СВЯТ

АнглоСаксите имат за цел да унищожат, колкото се може повече източно европейци и руснаци

Как украинският случай е изгоден за настояща Америка. Важното е да се вкара разкол в славянската цивилизация

Вашингтон, за да запази титлата си „хегемон“, има спешна нужда от конфликти и за да постигне целите си, са готови да превърнат Украйна в огромен котел с пушечно месо.“ Това каза Владимир Путин в обръщение към участниците и гостите на 10-та Московска конференция за международна сигурност, обяснявайки защо САЩ се опитват да протакат конфликта в Украйна:
Те се нуждаят от конфликт, за да запазят хегемонията си. И затова подготвиха съдбата на „пушечно месо“ за народа на Украйна, реализираха проекта „Анти-Русия“. За това те си затваряха очите за разпространението на неонацистката идеология, за кланетата на жителите на Донбас. Те помпаха и продължават да помпат киевския режим с оръжия, включително тежки. При тези условия ние решихме да проведем специална военна операция в Украйна в пълно съответствие с Устава на ООН. Целите на тази операция са ясно и точно определени: гарантиране на сигурността на Русия и нашите граждани, защита на жителите на Донбас от геноцид. Ситуацията в Украйна показва, че САЩ се опитват да удължат този конфликт.“
Водещият Никита Комаров обсъди тази тема с главния изследовател на Института на САЩ и Канада Владимир Василиев и политолога и историк Владимир Можегов.

В АМЕРИКА ОТНОВО МОГАТ ДА СИ ПРИПОМНЯТ СКАНДАЛИТЕ НА СЕМЕЙСТВО БАЙДЪН
Никита Комаров: Нека обсъдим тази теза на нашия президент: САЩ се опитват да протакат украинския конфликт. Владимир Сергеевич, каква е ползата за Америка от тук?
Владимир Василиев: Добре, ако говорим за администрацията на Байдън, то тук традиционният подход, свързан с наличието на прагматични изчисления, сложни глобални модели, не е много приложим.
Това е буквално „старата администрация“, в която президентът живее и действа в рамките на идеологически формули. Всички те бяха положени по навремето от Збигнев Бжежински, който вярваше, че най-важното е да се унищожи, раздели славянската цивилизация, използвайки тази стъпка като основен геополитически удар срещу Русия. Именно това е стратегическата цел на САЩ.
И тъй като Бжежински беше съветник на президента демократ Джими Картър, тези идеи се наложиха в арсенала на цялата демократична администрация – първо на Барак Обама, а след това на Джо Байдън.
Освен тази мания, че на всяка цена трябва да се продължи тази война и, както се казва, да се бие „до последния украинец“, има и лични моменти.

Работата е там, че ако някои говорят за мир, за започване на мирни преговори днес, това ще доведе до факта, че Америка ще започне да анализира всички тези случаи, чиито следи тази администрация е натрупала за година и половина от своята дейност, включително интересите на семейство Байдън в Украйна.
По принцип републиканската част на Конгреса вече е готова да започне разследване на дейността на Хънтър Байдън. Освен това, ако републиканците успеят да установят контрол над Конгреса или поне над Камарата на представителите след междинните избори през ноември, те ще започнат разследване на всички събития, свързани с изтеглянето на САЩ от Афганистан.
Затова американците трябва да продължат украинския случай на принципа на велосипеда: спре ли, пада. И администрацията на Байдън пана.
Под прикритието на военни доклади, под прикритието на новините за поредния милиард, изпратени в Украйна, под прикритието изявления на Пентагона, застанал на ушите си, американският президент изпълнява функциите си на върховен главнокомандващ.
И като говори за мир, някой се опитва да му попречи да се яви пред световната общественост като някакъв категоричен защитник на демокрацията. И няма нищо друго зад това, защото хоризонтът на вземане на решения на Байдън е много ограничен, може да се измери с тези последни избори. Ако завършат с поражение за демократите, тогава техният дневен ред ще се счита за изчерпан, а самият Байдън ще бъде в ролята на куца патка. А това вече ще означава парализа на външната и вътрешната политика, ако не и пълното ѝ преразглеждане, и възможното поражение на самата сегашна администрация, която сега отвори „втори фронт“ срещу Доналд Тръмп – Русия и Китай не бяха достатъчни за нея.

Никита Комаров: Всъщност това е трети фронт – просто вътрешен.
Владимир Василиев:: Да, третият. И освен това са обсебени от всичко: Тръмп, Тайван – и този проблем съществува от 40 години. А днес ѝ има и Украйна, също вечна карта на отношенията между Русия и САЩ.
ЗАД БАЙДЪН СТОИ ИДЕОЛОГИЯТА НА ГЛОБАЛИЗМА
Никита Комаров: Владимир Илич, наистина те няма да могат бързо да излязат от тази украинска ситуация, само чрез едни отстъпки, загуби. И това ще означава, както вече каза Владимир Сергеевич, пълно поражение на сегашното правителство, на сегашното демократично управление. И ние ясно разбираме, че Америка ще протака конфликта по всякакъв начин, дори не ще го замрази, а по-скоро ще го протака. Какво да правим тук, каква стратегия да имаме?
Владимир Можегов: Съгласен съм с Владимир Сергеевич – имаме работа не толкова с Америка, колкото с администрацията на Байдън. Но зад администрацията на Байдън стои идеологията на глобализма.
И това е много важен момент, който сериозно отличава Байдън от Тръмп. Ясно е, че ако днес Тръмп беше на власт, нямаше да има подобни проблеми. Пред нас има две Америки и два Запада. Има Западът на Байдън, има Западът на Тръмп, има Западът на Виктор Орбан.
Спомнете си как наскоро Орбан при посещение в Америка каза, че всъщност Западът сме ние. И това, което са Америка и ЕС сега, е всичко Постзапад. И трябва да разберете, че интересите на Запада и на Постзапада не съвпадат, те са напълно различни.

А Тръмп е интересите на Америка. А хората от Постзапада имат глобални интереси. И каква е идеологията на глобализма? Не трябва да остават други държави, освен суверените и сателитите. И днес има много държави, които не искат да бъдат проамерикански. Затова и острието на борбата на този глобалистки проект е насочено срещу тях.
Затова за американците е толкова важно да умиротворят Русия и Китай – това са два мощни врага, срещу които глобализмът води война днес. И трябва да разберете, че Байдън и силите зад него няма да съжаляват не само за Украйна, която изобщо не им пука, но и за цяла Европа.
Виждаме, че Европа страда много сериозно от тази война. Но тя ще страда още повече. Глобалистите дори ще стигнат дотам, че да умиротворят Китай по същия начин в този глобален конфликт.
Всъщност Путин говореше за нашите съюзници, за създаването на ново НАТО в Тихия океан. Това, разбира се, е глобална война, това е голяма война. Тя няма да приключи само с конфликта в Украйна, тя ще продължи. Трябва да се разбере, че Русия е огромен свят с две трети от световните ресурси.

АМЕРИКА МОЖЕ ДА СЕ ПРОМЕНИ САМО КАТО ПРЕМИНЕ ПРЕЗ КРИЗИ
Да, това е доста тлъсто парче. А сегашната глобалистка идеология е своеобразно прераждане на троцкизма. В речта си Владимир Путин ясно посочи нашия враг – глобализма. Но нека си представим, че властта в САЩ се смени и вместо демократите дойдат Тръмп и републиканците. По някаква причина наистина не вярвам, че те ще направят някакви отстъпки, ще сключат мир с Русия и ще сложат край на конфликта в Украйна. Владимир Сергеевич, не смятате ли, че надценяваме Тръмп?

Владимир Василиев: Да, често създаваме опростени схеми. Идва ново управление, променя се политиката, приемат се програмни документи и всеки започва да живее малко по-различно.
Но за да се промени нещо в Америка, днес тя трябва да мине през много сериозни политически изпитания, през сериозна криза. Тази криза, от моя гледна точка, може да допринесе за основното – парализа при вземането на решения.
Сблъскахме се с това веднъж, когато Ричард Никсън подаде оставка през 1974 г. Тогава в Америка започна парализата на решенията. И повторението на подобна ситуация може да доведе до там, че Украйна ще престане да бъде приоритет за американците. Утре ще я забравят и ще започнат да се занимават сами със себе си.
Може би ще има преразглеждане на основните приоритети и цели. И тогава ще се появи призракът на Хенри Кисинджър, който ще каже: „Момчета, разбирате какво става, вие отново правите същите грешки, които направихте преди 20 години, след 11 септември“.
Наистина през тези 20 години Китай се издигна – може би основният политически противник на САЩ. А днес той само набира скорост и ще бъде трудно за американците да го изтласкат от геополитически позиции.
Що се отнася до Тръмп, неговият натиск върху Китай ще бъде много силен. Той прекрасно разбира: Боливар не може да понесе двама. Може би поради китайския случай ще има сложно преформатиране, свързано с въпроса за Украйна. Нека всичко изгори в огън там, всички усилия трябва да бъдат насочени към Китай.

И това не е само Китай. Онзи ден Джон Болтън критикува: проспахме Иран. Той вече е на пешеходно разстояние от създаването на ядрена бомба, а администрацията на Байдън спа година и половина, забравяйки напълно тази насока. И ако Иран се трепне, това ще бъде нова война в Близкия изток. Така всичко започна да се руши като къща от карти.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Най четени

Exit mobile version