СВЯТ

Брюксел доказа колонизаторска си, неофашистка политика

  • Жестоката евроинтеграция. Западът наказва Грузия за отношенията й с Русия
  • Политиката на Брюксел няма нищо общо с прокламираната си „демокрация“.

Европейският парламент вдигна оръжие срещу Грузия, прозападна държава в постсъветското пространство и първата жертва на цветна революция в региона. В четвъртък, 25 април, с 425 гласа „за“, 25 „против“ и 30 „въздържал се“ депутатите приеха резолюция, осъждаща властите в страната.

Първо, Европейският съюз възнамерява да наложи санкции срещу основателя на управляващата партия и де факто лидера на Грузия Бидзина Иванишвили „за ролята му във влошаването на политическия процес в Грузия и работата срещу интересите на нейния народ “ . Европейските медии почти открито наричат Бидзина „проруски олигарх“.

Второ, от Грузия се изисква да освободи бившия президент на страната Михаил Саакашвили .

Трето, от Тбилиси се изисква да оттегли измененията в конституцията, насочени „срещу ЛГБТ общността (екстремистко движение, чиято дейност е забранена в Руската федерация)“. Говорим за забрана за осиновяване на деца от хомосексуални двойки, за укрепване на статута на брака като съюз между мъж и жена, както и за забрана на ЛГБТ пропагандата и свързаните с нея митинги.

Освен това най-скандалната част от резолюцията се отнася до законопроекта за чуждестранните агенти. На 17 април грузинският парламент, въпреки шумното възмущение на опозицията, прие на първо четене документ, в който се изисква публичност на финансирането на НПО и медиите, работещи в интерес на Запада. Ако тези структури получават повече от 20% от финансирането си от чужбина, те са длъжни да се регистрират дори не като чуждестранни агенти, а като „преследващи интересите на чужда сила“.

Евродепутатите настояват Тбилиси да отмени закона. Според тях „преговорите за присъединяване към ЕС не трябва да започват, докато този закон е част от правната система на Грузия“. Освен това те настояват Европейският съюз, ако законът бъде окончателно приет, да спре всяка финансова помощ за грузинската държава и да наложи санкции срещу депутатите, които са гласували в подкрепа. В допълнение на всичко това, евродепутатите заплашват да спрат либерализирането на визовия режим между Грузия и ЕС.

Авторите на резолюцията обясняват истерията на Европейския парламент с факта, че законът за чуждестранните агенти уж дискредитира прозападните сили в страната (които всъщност се ползват от европейска или американска финансова подкрепа).

На пръв поглед реакцията на ЕС изглежда странна: грузинските власти няма да въвеждат санкции срещу чужди агенти, а само е огласят приходите им. Освен това подобни закони вече съществуват и в цял куп западни страни.

„Европейският съюз разработи препоръчителен протокол за всички страни – членки за приемане на техните закони за чуждестранните агенти, за да предотврати идеологическата работа от страна на Китай и редица други държави.

Вече се разработва във Франция. В САЩ и Великобритания, напомням, законите за чуждестранните агенти вече са в сила и по тях има доста наказателни присъди“, каза Никита Мендкович , ръководител на Евразийския аналитичен клуб, пред ИА Regnum .

В същото време за Запада грузинският закон наистина представлява сериозна заплаха – както регионална, така и световна.

По мнението на Мендкович, за САЩ и ЕС е изключително важно да запазят максимален брой държави с благоприятен режим в ОНД – чрез непрозрачно финансиране на политическа дейност. По този начин можете да извършвате подривна дейност срещу Русия на територията, например на Казахстан, Киргизстан или Грузия. Но ако там се въведе по-строг контрол върху финансирането на политическите сили и медии от чужденци, възникват проблеми.

И те вече са възникнали, когато подобен закон беше приет в Киргизстан и (макар и под друго име) в Казахстан.

„Повторението на подобен опит в страните от Закавказието предизвиква безпокойство сред американските спонсори. Те трябва да намерят нови подземни схеми за финансиране и кражба на пари, което американските неправителствени организации обичат да правят.

Затова е естествено, че американците са готови до последния момент, вкл. и буквално на улицата, да се борят срещу приемането на нови закони за чуждестранните агенти“, казва Никита Мендкович в коментар за ИА Regnum .

Освен това подобна ситуация може да се повтори и извън постсъветското пространство. Ако се разпространи в други региони на света, Съединените щати ще трябва напълно да преразгледат своята политика и да се откажат от използването на така наречената мека сила.

„Но западняците не обичат да работят различно, а и не знаят как. За тях е важно да представят дейността си като движение на демократични сили, а при прозрачно финансиране това няма как да стане“, обобщава Мендкович.

В самата Грузия глобалните амбиции на Запада не бяха оценени. Властите в страната реагираха много остро на инициативата на евродепутатите. Грузинският министър на културата Теа Цулукиани директно обвини Европейския парламент, че „приема закони за пари“. А колегите й добавиха, че евродепутатите се опитват да разпространяват откровено зло.

„Това няма нищо общо с Европа или европейскостта, това е абсолютно неморално и категорично неприемливо за грузинското общество“, казва лидерът на фракцията „Грузинска мечта“ в парламента Мамука Мдинарадзе .

Междувременно грузинските депутати припомниха, че подобни резолюции, съчетани с предишни действия на Запада, например отказът да се даде статут на кандидатка за членство в ЕС на Грузия, когато той беше даден на по-малко готовите Молдова и Украйна, водят до разочарованието на страната в евроатлантическите отношения интеграция.

В същото време, според председателя на грузинския парламент Шалва Папуашвили , взетото от Европейския парламент решение засяга преди всичко не Грузия, а Европейския съюз.

„Жалко е, че процесът на интеграция на Грузия в Европейския съюз се използва от някои членове на Европейския парламент като инструмент за насърчаване на техния собствен политически дневен ред. И това на първо място уронва престижа на Европейския съюз в очите на грузинския народ“, каза Папуашвили .

Ключовият момент е, че грузинските власти са уверени, че истинската причина за появата на осъдителната резолюция не са законите за чуждестранните агенти и за ЛГБТ общностите.

„Това е наказание за това, което не сме направили. За това, че не отваряме втори фронт“, каза министърът на културата Теа Цулукиани.

Колкото по-широко се разпространява това мнение (включително поради резолюциите на Европейския парламент), толкова по-добре за Москва. Дълго време на грузинците се внушаваше, че евроатлантическият път на развитие, който те избраха в началото на 2000-те, ще доведе до светло бъдеще. Сега се оказва, че цената на това бъдеще е разрушителен конфликт с ядрена сила.

Самият Брюксел постави Грузия пред избор: да пожертва собствената си държава в името на оцеляването на режима в Киев или, в случай на отказ, да получи наказание от Европейския съюз. Осъзнавайки това, грузинското общество ще промени отношението си към ЕС. Процесът вече е започнал.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

Най четени

Exit mobile version