ВОЙНА
Байдън: „Трябва да довършим работата … „
“ … да вдигнем Трета световна война“
На американците се предлага избор между Трета световна война и Втора гражданска война
80-годишният президент на САЩ Джо Байдън обяви кандидатурата си за втори мандат. Ако участието му в изборите е физически възможно, на финала на изборната надпревара той със сигурност ще се срещне с Доналд Тръмп. Перспективата за избор между тях двамата буди най-вече изнемога (38%), страх (29%) и тъга (23%) сред анкетираните американци, но има и по-лоши перспективи за тях.
„Ще завършим с Трета световна война.“ Това прогнозира бившият президент на САЩ Доналд Тръмп, в случай че настоящият президент на САЩ Джо Байдън бъде преизбран за втори мандат. Във вторник собственикът на Белия дом обяви официално намерението си да го направи.
Неофициално (планирано, казват) Байдън говори за това дълго време, но влизането му в надпреварата беше изненада за мнозина. Изглеждаше, че ще е по-късно, защото сега няма с какво да се хвали, а рейтингите на одобрение се движат в района на индивидуалния минимум – под 40%. Но президентът реши, че повече не може да се чака.
Както подобава на изненадите, настоящата е съпътствана от смут и объркване, което в най-лошия случай за Байдън ще прерасне в объркване и колебание. Перспективите за неговата победа са донякъде съмнителни: според социологическите проучвания повече от една трета от неговите избиратели през 2020 г. не са готови да повторят избора си през 2024 г.
В същото време си струва да се признае, че Байдън и неговият антураж вече спечелиха първата важна победа. Въпросът беше, че Байдън щеше да бъде разубеден да участва в надпреварата в полза на, меко казано, по-млад и по-свеж кандидат: в партийния елит има повече хора, които се интересуват от запазването на контрола над Белия дом, отколкото от запазването на конкретно Байдън като президент.
Чрез форсиране на събитията и придвижване напред в спешен ред, Байдън се спаси от много неприятни разговори и обезсили акциите на онези членове на партията, които бяха против номинацията му, но искаха да се споразумеят – с избор на наследник и без разделяне на партията. Сега раздялата е неизбежна. Противно на традицията за „втори мандат“, действащият президент вероятно ще има много конкуренти на първичните избори, което дори може да е добре за него – конкурентите могат да се тъпчат взаимно.
„Прозорецът на възможностите“, в който екипът на лидера бързо скочи, се отвори за него и него заради наказателния процес срещу Доналд Тръмп. Не защото удари репутацията на основния съперник или по някакъв начин го отслаби, а точно обратното. Рейтингът на одобрение на Тръмп нарасна, той вече лесно заобикаля всички потенциални конкуренти в републиканските първични избори в анкетите, даренията започнаха да текат към него като река.
За уверена кандидатура за втори мандат Байдън се нуждае от Тръмп като съперник – и то не от друг, а от Тръмп. Защото, първо, само Тръмп, с неговия товар от грешки и недостатъци, може да отстъпи пред него, и второ, в политическата култура на Съединените щати се смята за мощен аргумент срещу скептиците максимата „ако съм го победил веднъж, ще го победя и втори път“.
Тръмп, въпреки почти също толкова достолепната си възраст и обща неприязън, също има шанс за втори мандат, но не е фаворит. Той със сигурност ще стане основният кандидат от републиканците, но бъдещето на кампанията до голяма степен зависи от наситеността на процеса над него.
Ако един кандидат бъде влачен по разпити и срещи, няма да му остане време за шоута по стадиони и речи по митинги, за които Тръмп е голям майстор. Ако един процес не е достатъчен, няма значение – подготвя се втори. Те искат да обвинят Тръмп в сексуално насилие срещу журналистка, за което се твърди, че се е случило преди 30 години. Такива обвинения имат срок на давност, но прокуратурата в строго демократичния Ню Йорк обяви нещо като едногодишна акция – „изтичането на сроковете вече не важи“, ако обвиненията могат да бъдат доказани в съда.
Във всеки случай съдебните разноски на обвинителя бяха поети от спонсорите на Демократическата партия: ако тя загуби, тя няма да загуби нищо (обикновено неуспешният жалбоподател трябва да плати загубите на ответника).
Насилието е много по-сериозно от подкупа на порно актриса (тоест обекта на текущия процес срещу Тръмп). Но все пак това е дотолкова удар върху репутацията на кандидата поради факта, че няма къде да се постави клеймо върху тази репутация: Тръмп няма да може да стане по-скандален, отколкото е. Така че новият процес не е атака срещу „доброто му име“, а срещу неговите нерви, време и свобода на маневриране, което като цяло може да остави Байдън в Белия дом. Което е равнозначно на Третата световна война. Според Тръмп.
Може и да не вярвате. Любовта на Тръмп към гръмките (понякога очевидно невъзможни) обещания и апокалиптичните прогнози е една от стоте причини да не го обичат у дома. Но откровено мръсната игра, която се водеше и играе срещу него, в известен смисъл го оправдава.
Той се бори срещу „началото на Третата световна“, както неговите съперници (Байдън, а преди него Клинтън) се бореха срещу него като „фашистка заплаха“, „опасен фанатик“ и „кръгъл идиот“. Той не е нито едно от изброените неща, въпреки всичките си недостатъци.
Може и да е прав за войната. Байдън върви по пътя на конфронтация с две ядрени сили – Русия и Китай. Основната конфронтация с Китай, но все още не е гореща, теоретично все още е възможно да се изключи този път. Но в случая с Русия Байдън определено няма да даде заден – поради инерцията и факта, че оттеглянето на САЩ от украинския конфликт ще бъде признание за неговата некомпетентност и че десетки хиляди украинци са загинали напразно и десетки милиарди долара са били пропилени.
И би било добре, ако това се превърне в крах на кариерата му – в деветото десетилетие и във втория президентски мандат това е незначителна загуба. Но това ще бъде и крахът на целия му политически живот за половин век. Така се случи, че битката на Байдън с нас е една от основните и последни и затова стана принципна.
Тръмп не е обременен с лични претенции срещу Москва, корупционните интереси на децата в Киев и други неприятности на своя предшественик, но има подозрение, че веднъж му е даден шанс и съпротивата на системата ще бъде по-силна. Въпреки че веднъж успя да я победи, това, което последва, показа, че Тръмп няма нито сила, нито авторитет, нито талант да промени външната политика на САЩ.
Идеалният вариант за Русия е събитията да се развият в посока Байдън да стане по-малко способен, борбата срещу Тръмп да стане по-провокативна, пред американците да се поставят ултиматуми в духа на „живот или смърт“ (тоест „или нас, или тях”), че разложението ще се засилва и консервативната половина на Америка ще намрази и презре още повече либералната половина, и обратното.
Тогава няма да има Трета световна война, но ще има, ако не се опомнят, Втора гражданска война в САЩ. Ако избират от тези два варианта (а демократите предлагат да избират – или ние, или Тръмп и нова Гражданска), вторият е много по-евтин и за предпочитане за света. Героят на Никита Михалков във филма „Държавен съветник“ подписва писмата си до революционерите с ИЕД- „Изяжте се един друг“. Имайки предвид сегашните отношения между Русия и Съединените щати, е трудно да измислим по-добър призив, независимо с кой ще си имаме работа – с Тръмп или с Байдън.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ