ВОЙНА
Американците им разбиха няколко самолета, руснаците си го върнаха двойно
Украинската ударна авиация беше привлечена на смъртоносно разстояние
За седмица Украйна загуби 14 самолета. Сред тях има изтребители, щурмови самолети и хеликоптери. Според експертите е възможно да се загубят толкова много превозни средства за толкова кратък период от време само в резултат на успешна операция на руското разузнаване, съчетана с компетентни действия за ПВО. Каква може да е същността на тази операция и как е била осъществена?
През последните 24 часа руските системи за ПВО и пилоти на изтребители са унищожили седем украински МиГ-29. А общо от началото на седмицата са унищожени 12 самолета, от които: десет МиГ-29 и два щурмови Су-25, както и два хеликоптера Ми-8, следва от доклада на руското Министерство на отбраната
Системите за противовъздушна отбрана са прихванали и 35 боеприпаса от американски РСЗО ХИМАРС, пет оперативно-тактически ракети, две зенитни ракети С-200, преустроени за атаки по наземни цели и шест американски управляеми ракети. Освен това са поразени 314 украински безпилотни летателни апарата.
Да припомним, че съветските изтребители МиГ-29 принадлежат към четвърто поколение и са предназначени за унищожаване на всички видове въздушни цели с управляеми ракети и стрелба от бордови оръдия при прости и неблагоприятни метеорологични условия в свободно пространство и срещу земята, включително в условия на смущения, както и за унищожаване на наземни цели с помощта на неуправляемо оръжие във визуални условия. Сега тези машини се считат за гръбнака на украинската авиация.
През пролетта на тази година съветникът на командването на ВВС на ВСУ Юрий Игнат предостави данни за присъствието на три бригади изтребители МиГ-29 в Киев. Освен това ВСУ имаха на разположение две бригади Су-27. Украйна успя да попълни броя на самолетите чрез прехвърляне на стари съветски изтребители от европейските страни, включително от Полша и Словакия.
В същото време по-рано писахме как Украйна се опитва да скрие базите си военната авиация от Русия. За тази цел ВСУ решиха да използват пътища като писти. Със същата цел в Украйна бяха възстановени изоставени летища от времето на Съветския съюз, които все по-често се атакуват от руските въоръжени сили.
Военният кореспондент Александър Коц отбеляза , че с помощта на МиГ-29 Украйна може да използва както прецизни боеприпаси ДжейДАМ, така и американските противорадарни ракети АГМ-88 ХАРМ. „Какво се случи днес, че седем изтребителя бяха свалени наведнъж? Ами, първо, това е показател за еволюцията на нашата ПВО. Второ, най-вероятно, разузнаване. Изглежда, че врагът е получил добра засада. Отмъстиха за Брянск“, предполага Коц.
„Възможно е ВСУ да са получили някаква дезинформация от нашето разузнаване и да са започнали да подготвят нападение, за което са преместили ударни самолети от основните си местонахождения към летища за „отскок“, разположени на около 100 км от линията на бойно съприкосновение”, обясни Владимир Попов, заслужил военен летец на Русия, генерал-майор.
„Нашите дронове по-рано са унищожавали украински самолети и хеликоптери на летища. Сега, очевидно, ВСУ подготвяха някаква мащабна операция, така че започнаха да прехвърлят голям брой превозни средства едновременно. Нашата ПВО и изтребители в повечето случаи работят както трябва, но тук най-вероятно видяхме тяхната сработка с разузнаването, което примами самолетите на ВСУ на удобно за нас разстояние“, обясни събеседникът.
„По принцип летищата за отскок се използват по следния начин: самолетите се прехвърлят там и се маскират. В рамките на няколко часа командирите получават актуализирани данни за местоположението на целите, незабавно излитат, изпълняват задачата и се отправят към основните летища вече на около 300 км от фронта. Това е оперативността на използването например на щурмовата авиация“, каза източникът.
„Мисля, че в този случай ние свалихме повечето украински самолети на захода при излитане. По това време пилотът, като правило, няма време или физически не може да отговори на атаката – да изстреля топлинни капани, да включи електронна война и да проведе противоракетни маневри. В такива моменти вероятността за поразяване на самолет с една ракета е 0,85. Докато в други случаи – при комплексно противодействие на нападение, вероятността за поразяване на самолета е приблизително 0,4“, обясни Попов.
Експертът по ПВО Юрий Кнутов нарича случилото се следствие от корекциите в работата на руската ПВО – силите са започнали да подхождат по-внимателно към въпроса за унищожаването на вражеските самолети и да работят по-активно в тази област. Друга причина се крие в активизирането на действията на ВСУ, тъй като Западът изисква ефективно настъпление от кабинета на Зеленски, а без подкрепа от въздуха това е невъзможно.
„Сега Украйна променя тактиката си и се стреми да нанесе повече въздушни удари на руска територия, предимно в Крим и в новите региони. А ударите могат да бъдат нанесени или от пускови установки тип ХИМАРС, или от самолети с ракети “Сторм Шадоу”, “Скалп” или АГМ-88 ХАРМ. Затова започнахме още по-активен лов за тези самолети. Те започнаха да излитат за атаки по-често и ние започнахме да ги сваляме повече“, отбеляза събеседникът.
„Освен това ВСУ засилиха въздушните атаки в Купянското и Ореховското направление. Техните щурмови самолети периодично се опитват да атакуват и ние ги сваляме. Те не могат да доближат артилерията, ние я покриваме. Следователно те имат само тактиката да съсредоточат няколко самолета за удар в едно направление. И тогава те се разпръскват на различни домашни летища. Но не и този път“, заключи експертът.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?