ВАКАНЦИЯ
На море в Гърция – колкото може по-далеч от границата и с пълен резервоар
В меренето на харчовете от двете страни на границата сред малкото плюсове на България са цените на горивата
С началото на летния сезон въпросът къде да почиваме отново става водеща тема за почти всяко домакинство. Сезонът на отпуските се познава по километричните опашки на границата с Гърция, които в активната част от края на юни до средата на септември вече са ежедневие.
Туристическите данни също потвърждават, че Бяло море отново е далеч по-желано от Черно море. Северните ни морски курорти отчитат спад с близо 20% на летовниците, като отдават това на рекордната инфлация. В същото време първите предварителни данни от южната съседка показват, че интересът на българите към гръцкия плаж е с близо 15 на сто по-голям спрямо миналия юни. Още по-голям ръст, с близо 20%, пък има на почиващи от Румъния, съобщава „Марица“.
„Цените в Гърция вече са като по нашето море“, коментира Николай, който се връща от 7-дневна почивка в Керамоти. Запазил хотел още през февруари, когато все още заради ковид и ранните резервации цените били по-ниски, отколкото са станали през април и май.
Малък апартамент за 4-членното му семейството излиза малко над 500 евро за седмица. Твърди, че гърците са вдигнали цените с около 10-15 процента спрямо миналото лято, докато по нашите курорти скокът гони 30%. В социалните мрежи вече се завъртяха снимки на улични кафе автомати с цени от по 1,20 до цели 2 лева за късо кафе без сметана.
В меренето на харчовете от двете страни на границата сред малкото плюсове на България са цените на горивата. В Гърция те са доста по-скъпи. Литър бензин е около 2,40 евро, а дизелът не пада под 2 евро вече трета седмица. Затова родните водачи зареждат догоре в последните бензиностанции в България, преди да преминат границата.
Проверка показа, че колкото по-далеч от границата отивате на море в Гърция, толкова по-изгодно ще ви излезе почивката. Ако в популярното сред пловдивчани селище Керамоти гръцката салата е около 9-10 евро, а порция пресни калмари – близо 15 евро, то на остров Амулиани, който се намира на 20 минути с ферибот от ръкава Атон на Халкидики, салатата е 7 евро, при това често по-голяма порция, докато калмарите са 12 евро.
Докато в Слънчев бряг предлагат порция цаца за 14-15 лева, то на остров Амулиани без проблем намираш в таверните риба гаврос за същите пари – около 7 евро. Около 15-20 евро пък излизат два шезлонга и чадър на повечето гръцки курорти. Разбира се, плажните барове предлагат възможност за цели шатри и престой срещу задължителна консумация, която обикновено не минава 100 евро.
Туроператорите продължават да отчитат интерес към почивки в Гърция дори в разгара на сезона. Проверка показа, че в момента пакет за остров Корфу е около 1150 лева за 7 нощувки в 4-звезден хотел, с включена закуска, вечеря и самолетни билети. За справка, срещу същата сума в Слънчев бряг в края на август може да се резервират 6 нощувки, при това в по-нисък клас хотел.
Туроператорите са категорични, че гръцките курорти са направили всичко възможно цените да бъдат увеличени минимално, докато в България храната поскъпна почти двойно, а покрай нея и напитките.
„Вярно е, че висиш час и повече, докато минеш границата, но после те чака безкраен плаж без навалица и отлични кръчми. Плащаш почти същите пари, но получаваш несравнимо повече като условия и качество“, обяснява своя избор Ганчо Шилев, който е един от пловдивчаните, поели към гръцкото море.
Търсят се бунгала и каравани
Българите мосово търсят бунгала и каравани за лятната почивка. Toвa показват данните от най-голямата онлайн платформа за тъpгoвия ОLХ.
Πpeз aпpил и мaй нaй-тъpceни ca дecтинaции в Гъpция, нo пpeз юни Bapнa и Πpимopcкo изпpeвapвaт интepeca към Kepaмoти и вили в дpyги чacти нa южната ни съседка. Koгaтo cтaвa въпpoc зa вaкaнции в чyжбинa, oчaквaнo, Гъpция e нaй-жeлaнaтa дecтинaция.
Πлaтфopмaтa peгиcтpиpa 60 пъти пo-виcoкo тъpceнe нa aпapтaмeнти и бyнгaлa пoд нaeм c цeл пoчивкa в мopcкитe дecтинaции cпpямo плaнинcкитe зa юни. Πoмopиe, Heceбъp и Coзoпoл ca нaй-жeлaнитe дecтинaции зa пoчивкa кpaй мopcкия бpяг. Haй-тъpceнитe плaнинcки дecтинaции сa Cмoлян, Tpoян и Лoвeч, a нaй-aтpaктивни зa ceлcки тypизъм cпopeд пoтpeбитeлитe нa ОLХ ca мecтaтa oкoлo Πлoвдив, Coфия и Bapнa.
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ФАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАНИЦА, ДОМ
Подходяща музика за любителите на йога.