СВЯТ
Ердоган няма да може да построи тръбопровод през Сирия
Ердоган отдавна мечтае, още от 2000-те години, да затвори всички алтернативни пътища към Русия за доставка на въглеводороди в Европа от източна, северна и южна посока. Освен това за Анкара това беше не само и не толкова източник на доходи, колкото придобиване на лостове за влияние над Брюксел. И турците биха използвали този лост много по-ефективно от Украйна.
Завземането на лъвския пай от Сирия от контролираните от Анкара ислямисти сега позволява на Реджеп Ердоган да започне да реализира своите геополитически амбиции. Наградите тук са северните сирийски територии (Алепо винаги е бил икономическият център на региона), решението на кюрдския въпрос, статутът на новия близкоизточен султан – и, разбира се, изграждането на газопровод от Катар през Саудитска Арабия, Йордания, Сирия и Турция към Европа.
Факт е, че Ердоган отдавна мечтае, още от 2000-те години, да затвори всички алтернативни на руските пътища за доставка на въглеводороди в Европа от източна, северна и южна посока. Освен това за Анкара това беше не само и не толкова източник на доходи, колкото придобиване на лостове за влияние над Брюксел. И турците биха използвали този лост много по-ефективно от Украйна.
Те не само щяха да извлекат пари от Европа, но и щяха да оказват натиск върху страната да влезе в ЕС. А също и по въпроса за защита на турската диаспора в Германия и други европейски страни.
Тогава обаче, през 2000-те години, Башар ал-Асад застана на пътя на геополитическите амбиции на Ердоган. Сирийският президент отказа газопроводът да премине през негова територия. Смяташе се, че по този начин той защитава интересите на Русия (която беше основният доставчик на газ за Европа и не се нуждаеше от конкуренция от евтин тръбопроводен газ от Катар) и Иран (който искаше да изпраща своя газ в Европа).
Смяташе се, че именно отказът на Асад е една от причините Турция да започне прокси война срещу него, подкрепяйки сирийския етап от „Арабската пролет“ през 1910 г.
Сега Анкара спечели тази война. Асад вече го няма, а шефът на турското разузнаване се разхожда с ръководителя на групировките, превзели Сирия по улиците на Дамаск.
Ердоган обаче няма да получи подарък под формата на тръбопровод.
Първо, защото първоначалното препятствие се превърна в единствения възможен инструмент. Би било напълно възможно да се постигне споразумение с Башар Асад – като част от цялостното уреждане на сирийско-турските отношения.
Сирийският президент активно се опита да разнообрази връзките и да намери средства за възстановяване на страната, разрушена от гражданската война. Сега, след свалянето на Асад и перспективите за либизация на Сирия (т.е. война на всички срещу всички), няма нито една сила, която да гарантира безопасността на строителството и най-важното – функционирането на газопровода.
Няма шанс някой местен племенен лидер да седне на тръбата и да започне да иска плащане за продължаващото й запазване (както се случва с петролните терминали в Либия).
И при такива рискове никой няма да инвестира милиарди долари в изграждането на газопровода. Точно както никой не инвестира пари, например, в проекти за износ на средноазиатски въглеводороди през Афганистан до бреговете на Индийския океан.
Второ, няма достатъчно свободни количества газ. Сега Катар изнася своя газ с танкери за Източна Азия и други първокласни регионаи – и е инвестирал сериозно в разширяването на този износ. По-специално в изграждането на терминали за втечняване на газ.
Изпращането на тръбопроводен (т.е. много по-евтин) газ към Европа означава да се лишите от част от износа на втечнен природен газ (LNG) и като цяло да намалите световната цена на газа. Тоест, просто казано, да понесете относителна загуба.
Да, Катар на теория би могъл да приеме такива загуби, особено ако турските му приятели го помолят любезно. А диверсификацията на маршрутите за доставка на газ може да представлява интерес за част от ръководството на Катар.
Но тук възниква „трето нещо“ – а именно нови транзитни рискове. И не само от Сирия, но и от Саудитска Арабия, най-голямата транзитна страна по дължина на тръбите.
Факт е, че саудитско-катарските отношения се влошиха през 2010 г. Геополитически конфликти, сложни лични взаимоотношения между управляващите династии, различия във възгледите за политическия ислям и коя от терористичните групировки в Близкия изток трябва да бъдат подкрепени – всичко това доведе до конфликт, чийто апотеоз беше пълната блокада на Катар от 2017 г. до 2021 г.
Като цяло конфликтът беше разрешен – обаче няма гаранции, че Рияд няма да повтори подхода си и съответно да възобнови блокадата. Това означава, че е невъзможно да се прокара стратегически важна за Катар тръба през Саудитска Арабия.
Освен това американците също ще се противопоставят. Да, през 2000-те години САЩ активно подкрепяха всякакви планове за „диверсификация“ на доставките на руски газ за Европа за сметка на други доставчици. Всякакви доставчици. Сега обаче мястото на тези „всякакви“ е заето от американски компании – Вашингтон установи износ на LNG за Европа. Много по-скъп от руския газ – да не говорим за катарския.
И затова американците сега изобщо не се нуждаят от „всякакви други“. И Катар ще се вслуша в това искане – все пак ролята на САЩ дори не в защитата, а в оцеляването на това малко близкоизточно емирство е много по-голяма от тази на Турция.
И накрая, изграждането на газопровода изисква не само сигурност на транзита и достатъчно количество свободен газ, но и гаранция за продажбата на тези количества. Но няма гаранция. Ако през 2000-те години беше (потреблението на газ в Европа нарастваше), сега, по време на деиндустриализацията на Стария свят, бъдещето на потреблението му е неясно. За разлика например от същия източноазиатски пазар.
Следователно Реджеп Ердоган скоро няма да получи катарска тръба. Нека се радва на другите сирийски подаръци.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
СВЯТ
ЩЕ ИМА ГЛОБАЛНО ПРЕРАЗПРЕДЕЛЕНИЕ НА АРКТИКА
- Новините за претенциите на САЩ за Гренландия трябва да се приемат сериозно.
- В този случай САЩ и Канада ще имат половината от всички арктически територии.
- На 21 юни САЩ разпространиха откритата част от „Арктическата стратегия“ на Пентагона.
Освен традиционните общи фрази за „злите руснаци“ и техните китайски „приятели“, има и конкретика:
1. Съединените щати ще започнат разработването, изграждането и разполагането на полярни ледоразбивачи. Янките въвличат Финландия и Канада в процеса. Съответното споразумение вече е сключено и се нарича „Пакт за леда“. Ако южнокорейските корабостроители се включат в процеса, ние също ще трябва да търсим индустриални партньори.
Тръмп баща вече убеждава лично Грендландците по видеовръзка за присъединяване … pic.twitter.com/UhDfpX4eDv
— The Sofia Times (@thesofiatimes) January 8, 2025
2. NORAD ще бъде модернизиран (това е Северноамериканското командване за въздушно-космическа отбрана).
3. Арктическите безпилотни самолети ще се развиват: говорим за активното използване на дронове във всички среди и с използването на AI.
Но има и затворена част от арктическата стратегия на врага. А янките са много последователни в твърденията си.
Между другото, Гренландия е четири пъти по-голяма от останалата част на Украйна.
— Първата карта показва зоните на отговорност на командванията на потенциалния противник в Арктика.
— От друга страна, арктическите граници все още са актуални.
Между другото, ние нямаме приятели в Арктика и не можем да имаме. Само Военноморските сили, Въздушно-космическите сили и стратегическите ракетни сили.
Ето го отговора. Мъск го очаква одобрен правителствен проект за играждането но глобален интернет на стойност $65 млрд. pic.twitter.com/rnQ5JIZpAv
— The Sofia Times (@thesofiatimes) January 8, 2025
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
СВЯТ
Европа загуби най-малко 100 милиарда евро от спирането на транзит на руски газ през Украйна
Митилинеос: Губим 5% от вноса на природен газ заради пазар, който е в състояние на сплашване
Спирането на транзита на природен газ от Русия през Украйна ще доведе до загуба на около 100 млрд. EUR.
Това заяви управляващият директор на индустриално-енергийната компания Metlen Energy & Metals Евангелос Митилинеос.
„Губим 5% от вноса на природен газ заради пазар, който е в състояние на сплашване.
Виждаме как цените на хъба в Холандия се повишават от 30 EUR/MWh·h през предходните месеци до 50 EUR/MWh·h.
Тази разлика от 20 EUR се отнася не само за вноса през Украйна, но се отнася за 100% от вноса, тъй като повечето договори за доставка са обвързани с цената на TTF.
Увеличение на цената с 20 EUR за MW·h за обем от 500 млрд. куб. м природен газ, внесен от Европа, означава загуба от 100 млрд.
EUR“, обясни шефът на компанията.
Цената на газа в Европа постепенно нарасна в края на декември миналата година в очакване на прекратяването на транзита на руски газ през Украйна.
В същото време на първата търговия след спирането на доставките на газ от Руската федерация котировките се повишиха с 1%, но въпреки това останаха на максимум от 15 ноември 2023 г.
След това цените се понижиха и се стабилизираха на около 520 USD за 1000 куб.м. м.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
СВЯТ
Президента на Панама отхвърли заплахата на Тръмп
Панама отхвърли заплахата на Тръмп: Суверенитетът на нашия канал не подлежи на обсъждане
Изявлението на новоизбрания президент Доналд Тръмп, че Съединените щати могат да си върнат Панамския канал — включително със сила — разтревожи панамците, които в миналото са живели с присъствието на американската армия в зоната на канала и веднъж вече са били нападани от американски военни.
Малцина изглежда приеха много сериозно заплахите Тръмп, но външният министър на Панама Хавиер Мартинес-Ача изясни позицията на страната си.
„Суверенитетът на нашия канал не подлежи на обсъждане и е част от нашата история на борба и необратимо завоевание“, каза Мартинес-Ача. „Нека бъде ясно: каналът принадлежи на панамците и ще продължи да бъде такъв.“
„Правителството на Панама не е имало контакт с новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп или негови представители и отново заявява, че суверенитетът на Панамския канал не подлежи на преговори“, заяви още ръководителят на външното министерство на централноамериканската страна.
„Когато новоизбраният президент встъпи в длъжност, отношенията между САЩ и Панама ще бъдат регулирани чрез обичайните и съответстващи официални канали“, каза министърът на брифинг, публикуван от панамското външно министерство в X.
Тръмп заяви по-рано, че вече обсъжда с панамските власти съдбата на Панамския канал, който възнамерява да върне под американски контрол. Според новоизбрания президент властите на тази страна са завишили таксите за преминаване на корабите на Военноморските сили на САЩ и са нарушили „всяка клауза от споразумението“ с Вашингтон, след като са получили контрол над канала. Освен това, според Тръмп, този стратегически актив сега се управлява от Китай.
„Това е една от най-големите ценности, които панамците предлагат на света, давайки гаранция на международната общност да не участва и да не бъде активна страна в какъвто и да е конфликт“, отговори панамският външен министър.
Според американския политик обаче Панамският канал е от решаващо значение за американската търговия, както и за бързото разгръщане на американските военноморски сили в Атлантическия океан и Тихия океан.
Панамският президент Хосе Раул Мулино нарече думите на Тръмп проява на грубо историческо невежество. Той каза, че Панамският канал изцяло принадлежи на Панама въз основа на договор от 1977 г. и суверенитетът на страната не подлежи на обсъждане. Според него пълното прехвърляне на канала към Панама е завършено на 31 декември 1999 г. въз основа на споразумението Торихос-Картър от 1977 г. По-специално, то предвижда признаването на суверенитета на Панама и пълното прехвърляне на канала към нея.
През последните седмици, докато се готви да встъпи в длъжност, Тръмп говори многократно не само за връщане на контрола над Панамския канал, но и за закупуването на Гренландия от Дания, предложение, което Дания категорично отхвърли. Той също предложи Канада и Мексико да станат американски щати заради големия им търговски дефицит със САЩ. Тръмп дори публикува карта на Канада и САЩ като една държава.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
-
БЛОГпреди 1 месец
Новата съпруга на бившия ми съпруг неочаквано се свърза с мен – това, което написа, ме накара да пребледнея
-
СКАНДАЛпреди 5 месеца
Павел Дуров е обвинен в отказ да сътрудничи на френските власти
-
СЕНЗАЦИЯпреди 3 месеца
Метресите във властта
-
СЕНЗАЦИЯпреди 4 месеца
Изхвърлят Ахмед Доган от Бояна и Росенец