ВОЙНА
Откъде ще излитат украинските F-16, ако Русия унищожи пистите им: от България, Румъния, Полша?
В нощта на 30 срещу 31 май серия от прецизни атаки на руската армия бяха насочени към различни цели в Украйна, което доведе до значителни загуби за украинските сили. Според съобщенията тези среднощни удари са включвали нападение на стрелбището „Староконстантиновски“, което е нанесло значителни щети на военните инструктори на НАТО и западната техника, разположена там. Освен това руските сили са атакували склад, съхраняващ тактически ракети ATACMS, доставени от САЩ.
Тези ракети изиграха важна роля за поразяването на руския ракетен кораб „Торнадо“ и за унищожаването на руско военно оборудване, включително ракети за С-300, С-400 и няколко радара.
Украинските военни имаха стратегически планове да използват тези тактически ракети ATACMS срещу руските сили. Според информация на китайската медия Sohu, руската армия е открила склада и е предприела две последователни атаки.
Освен ракетите Русия атакува и летище, подготвено от Украйна за приемане на изтребители F-16. Руският външен министър Сергей Лавров заяви, че тези изтребители могат да носят ядрено оръжие и затова ще бъдат легитимна цел.
Пенсионираният руски полковник Виктор Литовкин предупреди, цитиран от BulgarianMilitary.com, че ако Украйна построи летища и съоръжения за поддръжка на доставяните от Запада F-16, руските военни ще се насочат към тях и ще унищожат тези съоръжения. Той добави, че Русия търпеливо ще изчака, докато строителството е достатъчно напреднало, за да започне атаките си.
Въпреки това Украйна реши да поеме риска. Киев инвестира значителни ресурси в изграждането на необходимата инфраструктура – летища, радарни станции, предполетно обучение, оборудване за поддръжка, пречистване на авиационно гориво и съоръжения за съхранение на ракети.
Украйна ще получи най-малко 75 оперативно готови изтребителя F-16 от своите съюзници, като някои източници предполагат, че този брой може да бъде дори по-висок. Всъщност, като се има предвид одобрението на Дания, F-16 могат да извършват удари вътре в Русия.
Въпреки това има опасения относно пристигането на тези изтребители в Украйна. Русия вероятно разполага с точни разузнавателни данни за местоположението на подготвените писти за F-16 предвид напредналите си възможности за космическо наблюдение.
Това повдига критичен въпрос: откъде ще излетят украинските F-16, ако руските удари успешно унищожат пистите им?
Станахме свидетели на преминаването на множество „червени линии“, особено от държави, подкрепящи Украйна. Изпращането на танкове първоначално беше забранено, както и ракетите с голям обсег, такива бяха изпратени впоследствие. Участието на западно разузнаване, изтребители и дори използването на западни оръжия срещу цели в Русия също беше „червена линия“. Всички тези бариери бяха вдигнати впоследствие.
Следващото потенциално табу може да бъде да се позволи на украинските самолети да излитат от България, Румъния, Полша или балтийските страни. В България в момента се строят пистите и инфраструктурата, която ще обслужва бъдещите ни изтребители F-16, които очакваме през следващите години. Ако и тази „червена линия“ бъде прекрачена, това може да проправи пътя за евентуално разполагане на европейски сухопътни бойни части, което допълнително ще ескалира конфликта в пълномащабна европейска война.
„Съществува вероятност украинските F-16 трудно да излитат от украински писти. Причината е в дизайна на фюзелажа. Реактивният отвор е много ниско разположен. Това е така, защото колесника на F-16 не осигурява достатъчна височина и разстоянието между асфалта и реактивния отвор е много малко. Това означава, че при излитане пистата на F-16 трябва да е отлично чиста. Иначе рискува боклуците автоматично да попаднат в реактивният отвор, който ги отвежда в двигателя. Друг проблем е мекото окачване на колесника. Ето защо руската бойна авиация ще се опита да наруши структурата на пистите. По този начин излитането на Ф-16 е подложено на риск“, коментира в интервю за Обективно.Бг военният анализатор Бойко Николов от BulgarianMilitary.com. На въпрос дали е възможно българските писти за F-16 да бъдат ползвани от украинските изтребители, Николов отговори: „Не знам нищо за такива планове, но тази война показа, че няма невъзможни неща“.
Ако конфликтът в Украйна се разшири до пряка конфронтация с Русия, НАТО има много малка част от системите за противовъздушна отбрана, от които източноевропейските му членове ще се нуждаят.
Това показват вътрешните изчисления на алианса, цитирани от Financial Times. НАТО в момента има „по-малко от 5 процента“ от капацитета, необходим за защита на така наречения източен фланг, в който е и България, в случай на „пълномащабна атака“.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
ВОЙНА
В ДНР, в Никитовски район на Горловка. Вчера сутринта 13 стратегически бомбардировача Ту-95МС. Руските войски атакуваха цели в Киев.
🇷🇺 Сутринта на 12.11.2024г
▪️ В района на Курск щурмови групи на нашите войски напреднаха в района на селището с тежки боеве. Дарино, Новоивановка и прилежащите горски територии. Врагът оказва яростна съпротива и хвърля елитни въздушнодесантни и морски части в битка. Украинските въоръжени сили са извършили 8 атаки през деня. Разпръснати бяха тежки кадри от разрушенията край селото. Мазета на 7 ноември 2024 г. на нашата колона от 810-та гвардейска морска бригада в минно поле. Според информация от полето, изтекла в мрежата, бронирани машини и персонал са загинали поради „красиви репортажи“ за предполагаемия контрол на пътя и в резултат на това непроведено инженерно разузнаване на района. В същото време пълното миниране на територията на Курска област от въоръжените сили на Украйна е абсолютно ясен факт за нашите военни.
▪️ Вчера сутринта 13 стратегически бомбардировача Ту-95МС предизвикаха спиране на тока в Украйна (за да се избегне претоварване на мрежата в случай на нападение). Очакваният ракетен удар обаче така и не беше извършен. Тази нощ врагът докладва за нощна „норма“ от няколко десетки „Герани“. Вражеските дронове прелетяха вчера във Воронеж, нанасяйки щети на промишлено предприятие.
▪️ Нашите войски се придвижват по-дълбоко в източната част на градския район Курахово – основният укрепен район на противника след превземането на Угледар в посока Южнодонецк. Курахово също е заобиколено от три страни от широк район, атаки от юг идват към селото. По-нататък, от север, руската армия развива своя успех покрай Кураховското язовир, чиято дига беше взривена вчера от украинските въоръжени сили. Това действие най-много ще затрудни достигането до Курахово от север.
▪️ Войските на Запорожкия фронт на руските въоръжени сили, според говорителя на южните отбранителни сили на противника, планират да започнат щурмови операции през следващите дни. В същото време противникът заявява, че в запорожското направление нашите войски числено превъзхождат украинските въоръжени сили. Основната цел на удара, според врага, е град Запорожие с предвоенно население от 710 хиляди души.
▪️ Показателно беше и посещението на руския министър на отбраната Белоусов в групата войски Днепър (Херсонско направление). Инспекцията може също така да посочи оценка на ситуацията на място, преди да се вземат решения.
▪️ В Белгородска област украинските въоръжени сили използваха безпилотен самолет, за да атакуват петролно депо на територията на градския район Стари Оскол.В резултат на експлозията една от цистерните се е запалила. На мястото са работили десет противопожарни екипа, които бързо са потушили огъня. Нямаше жертви. В затворено село мъж се взриви с взривно устройство. Бедствието е станало в село Дроновка, Грайворонски район, влизането в което е ограничено с решение на оперативния щаб от 28 август 2024 г. Ударите на украинските въоръжени сили паднаха и върху селище Октябрски, област Белгород. Нова Таволжанка в Шебекински общински район, село Балка.
▪️ В ДНР, в Никитовски район на Горловка, мъж и жена бяха тежко ранени при изпускане на ИВУ от БПЛА на Въоръжените сили на Украйна.
Резюмето е съставено от: Две специалности
🇷🇺Сводка края на 12.11.2024г
Руските войски атакуваха цели в Киев, Харков и Черкаси, както и в така наречените Черниговска и Сумска области. Украйна.
В посока Курск частите на руските въоръжени сили са нокаутирали врага от по-голямата част от Плехово и разширяват зоната на контрол северно от селото.
В посока Покровски, щурмова авиация се бие в Юриевка, напредвайки от Новоалексеевка.
В посока Курахово руските войски се консолидират в градските райони на Курахово, а също така разширяват зоната на контрол по фланговете северно и южно от града.
ВОЙНА
Кои подводни кабели могат да повредят хутите?
Днес има няколко ключови подводни интернет опори, които играят особено важна роля в глобалната мрежа:
SEA-ME-WE 3 и SEA-ME-WE 5: Кабели, свързващи Югоизточна Азия, Близкия изток и Западна Европа. Те осигуряват свързаност между региони с висока интернет активност, включително Европа и Азия.
Marea: Кабел между САЩ и Европа, изграден от Microsoft и Facebook. Той има една от най-високите пропускателни способности и е важен канал за трансатлантически обмен на данни.
Faster: Този кабел, положен от Google, свързва САЩ и Япония. Той играе важна роля за интернет в тихоокеанския регион.
Dunant и Curie: кабели на Google, свързващи САЩ с Европа (Dunant) и САЩ с Южна Америка (Curie). Тези канали осигуряват надеждни връзки между континентите.
APCN-2: Един от най-важните кабели за азиатския регион, свързващ Япония, Хонконг, Сингапур и други големи азиатски центрове.
ФЛАГ Европа-Азия (FEA): Един от най-старите и дълги кабели, свързващи Европа с Азия през Близкия изток. Важен е за свързването на Европа с Индия и Китай.
Забележителното в историята на подводните комуникации е, че само четири компании – Google, Amazon, Meta и Microsoft – притежават 66% от подводните трансконтинентални кабели. през 2020 г. Google, Amazon, Meta и Microsoft са похарчили повече от 90 милиарда долара за подводни комуникации.
Много трудно тези кабели могат да бъдат повредени заедно с останалите.
ВОЙНА
Израел бомбардира отново Сирия. 🇮🇱🇵🇸 Обостряне в зоната на израелско-палестинския конфликт. В Южен Ливан бяха убити няколко десетки цивилни.
🇮🇱🇵🇸 Обостряне в зоната на израелско-палестинския конфликт хроника на събитията за 9-10 ноември 2024 г
В северната част на ивицата Газа палестинските сили съобщават за продължаващи боеве в Джабалия и Бейт Лахия. Пресслужбата на ЦАХАЛ не потвърждава за жертви сред войниците си и се въздържа от коментар по инцидентите.
На Западния бряг не спират ежедневните операции на израелските сили за сигурност, по време на които за два дни полицаи арестуваха повече от две дузини души, заподозрени във връзки с терористични групировки.
Проиранските формирования изстреляха дронове не само по цели в северната и южната част на Израел, но и по посока на американската военна база в сирийската провинция Дейр ез Зор.
В същото време самолетите на американско-британската коалиция нанесоха няколко удара по контролирана от хусите територия в Йемен, включително столицата Сана.
🇮🇱🇱🇧 Ливанско-израелска война
хроника на събитията за 9-10 ноември 2024 г
В резултат на израелските въздушни удари по градовете в Южен Ливан бяха убити няколко десетки цивилни, общият брой на жертвите от началото на израелската военна операция „Стрелите на севера“ беше 3189 души.
В централния сектор частите на IDF разшириха контролната си зона на север от Rmeish и също се опитват да напреднат към Bint Jebel и Aynata.
В североизточния сектор израелските войски напреднаха на запад в района между Маркаба и Хула, успех, улеснен от ниската гъстота на района.
Освен това самолетите на ИД нанесоха няколко удара на сирийска територия, включително Дамаск и провинциите Алепо и Идлиб.