СВЯТ

Нищетата в Германия достигна рекордно равнище

Според проучване на Германския паритетен благотворителен съюз, броят на бедните хора в Германия през 2020 г. е 13,4 милиона души, което съответства на 16,1% от населението. Нивото на бедност в страната непрекъснато нараства поне от 2006 г. и не се очаква обрат в тази тенденция. В същото време несъответствията между по-богатите южни провинции и останалата част на Германия стават все по-забележими.

През 2020 г. броят на бедните в Германия е 16,1% от населението, според германския вестник “Велт”. Това са 13 милиона души – повече от всякога. В същото време разликата в нивото на благосъстоянието между юга и останалата част от страната се затвърди и дори се влоши.

Такива резултати показва ново проучване, проведено от Германския паритетен благотворителен съюз. Нивото на бедност в страната е станало рекордно високо по време на пандемията. Според изявлението на организацията 13,4 милиона души трябва да се считат за бедни. Според Улрих Шнайдер, ръководител на Съюза, това е нов печален рекорд.

Както отбелязва германският вестник, тези данни се вписват в картината от миналите години: ако погледнете 2006 г., можете да видите устойчива тенденция на увеличаване на бедността, която, изглежда, не е прекъсната през 2020 г. През 2006 г. 14% от населението на Германия е било бедно.

Както Шнайдер обясни, има различни причини, поради които не е имало наистина голям скок в статистиката за бедността въпреки пандемията. Приблизително четири пети от населението през 2020 г. са имали късмета да не загубят доходи заради коронавируса. По-специално става дума за пенсионерите, държавните служители, както и служителите в публичния сектор. Другите граждани с ниски доходи вече са живеели под прага на бедността, така че не са оказали влияние върху статистиката.

Коефициентът на бедност, който е нараснал с „едва“ 0,2% през 2020 г. спрямо 2019 г., преди всичко показва, че мерките за подкрепа, предприети бързо от правителствата на Германия и нейните провинции, са помогнали да се предотврати появата на още повече бедни хора в страната. Според Шнайдер обезщетенията за непълен работен ден, както и обезщетенията за безработица, очевидно са спасили много хора от плъзгане под линията на бедността по доходи по време на тази криза.

Проучване, наречено „Бедност в пандемия“, установява, че сред загубилите доходи в резултат на кризата с коронавируса на първо място са работещите граждани, а след тях – самостоятелно наети лица. Ако през 2019 г. бедните са 8% сред работещите като цяло и 9% сред самонаетите, то според новото проучване броят на бедните сред работещите е 8,7%, а сред самонаетите заети – цели 13%.

Освен тези показатели, социално-демографската рискова група остава същата като през предходните години – това са домакинства с три и повече деца (30,9%) и самотните родители (40,5%). Те продължават да имат най-висок процент на бедност сред всички видове домакинства. В изключително голяма степен бедността засяга и безработните (52%) и хората с ниско ниво на образование (30,9%). Същото се отнася и за хората с миграционен произход (27,9%) и без германско гражданство (35,8%).

Ако сравним ситуацията в различните провинции на Германия в съответствие с получените данни, можем да установим, че разликата в нивото на благосъстояние между Бавария и Баден-Вюртемберг, от една страна, и останалата част от Германия, от друга, само се засилва, ако не се е и влошила.

Докато в двете посочени южни провинции на страната коефициентът на бедност е 12,2%, което е значително по-ниско от средното за Германия, в останалите общият процент на бедност е 17,7%. Разликата между Бавария с 11,6% от бедните и провинцията с най-лоши показатели в тази област – Бремен с 28,4% – вече е 16,8%. Мекленбург-Предна Померания, Берлин и Саксония-Анхалт също имат изключително високи нива на бедност от около 20%, заключва “Велт”.

Най четени

Exit mobile version