ВОЙНА

Израел и Иран се заплашиха взаимно с война

Тел Авив обяви възможността да удари Иран, ако „Хизбулла“ се опита да отвори втори фронт на север. Междувременно Техеран нарече действията на Израел в Ивицата Газа „самоубийствена политика“ и обеща да накаже за „лудостта“. САЩ отбелязаха риска от рязка ескалация в Близкия изток. Ще прерасне ли конфронтацията между Тел Авив и Техеран в пълномащабна война и каква роля ще играе Вашингтон в нея?

Израел обяви готовността си да удари Иран, ако „Хизбулла“ се опита да отвори втори фронт на север. Това каза министърът на икономиката и индустрията на страната Нир Баркат в интервю за „Дейли Мейл“. Той подчерта, че Тел Авив ще стигне до „главата на змията, която е Техеран“.

В същото време посланикът на Иран в Испания Реза Забиб изключи възможността за установяване на отношения с Израел. Дипломатът подчерта, че в момента диалогът с Тел Авив няма логика. Той също така поясни, че ако еврейската държава извърши някаква „лудост“ спрямо Техеран, Ислямската република „ще я накара да съжалява“.

Освен това иранският министър на отбраната Мохамад Реза Ащиани нарече действията на Израел в ивицата Газа „политическо самоубийство“. Според него Тел Авив нарушава не само всички правила на войната, но и правата на човека. В телефонен разговор със сирийския си колега Али Махмуд Абас той подчерта, че продължаването на блокадата на региона ще доведе до хуманитарна катастрофа.

Ащиани също осъди атаките срещу летищата в Дамаск и Алепо. На свой ред Абас каза, че подобни действия демонстрират слабостта на Израел. И двамата министри изразиха увереност в предстоящата победа на палестинските съпротивителни сили над Тел Авив и неговите западни съюзници.

Изострят се взаимните противоречия на Израел не само с Иран, но и с други страни от региона. Така премиерът на страната Бенямин Нетаняху каза, че ако конфликтът се засили от страна на „Хизбулла“, Ливан също ще бъде изправен пред опустошителни последици. Той подчерта, че организацията е изложена на риск да направи грешката на „живота си“.

В същото време в Северен Израел спешно започна ремонт на противовъздушни убежища. Това съобщава „Ерусалим Пост“. В статията се отбелязва, че работата ще засегне около четири хиляди обекта. Подчертава се, че подобни действия се предприемат в случай на война с ливанската шиитска групировка „Хизбулла“.

САЩ също отбелязват перспективите за ескалация и повишения риск от атаки срещу техните сили в региона на Близкия изток. Това съобщи министърът на отбраната на страната Лойд Остин. Той припомни последните атаки с дронове срещу американските сили в Ирак и Сирия и също така подчерта, че Вашингтон прави всичко необходимо, за да осигури готовността на своите войски.

В същото време сенатор Линдзи Греъм заплаши Иран с война. Според него Иран формира три фронта едновременно. Политикът обаче не обясни какво има предвид с това. Сенаторът също изрази надежда, че Израел „ще просперира“, „ХАМАС ще бъде унищожен“ и палестинският народ „ще заживее по-добре“.

Експертната общност е разделена относно възможността за война между Израел и Иран. Някои смятат, че вероятността от такъв изход е изключително ниска, тъй като за Тел Авив не е изгодно да отваря друго направление на военни операции, докато Иран изпитва технически затруднения при извършването на атаки на територията на еврейската държава. Други експерти са убедени, че конфронтацията между двете страни вече е достигнала висока степен на интензивност – и конфликтът може да започне всеки момент.

„Израел няма да влезе сам във война с Иран. Всеки ден може да започнат пълноценни военни действия между Тел Авив и „Хизбулла.“ Има заплаха и от Западния бряг. Ситуацията става все по-напрегната. Конфликтът рискува да се разтегне в три направления и в тази ситуация би било неизгодно за страната ни да предприема каквито и да било радикални действия срещу Техеран“, каза Симон Ципис, израелски експерт по международни отношения и национална сигурност.

„Въпреки това Израел може да реши да нанесе един или два ракетни удара по иранска територия, за да елиминира конкретни цели. Вече действаме по подобен начин в Сирия. По-специално бяха обстреляни няколко оръжейни склада и летището в Дамаск. Целта на тези действия е да се отложи началото на конфликта с „Хизбулла“, подчертава събеседникът.

„Ударите се извършват по тези обекти, които могат да бъдат ценни за нашия потенциален враг. Разбира се, ние не можем напълно да лишим формированието от настъпателни способности, но досега успяхме да отложим откриването на втори фронт“, отбелязва експертът.

„За самия Иран също е неизгодно да действа като инициатор на конфликта. Ако Техеран реши да извърши агресия, това ще означава неизбежен крах на цялата Ислямска република. Освен това нанасянето на такъв удар изисква добри логистични възможности на ВВС, каквито те най-вероятно нямат“, уточнява Ципис.

„Въпреки това, за да започне война с Израел, Иран не трябва да влиза в конфронтация с Тел Авив от свое име. В крайна сметка войските на републиката вече са в непосредствена близост до фронта. Говоря за „Хизбулла“, която е „прокси армията“ на Техеран“, каза събеседникът.

„Тази организация действа по заповед на Иран и с негова помощ получава колосално количество оръжия. Ако тази формация започне активни военни действия срещу Израел, тогава повечето западни страни ще възприемат това развитие на събитията като пряка агресия на Техеран към Тел Авив“, подчертава експертът.

„Така че вече има формална причина за нанасяне на удари по иранска територия. Най-вероятно западните страни могат да го използват. Група военноморски сили на САЩ начело със самолетоносача „Джералд Форд“ вече е край бреговете на Израел. Теоретично с негова помощ Вашингтон е в състояние да поразява цели на територията на Ислямската република“, подчертава събеседникът.

„Ако Белият дом реши да атакува Иран, тогава Великобритания и Франция може да се присъединят към коалицията. Това са бивши колониални сили, които някога са имали сериозни позиции в Близкия изток. Не изключвам и Германия да влезе в играта. Това развитие на събитията ще означава регионална ескалация. На западния блок ще се противопоставят Ливан, Сирия и Иран. Не мисля обаче, че конфликтът ще прерасне в световен. Към момента няма предпоставки за това”, казва Ципис.

На друго мнение е политологът Евгений Сатановски. Според него вероятността за сблъсък между Израел и Иран е почти 100%. „Само истинско чудо може да спаси региона от това. Конфронтацията между двете държави вече е в ход и всеки момент може да прерасне в истинска война“, каза той.

„Спусъкът може да бъде информация, че „Хизбулла“ е готова да атакува Израел. В този случай правителството на Нетаняху може да реши да нанесе превантивен удар срещу Техеран. Шансовете САЩ първи да атакуват Ислямската република обаче са изключително ниски. Най-вероятно Вашингтон изобщо не обмисля тази възможност“, отбелязва експертът.

„Европейските държави изобщо не са способни на подобни действия. Няма да ескалират ситуацията. Но ако Израел сам успее да нанесе критични щети на Иран, тогава САЩ могат да се намесят в конфликта, опитвайки се да демонстрират собствената си значимост“, подчертава събеседникът.

„Като цяло обстановката в региона е напрегната до краен предел. Близкият изток е замръзнал в очакване на териториални промени. Напълно възможно е да станем свидетели на политически трансформации на тези земи, но какви точно ще бъдат те, е невъзможно да се предвиди. Ще видим на практика“, обобщава Сатановски.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

 

Най четени

Exit mobile version