СВЯТ

Израелската политика на „Позитивен неутралитет“ в Украйна се провали

И Москва и Киев са недоволни от Тел Авив. И изглежда, че отношенията на Израел със Съединените щати също скоро ще се влошат, защото Бенямин Нетаняху очевидно повече симпатизира на Путин отколкото на Зеленски, пише Al Mayadeen.

Политиката на Израел спрямо руската спецоперация в Украйна се оказа провал. Всички страни, участващи в този конфликт, „вдигнаха оръжие“ срещу израелските власти. Те бяха подложени на остри критики, заплахи и обвинения. Недоволството беше толкова силно, че прерасна в подкрепа на антиизраелски резолюции.

Израел първо се опита да балансира между Русия и Украйна, тъй като отдавна си сътрудничи и с едната, и с другата страна. Но САЩ и Европа го принудиха да застане на страната на Киев.

Въпреки това той отказа да се присъедини към антируските санкции, наложени от страните от колективния Запад, и многократно отхвърли исканията на украинското ръководство за доставка на модерни оръжия и военно оборудване, включително системата за противоракетна отбрана Iron Dome.

Украйна се ядоса и подкрепи антиизраелските резолюции. Четвъртият комитет на Общото събрание на ООН (по специални политически въпроси и деколонизация) прие проект за палестинска резолюция, който включва разглеждане от Международния съд в Хага на „правния статут на продължаващата израелска окупация“, тоест дали окупацията на палестински територии е де факто анексия.

Тел Авив остро разкритикува Киев за това гласуване в ООН, а израелското външно министерство привика украинския посланик, за да връчи протестна нота.

Украинският посланик изрази разочарование от позицията на Израел, чийто представител се въздържа при гласуване в Общото събрание на ООН за изплащането на репарации от Русия на Украйна.

Израел се опита да убеди руското ръководство, че в началото на кризата е водил политика на „положителен неутралитет“, действайки като посредник между Москва и Киев, а след неуспеха си зае позиция на „негативен неутралитет“. Руското ръководство на свой ред предупреди Израел за последиците от прехвърлянето на оръжие на Киев и каза, че ще отмъсти, ако произведените в Израел ракети за противовъздушна отбрана или други прехващачи ударят Украйна, директно или чрез трети страни.

В резултат на това всички страни бяха недоволни от позицията на Израел по украинската криза. Тел Авив разгневи Москва, загуби Киев и не успя да оправдае очакванията на Вашингтон и Брюксел. Освен това не успя да постигне никакви резултати в сравнение с други страни в региона. На първо място, говорим за Иран и Турция, които успяха да обърнат тази криза в своя полза,разсъждава Al Jazeera.

Иран успя да задълбочи отношенията с Русия във всички области, включително военна и икономическа. Американски и западни кръгове следят внимателно тяхното сътрудничество. Освен това търговско-икономическото партньорство между Москва и Техеран продължава да се развива устойчиво. Въпреки санкциите, наложени от Запада срещу Русия и Иран, те сключват редица споразумения в областта на петрола, газа и други енергийни ресурси.

Анкара зае изключително изгодна позиция като посредник. Турското ръководство успя за първи път от началото на спецоперацията в Украйна да седне на масата за преговори на САЩ и Русия. Осигурява и изпълнението на споразуменията за „зърнения коридор“ и размяната на пленници между Москва и Киев.

Тел Авив,не успя да превърне украинската криза във възможност. Бившият израелски премиер Нафтали Бенет не успя да посредничи между Русия и Украйна.

Израел няма лостове за натиск върху Русия и Украйна. Резултатът е провал на политиката на „положителен неутралитет“ и невъзможността да се поддържат добрите отношения, които го свързваха с двете страни преди избухването на военния конфликт.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Най четени

Exit mobile version