ВОЙНА

Батька доведе до истерия неофашистите в Европа

Ядрените оръжия в Беларус ще разрушат един от основните митове на Запада

„Сега Полша ще бъде много по-предпазлива при вземането на решения за съсредоточаване на сили близо до границата с Беларус. С тези думи експертите обясняват сензационното изявление на Владимир Путин за готовността му да разположи руско ядрено оръжие в Беларус. Реакцията на Европа е парадоксална: по някаква причина ЕС не се притеснява от американските ядрени оръжия на своя територия.

Москва и Минск се споразумяха да разположат тактически ядрени оръжия (ТЯО) на територията на Беларус, съобщи руският президент Владимир Путин. „Ние вече помогнахме на беларусите – преоборудвахме самолетите, 10 самолета са готови за използване на ядрено оръжие, предадохме „Искандер“. От 3 април ще започнем обучение на екипажи и изграждане на хранилище за ядрени оръжия. Ние не прехвърляме нашето тактическо ядрено оръжие на Беларус, но ще го разположим и ще обучим военните, както САЩ в Европа“, каза той в ефир.

Путин отбеляза, че оръжията ще бъдат разположени, без да се нарушават съответните международни задължения. Според президента причината за подобна стъпка е съобщението на Великобритания за доставката на Украйна на боеприпаси с обеднен уран.

Държавният глава спомена, че Беларус отдавна е искала да разположи руски ядрени оръжия на своя територия. Той добави, че Москва прави това, което САЩ правят от десетилетия.

Съединените щати вече реагираха на решението на Москва. „Не виждаме причина да коригираме нашата собствена стратегическа ядрена позиция, нито някакви индикации, че Русия се готви да използва ядрени оръжия“, каза високопоставен служител на президентската администрация на САЩ.

Случващото се предизвика критики в Киев. „Кремъл взе Беларус като ядрен заложник“, каза Алексей Данилов, секретар на Съвета за национална сигурност и отбрана на Украйна. Украйна призова за свикване на извънредно заседание на Съвета за сигурност на ООН в тази връзка.

НАТО нарече това решение на Москва „опасно и безотговорно“. Българският вицепрезидент Илияна Йотова призова за спешни преговори между Русия и Украйна, заявявайки, че ситуацията става „все по-опасна и плашеща“. Германското външно министерство нарече действията на Русия „пореден опит за ядрено сплашване“.

ТЯО в Беларус вероятно ще бъдат подобрени щурмови самолети Су-25, както и изтребители МиГ-29. Можем да говорим и за основен ремонт на малък брой фронтови бомбардировачи Су-24М, които в късния СССР бяха основният носител на авиационно тактическо ядрено оръжие.

Освен това Владимир Путин спомена комплексите „Искандер“. Ракетите от този комплекс могат да бъдат оборудвани и с ядрени бойни глави. Обсегът на ракетите „Искандер“ е стотици километри и тези ракети не могат да бъдат прихванати от съвременни системи за ПВО.

Разполагането на руски ядрени оръжия в Беларус ще означава ескалация и заплаха за европейската сигурност, заяви върховният представител на ЕС по въпросите на външните работи и политиката на сигурност Жозеп Борел. Интересното е, че той не вижда присъствието на американски ядрени оръжия в Европа като ескалация.

Това присъствие е широко известно. В Европа е от времето на Студената война. По-специално през 2019 г. комисия на Парламентарната асамблея на страните-членки на НАТО публикува доклад, който съобщава къде Съединените щати разполагат своите ядрени бомби Б61. 20 бомби са поставени в авиобаза “Бюхел” близо до град Кохем (Германия), за това отговаря 702-ра ескадрила на ВВС на САЩ.

Други 22 бомби се намират в база “Клайн Брьогел”, където стои 10-та тактическа авиационнаескаддила на белгийските ВВС. 20 бомби има в база “Волкел” в Холандия. 35 бомби са поставени в североизточната част на Италия, на 50 километра западно от град Удине. Италия разполага и с друго хранилище за ядрено оръжие – 40 бомби са разположени в база “Геди Торе” в северната част на страната, на 15 километра от Бреша.

И накрая, най-източната база на командването на ВВС на САЩ в Европа е Инджирлик, където е разположено 39-то авиационно крило на ВВС на САЩ, 10-то авиационно крило, 2-ро командване на турските ВВС. В базата се съхраняват 50 атомни бомби.

Но след разпадането на СССР Русия изтегли всички ядрени оръжия от бившите съветски републики. Значителни арсенали бяха разположени в Украйна, Казахстан, включително в Беларус. Всъщност до известна степен ситуацията се връща към това, което беше от времето на СССР – все пак САЩ никога не са изтегляли ядрените си оръжия от Европа.

„От военна гледна точка разполагането на тактически ядрени оръжия в Беларус няма съществено значение. Всички страни се опитват да разположат ядрени оръжия далеч от границата, така че да не бъдат бързо унищожени по време на потенциален пълномащабен военен конфликт “, каза Алексей Арбатов, академик от РАН.

„САЩ имат много възможности да поставят тактически ядрени оръжия по-близо до Русия – в Полша, балтийските държави, Румъния, България. Но те не правят това, за да не поставят оръжието в голяма уязвимост. Освен това, от военна гледна точка, разполагането на тактическо ядрено оръжие на територията на съюзник не означава готовност за неговото използване“, каза експертът.

„Нито Русия, нито САЩ имат право да предават ядрено оръжие на други страни, това е забранено от членове 1 и 2 от Договора за неразпространение на ядрени оръжия“, припомни събеседникът. “ТЯО в Беларус ще бъдат на разположение на ядрено-техническите войски на 12-то Главно управление на Министерството на отбраната на РФ. Това е отделен клон на армията, който може да предава тактически ядрени оръжия на войските само със заповед на върховния главнокомандващ на въоръжените сили на Руската федерация, тоест президента. И тази администрация е подчинена само на него, пряко”, допълва той.

Президентът на Беларус наистина говори за желанието си да има руско ядрено оръжие на територията на страната си. „Ще предложа на Путин да върне ядрените оръжия в Беларус“, каза беларуският лидер през 2021 г. Какъв е неговият мотив?

„Защо му е на Лукашенко? Това потвърждава силата на съюза между Минск и Москва. Сега сигурността на Беларус се осигурява не само от сили с общо предназначение, но и от ядрени оръжия. Освен това това увеличава политическата тежест на беларуския лидер на международната арена, преди всичко в Европа“, заключи Арбатов.

За Русия обаче случващото се също има ясен политически смисъл. „Разполагането на тактически ядрени оръжия в Беларус е сигнал от Москва към САЩ и ЕС, че създаването на антируски сили в Киев, помпането на Украйна с оръжия, разширяването на американското военно присъствие в Източна Европа увеличават рисковете от директен сблъсък между Русия и НАТО, продължителна конфронтация и надпревара във въоръжаването“, – обясни Дмитрий Суслов, заместник-директор на Центъра за цялостни европейски и международни изследвания на ВШИ.

„САЩ и ЕС се опитват да убедят себе си и целия свят, че тяхната политика в Украйна не води до увеличаване на стратегическите рискове. Русия е заинтересована да разруши този мит. Затова Москва предприема такива стъпки: спиране на участието си в Договора за съкращаване на стратегическите настъпателни въоръжения, разполагане на тактическо ядрено оръжие в съседната държава“, обясни събеседникът.

„Изключително важната задача на Русия е да внуши страх на елитите на САЩ и ЕС от истинска пълномащабна война, ако искате Трета световна война. Страхът, който присъстваше на Запад по време на Студената война. Това е единственото, което може да стабилизира ситуацията в момента. Когато Европа и САЩ започнат да говорят за бункери и самоделни марлени превръзки, тогава техните власти ще започнат да вървят към деескалация и диалог с Москва“, обясни експертът.

„За Минск това е засилване на възпирането от потенциален конфликт от страна на европейските страни. Същата Полша сега ще бъде много по-предпазлива при вземането на решения за концентриране на сили близо до границата с Беларус “, заключи анализаторът.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Най четени

Exit mobile version