ПОСЛЕДНИ
Америка затъва 20 години в Афганистанското блато!
《20-годишната война, която САЩ водят в Афганистан, не приключва, а променя характера си》
„Ню Йорк Таймс“ разкри плановете на Пентагона да контролира Афганистан след изтеглянето на войските на САЩ и НАТО оттам. „Американските военни планират да напуснат Афганистан не по-късно от 11 септември,“ пише вестникът, „но Пентагонът, американските разузнавателни агенции и западните съюзници обсъждат как да предотвратят превръщането на страната в терористична база.“ Според НЙТ, „Пентагонът обсъжда със своите съюзници прехвърлянето на войски, вероятно в съседни Таджикистан, Казахстан и Узбекистан.“
Ако е необходимо, Пентагонът ще нанесе въздушни удари по афганистанските терористи, открити от разузнавателни безпилотни летателни апарати, изтребители от своите самолетоносачи и стратегически бомбардировачи, базирани в съседните на Афганистан държави от Персийския залив и Индийския океан. ЦРУ прогнозира завръщането на „Ал-Кайда“ в Афганистан и очаква турското разузнаване да окаже помощ в борбата срещу бойците на тази организация.
Дори ако американската армия напусне Афганистан, 16 хиляди бойци от международни ЧВК, включително 6 хиляди американци, ще останат тук. Така че е преждевременно да се говори за пълно изтегляне на войските.
„Ню Йорк Таймс“ установи, че всъщност Пентагонът в Афганистан „има 1000 войници повече, отколкото публично е признал“. Редица елитни специални части на Пентагона и ЦРУ са премахнати от официалните регистри, за да не дразнят общественото мнение.
Само преди месец прогнозата на НЙТ за бъдещото развитие на събитията в Афганистан беше по-оптимистична. Източници на вестника в разузнавателната общност на САЩ вярват, че правителството на Ашраф Гани може да издържи две или три години преди талибаните да завземат властта в страната. Ситуацията обаче се промени, след като талибаните обявиха, че не възнамеряват да участват в срещата на високо равнище за мирно уреждане в Афганистан, която трябва да се проведе в Истанбул в края на април, докато всички чуждестранни войски напуснат страната. Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен спешно пристигна в Кабул, за да успокои Гани, но само изостри тревогата му, като заяви, че „САЩ не планират да останат в страната дълго време“. Въпреки това „тайните хиляди“ командоси, открити от журналистите от НЮТ, така или иначе ще останат в Афганистан.
Мнозина в Америка вярват, че изтеглянето на американската армия ще отприщи гражданска война между ислямистките групи в Афганистан. Републиканският сенатор Линдзи Греъм разкритикува решението на Байдън да изтегли сили от Афганистан. Греъм каза: „Резултатът от днешното решение на президента Байдън е отмяната на някакъв вид застраховка, която според мен би предотвратила повторение на 11 септември.“ Прессекретарят на Пентагона Джон Кърби заяви, че решението на Байдън да изтегли войски от Афганистан дава възможност на американските военни да преориентират усилията си към по-належащи заплахи, сред които той откроява Китай и Русия, причинявайки „загрижеността на Пентагона за присъствието си в регионът.“
Руските военни анализатори предполагат, че САЩ могат да прехвърлят войските си от Афганистан не само в Таджикистан, Казахстан и Узбекистан, но и в 26-те си тайни военни бази в Киргизстан, които са компактни транзитни пунктове за бързо прехвърляне на военни (точки на съвместната безопасност) или „водни лилии“ в американския жаргон.
26 шест от тези американски „водни лилии“ в Киргизстан са оборудвани с мощни радарни и разузнавателни дронове. Професор Дейвид Уайн от Вашингтонския университет смята, че „лилиите“ са основният елемент на американската военна стратегия за поддържане на световното господство, тъй като те „позволяват да се прави повече за по-малко“. Според него най-голям риск създават тези мини-бази, увеличаващи напрежението в отношенията с Русия и Китай в Персийския залив, както и в петролните райони на Западна и Източна Африка. „Лилиите“ са в основата на военната стратегия „Обрат към Азия“, обявена от Обама.
Киргизстан няма обща граница с Афганистан, поради което не може да се изключи създаването на подобни пунктове за преразпределяне в Узбекистан и Таджикистан, които имат такава граница. Стратегията на „водните лилии“, използвана от Пентагона в Ирак и Афганистан, се нарича още стратегия за „петролно петно“, която се разпространява във всички посоки, улавяйки все повече и повече пространство.
Американските „военни стратези създават за себе си възможността за безкрайни дребномащабни интервенции, при които голям, географски разпръснат брой военни бази винаги ще бъдат готови за незабавен оперативен достъп навсякъде по света“. С други думи, служителите на Пентагона мечтаят за почти неограничена гъвкавост, способността да реагират с изненадваща скорост на събития навсякъде по Земята и по този начин нещо, което се приближава до пълен военен контрол над планетата “, пише професор Уайн.
Ако сравним тези планове на Пентагона с проекта за изграждане на железопътния коридор Мазари Шариф-Кабул-Пешавар, лобиран от американците, чрез който, както писахме, ще бъде възможно бързо прехвърляне на военна техника, боеприпаси и гориво от Централна Азия до Афганистан е лесно да се разбере, че Пентагонът действа в рамките на добре обмислен план за осигуряване на постоянно военно присъствие в макрорегиона Централна Азия – Южна Азия – Персийския залив.
Тази стратегия, стара колкото света, се нарича „заминаване, за да се остане“. Освен това, за да се закрепят, укрепвайки позициите си в бившите съветски републики от Централна Азия. Всички държави, от чиято територия американските военни ще нанасят удари по афганистански бойци, ще станат обекти за ответни атаки.
20-годишната война, която САЩ водят в Афганистан, не приключва, а променя характера си. „Забравете мащабни нашествия и широко разпространени окупации на континенталната част на Евразия“, пише за новата американска военна стратегия експертът от Националния институт Ник Турс . „Вместо това очаквайте сили за специални операции, наемни армии, шпионаж и разузнаване, дронове, кибератаки и съвместни операции на Пентагона с частни военни компании.“
Към това трябва да се добавят „безпрецедентна въздушна и морска сила, хуманитарни мисии, които ясно изпълняват функции на военното разузнаване, ротационното разполагане на редовни американски сили по всички азимути, разширяващият се обхват на съвместни военни учения и мисии за обучение, които осигуряват де факто „присъствие“ на американските военни по света и превръщането на чуждестранните военни сили в марионетни армии. Това е новото лице на американската глобална империя.