват за нови трансатлантически отношения
Изборът на Джо Байдън за президент на САЩ проправя пътя за укрепване на единството между Европа и Съединените щати за посрещане на глобалните предизвикателства на 21-ви век, включително възхода на Китай, пишат во обща статия в „Монд“ министрите на външните работи на Франция и Германия Жан-Ив Льо Дриан и Хайко Маас.
Европа и Америка трябва съвместно да измислят нови трансатлантически отношения. Има спешна нужда да преосмислим нашето партньорство в светлината на сътресенията, които сега прекрояват света, надграждайки върху дълбоките и дългогодишни връзки, които ни обединяват около общи ценности и общи интереси, пишат двамата министри.
„Франция и Германия искат да работят заедно с бъдещия президент Джо Байдън и бъдещата вицепрезидентка Камала Харис, които споделят нашите убеждения относно стойността на международните партньорства и приятелството между САЩ и Европа. Има много неща за поправяне, продължават те. От четири години (мандатът на Доналд Тръмп – б.р.) международната среда се влошава. Изборът на Джо Байдън проправя пътя за укрепване на трансатлантическото единство срещу автократи и страни, които се стремят да утвърдят своята власт напук на международния правов ред или регионалните баланси. Но принципната твърдост, разбира се, не изключва диалога и сътрудничеството.“
„Надяваме се, че САЩ и Русия ще могат да удължат новия договор СТАРТ след февруари 2021 г.“, се казва в съвместното изявление на двамата министри.
Договорът СТАРТ между Русия и САЩ влезе в сила на 5 февруари 2011 г. Ако не бъде продължен, няма да има споразумение или международен инструмент в света, ограничаващи арсеналите на най-големите ядрени сили.
На 16 октомври руският президент Владимир Путин предложи да се удължи договорът СТАРТ поне за една година без допълнителни условия. Според него допълнителното време дава възможност за провеждане на смислени преговори. Съединените щати обаче отказаха тази оферта заради несъгласието с предложението за незамразяване на бойните глави. Договорът е в сила 10 години (до 5 февруари 2021 г.), освен ако не бъде заменен преди тази дата с последващо споразумение. Той може да бъде удължен за не повече от пет години (т.е. до 2026 г.) по взаимно съгласие на страните.
„Знаем, че Китай ще остане във фокуса на външната политика на САЩ при администрацията на Байдън. За нас той е едновременно партньор, конкурент и съперник. Следователно имаме интерес да формираме единен фронт, за да отговорим с прагматизъм на неговото укрепване, като същевременно запазим каналите за сътрудничество, които са ни необходими, за да се изправим заедно с Пекин срещу глобалните предизвикателства на пандемията и климбатичните промени.
Всичко това е възможно само ако САЩ и Европа работят заедно и се координират, особено по въпроса за правата на човека, цифровата инфраструктура и търговията. Също така призоваваме Съединените щати да се върнат към общ подход към Иран, за да можем заедно да гарантираме, че иранската ядрена програма е насочена само към мирни цели.
Също така ще трябва да начертаем обща линия спрямо поведението на Турция, която създава големи проблеми в Източното Средиземноморие и другаде. И накрая, ще трябва да се борим заедно срещу тероризма и радикализацията.“
Двамат министри напомнят, че и Европа не е същата, защото преодоля зависимостта си от САЩ. „През последните четири години (годините на Тръмп – бел. р.) Европа също се промени: ние станахме по-силни. Днес европейците вече не просто питат какво може да направи Америка за тях, а преди всичко какво трябва да направим сами, за да защитим собствената си сигурност и да изградим по-балансирано трансатлантическо партньорство, така че тези две измерения вече са неразделни. Всъщност през последните няколко години предприехме важни стъпки в изграждането на европейския ни суверенитет. Разработваме общи способности за отбрана и сигурност, които също служат за укрепване на Европейския съюз и НАТО. От Сахел до Близкия изток, преминавайки през Средиземно море, Близкия изток и Персийския залив, Европа вече поема повишена отговорност за сигурността на регионалната си среда.“
„Приветстваме намерението на Джо Байдън за предстоящото завръщане на САЩ към Парижкото споразумение за климата и към Световната здравна организация. Искаме да видим това като отправна точка на трансатлантическото партньорство“, пишат двамата министри.