Свържете се с нас

ТЕМА

Лъжи и екстремизъм – това ли е изменението на климата?

Малка е вероятността катастрофалното изменение на климата да е неизбежно, а още по-голяма е вероятността да можем да направим нещо по въпроса.

Повечето хора, които разбират риска, са запознати с принципа на предпазливостта. Той се определя като „принцип, според който не трябва да се предприема действие, ако последствията са несигурни и потенциално опасни“, пише Едуард Ринг в свой материал за American Greatness.

Принципът на предпазливостта е важна ръководна концепция, когато се прилага към опита за смекчаване на последиците от изменението на климата. Възможността човешките емисии на въглероден двуокис да причинят катастрофални климатични последици се използва за обосновка на грандиозни промени в политиките, целящи намаляване или дори премахване на тези емисии. Непрактичността на това начинание се смята за незначителна на фона на потенциално ужасяващите последици от бездействието.

Неотдавнашна публикация в социалната мрежа X на известния англичанин Бен Голдсмит е отличен пример за този манталитет на действие. Голдсмит пише:

„Съмняващите се в изменението на климата имат една обща черта: те не разбират риска. Съществува немалък риск световните учени в областта на климата (и почти цялата научна общност) да са прави и да сме изправени пред заплаха, която може да доведе до края на цивилизацията. Всяка разумна стратегия за управление на риска би изисквала да се направи всичко необходимо за намаляване на този риск. Попитайте някой от тези луди, ако знае, че има 10% вероятност даден самолет да се разбие при следващия си полет, би ли се качил на него? Съмнявам се, че биха го направили, дори ако рискът беше 1%. А какво ще кажете, ако всички инженери, отговорни за този самолет, кажат, че той ще се разбие? Тези хора са днешният еквивалент на умиротворителите от 30-те години на миналия век, само че по-глупави и много по-опасни. Те трябва да бъдат дискредитирани и победени.“

Тук има какво да се разнищи, както и в саркастичната добавка на Голдсмит: „Климатолозите са тези, които печелят пари. Правилно. Не гигантските световни компании за изкопаеми горива и техните ръководители, платени лобисти и акционери.“

Освен че коментарите му в социалните мрежи представляват обобщение на алармисткото мислене „каквото и да ни струва“, нещо, което заслужава много повече анализ и критика, отколкото получава. Но защо Голдсмит? Защо е заслужил да се взима под внимание мнението му? Защото Голдсмит, наред с тревожната си увереност и склонността си към словесно насилие над своите критици, е роден в приказно богатство, а думите му са пример за елитарната арогантност, която в момента заплашва свободата на света.

Когато си живял в среда на приказно богатство, е лесно да седиш и да наричаш хората, които поставят под въпрос твоя екстремизъм на принципа на предпазливостта, „луди“, „глупави“, „опасни“ и „изроди“. Но като човек, който се занимава с енергетика и ресурси, Голдсмит със сигурност е запознат със Статистическия преглед на световната енергетика на British Petroleum – един от най-авторитетните източници за това какви горива захранват света. И ако Голдсмит има само елементарни аритметични способности, той трябва да знае, че за да може всички хора на Земята да консумират само половината от енергията, която американците консумират на глава от населението, световното производство на енергия трябва да се удвои. В годишния доклад на British Petroleum се посочва, че „възобновяемите енергийни източници“ са осигурили само 6,7% от общото потребление на енергия в света през 2021 г. – последната година, за която имаме данни.

Голдсмит също така е достатъчно интелигентен, за да знае, че изобилната и достъпна енергия е предпоставка за просперитет и че без нея е невъзможна възходящата мобилност на общностите с ниски доходи в развития свят, както и на цели държави в развиващия се свят. Голдсмит знае, че ако не настъпи непредвиден пробив в енергийните технологии, постигането на „нулева нетна консумация“ до 2050 г. е невъзможно. Но въпреки това той твърди, че всички трябва да направим „каквото е необходимо, за да намалим този риск“, т. е. риска от климатична катастрофа. Но за какъв риск става дума в действителност?

Преди няколко години докторката по геофизика Джудит Къри, настоящ ръководител на Училището по науки за Земята и атмосферата към Технологичния институт на Джорджия, публикува доклад за повишаването на морското равнище, в който оценява последния анализ на Междуправителствения панел по климатичните промени (IPCC), както и няколко други международни и национални доклади. Заключенията ѝ, които според нея са в съответствие с доказателствата, включват следното: „В много от най-уязвимите крайбрежни места доминиращите причини за повишаване на морското равнище на тези места са естествените океански и геоложки процеси и практиките на използване на земята. Използването на земята и инженерните дейности в големите крайбрежни градове са довели до много от най-тежките проблеми.По-специално депонирането на отпадъци в крайбрежните влажни зони и добива на подземни води.“

След това тя стига до заключението, че „подходящият диапазон от сценарии за повишаване на морското равнище за 2100 г. е 0,2-1,6 м. Стойностите, надвишаващи 50 см, са все по-слабо обосновани. Стойности, надвишаващи 1,6 м, изискват каскада от изключително малко вероятни до невъзможни събития, чиято съвкупна вероятност е невъзможна.“

Вероятно е невъзможно… Дали едно събитие, което е „вероятно невъзможно“, оправдава „всички необходими средства“ за избягването му? Какво ще кажете за другите възможни последици от предполагаемата климатична криза, пред която сме изправени? Следващите графики представят данни, които противоречат на паническия разказ за климата. Те са само малка извадка от това, което е известно и налично. Почти при всеки вид климатична тенденция данните не потвърждават непрестанната тревога, за каквато климатолозите непрестанно тръбят.

Първо, „глобалното затопляне“, което се превърна в „изменение на климата“, само по себе си е съмнително. Използвайки данни от „Показателите за изменението на климата в САЩ“ на Агенцията за опазване на околната среда на САЩ, известният защитник на изкопаемите горива Алекс Епщайн е изготвил графика, която ясно показва далеч по-тревожните случаи на горещи вълни през 30-те години на миналия век. Представете си какво би казал за прахоляка през 30-те години на миналия век известният театрал на ABC, маскиран като журналист, водещият на вечерните новини Дейвид Мюър. Повечето учени, занимаващи се с климата, са съгласни, че в световен мащаб се наблюдава тенденция на постепенно затопляне, започнала около 1850 г., когато Земята излиза от т. нар. малък ледников период. Но има достатъчно данни, които показват, че затоплянето през последните десетилетия не е ускорено или безпрецедентно. И все пак шумът не стихва.

Графиката от дясно показва ужасяващата тенденция при горските пожари, която алармистите описват. Графиката от ляво обаче разширява времевата скала, за да представи последните години в перспектива. Да, броят на изгорелите площи се е увеличил от 80-те години на миналия век насам. Но ако се върнем назад към 30-те години на миналия век, ще видим, че мащабите на днешните пожари са само малка част от тези, които са горели преди близо век. Тази графика е публикувана в X от Тони Хелър и се потвърждава от данните на Министерството на земеделието на САЩ, Национален доклад за устойчивите гори – 2010 г., стр. II-48. Според всички разумни исторически стандарти горите в Америка не горят.

Следващата графика, публикувана на X от Джон Шевчук и първоначално публикувана от Националната океанографска и атмосферна администрация на САЩ (NOAA), показва данни за повече от век, показващи процента на територията на САЩ, която е била „много влажна“ или „много суха“. От тази графика става ясно, че ако не друго, то валежите в САЩ като цяло се увеличават, а тъй като водата е живот, това е много добре. Америка не е навлязла в епоха на прекомерни засушавания.

Какво да кажем за торнадата? За тази цел, отново по данни на Националната океанографска и атмосферна администрация на САЩ, честотата на силните и мощни торнада в САЩ е с тенденция към намаляване през последните 70 години. Честотата на „големите урагани“ в световен мащаб също не се променя, ако не и леко да намалява. Следващата графика представя и двете тенденции. Америка не преживява епидемия от торнада, а светът не преживява епидемия от силни урагани.

Тази визуализация е създадена от Джон Шевчук, но произходът ѝ се дължи на компилациите на Вей Джан, който използва данни от Националната океанографска и атмосферна администрация на САЩ, Националната метеорологична служба и авторитетни проучвания. Уей, учен по въпросите на климата в Принстънския университет и научен сътрудник в NOAA, е поставил следните цитати в горната част на профила си в X:

„Наричам го „климатичен индустриален комплекс“. Толкова много хора вече се издържат от „Климатичната Криза“, че няма как да оставят тази легенда да умре, независимо какво показват данните.“

На 29 август Вей отбелязва, че „Цензурата вече е навсякъде. През живота си съм направил може би три редакции в Уикипедия. Не си спомням да съм правил нещо за климата. Мисля, че веднъж редактирах страницата за голф на LPGA. Но по някакъв начин съм в главния списък за цензура на Уикипедия заради опасните си възгледи.„

Това ни връща отново към Бен Голдсмит, който в друг свой коментар, публикуван наскоро в Х, казва, че „Доста луди тук твърдят, че всъщност има „нулев“ риск научната общност да е права по отношение на климатичната заплаха. Нула – казват те с огромна увереност. Съмняващите се в климата в Twitter са съвсем ново ниво на глупост.“

Раздразнението на Голдсмит от линковете и наблюденията в Х, които със закъснение ни позволяват да открием научно валидни доказателства, които повечето учени и държавни институции сами не признават, е защото те опровергават цялата парадигма на климатичната тревога. Когато изследваме доказателствата, а не пристрастните модели, то излиза, че катастрофалното изменение на климата не е неизбежно, но ако е така, още по-малка е вероятността да можем да направим нещо по въпроса. И на тази съмнителна основа, вместо да се адаптираме и да процъфтяваме, ни се казва да разрушим цивилизацията си, да се обречем на бедност и тирания.

Това е екстремистко прилагане на принципа на предпазливостта и нарушава всяко истинско разбиране за риска по простата причина, че заменя една много вероятна катастрофа – тази на цивилизацията, изпитваща енергиен глад, която изпада в масова бедност, потисничество и война – с една много малко вероятна катастрофа – глобалният климатичен срив.

Може би, г-н Голдсмит, вие сте този, който не разбира риска.

EXPRESS TV

* * *

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ТЕМА

Жега в София! Не стойте на открито, идва и прах от Сахара

Завишени нива на фини прахови частици са отчетени на 4 от 5-те градски станции за контрол на въздуха

Заради жегата и нахлулата прах от Сахара Столична община призова при възможност жителите на града да стоят по-малко на открито.

“Във връзка с навлизащи в България горещи въздушни маси, наситени с високи количества прах от Сахара, Столична община предупреждава, че има завишение на фините прахови частици -ФПЧ10. Това се отчита в четири от измервателните станции в столицата. Над нормалната средноденонощна норма на ФПЧ10 от 50 µg/m3 са отчетени в Надежда, Хиподрума, Павлово, Младост. По прогнози на Националния институт по метеорология и хидрология утре в

София температурите се очаква да стигнат до 33 градуса”, се казва в съобщението на общината.

“Имайки предвид тези данни за повишаване на нивата на фини прахови частици във въздуха, Столична община призовава гражданите да ограничат дейностите на открито. Това би ги предпазило и от жегата в най-горещите часове на денонощието”, съветват от “Московска” 33.

Турбо жега

Жълт код за опасна жега в цялата страна, но идват дъжд и гръмотевици

Жълт код за опасна жега е обявен в цялата страна.

След обяд над планините и планинските райони ще се развива купеста облачност, но само на изолирани места там ще има краткотрайни валежи. Ще духа слаб югозападен вятър. Концентрацията на сахарски прах от север ще намалява.

Максималните температури ще са между 34° и 39°, малко по-ниски по Черноморието, в

София – около 33°. Атмосферното налягане е по-ниско от средното за месеца и ще остане без съществена промяна.

По Черноморието ще бъде предимно слънчево и почти тихо. Максималните температури ще са между 27° и 32°. Температурата на морската вода е 22°-24°. Вълнението на морето ще бъде 1-2 бала.

В планините ще бъде предимно слънчево, след обяд ще се развива купеста облачност и на изолирани места ще превали. Ще духа слаб, по високите и открити части – умерен югозападен вятър. Максималната температура на 1200 метра ще е около 27°, на 2000 метра – около 19°.

В сряда вятърът временно ще се ориентира от запад-северозапад. След обяд ще се развие купеста и купесто-дъждовна облачност и на места, повече в Северна България и планините, към вечерта и в югоизточните райони, ще има краткотрайни валежи, придружени с гръмотевици. Има повишена вероятност на места явленията да са интензивни, а валежите – значителни, ще има и условия за градушки. В северозападната част от страната дневните температури ще са с 4-5 градуса по-ниски, а в южните и източните райони ще се задържат без промяна.

В четвъртък също на много места из страната ще превали и прегърми, а на отделни места, главно в източната половина, са възможни интензивни валежи. Температурите ще се понижат с още 2-3 градуса.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes

Продължи да четеш

ТЕМА

Без въглеродни емисии би настъпил ледников период, защо ни лъжат?

България е страната в ЕС, която е намалила най-много парниковите емисии през второто тримесечие на 2023 г. Това стана ясно от доклад на Евростат, изнесен в края на миналата година. Данните показват, че България отчита 23.7% спад на изхвърления въглероден двуокис.

Да постигнем нетни нулеви въглеродни емисии до 2050 г. – реалистична ли е тази цел?

България генерира около 50 млн. тона въглеродни емисии или около 0,1-2% от глобалния дял. Количеството не е толкова значително в сравнение с останалите европейски страни, коментира в новото издание на Бизнес Видео Подкаст енергийният анализатор и преподавател в УНСС Петко Трухчев.

„Повечето от нас смятат, че въглеродните емисии са нещо лошо, но това не е вярно. Ако ги няма, би настъпил ледников период. Те поддържат енергийния баланс на земята“, обяснява експертът.

Проблемът, с който се сблъсква светът през последния век, е че има едно допустимо ново, в което въглеродните емисии могат да насищат атмосферата, съответно не бива да го превишаваме. С бума на индустриалната революция обаче и засилване на производството се задълбочава и проблемът, тъй като консумацията на енергия е водеща за производството и потреблението.

При производството на енергия се отделят повече въглеродни емисии, които се задържат в атмосферата и тя не може да поеме всички, така се нарушава климатичното равновесие, което води и до глобалното затопляне.

„През 90-те години този проблем е признат и на политическо ниво, като се изразява в поетия ангажимент – да ограничим покачването на средната годишна глобална температура до градус и половина, за да не се превърне земята образно казано във „фурна“, пояснява анализаторът.

Когато говорим за въглеродна неутралност, имаме предвид да ограничим емисиите и така да уравновесим климата на земята. В качеството си на член на ЕС България също е ангажирана с целите на глобалните и европейските климатични политики, въпреки забавянето по прилагането им у нас, което е налице. Като междинна цел до 2030 г. ЕС се стреми към намаляването на парниковите емисии с 55%.

Когато говорим и за България, включваме трансформацията в енергийния сектор с нарастващия дял на възобновяемите енергийни източници, които също ни спестяват голямо количество въглеродни емисии.

„Недостатък на възобновяемите източници е, че те не могат да гарантират непрекъснато производство на електроенергия и това крие рискове за сигурността и устойчивостта на електроенергийната система“, казва Трухчев.

Стои въпросът как да изградим нашия енергиен микс. Въглищата, например, са местно производство и в това отношение сме обезпечени като ресурс – от една страна те могат да гарантират стабилност, но също така са лидер в генерирането на въглеродни емисии.

Енергийният анализатор и преподавател в УНСС Петко Трухчев

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes

Продължи да четеш

ТЕМА

Приближават жеги

Проф. Рачев обяви кога пускаме климатиците заради приближаващите жеги

Това е само началото на затоплянето. От петък още-още ще се вдигнат температурите и ако се вярва на средносрочната прогноза до 10-ти ще ни стане съвсем топло. Пускаме климатиците, но за охлаждане. Стопли се и морето – стана 20 градуса.

Това коментира проф. Георги Рачев.

В събота и в неделя ще имаме 30 и над 30 градуса. Минималните температури също скачат, така че през почивните дни направо ще си бъде лято. Та и следващата седмица ще е лятно, коментира той.

Иначе тази седмица в сряда и четвъртък ще имаме купесто-дъждовна облачност. Изключително нестабилна атмосфера, но след това времето се стабилизира, коментира той.

И допълни, че през седмицата валежите няма да са съществени, допълни Рачев.

Най-лошото предстои: Серия катаклизми ни удрят до дни!

Шест планети в Слънчевата система се подреждат в една линия, вещаят катастрофални събития

Земетресения, наводнения, бури и други катаклизми ни заплашват още в началото на юни. За това алармират учени.

Експертите предупреждават, че Слънчевата система ще стане свидетел на явление, известно като „парад на планетите“.

На 3 юни 6 планети визуално ще се подредят в една линия, издигаща се под ъгъл около 25 градуса спрямо хоризонта, а физически ще се скупчат в малък сектор на Слънчевата система заедно със Земята.

Това предизвиква безпокойство, защото по време на „парада“ 5 планети ще се появят от едната страна на Земята наведнъж. От тях 4 са най-големите в Слънчевата система: Юпитер, Сатурн, Уран, Нептун, а към тях се присъединява Марс.

Учените обясняват, че тези пет планети ще „придърпват“ Земята към себе си. Геофизиците имат сериозни подозрения, че промените в силата на гравитационното поле ще повлияят върху движението на литосферните плочи, от които е изградена земната кора. Движейки се бавно, те се опират една в друга, натрупвайки напрежение, което при изхвърляне, предизвиква земетресение.

Учените припомнят, че вулканът Ел Чичон, спящ от 220 хиляди години, започна да изригва няколко дни след големия „парад на планетите“ на 10 март 1982 г., убивайки 2 хиляди души.

Този път ситуацията е още по-тежка, тъй като явлението ще се състои в пика на 11-годишния цикъл на Слънцето, който причинява тежки магнитни бури.

Слънцето е толкова активно преди някои от най-големите катаклизми в историята: през 2004 г. преди цунамито в Индонезия, земетресението от 8,8 по Рихтер в Чили през 2010 г., след това и в Япония през 2011 г. Слънчеви изригвания са регистрирани и преди земетресението в Турция миналата година.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes

Продължи да четеш

БЪЛГАРИЯ

ПОЛИТИКА

ПОЛИТИКАпреди 2 дни

Президентът за Пеевски: Не трябва да сме наивни, че тази наглост на стероиди ще се осъзнае и ще изчезне от само себе си

Дори бащите на конституционните промени се отрекоха от своята рожба, подчерта Румен Радев след церемонията по полагане на клетва на...

ПОЛИТИКАпреди 3 дни

Борисов в пълна изолация в парламента

Народното събрание не успя да избере председател от първия път, Делян Пеевски не подкрепи Рая Назарян За пореден път Народното...

ПОЛИТИКАпреди 4 дни

Тръмп назначи Мъск за министър

Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп заяви, че Илън Мъск и бившият кандидат за президент – републиканецът Вивек Рамасвами, ще...

ПОЛИТИКАпреди 4 дни

Тръмп е избрал губернаторката на Южна Дакота за министър на вътрешната сигурност

Губернаторката на щата Южна Дакота Кристи Ноем и Доналд Тръмп танцуват на песента „Уай Ем Си Ей“ („Y.M.C.A.“) на предизборна...

ПОЛИТИКАпреди 4 дни

Мокрите сънища на дъртака Борисов: „Предлагам аз да бъда премиер, за да не допускам външна намеса“

Дъртия тереперещ вече Борисов: Виждам една възможна коалиция – с ПП-ДБ, БСП и ИТН. Предлагам аз да бъда премиер, за...

ПОЛИТИКАпреди 6 дни

Пеевски е в крайна ситуация и оцеляването му минава през трупове

Цветан Василев пред БНР: Пеевски е в крайна ситуация и оцеляването му минава през трупове Изпадне ли от политическата система,...

СВЯТ

БЕЗПЛАТНИ ОБЯВИ

Изпратете рекламен текст и снимки на нашия месинджър и ще бъде своевременно публикувана безплатно. Вашата реклама се публикува в осем издания с над два милиона и двеста хиляди (2, 200,000) читатели и в социалните мрежи, където достига до над девет милиона (9, 000,000) потребители!

Най четени