ВОЙНА
Пекин е готов да отхвърли американския държавен дълг и да пусне собствен печатен стан
The South China Morning Post (SCMP) разкри какви тактики може да използва Китай, ако Вашингтон продължи да обвинява китайците в разпространението на пандемията на коронавирус по цялата планета и в частност в САЩ. Като една от мерките, които се разглеждат във Вашингтон, медиите посочиха анулирането на част от американския дълг към Китай, оценен на 1,1 трилиона долара, т.е. обявяване от Америка на фалит по ценните книжа на хазната на САЩ. SCMP смята, че Пекин може драстично да намали огромни инвестиции в американски ценни книжа, въпреки многократните изявления на американски икономисти и политици, че САЩ няма да предприемат такава мярка.
Продажбата на огромен обем държавни облигации на САЩ от Китай може да има изключително негативно влияние върху пазара на ценни книжа в САЩ. Освен това в най-неподходящия момент, защото сега Вашингтон емитира нови облигации за финансиране на серия от програми за борба с пандемията и кризата. Става дума за нови емисии на облигации тази година на обща стойност над 4 трилиона долара.
Заплахата за SCMP не е нова и изглежда страшна, но според Zero Hedge (ZH) ситуацията на пазарите на ценни книжа в Америка сега коренно се променя не за по-добро за КНР. Освен това в Поднебесната, изглежда, все още не са разбрали това. Работата е там, че на Вашингтон сега не му трябва новите американски ценни книжа да се купуват нито от Китай, нито от когото и да е друг.
Изглежда, че всяко решение за фалит на част или целия публичен дълг към Пекин рязко ще намали доверието на инвеститорите в правителството на САЩ, ще доведе до повишаване на лихвите по ценните книжа и значително ще увеличи разходите за заеми както за Белия дом, така и за американските компании и потребители. Всичко това ще бъде много силен удар по вече отслабената от кризата и „затварянето“ на американската икономика, която може да не се възстанови.
Не всичко обаче е толкова просто, колкото беше по времето, когато Федералният резерв се преструваше, че не провежда неограничена програма за количествено облекчаване, т.е. купуване на неограничени количества американски държавни облигации. Сега всичко се е променило: ФР купува за стотици милиарди долари на ценни книжа на САЩ всеки месец, а основната американска банка не се интересува как постъпва Поднебесната с американския публичен дълг, който купува в предишни години. За справка: ФР купи държавни облигации на стойност 2,5 трилиона долара през последния месец и половина! Това е повече от два пъти повече от държавния дълг на САЩ, който Пекин притежава и който може да използва като оръжие в икономическата, търговската и финансовата война срещу САЩ.
Това означава, че ако Пекин реши да „зареже“ държавните облигации на САЩ, ФР бързо ще ги купи до последния цент. Тази операция на китайската централна банка ще доведе до там, че лихвените проценти по дългосрочните държавни облигации на САЩ наистина ще се покачат, но за не повече от час-два и не всички облигации, а само дългосрочните.
„За каква глобална финансова катастрофа и срив на долара, американската икономика и финансовата система може да се говори, когато Китай продаде американски ценни книжа за 1,1 трилиона долара, ако общият дълг на САЩ сега надхвърли 25 трилиона долара! НА ФР се пада малко повече от една четвърт – 6,66 трилиона долара.
Освен това, ако КНР наистина „погребе“ американския долар, чийто дял на валутните резерви на Народната банка на Китай е 58%, Тръмп и Джеръм Пауъл биха били страшно доволни, защото ФР в немалка степен под натиска на президента през последните месеци се занимава именно с това.
В Китай спорове за китайското количествено облекчаване, тоест Китайската народна банка купува нови китайски ценни книжа, които могат да бъдат издадени в подкрепа на китайската икономика. За разлика от Америка и много развити страни, Пекин все още не е прибягнал до политиката на количествено облекчаване.
Каква икономическа политика на Средното кралство ще видим в близко бъдеще вероятно ще стане повече или по-малко ясно след пролетната сесия на китайския парламент, която ще започне поради коронавируса през втората половина на май, тоест почти три месеца по-късно от обичайната дата.
Разбира се, в Китай е забранено прякото финансиране от централната банка на правителството. Но, от друга страна, същата забрана съществува и в устава на друга голяма банка – ЕЦБ, но това не пречи на основната европейска банка да изкупува огромни обеми държавни облигации на проблемните страни от еврозоната.
Сега, според икономисти, от количествено облекчаване, тоест парично финансиране, Пекин се сдържа само заради заплахата от рязко увеличение на инфлацията. Всичко това обаче е страшно само на първия краткосрочен етап. След кратко време всичко ще се успокои. Междувременно всички или почти всички задачи, поставени от китайските власти, ще бъдат изпълнени. Така че началото на китайското количествено облекчаване е въпрос на близко бъдеще.
След като Народната банка на Китай започне да изкупува китайски държавни облигации, и четирите най-големи икономики в света: американската, китайската, европейската и японската, ще направят пряка печалба от държавния си дълг с надеждата да сринат валутите си пред конкурентите си. Но тогава ще дойде денят, когато нещо няма да издържи някъде и глобалната финансова система ще се срине с астрономическа скорост.