ВОЙНА

САЩ предприеха отчаяна крачка заради Украйна

Телевизионният канал Си-Ен-Ен цитира свои източници, според които американските власти искат да доставят на Украйна зенитни ракетни комплекси “Пейтриът”. Преди това Белият дом се колебаеше дали да го направи. Дали тези оръжия могат да променят баланса на силите на бойното поле?

Затваряне на небето

През ноември Пентагонът обяви, че не възнамерява да изпраща “Пейтриът” в Киев. Сега военното министерство на САЩ се изказа не толкова категорично: „Засега нямаме нищо за обявяване.“

Според телевизионния канал решението трябва да бъде одобрено от министъра на отбраната Лойд Остин и президента Джо Байдън.

Доставката на системи за ПВО беше обявена и във Франция. Министърът на външните работи Катрин Колона не уточни за какво точно става дума. Въпреки това в края на ноември стана ясно, че украинските въоръжени сили вече са получили от Париж две зенитно-ракетни системи “Кротал”.

По време на неотдавнашното си посещение във Вашингтон Еманюел Макрон обеща на Байдън, че ще продължи да подкрепя Украйна.

„Скъпо удоволствие.“

Британският военен портал “Джейнс” твърди, че става дума само за една батарея “Пейтриът” ПАК-3 с четири пускови установки, всяка от които има по осем ракети. Обикновено се включват команден пункт, радарна станция и влекачи.

ПАК-3 е най-модерната модификация, но тя е приета през 2001 г. Вероятността за поразяване на самолет с един изстрел е много висока – 80-90%, на тактическа ракета – 60-80%. Целта може да се движи със скорост до 1600 метра в секунда на височина до 15 километра и на разстояние до 20 километра.

„Така Западът се опитва да защити енергийната система на Украйна, която търпи значителни загуби от редовните руски удари“, смята Владимир Козин, член-кореспондент на Руската академия на военните науки. И припомня: след инцидента в Люблинското воеводство „Патриотите“ застанаха на въоръжене в Полша.

Разбира се, подсилването е значително. Но има и проблеми. Основният е цената. Дори една батарея от по-стари Пак-2 струва един милиард долара, а всяка ракета – един милион.

През 2017 г. този въпрос беше горещо обсъждан в американските медии. На скорошна конференция на военните генерал Дейвид Пъркинс говори за опита на инсталациите от „един от най-близките ни съюзници“.

„Те свалиха цивилен дрон, който се продава за 200 долара в интернет. Безпилотният апарат със сигурност нямаше шанс срещу „Пейтриът“ и неговата ракета за три милиона долара. Но не съм сигурен, че това има икономически смисъл”, възмути се офицерът.

Допълнителни предизвикателства

Пенсионираният генерал Марк Хертлинг посочва, че “Пейтриът” изисква много дълго обучение на персонала.

„Ако не е имало продължително тайно обучение, ЗРК няма да се появят засега на бойното поле. Отнема месеци“, пише той в “Туитър”.

Той също така разсея медийните спекулации, че за управлението на комплекса е необходим екип от „едва трима души“.

„Само трима души трябва да седят на пулта. А за да работи, са необходими десетки добре обучени бойци от ПВО”, уточнява военният.

Последици за фронта

Експертите отбелязват: американските системи са в състояние да защитят отделни обекти в Украйна. Въпреки това няма да е възможно да се затвори напълно небето – каквото е желанието на Киев.

„Въз основа на броя на въпросните системи може да се твърди, че това е по-скоро политическа стъпка, целяща да демонстрира решителността на Запада“, обяснява Константин Соколов, асоцииран член на Руската академия на природните науки и експерт по геополитика.

Освен това техническите параметри на американските ЗРК са много близки до тези на С-300. „А нашата войска знае как да противодействат на такива системи“, добавя той.

Но тънкостите и разликите трябва да се усвоят на практика. Има прецеденти: руската противовъздушна отбрана успя да се адаптира дори към прехвалените ХИМАРС, които Киев нарича „оръжието на победата“.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Най четени

Exit mobile version