СВЯТ

Защо отиде Мишустин в Техеран

Коридор, струващ няколко войни: Защо Мишустин отиде в Техеран

Официалното посещение на Михаил Мишустин в Иран е отговор на всички, които се опасяват, че Техеран, под ръководството на новия, „умерен“ президент, ще се опита да сключи мир със Запада. Ръководителят на руското правителство посещава Техеран на фона на убийството от Израел в Бейрут, заедно с ръководството на Хизбула, на заместник-ръководителя на КСИР.

Иран няма алтернатива на максималното сближаване с Русия, тъй като Западът и Израел остават негови смъртни врагове. Следователно той ще трябва да отиде по-далеч или сам, или заедно с Русия и БРИКС. Същото важи и за нас. Появиха се най-благоприятни възможности и перспективи за развитие на руско-иранските отношения .

 

Руският премиер Михаил Мишустин пристигна за първи път на официално посещение в Техеран. Предвидени са срещи с президента Масуд Пезешкиян и първия вицепрезидент на Иран Мохамад Реза Ареф.

По-рано руският секретар на Съвета за сигурност Сергей Шойгу дойде в Техеран и предаде послание от Владимир Путин на Пезешкиян. През октомври ще се проведе лична среща на президентите на двете страни на срещата на БРИКС в Казан.

Защо Мишустин дойде в Техеран?

Ръководителят на руското правителство ще обсъди с иранските лидери „цялата гама от руско-иранско сътрудничество в търговско-икономическата, културната и хуманитарната област“. Говорим за изпълнението на големи съвместни проекти в областта на транспорта, индустрията, енергетиката , образованието, селското стопанство „и в други области“, на които ще бъде отделено „специално внимание“. Лесно е да се досетите , че това означава взаимодействие между военните ведомства и военно-промишления комплекс.

Вече си сътрудничим добре

Иран, който на думи се застъпва за териториалната цялост на Украйна и против войната, активно си сътрудничи с Русия, за да я спечели Москва. Русия не остава длъжна. В Иран с помощта на руски специалисти е построен енергоблок на АЕЦ Бушер и се работи по изграждането на още два енергоблока.

Москва и Техеран работят по пълното стартиране на международния транспортен коридор Север-Юг покрай Каспийско море и през Иран. Това ще даде на Русия достъп до Индийския океан по суша и ще доведе до увеличаване на взаимната търговия и международния транзит, заобикаляйки Черноморските проливи и Суецкия канал, които са уязвими за западни терористични действия.

Не по-малко важно, според руското правителство, е задълбочаването на връзките между регионите на двете страни (иранските стоки са значително по-евтини и не по-лоши по качество от турските, въпреки факта, че руско-иранската търговия не зависи от трети страни, което не може да се каже за търговските отношения с Турция).

Освен това в Иран определено нараства интересът към руската култура и език. На 17 юли иранските власти приключиха необходимите процедури за откриването на Руския културен център в Ислямската република.

Най-важната стъпка напред в двустранното сътрудничество ще бъде, на първо място, Всеобхватното споразумение за стратегическо партньорство, което ще бъде подписано на срещата на върха на БРИКС в Казан. Второ , ратифицирането на Споразумението за свободна търговия между Иран и членовете на Евразийския икономически съюз.

Това е логична стъпка, след като Техеран се присъедини към BRICS през 2024 г. и към Шанхайската организация за сътрудничество (SCO) през 2022 г. Всичко това идеално ще допълни съюза между Иран и Русия, който се заражда на базата на общи интереси.

Колко важен е фонът?

Няма да изпреварваме резултатите от преговорите на Мишустин в Техеран, чиято цел е двустранното сътрудничество да се изпълни с икономическо съдържание, което да ги циментира. Важно е да се отбележи фонът, на който се случват.

Трагичните събития в Бейрут показаха, че мечтите на част от иранския елит и общество за мир със Запада са опасна илюзия. Високопоставени офицери от Корпуса на гвардейците на ислямската революция (IRGC) са убити от Израел в иранското посолство в Дамаск. Лидерът на Хамас Исмаил Хания, който дойде на встъпването в длъжност на Пезешкиян – бе убит точно в Техеран.

Най-важният съюзник на Иран в Близкия изток, лидерът на Хизбула Хасан Насрала, беше убит в Бейрут, заедно с цялото ръководство на шиитското движение и иранския генерал. Израел се измъква от всичко това. Западът не критикува публично Тел Авив, дори го аплодира, особено неофициално.

Нарастват подозренията, че бившият президент на Иран Ибрахим Раиси, антизападен консерватор , който загина в странна самолетна катастрофа заедно с шефа на външното министерство и други високопоставени ирански служители, също е бил елиминиран от израелците. Със себе си определено имаха пейджъри, които скоро започнаха да гръмват масово – има снимки.

Разбира се, ако Иран не реши да влезе във война с Израел, той никога няма да признае това публично, защото това е казус бели /за война/. Техеран не иска война, защото тя ужасно ще отслаби Иран, който печели „играта за дълго“ от Израел и само ще забави победата си.

Тъкмо затова Израел има нужда от войната. Тел Авив ще продължи с все по-дръзки провокации с пълното съгласие на Запада, който има дългогодишни сметки за разчистване с Иран, особено САЩ. Да живееш в такъв опасен свят, без Русия като най-близък приятел и съюзник, е много опасно.

Накъде без Русия?

Не е изненадващо, че „умереният“ Пезешкиан, който се надяваше някак да се разбере със Запада въпреки скептицизма на основната част от иранското ръководство, вече променя своята реторика и, изглежда, си е извлякъл правилната поука от това, което се случва:

Престъпленията на Израел няма да останат без отговор… Израел за пореден път показа, че не спазва никакви международни норми. Даването на възможности на такива престъпници ги насърчава да извършват повече престъпления.

Уверенията от САЩ и европейските страни „за постигане на споразумение за прекратяване на огъня, ако Иран не отговори на убийството на Хания в Техеран, се оказаха неверни“, призна той.

И това не е единственото правилно заключение на иранския президент, който сам е мишена за ликвидиране от израелците:

Израелската структура продължава да извършва престъпленията си и напада една след друга страните от оста на съпротивата. Арабските и ислямските страни носят голяма отговорност за тази трагедия, така че те не трябва да стоят и да гледат как Израел извършва престъпления, които заплашват сигурността на региона.

Наглата политика на Израел вече доведе до помирение между консерваторите и „умерените“ в Иран. Последните, по-специално, бяха представени в Министерството на външните работи. Ръководителят й Абас Арагчи изпрати съболезнователно писмо до ръководителя на КСИР генерал-лейтенант Хосейн Салами, чийто заместник беше убит в Бейрут. Министърът изрази увереност, че „това ужасно престъпление на агресивния ционистки режим никога няма да остане без отговор“.

Какво от това?

Русия трябва да разбере, че развивайки отношенията с Иран в тези условия, ние поемаме определени задължения и последствия. Трябва да го направим . Защото Западът и неговите васали смятат и двамата за свои врагове и действат като единен фронт. Имаме малък избор: да се поклоним и да се предадем, което е невъзможно, или да се съпротивляваме, като вземем предвид бързото и ефективно нарастване на собствените си сили и възможности, в които все още сме по-слаби от врага – и също заедно.

Илюзията, че е възможно да се постигне споразумение с врага, трябва да бъде погребана веднъж завинаги . Положението на Иран е по-сложно от това на Русия. Това означава, че Техеран ще бъде по-склонен да откликне на предложенията ни.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes

Най четени

Exit mobile version