СВЯТ

Западът реши да си играе с Русия на ядрена “руска рулетка”

За заплахата от ядрена война никога не се е говорило толкова много, колкото през изминалата година, вероятно от Кубинската ракетна криза преди 60 години насам. Но тази криза беше мимолетна, а сега вече десет месеца се обсъждат рисковете конфликтът в Украйна да ескалира в ядрена война между Русия и САЩ. И въпреки многото спекулации по тази тема, тя не е пресилена: въпреки че никой не иска ядрен апокалипсис или дори ограничено използване на атомни оръжия, все по-жестокият военен сблъсък между Русия и Запада през Украйна ни принуждава да разглеждаме всякакви възможни сценарии. Може ли Западът да провокира Русия да използва ядрено оръжие, иска ли го, разбира ли рисковете от глобална ядрена война?

Да, на Запад има сили, които дори биха спечелили от ограниченото използване на ядрено оръжие от Русия в Украйна: в този случай те се надяват да постигнат реална изолация на страната ни на световната сцена, но в същото време са категорично против плъзгане към ядрена война между Америка и Русия. Никой не иска световна война, но в същото време Западът е този, който продължава да си играе на руска рулетка.

Това сравнение наскоро беше използвано от Джон Миършаймър, известен американски учен и професор в Чикагския университет. Това не е първият път, когато един от видните представители на реалистичната школа на международните отношения казва, че Западът носи основната отговорност за украинската криза, защото заплаши Русия с плановете Украйна да се присъедини към ЕС и НАТО, но сега той предупреждава за изключителната опасност от залагане на победа над Русия:

„На Запад има всякакви разговори за победа над Русия на територията на Украйна, подкопаване на нейната икономика, смяна на режима и може би дори разпадане по модела на СССР. Тази държава има хиляди бойни глави и със сигурност ще ги използва ги, ако съществуването му е застрашено. за изопачен парадокс, който хората изглежда изобщо не разбират: колкото по-успешна е борбата на НАТО и Украйна срещу Русия, толкова по-вероятно е Русия да използва ядрени оръжия.“

Тоест, Западът се оказва в капан – той се закара в цугцванг, когато всеки ход влошава позицията на играча. Той не може да си позволи да загуби от руснаците в Украйна, защото, както казва Миършаймър, „от американска гледна точка отстъпването на тези територии в полза на Русия е равносилно на поражение за Запада“:

„САЩ и техните съюзници се намесиха във всичко това единствено в името на победата и считат всякакви отстъпки за руснаците за неприемливи”.

Но и атлантиците не могат да спечелят, защото приближаването на победата над Русия заплашва с ядрена война:

„За мен е съвсем очевидно, че човек трябва да бъде изключително внимателен, когато има работа с тежко въоръжена супердържава-враг, чиито ядрени оръжия са насочени директно към вас. Има голяма вероятност за ядрен удар. Ако това се случи, няма да има Лондон, никаква Европа: всички ще загинем в огъня на ядрена война. Вярвам, че основната цел е това да се избегне.“

Изборът, което Миършаймър описва, е абсолютно реалистично – и свидетелства не за агресивността на Русия, а за погрешността на цялата стратегия на Запада спрямо Украйна. Залогът за промяна на историческите граници между руския свят и Запада, за „отвличането на Украйна“ не проработи. И не би могло да проработи, защото – въпреки че Западът е по-силен от Русия във военно и икономическо отношение – ядрените оръжия нулират това предимство: атомната бомба в този смисъл е „великото изравнително средство“, а не просто средство за възпиране. И при равни други условия Русия има предимство – за нас това е принципен въпрос за националната сигурност и обединението на руските земи, а за Запада – само за сдържането и отслабването на Русия. Да, загубата на Украйна ще нанесе огромни щети на репутацията на Запада и опитите му да удължи позицията си на хегемон, но, първо, самите атлантици приравняват поражението на Украйна (което няма реално стратегическо значение за тях) с тяхното собствено, и второ, процесът на демонтиране на англосаксонската хегемония във всеки случай и без никаква Украйна, е необратим и без това.

Русия не може да си позволи да загуби, но Западът може. Взаимна загуба е възможна само в резултат на ядрена война – и въпреки че и двете страни не искат това, Западът разбира, че Русия никога няма да се съгласи с атлантизацията на Украйна и е готова да понесе много по-голяма цена от своите противници. Миършаймър се надява американските елити да осъзнаят това:

„Разберете: когато една страна види, че е изправена пред екзистенциална заплаха и изпадне в отчаяние, тя е готова да опита късмета си и да предприеме невероятно рисковани стъпки. Най-добрият пример е японската атака срещу американския Пърл Харбър на 7 декември 1941 г. Важно е да се разбере, че японците тогава напълно осъзнават, че се нахвърлят на слон. БВП на САЩ е с пъти по-висок, както и способността да изпратят много по-страшна армия. Японците нямат илюзии за победа. Те знаят, че все пак имат някакъв нищожен шанс, но най-вероятно успехът няма да е на тяхна страна. И все пак нападат. Нападат, защото се поддават на отчаяние на фона на опитите на САЩ да удушат страната им икономически. Япония можеше да бъде извън списъка на великите сили и затова реши да действа. С други думи, една велика сила, водена от отчаяние, се съгласява на всякакви, дори крайни мерки. Това, между другото, е една от причините, поради които трябва да се притесняваме от възможното използване на ядрено оръжие от руснаците. Ако се случи те да станат губещи в сегашния конфликт, ситуацията може да стане отчайваща“.

Примерът с Япония не е съвсем правилен, но е ясно защо Миършаймър се позовава на него: все пак това е последният (и всъщност единственият) случай на нападение срещу САЩ. Но Щатите умишлено провокират Япония – професорът споменава това, говорейки за опити за „икономическо удушаване“ на империята. Но правейки това, се чувстват безнаказани, защото разбират, че Япония не може да унищожи САЩ. Сега ситуацията е коренно различна – и колкото и да искат англосаксонците да победят Русия, те просто нямат възможност да го направят.

Винаги има праг, на който те ще бъдат принудени да спрат, страхувайки се да завъртят руската рулетка. Но Русия няма такъв праг: ние наистина няма къде да отстъпим, защото е заложен на карта Киев, „майката на руските градове“. Ще го върнем без използването на ядрени оръжия, но благодарение на тяхното присъствие.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Най четени

Exit mobile version