Свържете се с нас

СВЯТ

САЩ се подготвят за война в собствените си граници. Интригата се заплита

Сергей Савчук: До встъпването в длъжност на Доналд Тръмп остава малко по-малко от месец, но новоизбраният президент на САЩ вече разви изключително бурна дейност, на моменти на ръба на геополитически скандал и открита провокация. В рамките на продължителната си обиколка по пътя към Белия дом Тръмп, говорейки пред своите избиратели и политическата върхушка в Аризона, заяви, че бъдещата му администрация е екип на мечтите и пред него стои, наред с други неща, задачата да върне Панамския канал, отдаден като част от „глупаво споразумение“, в собственост на САЩ. Като причина Тръмп посочи необосновано високите мита за корабоплаване, за които се твърди, че са наложени произволно от Панама и удрят по икономическата изгода на американските компании.

В рамките на продължителната си обиколка по пътя към Белия дом Тръмп, говорейки пред своите избиратели и политическата върхушка в Аризона, заяви, че бъдещата му администрация е екип на мечтите и пред него стои, наред с други неща, задачата да върне Панамския канал

Думите на най-могъщия човек на двата американски континента попаднаха в медиите като шрапнел в затворено пространство, повтаряйки предишни скандални изцепки като необходимостта да се купи Гренландия или да се превърнат Канада и Мексико в следващите щати. Вътре в континента изказването предизвика толкова силна реакция, че в рамките на няколко часа Хосе Раул Мулино, президентът на Панама, записа видео отговор. В него той заяви, че не може да има предоговаряне на споразумението от 1999 г.: Панама няма да върне нито един квадратен метър от своите територии. И много внимателно подчерта, че независимостта и суверенитетът на Панама не подлежат на преговори.

Докато в случая с Канада и Мексико изявленията на Тръмп могат да се приемат като неуместен хумор, ситуацията с Панама и канала, който минава през нейните земи, е много по-сериозна. Ситуацията е критично усложнена от тежка историческа анамнеза.

В продължение на точно сто години държавата Панама е била на път да стане собственик и да получава всички преференции от морския път, свързващ Атлантическия и Тихия океан. Ще дадем кратка хронологична извадка, за да стане ясна остротата на бульона, който се вари сега в Централна Америка, и сложността на политическата и правната обстановка.

Идеята за изграждане на канал, който физически да свързва двата океана и да премахне необходимостта корабите да обикалят Южна Америка, е замислена още в края на XIX век. Но Френската компания за Панамския канал, която се споразумява с колумбийското правителство да реализира проекта, фалира под тежестта на обвиненията във фалшифициране на документи и измами. Строежът на века вече е изоставен, но на историческата сцена изскача Филип-Жан Буньо-Варила, бивш френски военен и отявлен мошеник.

Той купува контролния пакет акции и заминава с него за САЩ, където успява да установи тесни връзки с републиканците. В началото на ХХ век Варила всъщност се превръща в главен интегратор на проекта и проводник на американските интереси. Именно той убеждава акционерите на компанията да продадат на Вашингтон строителството на канала – като готов бизнес – за 40 млн. долара.

Той също така съдейства за подписването на споразумение за отдаване под наем на Съединените щати на широка шест километра ивица земя, през която трябва да премине каналът. Колумбийският конгрес отказва да ратифицира този документ и нашият герой незабавно подкрепя панамските сепаратисти, които решават да създадат отделна държава, за което е назначен за посланик на младата сила. Съединените щати незабавно признават независимостта на Панама, а последната в знак на благодарност им предоставя договорените земи за вечно владение (През 1903 г. САЩ насилствено убеждават Колумбия да отстъпи провинцията, която се превръща в Панама).

Каналът е построен и всички негови дейности са под пълния контрол на Съединените щати, които не се притесняват да го използват като лост срещу политически и търговски съперници. В същото време Панама била наясно какви активи се намират в земите ѝ и колко пари минават покрай държавната хазна.

В края на 70-те години на ХХ век в резултат на военен преврат на власт там идва полковник Омар Торихос, който заема непримирима позиция по ключовия въпрос. Трябва да се отбележи, че е подкрепен от други централноамерикански държави, на които им е омръзнал американският диктат и грабеж. През 1975 г. държавният секретар Хенри Кисинджър докладва дословно на президента Форд следното: ако преговорите за канала се провалят, ще бъдем изхвърлени от всички международни платформи, а Латинска Америка ще се превърне в едно непрекъснато въстание. Думите му са чути и през 1979 г. беше сключено историческо споразумение за прехвърляне на собствеността и управлението на канала на Панама, считано от 2000 г.

Вашингтон осъзнава степента на собствената си глупост и решава да анулира споразуменията за прехвърлянето на Панамския канал на Панама

Но много скоро Вашингтон осъзнава степента на собствената си глупост и решава да анулира споразуменията. Преговорите с новия лидер Мануел Нориега се оказаха неуспешни, затова САЩ го обвиниха в подпомагане и подстрекаване на наркосиндикати, а през 1989 г. САЩ изпратиха войски в Панама и свалиха законното правителство. Процесът на прехвърляне на инфраструктурата и правата е завършен едва през 1999 г., но не може да се каже, че страните са удовлетворени.

Вашингтон винаги е мислел за някогашното величие, докато Панама е смятала, че е била ограбена, изтъквайки факта, че Варила първоначално не е имал право да подписва каквито и да било споразумения от името на държавата, тъй като по време на сделката не е живял в страната, която вече е съществувала от седемнадесет години, а е действал като физическо лице.
Завладяващ сюжет, съгласете се.

В края на 2024 г. Доналд Тръмп решава, че прехвърлянето на обект с такова значение на Панама е глупава идея, и се кани да пренапише историята.

Между другото, предисторията тук е съвсем проста. Говорейки в Аризона, новоизбраният ръководител на Съединените щати заяви, че 72% от трафика през шлюзовете на канала дава превоз на американски стоки, а 66% от товарите се транспортират до пристанищата на САЩ. Вярно е, че след последното президентство на Тръмп тук се наблюдава засилено китайско присъствие.

Панама ловко и бързо спечели Китай на своя страна като призна Тайван за част от Поднебесната империя

Този процес се ускори значително, след като Панама скъса дипломатическите си отношения с Тайван, признавайки го за част от КНР. Пекин оцени този жест и започна да налива много пари в икономиката на региона. Така например в рамките на проект на стойност 900 млн. долара Китай завладя остров Маргарита – най-голямото търговско пристанище и по стечение на обстоятелствата най-голямата зона за свободна търговия в Западното полукълбо. Също така чрез дружество от Хонконг Пекин контролира дейността на пристанищата Балбоа и Кристобал, съответно най-големите товарни центрове на тихоокеанското и атлантическото крайбрежие.

Покрай това китайските инвеститори построиха четвърти мост над канала за 1,5 млрд. долара, дадоха пари на настоящия президент за изграждането на спортната арена Amador Convention Centre и похарчиха още 900 млн. долара за чисто нова газова електроцентрала, която да покрие всички нужди на шлюзовата система. Китай похарчи още два милиарда, за да снабди Панама с лекарства и различно медицинско оборудване, като не забрави да построи внушителната сграда на китайското посолство.

Така че причината за агресивните изблици е прозрачна до немай-къде. Както и по време на първия си мандат, Доналд Тръмп смята Китай за основна заплаха за американската търговска и финансова хегемония, а китайската експанзия в меката на Америка предизвиква у него основателна загриженост.

Щатите не могат да изискват нищо от Китай, но все пак си запазват законното право да изпратят войски в Панама, за да защитят неутралния статут на жизненоважната корабна артерия. Интригата се заплита.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes #sofiadailymail

СВЯТ

Европа загуби най-малко 100 милиарда евро от спирането на транзит на руски газ през Украйна

Митилинеос: Губим 5% от вноса на природен газ заради пазар, който е в състояние на сплашване

Спирането на транзита на природен газ от Русия през Украйна ще доведе до загуба на около 100 млрд. EUR.

Това заяви управляващият директор на индустриално-енергийната компания Metlen Energy & Metals Евангелос Митилинеос.

„Губим 5% от вноса на природен газ заради пазар, който е в състояние на сплашване.

Виждаме как цените на хъба в Холандия се повишават от 30 EUR/MWh·h през предходните месеци до 50 EUR/MWh·h.

Тази разлика от 20 EUR се отнася не само за вноса през Украйна, но се отнася за 100% от вноса, тъй като повечето договори за доставка са обвързани с цената на TTF.

Увеличение на цената с 20 EUR за MW·h за обем от 500 млрд. куб. м природен газ, внесен от Европа, означава загуба от 100 млрд.

EUR“, обясни шефът на компанията.

Цената на газа в Европа постепенно нарасна в края на декември миналата година в очакване на прекратяването на транзита на руски газ през Украйна.

В същото време на първата търговия след спирането на доставките на газ от Руската федерация котировките се повишиха с 1%, но въпреки това останаха на максимум от 15 ноември 2023 г.

След това цените се понижиха и се стабилизираха на около 520 USD за 1000 куб.м. м.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes #sofiadailymail

Продължи да четеш

СВЯТ

Президента на Панама отхвърли заплахата на Тръмп

Панама отхвърли заплахата на Тръмп: Суверенитетът на нашия канал не подлежи на обсъждане

Изявлението на новоизбрания президент Доналд Тръмп, че Съединените щати могат да си върнат Панамския канал — включително със сила — разтревожи панамците, които в миналото са живели с присъствието на американската армия в зоната на канала и веднъж вече са били нападани от американски военни.

Малцина изглежда приеха много сериозно заплахите Тръмп, но външният министър на Панама Хавиер Мартинес-Ача изясни позицията на страната си.

„Суверенитетът на нашия канал не подлежи на обсъждане и е част от нашата история на борба и необратимо завоевание“, каза Мартинес-Ача. „Нека бъде ясно: каналът принадлежи на панамците и ще продължи да бъде такъв.“

„Правителството на Панама не е имало контакт с новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп или негови представители и отново заявява, че суверенитетът на Панамския канал не подлежи на преговори“, заяви още ръководителят на външното министерство на централноамериканската страна.

„Когато новоизбраният президент встъпи в длъжност, отношенията между САЩ и Панама ще бъдат регулирани чрез обичайните и съответстващи официални канали“, каза министърът на брифинг, публикуван от панамското външно министерство в X.

Тръмп заяви по-рано, че вече обсъжда с панамските власти съдбата на Панамския канал, който възнамерява да върне под американски контрол. Според новоизбрания президент властите на тази страна са завишили таксите за преминаване на корабите на Военноморските сили на САЩ и са нарушили „всяка клауза от споразумението“ с Вашингтон, след като са получили контрол над канала. Освен това, според Тръмп, този стратегически актив сега се управлява от Китай.

„Това е една от най-големите ценности, които панамците предлагат на света, давайки гаранция на международната общност да не участва и да не бъде активна страна в какъвто и да е конфликт“, отговори панамският външен министър.

Според американския политик обаче Панамският канал е от решаващо значение за американската търговия, както и за бързото разгръщане на американските военноморски сили в Атлантическия океан и Тихия океан.

Панамският президент Хосе Раул Мулино нарече думите на Тръмп проява на грубо историческо невежество. Той каза, че Панамският канал изцяло принадлежи на Панама въз основа на договор от 1977 г. и суверенитетът на страната не подлежи на обсъждане. Според него пълното прехвърляне на канала към Панама е завършено на 31 декември 1999 г. въз основа на споразумението Торихос-Картър от 1977 г. По-специално, то предвижда признаването на суверенитета на Панама и пълното прехвърляне на канала към нея.

През последните седмици, докато се готви да встъпи в длъжност, Тръмп говори многократно не само за връщане на контрола над Панамския канал, но и за закупуването на Гренландия от Дания, предложение, което Дания категорично отхвърли. Той също предложи Канада и Мексико да станат американски щати заради големия им търговски дефицит със САЩ. Тръмп дори публикува карта на Канада и САЩ като една държава.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes #sofiadailymail

Продължи да четеш

СВЯТ

Тръмп обеща използването на военна сила от САЩ, за да превземат Гренландия и Панамския канал

Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп заяви, че няма да изключи военни или икономически стъпки за връщане на контрола над Панамския канал или за придобиване на контролираната от Дания територия на Гренландия.

Запитан по време на пресконференция в Мар-а-Лаго във вторник дали може да „увери света“, че няма да използва „военна или икономическа принуда“ в усилията си да се сдобие с нито едното, нито другото, Тръмп каза, че няма да го направи.

„Не, не мога да те уверя за нито едно от двете. Но мога да кажа това, те ни трябват за икономическа сигурност“, каза той.

Тръмп многократно е изразявал желанието си САЩ да купят Гренландия от Дания.

„Хората наистина дори не знаят дали Дания има някакво законно право, но ако имат, трябва да се откажат от нея, защото ние се нуждаем от нея“, каза той, твърдейки, че това е „абсолютна необходимост“ за националната сигурност на САЩ.

Синът на Тръмп Доналд-младши пристигна в Гренландия във вторник на „лично еднодневно пътуване“, по време на което не бяха планирани срещи с правителствени служители. Синът на Тръмп кацна в Гренландия със самолет на Тръмп и каза на събралите се хора, че баща му „поздравява всички в Гренландия“.

Технологичният магнат и съюзник на Тръмп Илон Мъск също изглежда подкрепя плана, като публикува в X, че вярва, че народът на Гренландия „иска да бъде част от Америка“ и че ще бъде „добре дошъл“.

Датският премиер Мете Фредериксен повтори във вторник, че островът „не се продава“ и никога няма да се продава. „Гренландия принадлежи на гренландците“, каза тя, цитирана от Politico.

Датският монарх Фредерик направи промени в кралския герб, така че Гренландия и Фарьорските острови да са по-видими на него, в отговор на предложението на Доналд Тръмп да продаде острова на САЩ.

Монархът направи ясно изявление за намерението си да запази автономна датска територия и бивша колония в рамките на кралството.

Гренландия е най-големият остров в света и се намира между Атлантическия и Северния ледовит океан. Тук е разположена голяма американска военна база, която в момента не работи. Оттук минава и най-краткият път от Северна Америка за Европа. Територията получава самоуправление от Дания през 1979 г., но остава част от кралството.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes #sofiadailymail

Продължи да четеш

БЪЛГАРИЯ

ПОЛИТИКА

ПОЛИТИКАпреди един ден

Революцията победи

Костадинов се кълне, че революцията победила „Добрата новина от днес. Правната комисия прие предложението на Възраждане, с което само светата...

ПОЛИТИКАпреди един ден

Задкулисните сделки на Христо Иванов: Ти ме правиш президент, аз ще те направя премиер!

Искаше всички регулатори да са с негови хора, искаше да овладее съдебната система, за да може да „арестува“ Този път...

ПОЛИТИКАпреди 2 дни

Австрийският Орбан получи мандат за съставяне на правителство

Лидерът на австрийската десница, която e против помощта за Киев и миграцията, получи мандат за съставяне на правителство Австрийският президент...

ПОЛИТИКАпреди 6 дни

Ново 20: Костов дирижирал преговорите с ГЕРБ

Планът на ДБ бил при неуспех да кажат, че ГЕРБ са провалили шанса да се състави кабинет, защото са запазили...

ПОЛИТИКАпреди 7 дни

В Приднестровието затварят предприятията след спирането на руския газ.

В Приднестровието затварят предприятията след спирането на руския газ. Още работят тези за храна. Страната е пред катастрофа В Приднестровието...

ПОЛИТИКАпреди 1 седмица

Германските либерали писнаха срещу Мъск. Бил много груб!

Значи, ако либералите говорят за оръжия, убийства грабеж, унищожения не е грубо! Германските либерали писнаха срещу Мъск. Обиждал ги много....

СВЯТ

БЕЗПЛАТНИ ОБЯВИ

Изпратете рекламен текст и снимки на нашия месинджър и ще бъде своевременно публикувана безплатно. Вашата реклама се публикува в осем издания с над два милиона и двеста хиляди (2, 200,000) читатели и в социалните мрежи, където достига до над девет милиона (9, 000,000) потребители!

Най четени