СВЯТ

Екстремистите на запад вкарват глобалната енергетика в капан

100 трилиона долара е общата стойност на природните ресурси на Русия. Това е два пъти повече, отколкото в САЩ, каза в доклада си ръководителят на Роснефт Игор Сечин. Ето защо Русия заема особено място в света. В същото време колективният Запад иска да лиши развиващите се страни от правото да следват същия енергиен път, който самите те са изминали. Сечин посочва провалите на зелената енергетика и високата пристрастност в прогнозите за петрола на западната агенция IEA.

Ръководителят на Роснефт Игор Сечин каза, че общата стойност на природните ресурси в Русия е 100 трилиона долара, което е два пъти повече от стойността им в САЩ. Благодарение на огромната си и разнообразна ресурсна база Русия заема специално място в света.

Сечин озаглави доклада си „Сбогом на илюзиите. Световната енергетика в капана на Тукидид. Този термин „капанът на Тукидид“ беше въведен сравнително наскоро, през 2012 г., от американския политолог Греъм Алисън в книгата му „Обречени да воюват“. Той посочва, че която и да е страна-хегемон неминуемо ще се бори с нов претендент за този статут.

Сечин смята, че САЩ вече са започнали войната, някои горещи, други хибридни, и то в различни области – технологии, климат, финанси, търговия и култура. Енергията се превърна в една от целите и в същото време – в инструмент на хибридната война.

„За Съединените щати става все по-трудно да запазят икономическото си лидерство, те не успяха да се справят с ролята на световен политически лидер и изсмукват всички сокове от целия свят. А Русия в това отношение е по-самостоятелен играч, ние имаме всичко и можем да споделим това с Китай и по този начин да подкрепим амбициите му за световно политическо лидерство“, разсъждава по доклада Игор Юшков, експерт във Фонда за национална енергийна сигурност /ФНЕБ/ и на Финансовия университет към правителството на РФ.

В същото време САЩ въвеждат санкции срещу Русия. „Защото направихме нещо неразрешено от Щатите, което се възприема като предизвикателство към тяхната хегемония. Това включва анексирането на Крим, независимата ни политика и започването на СВО.

Второ, Съединените щати торпилират ресурсната база на Китай и те традиционно възприемат Русия като ресурсна база на Китай, тъй като ние сме страната – бензиностанция. САЩ искат да унищожат руската икономика, за да не разчита Китай на нашите ресурси“, твърди Игор Юшков.

Интересно е, че САЩ с действията си, напротив, още повече сближават Русия с Китай.

Съединените щати се стремят постепенно да намалят производството на въглеводороди в Русия, за да повишат цените. И въпреки че самите Съединени щати страдат от високите цени на петрола, Китай страда още повече от това.

„Китай внася повече от Съединените щати и е по-зависим от външните доставки. Съединените щати имат шистов петрол и въпреки че основно го изнасят и внасят други видове петрол, те все още го имат. Освен това САЩ печатат световната резервна валута и затова увеличават външния си дълг. Щатите могат да „изгладят“ ефекта от нарастващите цени на въглеводородите, но Китай не може“, отбелязва експертът на ФНЕБ.

Още през 2014 г. Съединените щати наложиха санкции срещу тези петролни и газови проекти, които трябваше да се превърнат в основна ресурсна база в бъдеще – офшорният и труднодостъпен добив на нефт в Баженовската формация. Година по-рано Енергийният комитет на САЩ призна Русия за лидер по запаси от шистов петрол, а основните резерви са във формацията Баженов.

„Съединените щати въведоха санкции срещу всички тези проекти, така че Русия постепенно да намали обемите на производство в традиционни находища и да не започне производство в нови проекти“, казва Юшков.

Сечин, като ръководител на петролна компания, обърна голямо внимание на възобновяемите енергийни източници. Сечин смята, че американската идея за преход към зелена енергия ще допринесе за създаването на еднополюсен свят, а отказът на Съединените щати от традиционни енергийни източници води до дискриминация срещу повече от 80% от населението на планетата.

По същество ние говорим за факта, че колективният Запад принуждава развиващите се страни да се откажат от ерата на петрола и газа, като им пречи да се възползват от предимствата на тези ресурси и да стимулират своите икономики. Докато западните страни са се радвали на векове на достъпни традиционни енергийни ресурси, което им е помогнало да станат толкова богати.

„Тези тезиси са по-справедливи дори не към САЩ, а към Европейския съюз, който се позиционира като локомотив на енергийния преход. ЕС е този, който въвежда нови търговски ограничения. Това е граничния въглероден данък, който се планира да бъде наложен върху определени стоки въз основа на количеството парникови газове, изпуснати в атмосферата.

И това е политиката на таксономията, когато регулирането принуждава банките да финансират възобновяемата енергия при по-нисък лихвен процент и или напълно да игнорират традиционните енергийни проекти, или да им отпускат заем само при по-висок лихвен процент. И европейците излъчват, че всички страни трябва да се стремят към това“, казва Игор Юшков.

За да избегнат плащането на данъци, другите страни трябва да преминат към възобновяема енергия (ВЕИ).

„Оказва се, че европейците отказват на развиващите се страни правото да следват същия енергиен път, по който самите те са изминали. Първо, отопление с дърва, въглища, нафта и газ. Не е честно.

В края на краищата, западните страни произвеждат емисии на парникови газове от един век, което означава, че те трябва да поемат увеличени задължения или да компенсират развиващите се страни за това чрез предаване /не продаване/ на технологии и оборудване за развитие на възобновяемите енергийни източници. И ако не искат да споделят, тогава за не изискват такива жертви от другите“, казва Игор Юшков.

Съединените щати също се застъпват за енергиен преход, но не толкова ревностно. Просто защото имат собствен нефт и газ, та дори и въглища, за разлика от Европа.

Сечин посочва провалите на зелената енергия. Първо, през последните три години се наблюдава спад на инвеститорския интерес към борсата в сектора на възобновяемата енергия. За две години акциите на компаниите, произвеждащи „чисти” горива, паднаха няколко пъти.

Второ, петролни гиганти като Chevron, BP и Shell спират своите проекти за алтернативни горива. По-специално, Сечин е доволен от отказа да се произвежда авиационно гориво от използвано олио. Най-голямата датска енергийна компания Orsted отменя строителството на завод за метанол именно поради ниското търсене.

Електрическите автомобили не завладяха света, но вече започнаха да разочароват. Сечин смята, че бумът на електрическите превозни средства на Запад е към своя край, тъй като създаването на допълнителна генерация, мрежи и инфраструктура за зареждане не е в синхрон с електрификацията на автомобилния парк, което се превърна в главоболие за собствениците на електрически превозни средства .

Днес по световните пътища се движат 1,5 милиарда коли с двигатели с вътрешно горене, а навлизането на електрически превозни средства е средно едва 3% от необходимото ниво до 2050 г., добавя ръководителят на Роснефт. Накрая той припомни, че емисиите от производството на електрически превозни средства са с до 50% по-високи, отколкото от автомобилите с двигатели с вътрешно горене.

Освен това Сечин отбеляза пристрастността на Международната агенция по енергетика, която традиционно прави прогнози за световния петрол. Ако ОПЕК очаква стабилно увеличение на търсенето на петрол до 2050 г. до 120,1 милиона барела на ден, то МАЕ прогнозира пик на търсенето до 2030 г. на ниво от 101,7 милиона барела на ден, а след това прогнозира спад до 93,1 милиона барела на ден до 2050 г. Прогнозните разминавания са просто колосални.

В същото време индустрията, казва Сечин, е съгласна с прогноза за увеличение на търсенето на петрол от 20 милиона барела на ден, което е близо до прогнозата на ОПЕК. Това означава, че възобновяемите енергийни източници няма да могат да задоволят нарастващото търсене на енергия, а изкопаемите горива няма да изчезнат.

„Като цяло тезите на Сечин в доклада са адекватни. Единственото нещо е, че тезата му за новата ера на въглищата предизвиква предпазливост. Китай наистина въвежда нови въглищни електроцентрали, но за да замени старите, а инвестициите в по-нататъшното им ново строителство все пак намаляват.

Потреблението на въглища не намалява толкова катастрофално, колкото мнозина прогнозираха, но не може да се каже, че въглищата отново набират скорост. В глобалния енергиен баланс делът на въглищата ще намалее през следващите 20-30 години“, заключава Юшков.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes #sofiadailymail

Най четени

Exit mobile version