ТЕХНОЛОГИИ

Германия, Франция и още 11 членки на ЕС се обединяват да инвестират в полупроводникови технологии

Германия, Франция, Испания и десет други държави от ЕС обединиха усилията си, за да инвестират в процесори и полупроводникови технологии, които са ключови за свързаните с интернет устройства и обработката на данни, в опит да настигнат САЩ и Азия, съобщава Ройтерс.

Европейският дял от световния пазар на полупроводници в размер на 440 милиарда евро (533 млрд. долара) е около 10%, като в момента ЕС разчита на чипове, произведени в чужбина.

Подобна зависимост от чужди чипове и други продукти попадна в центъра на вниманието по време на пандемията Covid-19.

Загрижеността за сигурността по отношение на някои чужди правителства също добавя към притесненията относно разчитането на чужди чипове, използвани в автомобили, медицинско оборудване, мобилни телефони и мрежи, както и за мониторинг на околната среда.

По-рано тази година Европейският съюз се съгласи да отпусне 145 милиарда евро, равни на една пета от неговия фонд за икономическо възстановяване от коронавирусната криза, за цифрови проекти.

13-те държави членки на ЕС заявиха, че ще работят заедно, за да укрепят европейската верига за създаване на стойностна в областта на електрониката и вградените системи.

„Това ще изисква колективни усилия за обединяване на инвестиции и за координиране на действия, както от публичните, така и от частните заинтересовани страни“, посочиха те в съвместна декларация.

Групата ще се свърже с компаниите, за да сформира индустриални съюзи за изследвания и инвестиции в проектиране и производство на процесори и да потърси финансиране за такива проекти.

Групата също така ще изготви общоевропейска схема, известна като Важен проект от общоевропейски интерес, която позволява финансиране чрез държавна помощ при по-свободни правила в рамките на ЕС. Тя ще се стреми да установи общи стандарти и сертификати за електроника.

Сред подписалите се страни членки са още Белгия, Хърватия, Естония, Финландия, Гърция, Италия, Малта, Холандия, Португалия и Словения.

„Колективният подход може да ни помогне да използваме съществуващите силни страни и да възприемем нови възможности, тъй като усъвършенстваните процесорни чипове играят все по-важна роля за европейската индустриална стратегия и цифровия суверенитет“, заяви еврокомисарят в областта на цифровите технологии Тиери Бретон.

Мислите ли, че няма да е интересно и на вашите приятели? Споделете тази история!

Най четени

Exit mobile version