СВЯТ
„Тъга по Джонсън“. Защо Киев е разстроен от премиерството на Риши Сунак?
В Киев са разстроени заради евентуално намаляване на военния бюджет на Великобритания. Украинските власти се опасяват, че това ще доведе до намаляване на британската подкрепа.
Какво иска да направи Сунак? Според Politico, скоро новият британски премиер може да започне да съкращава бюджета за отбрана на кралството. В първото си обръщение към нацията Риши Сунак обеща да постави икономическата стабилност на страната в центъра на дневния ред. Той предупреди, че предстоят трудни решения за разходите. Бюджетните съкращения могат да засегнат много ведомства, включително военните – и това е точно в момента, когато британците продължават да спонсорират Украйна.
Сунак вече проведе телефонни разговори с Володимир Зеленски и каза, че подкрепата на Лондон за Украйна ще бъде „силна както винаги“ под негово ръководство.
В Киев обаче не вярват на успокоителни изявления, а искат конкретни действия. Засега, както пише Politico, в Киев „има голям копнеж по напусналия си съюзник Борис Джонсън“.
Защо, Риши Сунак обеща да постави икономическата стабилност в центъра на дневния ред и как Великобритания стана една от най-бедните страни в Западна Европа?
Великобритания се превърна в една от най-бедните страни в Западна Европа, пише The Atlantic. Заради погрешната политика на последните консервативни правителства и предпочитанията на електората страната се затвори от света. Това доведе до катастрофа в икономиката.
Стандартът на живот и заплатите в страната изостават значително от тези в Западна Европа. Всъщност по някои показатели реалните заплати в Обединеното кралство сега са по-ниски, отколкото бяха преди 15 години, и е вероятно да паднат още през следващата година.
Този проблем назрява от десетилетия. При премиера Маргарет Тачър пазарите бяха дерегулирани през 80-те години, профсъюзите бяха разбити, а финансовият сектор се превърна в „перлата“ на британската икономика. Тачър въведе неолиберализма в британския живот със сложни странични ефекти.
От 90-те до 2000-те години икономиката на страната вървеше напред доста бързо и финансовият бум на Лондонското сити беше водещ.
Великобритания, забогатяла през 19-ти век като световна фабрика, до 21-ви век се превърна в световния банкер.
Когато световната финансова криза удари през 2008 г., тя удари силно страната, унищожавайки двигателя на нейното икономическо възстановяване. Опасявайки се от нарастващ дефицит, британското правителство започва да следва политика на икономии. В този момент тя беше по-загрижена за държавния дълг, отколкото за производителността на икономиката или съвкупното търсене. Резултатите бяха катастрофални.
Реалните заплати спадат шест поредни години. Нахраниха разтревожените избиратели с менюта от плашещи аутсайдери: бюрократи в Брюксел, имигранти, търсещи убежище, всеки, но не и тези, които взеха решения, които подкопаха британската конкурентоспособност. Голяма част от по-възрастните гласоподаватели от средната класа с дълбока носталгия по миналото поискаха и получиха Брекзит.
През последните 30 години британската икономика избра фалшивото финансиране пред реалното производство, правителството избра строгите икономии пред инвестициите, а избирателите подкрепиха затворена и по-бедна икономика.
И ето предсказуемите резултати – падащи заплати и удивително нисък ръст на производителността.
Въпреки че британските медии се притесняват, че роботите ще унищожат всички „живи“ работни места, реалността се оказа по-близка до обратното.
„Между 2003 г. и 2018 г. броят на автоматичните автомивки (т.е. роботи, които мият колата ви) е намалял с 50%, докато броят на ръчните автомивки (т.е. хора с кофи и четки) се е увеличил с 50% процента“, каза икономистът, Дънкан Уелдън.
„По-скоро хората поемат работата на роботите“.