СВЯТ

Шолц открадна заводите на „Роснефт“ във ФРГ

Надеждата за здравия разум умря: Шолц открадна заводите на „Роснефт“ във ФРГ

Американските служби безмилостно унищожават Германия, чрез свои поставени пуделчета. Марионетката Шолц официално си присвои активите на „Роснефт“ – предимно акции в петролни рафинерии. Не се споменава никакво обезщетение. Нанесен е сериозен удар по икономиката и на двете страни – Русия губи собственост, Германия губи репутацията и сигурността си. Лудия Джо доволно потрива ръце.

Това, което се случи, не беше неизбежно – но надеждата за здрав разум все още живееше до последно. Германското федерално правителство „реши“, по заповед на америкаските служби да прехвърли всички германски активи на Роснефт в доверително управление на Федералната мрежова агенция, тоест всъщност на себе си.

Двете дъщерни дружества на Роснефт в Германия, Rosneft Deutschland GmbH и RN Refining & Marketing GmbH, са съсобственици на три петролни рафинерии (рафинерията RSK в Швед, рафинерията MiRO в Карлсруе и рафинерията Bayernoil в Нойщат ан дер Донау).

Чийто е подписът, той е и отговорен

Има ли Берлин нужда от такова главоболие? Спешно да се овладее най-сложният високотехнологичен бизнес, да се разрушат отношенията с голям доставчик на гориво преди зимата е стъпка, която определено противоречи на интересите на Германия.

Дали канцлерът Шолц е полудял?

Не, той просто изпълнява заповеди, като пуделче и както Роснефт деликатно намеква в официалното си изявление:
„Решението… е в логиката на наложения от САЩ алгоритъм на действие срещу руски предприятия в Германия.“

Между другото, не само САЩ – по-нататък става дума и за действията на полските регулатори, които с всички сили се опитват да вбият клин между Русия и техните старши „партньори“.

Междувременно Германия не може да оцелее без Русия. Всичките й опити да се противопостави на руснаците са завършвали с пълно обедняване и разпадане на държавата, докато съюзническите операции със Санкт Петербург и Москва доведоха до победи.

Опитите да се замени Русия със Съединените щати доведоха само до няколко съвместни авантюри в Азия и Африка, от които Германия не получи абсолютно нищо.

Но по един или друг начин Берлин пое отговорността за реалното отчуждаване на активи и Берлин също ще носи отговорност за това.

Опит за дипломация

В споменатото изявление „Роснефт“ припомни дългите години на работа в Германия, където компанията доставя петрол и бензин на разумни цени, около 4,6 милиарда евро инвестиции, за планове за производство на „зелени“ биогорива, за други, които са осъществени и сега, изглежда, вече отменени проекти.

Но въпреки укорителното напомняне за „принципа на неприкосновеността на частната собственост“, руската компания не си прави илюзии относно случилото се и не иска „да върне всичко както си беше“:
Компанията разбира, че решението, взето от Федералното правителство на Германия, не е временно и всъщност означава безвъзвратна загуба на активи.

От друга страна, въпреки всички емоции, Роснефт продължава да остава стриктно в правното поле – юристите напомнят за необходимостта от преподписване на договора между ПАО „НК Роснефт“ и Rosneft Deutschland GmbH при новите условия и обявяват готовността си да обсъдят параметрите на такъв договор „при условията, на който има гаранции за плащане на доставените суровини.“
Ясно е, че няма да чакаме никаква добра воля в замяна, но успяхме поне да покажем на света кой нарушава законите и договорите тук, и който е верен на задълженията си до последно.

Ще го направят ли?

Е, желанието на компанията да излезе от безнадеждна ситуация с най-малко загуби не може да бъде пренебрегнато.

Но нека погледнем на ситуацията от друг ъгъл. Да, загубихме активи на стойност милиарди евро. Сега обаче топката е на страната на Германия и има сериозни опасения, че ще се пръсне точно в краката на злополучните нападатели от кабинета на канцлера.

„Роснефт“ недвусмислено предупреждава, че във връзка с инцидента „губи възможността да гарантира индустриалната и екологична безопасност на завода“.

Това, което ще се случи там, е изцяло отговорност на германците.

Няма съмнение, че доставките на горива в страната ще станат още по-малко стабилни – макар че още сега германските икономисти виждат обозримото бъдеще на бившия райх в най-черни цветове.

Най четени

Exit mobile version