Свържете се с нас

ТЕМА

Какво причинява екстремен студ и свирепи зимни бури като тази в САЩ

Поне 37 души са вече жертвите на мощната арктическа буря, която връхлетя САЩ и Канада за Коледа. Виелици, обилен снеговалеж, рязко спадане на температурите и силни ветрове доведоха до хиляди отменени полети, стотици хиляди останаха без ток по празниците, хора бяха затрупани от снега в колите си, който на места натрупа до над 1 метър.

Арктическият циклон се разпростря от Канада до южната граница на САЩ с Мексико, засягайки по-голяма част от щатите на Америка и над половината ѝ население.

Как обаче е възможно зимна буря да обхване толкова голяма територия, и то толкова бързо и мощно? Как подобно време стига от Арктика до Рио Гранде и има ли връзка с климатичните промени?

Обяснението е в действието на т.нар. полярен вихър над арктическите райони на Северното полукълбо. Именно той, слизайки дълбоко на юг, причинява подобно екстремно време.

Полярният вихър представлява огромна маса студен въздух, който се върти обратно на часовниковата стрелка над Северния полюс, високо в стратосферата. През зимата той се усилва и става по-студен заради липсата на слънчева светлина в тази част на планетата.

Вихърът е заобиколен от силна въздушна струя – т.нар. полярно струйно течение, което задържа студения въздух в Арктика.

Понякога обаче течението може да отслабне или да се изкриви, и да се извие по-на юг, като прониква по-надолу в тропосферата, донасяйки необичайно студено време и сняг в по-ниските ширини.

Свързаните с проникващия дълбоко на юг леден въздух от Арктика застудявания и бури не са нещо необичайно в САЩ – само през зимата на 2021 г. ледената маса стигна до щата Тексас, доведе до рязко застудяване и температури, по-ниски с 20 градуса от обичайното, което отне живота на 250 души.

Това е често срещо през зимата, но учените търсят отговор на въпроса доколко климатичните промени биха могли да са фактор и да правят полярния вихър по-нестабилен, на което да се дължи и слизането на студените въздушни маси толкова на юг.

А също така и дали подобни резки застудявания ще стават все по-чести и свирепи с покачването на глобалните температури.

Засега категоричен отговор на този въпрос няма.

Вихърът се върти постоянно около Северния полюс. През летните месеци в Северното полукълбо краят на тази въздушна маса е на по-висока географска ширина, а през зимата се разпростира по на юг.

В края на вихъра е полярният фронт, или полярното струйно течение, което се движи от запад на изток. Посоката му обяснява и защо североизточната част на Северна Америка обикновено е по-силно удряна от подобни застудявания.

Самите течения са тласкани от температурните разлики, и от движението на Земята. При по-големи температурни амплитуди се получават по-бързо движещи се течения.

Струйните потоци се намират на същата височина в атмосферата, на която летят и самолетите – на около 9 км над земята и пилотите често се възползват от тях, за да летят по-бързо и да пестят гориво.

Теченията могат също така да водят и до промени във времето – да носят студени фронтове или горещи вълни.

Ако има силно полярно течение на същата географска ширина като тази на полярния вихър, това прави вихъра по-стабилен и задържа студения въздух на високо, в полярния кръг. Понякога обаче струйните течения отслабват и позволяват на по-топъл въздух от юг да проникне на север, а арктическите студени маси да се насочат на юг.

Самият вихър също може да се разцепи и от него да се отделят фрагменти, които да се насочат на юг. Понякога пък се разтяга, какъвто се смята, че е случаят с настоящата буря в САЩ.

Ако това става достатъчно бързо, местата, където нахлува студеният въздух, се охлаждат изключително рязко – за часове, и могат да останат с екстремно ниски температури за дни, докато вихърът се стабилизира в областта на Северния полюс.
Затова и учените изследват как и дали по-високите температури на Земята могат да влияят на този климатичен модел и доколко са свързани със свирепите зимни бури. „Ще ми се да имах ясен отговор“, казва пред „Ню Йорк Таймс“ Стив Вавръс, климатолог в университета на Уисконсин.
Въпреки че застудяванията се случват, като цяло сезонът с най-бързо покачващи се температури е именно зимата. И точно това още проучват специалистите – доколко по-високите температури влияят на полярните течения и ги правят по-нестабилни. Още повече, че Земята се затопля най-бързо при двата си полюса, т.е. температурните разлики, които движат теченията, намаляват.

Според някои учени именно затоплянето на Арктика води до нарушенията при полярния вихър, тъй като се променят и отслабват заобикалящите го полярни течения.

Според други това се причинява регулярно от естествени фактори и не следва да се форсира от промените в температурите – подобни застудявания е имало и преди.

По-топлото време създава по-големи и силни атмосферни вълни, които влияят на теченията – те са с повече пикове и спадове и повече „огъвания“, което се отразява и на циркулацията на масата във вихъра, смята Юда Коен, климатолог и автор на изследване, което свързва застудяването от 2021 г. в Тексас със затоплянето на Арктика.
Той смята, че точно по-високите температури водят до „вълни“ в теченията, т.е. до излизане на ледения въздух от обичайните му територии.

Цялата страна е обхваната от виелици, студ и сняг

Други не мислят така. Според изследване на двама британски учени от университета в Ексетър, публикувано в сп. Nature Climate Change, макар затоплянето на Арктика и топенето на ледовете да продължава, тенденцията за екстремно ниски температури и промени в полярните течения не се променя в последното десетилетие, т.е. остава на нивата от края на миналия и началото на този век.

Според други пък не затоплянето, а други компоненти на климата играят роля – например температурата на повърхността в тропическите части на Тихия океан, която също може да доведе до промени във въздушните маси в Арктика и нарушаване на теченията и вихрите.

Рано или късно науката ще даде по-ясен отговор. Проблемът е, че това няма как да спре екстремното време.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

ТЕМА

Жега в София! Не стойте на открито, идва и прах от Сахара

Завишени нива на фини прахови частици са отчетени на 4 от 5-те градски станции за контрол на въздуха

Заради жегата и нахлулата прах от Сахара Столична община призова при възможност жителите на града да стоят по-малко на открито.

“Във връзка с навлизащи в България горещи въздушни маси, наситени с високи количества прах от Сахара, Столична община предупреждава, че има завишение на фините прахови частици -ФПЧ10. Това се отчита в четири от измервателните станции в столицата. Над нормалната средноденонощна норма на ФПЧ10 от 50 µg/m3 са отчетени в Надежда, Хиподрума, Павлово, Младост. По прогнози на Националния институт по метеорология и хидрология утре в

София температурите се очаква да стигнат до 33 градуса”, се казва в съобщението на общината.

“Имайки предвид тези данни за повишаване на нивата на фини прахови частици във въздуха, Столична община призовава гражданите да ограничат дейностите на открито. Това би ги предпазило и от жегата в най-горещите часове на денонощието”, съветват от “Московска” 33.

Турбо жега

Жълт код за опасна жега в цялата страна, но идват дъжд и гръмотевици

Жълт код за опасна жега е обявен в цялата страна.

След обяд над планините и планинските райони ще се развива купеста облачност, но само на изолирани места там ще има краткотрайни валежи. Ще духа слаб югозападен вятър. Концентрацията на сахарски прах от север ще намалява.

Максималните температури ще са между 34° и 39°, малко по-ниски по Черноморието, в

София – около 33°. Атмосферното налягане е по-ниско от средното за месеца и ще остане без съществена промяна.

По Черноморието ще бъде предимно слънчево и почти тихо. Максималните температури ще са между 27° и 32°. Температурата на морската вода е 22°-24°. Вълнението на морето ще бъде 1-2 бала.

В планините ще бъде предимно слънчево, след обяд ще се развива купеста облачност и на изолирани места ще превали. Ще духа слаб, по високите и открити части – умерен югозападен вятър. Максималната температура на 1200 метра ще е около 27°, на 2000 метра – около 19°.

В сряда вятърът временно ще се ориентира от запад-северозапад. След обяд ще се развие купеста и купесто-дъждовна облачност и на места, повече в Северна България и планините, към вечерта и в югоизточните райони, ще има краткотрайни валежи, придружени с гръмотевици. Има повишена вероятност на места явленията да са интензивни, а валежите – значителни, ще има и условия за градушки. В северозападната част от страната дневните температури ще са с 4-5 градуса по-ниски, а в южните и източните райони ще се задържат без промяна.

В четвъртък също на много места из страната ще превали и прегърми, а на отделни места, главно в източната половина, са възможни интензивни валежи. Температурите ще се понижат с още 2-3 градуса.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes

Продължи да четеш

ТЕМА

Без въглеродни емисии би настъпил ледников период, защо ни лъжат?

България е страната в ЕС, която е намалила най-много парниковите емисии през второто тримесечие на 2023 г. Това стана ясно от доклад на Евростат, изнесен в края на миналата година. Данните показват, че България отчита 23.7% спад на изхвърления въглероден двуокис.

Да постигнем нетни нулеви въглеродни емисии до 2050 г. – реалистична ли е тази цел?

България генерира около 50 млн. тона въглеродни емисии или около 0,1-2% от глобалния дял. Количеството не е толкова значително в сравнение с останалите европейски страни, коментира в новото издание на Бизнес Видео Подкаст енергийният анализатор и преподавател в УНСС Петко Трухчев.

„Повечето от нас смятат, че въглеродните емисии са нещо лошо, но това не е вярно. Ако ги няма, би настъпил ледников период. Те поддържат енергийния баланс на земята“, обяснява експертът.

Проблемът, с който се сблъсква светът през последния век, е че има едно допустимо ново, в което въглеродните емисии могат да насищат атмосферата, съответно не бива да го превишаваме. С бума на индустриалната революция обаче и засилване на производството се задълбочава и проблемът, тъй като консумацията на енергия е водеща за производството и потреблението.

При производството на енергия се отделят повече въглеродни емисии, които се задържат в атмосферата и тя не може да поеме всички, така се нарушава климатичното равновесие, което води и до глобалното затопляне.

„През 90-те години този проблем е признат и на политическо ниво, като се изразява в поетия ангажимент – да ограничим покачването на средната годишна глобална температура до градус и половина, за да не се превърне земята образно казано във „фурна“, пояснява анализаторът.

Когато говорим за въглеродна неутралност, имаме предвид да ограничим емисиите и така да уравновесим климата на земята. В качеството си на член на ЕС България също е ангажирана с целите на глобалните и европейските климатични политики, въпреки забавянето по прилагането им у нас, което е налице. Като междинна цел до 2030 г. ЕС се стреми към намаляването на парниковите емисии с 55%.

Когато говорим и за България, включваме трансформацията в енергийния сектор с нарастващия дял на възобновяемите енергийни източници, които също ни спестяват голямо количество въглеродни емисии.

„Недостатък на възобновяемите източници е, че те не могат да гарантират непрекъснато производство на електроенергия и това крие рискове за сигурността и устойчивостта на електроенергийната система“, казва Трухчев.

Стои въпросът как да изградим нашия енергиен микс. Въглищата, например, са местно производство и в това отношение сме обезпечени като ресурс – от една страна те могат да гарантират стабилност, но също така са лидер в генерирането на въглеродни емисии.

Енергийният анализатор и преподавател в УНСС Петко Трухчев

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes

Продължи да четеш

ТЕМА

Приближават жеги

Проф. Рачев обяви кога пускаме климатиците заради приближаващите жеги

Това е само началото на затоплянето. От петък още-още ще се вдигнат температурите и ако се вярва на средносрочната прогноза до 10-ти ще ни стане съвсем топло. Пускаме климатиците, но за охлаждане. Стопли се и морето – стана 20 градуса.

Това коментира проф. Георги Рачев.

В събота и в неделя ще имаме 30 и над 30 градуса. Минималните температури също скачат, така че през почивните дни направо ще си бъде лято. Та и следващата седмица ще е лятно, коментира той.

Иначе тази седмица в сряда и четвъртък ще имаме купесто-дъждовна облачност. Изключително нестабилна атмосфера, но след това времето се стабилизира, коментира той.

И допълни, че през седмицата валежите няма да са съществени, допълни Рачев.

Най-лошото предстои: Серия катаклизми ни удрят до дни!

Шест планети в Слънчевата система се подреждат в една линия, вещаят катастрофални събития

Земетресения, наводнения, бури и други катаклизми ни заплашват още в началото на юни. За това алармират учени.

Експертите предупреждават, че Слънчевата система ще стане свидетел на явление, известно като „парад на планетите“.

На 3 юни 6 планети визуално ще се подредят в една линия, издигаща се под ъгъл около 25 градуса спрямо хоризонта, а физически ще се скупчат в малък сектор на Слънчевата система заедно със Земята.

Това предизвиква безпокойство, защото по време на „парада“ 5 планети ще се появят от едната страна на Земята наведнъж. От тях 4 са най-големите в Слънчевата система: Юпитер, Сатурн, Уран, Нептун, а към тях се присъединява Марс.

Учените обясняват, че тези пет планети ще „придърпват“ Земята към себе си. Геофизиците имат сериозни подозрения, че промените в силата на гравитационното поле ще повлияят върху движението на литосферните плочи, от които е изградена земната кора. Движейки се бавно, те се опират една в друга, натрупвайки напрежение, което при изхвърляне, предизвиква земетресение.

Учените припомнят, че вулканът Ел Чичон, спящ от 220 хиляди години, започна да изригва няколко дни след големия „парад на планетите“ на 10 март 1982 г., убивайки 2 хиляди души.

Този път ситуацията е още по-тежка, тъй като явлението ще се състои в пика на 11-годишния цикъл на Слънцето, който причинява тежки магнитни бури.

Слънцето е толкова активно преди някои от най-големите катаклизми в историята: през 2004 г. преди цунамито в Индонезия, земетресението от 8,8 по Рихтер в Чили през 2010 г., след това и в Япония през 2011 г. Слънчеви изригвания са регистрирани и преди земетресението в Турция миналата година.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes

Продължи да четеш

БЪЛГАРИЯ

ПОЛИТИКА

ПОЛИТИКАпреди 2 дни

Президентът за Пеевски: Не трябва да сме наивни, че тази наглост на стероиди ще се осъзнае и ще изчезне от само себе си

Дори бащите на конституционните промени се отрекоха от своята рожба, подчерта Румен Радев след церемонията по полагане на клетва на...

ПОЛИТИКАпреди 3 дни

Борисов в пълна изолация в парламента

Народното събрание не успя да избере председател от първия път, Делян Пеевски не подкрепи Рая Назарян За пореден път Народното...

ПОЛИТИКАпреди 4 дни

Тръмп назначи Мъск за министър

Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп заяви, че Илън Мъск и бившият кандидат за президент – републиканецът Вивек Рамасвами, ще...

ПОЛИТИКАпреди 4 дни

Тръмп е избрал губернаторката на Южна Дакота за министър на вътрешната сигурност

Губернаторката на щата Южна Дакота Кристи Ноем и Доналд Тръмп танцуват на песента „Уай Ем Си Ей“ („Y.M.C.A.“) на предизборна...

ПОЛИТИКАпреди 5 дни

Мокрите сънища на дъртака Борисов: „Предлагам аз да бъда премиер, за да не допускам външна намеса“

Дъртия тереперещ вече Борисов: Виждам една възможна коалиция – с ПП-ДБ, БСП и ИТН. Предлагам аз да бъда премиер, за...

ПОЛИТИКАпреди 6 дни

Пеевски е в крайна ситуация и оцеляването му минава през трупове

Цветан Василев пред БНР: Пеевски е в крайна ситуация и оцеляването му минава през трупове Изпадне ли от политическата система,...

СВЯТ

БЕЗПЛАТНИ ОБЯВИ

Изпратете рекламен текст и снимки на нашия месинджър и ще бъде своевременно публикувана безплатно. Вашата реклама се публикува в осем издания с над два милиона и двеста хиляди (2, 200,000) читатели и в социалните мрежи, където достига до над девет милиона (9, 000,000) потребители!

Най четени