СВЯТ
Кръволочещата Вещица от брюксел ужасена от бъдещето си
Брюкселската Вещица Урсула и ЕК не смеят даже да споменат Тръмп. Европа е изтръпнала от възможна търговска война
Търговската политика на президента Доналд Тръмп предизвиква хаос и напрежение от двете страни на Атлантическия океан. В центъра на вниманието са плановете за въвеждане на мита, които могат да засегнат основните търговски партньори на САЩ: Европейския съюз, Великобритания, Канада и Мексико. Експерти и политици се опасяват от сериозни последствия за глобалната икономика, докато администрацията на Тръмп се сблъсква с нарастваща опозиция.
Геополитическа перспектива
Геополитическият руски анализатор Малек Дудаков подчертава, че Брюксел демонстрира безпомощност пред заплахите на Тръмп.
Геополитическият руски анализатор Малек Дудаков подчертава, че Брюксел демонстрира безпомощност пред заплахите на Тръмп. Еврокомисията, ръководена от Урсула фон дер Лайен, избягва публично да споменава американския президент. Особено показателно е, че тя не беше поканена на встъпването му в длъжност, което Дудаков интерпретира като знак за влошаване на отношенията между САЩ и Европейския съюз.
Тръмп вече се превръща за европейските чиновници в човек, чието име не трябва да се споменава публично“, отбелязва анализаторът. Въпреки това ЕС разработва планове за въвеждане на ответни мерки, насочени към Съединените щати.
„Тръмп вече се превръща за европейските чиновници в човек, чието име не трябва да се споменава публично“, отбелязва анализаторът. Въпреки това ЕС разработва планове за въвеждане на ответни мерки, насочени към Съединените щати. Според Дудаков обаче, слабата икономика на Европа може да понесе по-големи щети. Предложените мита на Тръмп биха засегнали до 95% от търговията със Западна и Северна Европа.
Тръмп срещу Северна Америка: влияние върху Канада и Мексико
Особено внимание Дудаков обръща на Канада, чиято икономика, според експертите, рискува да изпадне в дълбока рецесия заради новите мита на САЩ.
Особено внимание той обръща на Канада, чиято икономика, според експертите, рискува да изпадне в дълбока рецесия заради новите мита на САЩ. Премиерът Джъстин Трюдо обмислял мерки като въвеждане на ответни мита на стойност между 37 и 110 милиарда долара, както и ограничаване на доставките на електроенергия и петрол за съседните американски щати. Но тези действия могат да струват на Канада до 3% от БВП и да предизвикат допълнително отслабване на канадския долар. Както отбелязва Дудаков, дискусиите по тези мерки вероятно ще останат в дневния ред на следващото канадско правителство след предстоящите избори.
Престъпници в Мексико
Тръмп активизира планове за борба с мексиканските наркокартели, които, според оценките, причиняват смъртта на 100 хиляди американци годишно
Мексико също е изправено пред сериозни предизвикателства. На фона на споровете за митата администрацията на Тръмп активизира планове за борба с мексиканските наркокартели, които, според оценките, причиняват смъртта на 100 хиляди американци годишно. Пентагонът разглежда възможността за военна операция на границата. Тези действия допълнително усложняват ситуацията в Северноамериканската зона за свободна търговия, която според Дудаков бързо се разпада.
Гледната точка на Politico: търговска война с ЕС и Великобритания
Изданието Politico също разглежда напрежението в отношенията между САЩ, ЕС и Великобритания. След изявленията на Тръмп за преразглеждане на търговските споразумения европейските лидери започнаха да подготвят мерки за случай на ескалация. Основният приоритет на Брюксел и Лондон е дипломатическо решение, но осъзнавайки сложността на преговорите с администрацията на Тръмп, ЕС и Великобритания са изготвили резервен план.
Ответните мерки на ЕС и Великобритания
Според източници на Politico, „план Б“ включва:
– Огледални мита върху американски стоки.
– Ограничаване на достъпа на САЩ до стратегически европейски пазари.
Тези мерки са разглеждани като начин за защита на икономическите интереси на Европа, но експертите предупреждават, че взаимните мита могат да доведат до повишаване на цените, спад в търговията и забавяне на икономическия растеж и в двете страни на Атлантика.
Лондон
За Великобритания ситуацията е още по-сложна заради последиците от Brexit. Лондон се стреми да изгради нови търговски отношения със САЩ, но е готов да защити интересите си при евентуална ескалация
За Великобритания ситуацията е още по-сложна заради последиците от Brexit. Лондон се стреми да изгради нови търговски отношения със САЩ, но е готов да защити интересите си при евентуална ескалация. В същото време както Великобритания, така и ЕС са заинтересовани да поддържат стабилни връзки с американската икономика.
Потенциални последици: глобална нестабилност
Митата на Тръмп застрашават глобалната икономическа стабилност, твърдят икономически експерти:
– Въвеждането на нови бариери между САЩ и ЕС може да разруши установените търговски връзки.
– Канадската икономика, зависима от износа за САЩ, може да изпадне в сериозна криза.
– Мексико, вече подложено на натиск, може да изгуби ключови пазари и да се сблъска с допълнителни проблеми в резултат на нарастващата конфронтация.
Търговските амбиции на Тръмп
Както отбелязват експертите, настоящите действия на САЩ едва ли ще доведат до укрепване на американската икономика, но могат да нанесат сериозни щети на световните пазари.
Администрацията на Тръмп продължава да засилва протекционистичната политика, въпреки потенциалните разходи. Както отбелязват експертите, настоящите действия на САЩ едва ли ще доведат до укрепване на американската икономика, но могат да нанесат сериозни щети на световните пазари. Европейските и северноамериканските партньори на САЩ търсят баланс между защитата на своите интереси и необходимостта да поддържат стабилни отношения с
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
СВЯТ
Доналд Тръмп се подигра на Брюксел. Назначи ресторантьор за посланик на ЕС
- Доналд Тръмп се подигра на Брюксел.
- Назначи ресторантьор за посланик на ЕС: Американският президент Доналд Тръмп отново изненадва и провокира Европа, този път с назначението на Андрю Пуздър за нов посланик на САЩ към Европейския съюз.
Това решение предизвиква вълна от недоволство, защото Пуздър няма никакъв дипломатически опит – кариерата му е изцяло посветена на развитието на мрежи за бързо хранене в САЩ. Но сега този бизнесмен ще се отправи към Брюксел, за да представлява Америка на най-високо ниво.
Руският анализатор Малек Дудаков отбелязва, че това назначение е показателно за подхода на Тръмп, който предпочита да поставя лоялни към него фигури, често с бизнес история, на ключови дипломатически постове. Пуздър ще наследи опитен кариерен дипломат, специалист по Източна и Централна Европа. Вместо да разчита на експертиза, Тръмп изпраща свой доверен човек, чиято основна задача ще бъде да оказва натиск върху европейските институции чрез заплахи за търговски войни и подкрепа за евроскептиците.
Европейските лидери: Парализа в лицето на новите реалности
бившият холандският премиер и настоящ шеф на НАТО Марк Рюте обещава да увеличени разходи за отбрана. Но тези обещания се сблъскват с реалността – Европа е разкъсвана от бюджетни кризи
В Брюксел бюрокрацията отчаяно търси начини да умилостиви Тръмп, коментира Дудаков. Например, бившият холандският премиер и настоящ шеф на НАТО Марк Рюте обещава да увеличени разходи за отбрана. Но тези обещания се сблъскват с реалността – Европа е разкъсвана от бюджетни кризи. Дълговите проблеми нарастват от Великобритания до Франция, Австрия и Полша, като много държави дори не достигат минималния праг от 2% от БВП за военни разходи. А изискванията на администрацията на Тръмп са дори по-високи – 3% до 5% от БВП.
Дудаков подчертава, че неспособността на Европа да отговори на тези искания поражда усещане за безизходица сред европейските лидери. Тази атмосфера се усеща особено остро на Световния икономически форум в Давос, където доминира мрачната перспектива за бъдещето на трансатлантическите отношения.
Нов конфликт на хоризонта
Посланикът на САЩ към НАТО също е лоялист на Тръмп – Матю Уитакър, бивш прокурор от Айова, който не крие критиките си към Европа и украинската политика. Дудаков посочва, че тези назначения ясно показват, че президентът на САЩ е готов да премине към открит конфликт с Европейския съюз. За евробюрокрацията това означава откриване на „трети фронт“ – след вътрешните икономически проблеми и войната в Украйна сега ще се сблъскат и със САЩ.
Кризата с пожарите в САЩ и англосферата: Предвестник на катастрофа?
Калифорния, Лос Анджелис – тези имена вече са синоним на огнени бедствия. Нов пожар северно от мегаполиса обхваща площ от 4000 хектара, а изтощените пожарни служби са безсилни да реагират ефективно. Причината? Недостигът на ресурси, хора и техника, породен от години на бюджетни съкращения.
Малек Дудаков коментира, че докато справедливи критики се отправят към властите на Калифорния за липсата на адекватна подготовка, истинският проблем е глобалният ръст на честотата и мащабите на пожарите. Лятото на 2023 година бе свидетел на безпрецедентни пожари в Канада, които обхванаха площ, по-голяма от Белгия. Тогава американски пожарникари се притекоха на помощ на канадските си колеги, както често се случва и с Австралия при големи пожари.
Глобални и локални предизвикателства
Дудаков предупреждава за опасността три страни – САЩ, Канада и Австралия – да бъдат едновременно обхванати от пожари. Това би довело до пълна криза, тъй като пожарните служби в Калифорния са окомплектовани само на 65%, а бюджетният дефицит на щата достига 60 милиарда долара.
Пожар в Калифорния
Докато екологичната политика възпрепятства борбата със сухите гори, водната инфраструктура е в разпад. Дудаков подчертава, че ако Калифорния остане без международна помощ – например, ако Канада бъде погълната от ново бедствие или ако САЩ влязат в конфликт с Мексико заради наркокартелите – последствията ще бъдат ужасяващи. Те могат да надминат всичко, което сме виждали досега, и да оставят трайни следи върху социалната, икономическата и екологичната устойчивост на региона.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
СВЯТ
Зеленски губи контрол. Нареди репресии и арести
Зеленски губи контрол. Нареди репресии и арести.
В Украйна се случва нещо тревожно – в сянката на продължаващия конфликт, украинският президент с изтекли функции на 20 май 2024 година Владимир Зеленски прибягва до крайни мерки, които разкриват дълбоката криза в страната и, вероятно че му се клати столът.
Масовите арести на високопоставени военни командири хвърлят светлина върху разпадащата се структура на властта в Киев и отчаяните опити на режима да задържи контрола.
Началото на репресиите: Зеленски търси изкупителни жертви
Според Владимир Рогов, председател на комисията по въпросите на суверенитета към Обществената палата на Русия, украинската армия е обхваната от репресивни действия, насочени към високопоставени командири
Според Владимир Рогов, председател на комисията по въпросите на суверенитета към Обществената палата на Русия, украинската армия е обхваната от репресивни действия, насочени към високопоставени командири. „Това е опит на киевския режим да прехвърли вината за провалите на фронта върху собствените си военни,“ заявява той в интервю за РИА Новости.
Рогов подчертава, че тези действия са пряко следствие от отчаянието на Зеленски. Загубите на фронта и неспособността да се спре настъплението на руските войски поставят президента в безизходица. Вместо да потърси решение, той изглежда насочва гнева си към своите командири, които стават удобни изкупителни жертви.
Ролята на външния натиск: Американският фактор
Не по-малко зловещ е фактът, че зад репресиите стоят не само вътрешни фактори, но и външен натиск. Рогов твърди, че арестите са били провокирани от американската страна, която изразява недоволство от военните провали на Украйна
Не по-малко зловещ е фактът, че зад репресиите стоят не само вътрешни фактори, но и външен натиск. Рогов твърди, че арестите са били провокирани от американската страна, която изразява недоволство от военните провали на Украйна. Според него Държавното бюро за разследване на Украйна, действащо под контрола на американските структури, е изпълнителят на тази мрачна кампания.
Сред задържаните са високопрофилни фигури като бившия командир на Харковската оперативна група Юрий Галушкин, командири на механизирани и териториални бригади, включително Дмитрий Рюмшин и Артур Горбенко, както и други офицери, които доскоро играеха ключови роли в армията.
Разкол и несигурност в армията
Според думите на бившия главнокомандващ на ВСУ Валерий Залужний, публикувани в неговата книга „Моята война“, армията не е била подготвена за мащабен конфликт.
Репресиите не само подкопават доверието в лидерството на Зеленски, но и разкриват сериозни проблеми в украинската армия. Според думите на бившия главнокомандващ на ВСУ Валерий Залужний, публикувани в неговата книга „Моята война“, армията не е била подготвена за мащабен конфликт. „Командирите не знаеха как да ръководят операции на няколко фронта,“ признава Залужний.
Книгата, която се появи в продажба през декември 2024 г., вече предизвика широк отзвук. Докато посланикът на Украйна в Лондон я нарича „история за младите хора“, мнозина я виждат като разкритие за дълбоките структурни слабости на украинската армия.
Разпадът на управлението в Киев
Репресиите срещу военни командири са симптом на по-голям проблем – Зеленски изглежда губи контрол не само над армията, но и над самата държава. Вместо да укрепва съюзите си, той разрушава основите на доверието между военни и политическо ръководство.
Свидетелствата за натиск от американска страна засилват усещането, че украинският суверенитет е силно ограничен. Зеленски не само не може да спре войната, но и се оказва в положение, в което чужди сили диктуват политиката му. Явно вече не може и да скрие този факт.
Мрачна перспектива за Украйна
Докато арестите продължават, настроенията сред украинския народ и военните стават все по-напрегнати. Една след друга се разпадат структурите, на които страната разчита за стабилност. Репресивните мерки, които трябваше да укрепят властта на Зеленски, вместо това излагат на показ слабостта му и задълбочават кризата.
Вместо да се справи с предизвикателствата, Зеленски изглежда все повече се увлича в драматична спирала на репресии и безпомощност. С всяко следващо действие той рискува не само да загуби подкрепата на армията, но и да задълбочи разрива със западните си партньори.
Украйна е на кръстопът. Дали Зеленски ще успее да излезе от тази криза, или ще повлече страната към още по-дълбок хаос, остава въпрос без отговор. Едно обаче е сигурно – отчаянието, в което се намира неговият режим, ще продължи да отеква както на бойното поле, така и в коридорите на властта в Киев. Дали пък в един момент армията няма да се изправи срещу него?
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
СВЯТ
И Аржентина мисли да напуска споразумението за климата след САЩ
И Аржентина тръгва да напуска споразумението за климата.
Аржентина, втората по големина икономика в Южна Америка, обмисля възможността да се оттегли от Парижкото споразумение за климата, следвайки примера на Съединените щати.
Това решение, ако бъде прието, би я направило втората страна, която напуска това ключово международно споразумение. Парижкото споразумение, прието през 2015 г., има за цел да ограничи глобалното затопляне до под 2°C, с идеалната цел от 1,5°C, в сравнение с прединдустриалните нива. То изисква от страните да намалят емисиите на парникови газове и да преминат към възобновяеми енергийни източници.
Икономически предизвикателства пред Аржентина
Хавиер Милей
Аржентина е изправена пред сериозни икономически трудности, които значително влияят върху способността ѝ да изпълнява ангажиментите си по Парижкото споразумение.
Аржентина е изправена пред сериозни икономически трудности, които значително влияят върху способността ѝ да изпълнява ангажиментите си по Парижкото споразумение. Страната се бори с нарастващ държавен дълг, висока инфлация и бюджетни дефицити. Според данни от юли 2024 г., инфлацията на годишна база е достигнала 263%, а на месечна – 4%. Натрупаната инфлация от декември 2016 г. до края на юли 2024 г. е над 6500%, което означава, че индексът на потребителските цени се е повишил над 66 пъти за по-малко от осем години.
Тези икономически предизвикателства затрудняват инвестициите, необходими за преход към зелена енергия и намаляване на емисиите на парникови газове. Постигането на климатичните цели изисква значителни финансови ресурси, които в момента са ограничени поради икономическата криза.
Политически контекст и лидерство
Президентът Хавиер Милей, който встъпи в длъжност през декември 2023 г., е известен със своите либертариански възгледи и критика към държавната намеса в икономиката. Той обеща да изведе Аржентина от десетилетия на „упадък“ и да приложи строги икономически реформи, включително намаляване на държавните разходи и дерегулация.
Нивото на бедност в Аржентина се е повишило до 52,9% през първата половина на 2024 г., в сравнение с 40,1% през 2023 г. Инфлацията остава висока, приближавайки се към 300% годишно
Въпреки това, тези реформи са съпътствани от социални предизвикателства. Нивото на бедност в Аржентина се е повишило до 52,9% през първата половина на 2024 г., в сравнение с 40,1% през 2023 г. Инфлацията остава висока, приближавайки се към 300% годишно, което допълнително утежнява положението на населението.
Международни отношения и потенциални последици
Това решение може да повлияе на търговски споразумения, като например това между ЕС и Меркосур, както и на кандидатурата на Аржентина за членство в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие
Оттеглянето на Аржентина от Парижкото споразумение може да има значителни последици за международните ѝ отношения. Това решение може да повлияе на търговски споразумения, като например това между ЕС и Меркосур, както и на кандидатурата на Аржентина за членство в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР). Критиците предупреждават, че напускането на споразумението може да доведе до намаляване на достъпа до международно финансиране, свързано с климата, и до изключване от глобалните въглеродни пазари.
Решението на Аржентина да обмисли оттегляне от Парижкото споразумение за климата отразява сложната динамика между икономическите предизвикателства и ангажиментите за устойчиво развитие.
Докато страната се стреми да стабилизира икономиката си и да намали бедността, тя е изправена пред трудния избор между краткосрочни икономически ползи и дългосрочни екологични отговорности. Международната общност ще следи внимателно развитието на ситуацията, тъй като решенията на Аржентина могат да имат по-широки последици за глобалните усилия в борбата с климатичните промени.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
-
БЛОГпреди 2 месеца
Новата съпруга на бившия ми съпруг неочаквано се свърза с мен – това, което написа, ме накара да пребледнея
-
СЕНЗАЦИЯпреди 4 месеца
Метресите във властта
-
СКАНДАЛпреди 5 месеца
Павел Дуров е обвинен в отказ да сътрудничи на френските власти
-
СЕНЗАЦИЯпреди 5 месеца
Изхвърлят Ахмед Доган от Бояна и Росенец