ВАКАНЦИЯ
Българското море: Скъпотия и печалбарство. А можем повече
България може да предложи много повече от застроени морски курорти и къса плажна ивица
С малко повече късмет метеоритът, тупнал в Северозапада, можеше да падне някъде по Черноморието и с малко повече комуникационни усилия да бъде обявен за НЛО. Така летният сезон щеше да е не просто спасен, а свръхуспешен. Но туризмът е тези хора да дойдат и следващата, и по-следващата година, и изобщо да си идват и без НЛО, вместо „като за първи път става“.
Още от същото
Като всеки летен сезон на българското море и този е още от предишния, при това на по-високи с 20-30% цени, независимо че до края на 2023 г. се прилага намалената ставка на ДДС от 9 на сто за туристическите, ресторантьорски и кетъринг услуги и за фитнесите. Браншът настоява тя да си остане постоянна, като при хотелиерите, които я ползват от 14 години – макар че аргументът за изсветляването като ефект подлежи на статистическа проверка.
Що се отнася до качеството на почивката няма особено значение дали човек е избрал луксозен или нискобюджетен хотел, например в Слънчев бряг – персоналът и в двата може да е от неопитни младежи, шезлонгите на плажа са наблъскани един до друг, безплатни химически тоалетни няма, а липсата на паркинги може да влуди човек с кола, както и цените за паркиране, които стигат до 20 лева на ден. От балкона и на единия, и на другия се вижда море от постройки и китайска продукция, която се вее от сергиите, а липсата на нормални указателни табели на български и английски език е типична не само за Черноморието, но и за България.
Всички тези липси са поправими, стига печалбарството и известната максима „ден година храни“ да не навредят на туристическия продукт. Всяко лято в социалните мрежи се разпространяват снимки на касови бележки от морето, където се виждат страховити цени и неизбежно се появяват сравнения със съседите гърци. Дали ще са двайсетина лева за бургер, рибена чорба или цаца с пържени картофи, възмущението се излива поради една основна причина – цената не отговаря на качеството.
От една страна е добре, че касови бележки има, от друга обаче да се намери място с вкусна храна и поносими цени по морето си е предизвикателство. А да се открие заведение, в което да посрещат клиенти с усмивка и да ги изпращат с „комплимент“ – парче плод, сладкиш или глътка домашен ликьор, е непосилна задача. Дори „безплатна“ чаша вода се свиди на българските ресторантьори.
Море, алкохол и балконинг
С презастрояването на Черноморието, което се оказа невъзможно да бъде спряно, ще се наложи да се примирим. Късно е за мораториум върху строителството. „Усвояването“ на държавните и общински терени по морето се случваше по всевъзможни начини и по правило за смешно ниски цени – от заменки през смяна на предназначението горски и поземлен фонд и разрешения за строителство в зоните от „Натура 2000“. Ще трябва да се примирим и със собственици на хотели и заведения по морето, които нямат представа от тази индустрия, но е трябвало да центрофугират едни пари. Семейният бизнес, който е гръбнакът на туристическата индустрия в съседна Гърция, в България е ограничен до изхранването и някои малки хотелчета.
Затова и българското море днес няма какво друго да предложи освен море, алкохол и балконинг. Ако иска да е атрактивно и за чужди, и за български туристи ще трябва да развие и друг тип развлечения. С какво разполага сега? Няколко аквапарка и школи за обучения по водни спортове, но като цяло спортът не застъпен – а и места за такъв тип активности няма (фитнесите не се броят, нито корабчетата за разходка). Не е мислено и за забавления, в които да е ангажирано цялото семейство.
На този фон ежегодните вайкания на туристическия бранш по морето, който е и най-рекламираният в чужбина със средства на данъкоплатците, почват да дотягат. Но България може да предложи много повече от презастроени морски курорти и къса плажна ивица, стига най-сетне да бъде разработена умна визия за Бранд „България“, включваща и спа туризма, и винения, историческия, религиозния и т.н. Това е същинската задача на Министерството на туризма – не да организира скъпо струващи български павилиони за изложения в чужбина и да се прави, че не забелязва как „Слънчев бряг“ АД – държавното дружество, стопанисващо инфраструктурата на най-големия морски курорт, е на загуба повече от десет години. За лято 2023 България се рекламира в чужбина с клип от 2020 г., се разбра по време на служебния кабинет. Случаят с обещаните, но неизплатени на големите, предимно германски, туроператори 35 евро на турист, докаран със самолет у нас през 2022 г., също повлия за притока на чужденци по морето този сезон.
Въпреки това прогнозите са туристите по Черноморието да стигнат 4,6 милиона, което е малко повече от предковидната 2019 година. Черно море остава алтернатива и за много българи, които могат да си позволят единствено кратка почивка от три, пет дни, най-много седмица.
А докато българският морски туризъм чака метеорит, да вземе да подобри качеството на обслужването и на предлаганите продукти.
Емилия Милчева
ТЕ СЕ ОПИТВАХА ДА НИ ГО КАЖАТ ОЩЕ ПРЕДИ 40 ГОДИНИ!
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ВАКАНЦИЯ
Дивото къмпингуване остава и това лято заради хаос в закона
В момента санкции няма, тъй като не е изработен и подзаконовият нормативен акт
Дивото къмпингуване е разрешено и това лято заради невъзможността да бъде приета наредба, която регламентира поставяне на палатки и кемпери.
През 2019 година с промяна в Закона за устройството на Черноморското крайбрежие се въвежда забрана за къмпингуване на места, които не са специално определени за тази цел, като тези места трябваше да бъдат определени със специална наредба. Глобите за нарушения на забраната започнаха от 500 лева и се стигна до 3000, но ще бъдат налагани само след приемането на наредбата. Тоест в момента санкции няма, тъй като не е изработен и подзаконовият нормативен акт.
Борислав Райков, който е председател на Българската асоциация за къмпингуване и каравани, е на мнение, че въпросната наредба не е коректна:
„Законът за Черноморското крайбрежие е локален. Той урежда въпросите, свързани с Черноморското крайбрежие. България не се състои само от Черноморско крайбрежие, а има много други места – цялата останала част от страната, за където все така остават без никакъв регламент. Те не стимулират с нищо нито местни общини, нито частни собственици на терени“.
Възможности у нас и сега има и те трябва да се подкрепят:
„Идеалният вариант е това нещо да се развива. Наистина, в последните години се появиха доста нови къмпинги, някои от тях – добре направени. Ние, като потребители на този вид услуга, къмпингарите, подкрепяме, защото ние го търсим. И да има възможност за свободно, разбира се, стига да не са някакви защитени, забранени територии и зони или да се пречи по някакъв начин. Фирмите и представителите, които предлагат такъв вид оборудване – кемпери, каравани и това също са във възход“.
ВАКАНЦИЯ
Гнило място, храната е за боклука!
- Шеф Петров се забърка в лют скандал с Разлог: Гнило място, храната е за боклука!
- Най-скапаното място, на което съм ял някога!, недоволства готвачът от обслужването в известен хотелски комплекс
Цапнатият през устата кулинар – шеф Борис Петров, отново предизвика грандиозен скандал. Готвачът не спира да се кара с всеки, който му се изпречи на пътя, а социалните си мрежи ползва за изобличаване на виновниците.
Наскоро той посети модерен комплекс край Разлог, което е притегателен център е много бизнесмени, политици и хора от шоубизнеса. И той реши да провери защо е предпочитано място от хората с пари.
Със сигурност от комплекса съжаляват, че са го допуснали до терена си, тъй като Борис Петров е вдигнал нечуван скандал, а след това описа всичко в профила си във Фейсбук.
„Пирин Голф кънтри клуб“ – място за снимки. Единствено! Решихме да си направим празничен обяд в ресторанта с най-големи претенции на юг от Благоевград.
Голяма грешка!
Всъщност мястото е разкошно, красиво. Но всичко дотам. Сядаш на масата и започват проблемите. Още от управителя, подстриган като борец с кисела муцуна, нареждащ на висок тон на персонала.
Храната е директно за кофата!
Толкова посредствено е всичко, че няма как да го опиша. Иначе на обяд на 31-ви си заобиколен от цялата „гъзария“ на България – политици и бизнесмени по европрограми. Абе, тарикати всички! Знаете ли какво си мисля? Че тези хора, които обядват там, заслужават точно това. Нищо повече.
Трябва спешен, нов мениджмънт, далеч от фамилията.
Оцеляват единствено, защото публиката е от горепосочената прослойка, които имат критерии само за пари, но нищо друго. Иначе са чао!
Най-скапаното място, на което съм ял някога!
Чувствам се обиден!
Лъскаво отвън, гнило отвътре!“, написа Петров в профила си.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
ВАКАНЦИЯ
Българският паспорт се нарежда сред най-силните в света
- С него имаме безвизов достъп до 177 държави и територии
- Българският паспорт дава безвизов достъп до 177 държави в света и по този показател ни нарежда сред страните с най-силни паспорти.
За поредна година авторитетната класация Henley Passport Index представи своето проучване за всички паспорти в света според броя на дестинациите, до които притежателите им имат достъп без предварителна виза. Тази година България е на 14-то място от общо 199 различни паспорти и 227 различни дестинации за пътуване. Класацията се прави на базата на данни от Международния орган за въздушен транспорт (IATA).
Класацията се оглавява от сингапурския паспорт – с него притежателите му може да пътуват без виза до 193 дестинации в света. На второ място е Япония със 192 дестинации.
На третата позиция с безвизов достъп до 191 държави се нареждат едновременно Финландия, Франция, Германия, Италия, Южна Корея, Испания и Швеция.
Въпреки че България е на 14-то място, преди нас в класацията са почти всички държави в Европа. Заедно с нас със 177 безвизови дестинации са Румъния и Монако. С по-малко безвизови дестинации са хърватите – 176, сърбите – 173, а Северна Македония и Черна гора – 125.
На практика страната ни подобрява позицията в класацията на Henley Passport Index, която показва свободата на пътуване на гражданите на отделните държави. През 2022 г. България и Хърватия се деляха 17-ото място с безвизов достъп до 173 страни в света, докато сега се придвижване с три позиции нагоре и повече безвизови дестинации.
Най-затруднено е пътуването за гражданите на Афганистан, Сирия и Ирак. Хората с такива паспорти имат безвизов достъп до по-малко от 30 дестинации в света.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?