СВЯТ

„Стига се до бой“ във Франция за топлоисточници

Миналата седмица беше обявена общонационална стачка във Франция и многохилядни протести преминаха през цялата страна: хората, недоволни от политиката на правителството, излязоха на улиците с искане за по-високи заплати и обезщетения и ограничаване на увеличението на цените в енергийната криза. Властите призовават за солидарност и отговорност, за намаляване на потреблението на енергия и спестяване още повече. Как французите се подготвят за трудната зима?

Газохранилищата са пълни

Франция е една от първите в Европа, която отчете почти 100% запълване на подземните газови хранилища – до 130 тераватчаса, което съответства на средно една трета от потреблението от ноември до април.

Преди това руското гориво представляваше около 17%. След прекратяване на доставките Франция увеличи вноса от Норвегия и САЩ. Като цяло, според експертите, създаденият резерв ще даде възможност да се преживее сравнително спокойно зимата. Въпреки това съседи, които нямат такива запаси, могат да помолят да се сподели.

Експертите предупреждават: в случай на продължително студено време разходът на гориво ще се увеличи. Ситуацията се усложнява допълнително от факта, че около половината френски ядрени реактори са спрени за поддръжка и ремонт, а многобройните стачки забавят рестартирането им. Френският оператор на електроенергийната мрежа се опасява от прекъсвания.

Властите си поставиха за цел да намалят потреблението на електроенергия с десет процента. За тази цел разработиха и тържествено представиха стратегия за „енергийна трезвост“: съкращаване на отоплителния сезон с месец (ако времето позволява), изключване на светлина в институциите, минимизиране на осветлението на архитектурните паметници и офисите, насърчаване на дистанционна работа.

Енергийна трезвост

В търсене на идеи служителите се обърнаха към енергийната криза от 70-те години на миналия век, когато къщите и офисите във Франция се нагряваха до максимум 19 градуса. Те молят да направят същото сега. „Неразумно е да повишаваме температурата до 23-24 градуса само защото ни е по-удобно. Слагаме пуловери и това е“, обясни правителственият говорител Оливие Веран.

Един от първите, които отидоха на работа с поло под сакото, беше министърът на икономиката и финансите Бруно Льо Мер. „Ще го нося вместо вратовръзка. Мисля, че е добре, защото ще пести енергия, ще покаже трезвеност“, каза той. По-късно президентът Еманюел Макрон също излезе пред репортерите с пуловер.

Във фитнес залите е препоръчително температурата да се понижи с два градуса спрямо нормата, водата в басейните – с един.

Това важи и за обикновените домакинства. Разбира се, полицията с термометър няма да ходи из апартаментите, но властите се надяват на съвестта на французите.

Запасяване се с дърва за огрев

И сметките и растат. И така, жителите на един от кооперациите в Ница плащаха 90 хиляди евро за електрическо отопление на жилищна сграда, а сега им искат 680 хиляди. Това доведе до скандал, те отказаха да подпишат договора и решиха да не пускат парно поне до януари: ще се спасят с нагреватели, топли дрехи, одеяла.

Засега помага „тарифният щит“, за който властите харчат милиарди евро. Според премиера Елизабет Борн това ще ограничи поскъпването на електроенергията и газа в рамките на 15% – в противен случай тарифите щяха да скочат три пъти. „Щитът“ обаче не покрива всички.

Отоплителният сезон е от 15 октомври до 15 април. Около една трета от французите живеят в кооперации, а решението за пускане и спиране на парното се взема от асоциацията на собствениците.

„В началото на октомври имахме истинска бъркотия на срещата, почти до бой! Въпреки че обикновено всички са изключително учтиви, спокойни. Но след това започна: за пенсионерите е студено, за други, напротив, е твърде рано да включат отоплението, казват те, скоро ще стане по-топло. Някой препоръчва да спят в чорапи, те са помолени да не си пъхат носа в работата на другите хора. В крайна сметка решиха да изчакат – и не загубиха , сега в Париж е 20 градуса“, казва жител на парижките предградия.

Сега камина в апартамент или селска къща не е просто мебел. Бурното търсене обаче доведе до рязко поскъпване на дървата за огрев. Така преди година кубик струваше от порядъка на 50-75 евро, в зависимост от региона. Днес цената е скочила почти двойно.

Дървесните пелети за печки са още по-скъпи. Освен това има недостиг на пазара: покупките на едро се бавят и доставчиците се опасяват, че няма да има достатъчно дърва за огрев до края на зимата. Еколозите предупреждават: възможно е неконтролирано обезлесяване.

Между другото, подготовката на камина или печка за зимата също не е толкова лесна: заявленията за коминочистачни услуги се планират няколко седмици предварително.

Свикнете да пестите

На фона на кризата цените на стоките от първа необходимост растат. Според маркетинговата компания ИРИ продуктите в супермаркетите са поскъпнали средно с 9,1% за годината, като най-популярните продукти са поскъпнали с 14,9%.

Производителите на хлебни изделия се оплакват, че високите цени на зърното и енергията правят бизнеса нерентабилен. Кроасан, който струваше средно 90 евроцента, е на път да счупи летвата от евро. Франзелата вече премина тази граница. Според прогнозите ще стигне до евро и половина, а някъде дори до две евро.

Още от статистиката: телешката пържола в магазините е поскъпнал с 26% през годината.

Хората се учат да пестят. „Търсенето на месо е спаднало с 8,5%, риба – 15%, птиче месо – десет, млечни продукти – 11. Въпреки факта, че французите излизат от коронавирусните ограниченията, те възнамеряват да празнуват Коледа в тесен семеен кръг. Мисля, че ударът ще последва през януари-февруари, когато ще трябва да се примирим с нарастващите цени поради енергийната криза“, коментира Мишел-Едуар Льоклер, един от лидерите на голямата търговска верига „Леклерк“.

Особено засегнати са семействата с ниски доходи. Те живеят предимно в малки апартаменти, където цената на квадратен метър винаги е по-висока. Проучване на банката „Банк Постал“ показва, че финансово затруднените граждани купуват евтини коли, които обаче харчат 17% повече гориво. И харчат 28% повече, например, за пране – защото използват използвано и евтино енергоемко оборудване. Или изобщо го нямат, така че трябва да ходят на перални. Като цяло допълнителните разходи достигат 1500 евро годишно. Някъде това се компенсира със социални помощи, но не навсякъде.

„Смешно ми е да слушам политиците, които ни призовават да бъдем търпеливи и да пестим. Затягахме коланите си толкова дълго. Къде да спестяваме? Няма накъде другаде! „Вече сме на минимума – но не достатъчно, за получаваме обезщетения. А сега пак трябва да търпим студа в къщата! Цените на горивата, транспорта – всичко расте, освен заплатите“, се възмущава участник в неделното шествие срещу високите разходи за живот.

Ръководителят на столичния регион Ил дьо Франс, Валери Пекре, каза, че от януари месечна карта за обществен транспорт в Париж и предградията, може да поскъпне от 75 на 100 евро.

Според нея градският транспорт е нерентабилен, в бюджета се е образувала дупка от 950 млн. евро – и тя ще трябва да се запуши, включително и за сметка на пътниците. Трафикът беше значително намален по време на блокирането и все още не е нормализиран, много посоки са силно натоварени по време на пиковите часове.

Енергийната криза засяга не само всички аспекти на живота, но и смъртта. Според погребалната компания МПФ цената на кремацията през следващата година ще се увеличи с една трета – от 675 на 911 евро. Включително заради цените на газа.

Най четени

Exit mobile version