СКАНДАЛ
Пеевски краде руските капитали от кабинета
В парламента предстои да се разгледа законопроектът на депутата от ДПС, който изпревари предложението от правителството
В управляващото мнозинство в парламента, разкъсвано от вражди заради кадровите назначения по високите етажи на властта, тихичко се очертава фронтовата линия на нова битка. Поводът е персонална законодателна инициатива на депутата бизнесмен от ДПС Делян Пеевски. Той внесе в края на юни т.г. промени в Закона за насърчаване на инвестициите, с които предлага да се затегне контролът върху навлизането на руски капитали в страната. Законопроектът беше одобрен на първо четене в парламентарните комисии по икономическа политика и вътрешна сигурност, като се очаква през септември да влезе в пленарната зала.
На някои правителствени среди обаче не се нрави особено това, че ДПС е подхванало деликатната тема. Това проличава в становищата по законопроекта, особено в анализа на финансовото министерство, оглавявано от съпредседателя на ПП Асен Василев. Макар че (засега) не тръгва на открита битка с Пеевски, Василев му намеква, че писането на този закон трябва да се остави в ръцете на държавните експерти. От министерството на растежа пък с едва прикрита обида напомнят, че работят по контролния механизъм от доста време и дори имали готов проект за закон.
Изглежда Пеевски е решил да изпревари внасянето на такъв законопроект от изпълнителната власт, която в момента се държи от кабинета „Денков-Габриел“. Целта вероятно е да подобри имиджа си пред западните ни партньори и да заличи репутацията на ДПС като проруска партия. Колко е важна инициативата за него се вижда от факта, че това е единственото предложение, което е внесъл досега само със съпартийците си от ДПС. Всичко друго е съвместно с водачите на ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС.
ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС
Като основание за законопроекта се изтъква, че трябва да се създаде механизъм за прилагане на действащия европейски регламент за предварителна проверка на преки чуждестранни инвестиции в ЕС. Той е приет през 2019 г., тоест, доста преди началото на руското нашествие в Украйна.
В законопроекта на Пеевски се посочва, че на специално наблюдение ще се подлагат опитите за инвестиции в размер на поне 1 милион евро в критичната инфраструктура на страната – енергетика, транспорт, отбрана, изборна или финансова инфраструктура, медии, обработка или съхраняване на данни и др. Като причина се посочва, че се „засилват тенденциите за увеличаване в световен мащаб на зловредните (основно руски) корозивни капитали, особено в контекста на непровокираната руска военна инвазия в Украйна“.
Контролът ще се осъществява от междуведомствен съвет, който ще се ръководи от зам.-министър от министерството на иновациите и растежа. Съветът ще разполага не само с правомощията да издава разрешения за инвестиции, попадащи в обхвата на закона, но и да прави проверка, ако сметне, че влиза в обсега на компетентността му. За нарушителите на правилата се предлага санкция в размер на 5 на сто от стойността на инвестицията, но не по-малко от 50 000 лв.
БЕЗ ЛЮБЕЗНОСТИ
Обичайно министерствата изразяват принципна подкрепа за депутатските законопроекти, дори когато имат възражения по тях. От финансовото министерство на Асен Василев не си губят времето с такива любезности. Вместо това направо обявяват, че в предложението на Пеевски няма конкретни и ясни критерии, по които междуведомственият съвет да прави преценка на отделните инвестиции. А липсата на такива създава рискове от субективен подход при проверките и необосновани откази за издаване на разрешение.
В становището се подчертава, че към законопроекта няма никакъв разчет на очакваните финансови последици върху държавния бюджет от прилагането му. Само се посочва, че новите правила ще изискват „минимални допълнителни финансови средства“. Всъщност, това важи за почти всички законодателни предложения на депутатите, които изобщо не си правят труда да оценят евентуалните финансови и други ефекти от идеите им.
Василев и експертите му критикуват и предвидената възможност в законопроекта съветът да налага на чуждите инвеститори „поведенчески и/или структурни мерки, необходими за гарантиране на сигурността или обществения ред, … и други подходящи мерки“. Според тях така може да се стигне до административен произвол. Накрая финансовият министър предлага законопроектът да се изработи от междуведомствена работна група – намек към Пеевски, че е навлязъл в чужда територия.
ДИПЛОМАТИЧНО И КРИТИЧНО
По-дипломатично, но не и по-малко критично, се изразяват от министерството на растежа и иновациите, сега ръководено от Милена Стойчева. От там посочват, че прилагането на споменатия по-горе еврорегламент, който е основанието на законопроекта, попада в обсега на тяхната работа. И наблягат, че вече има междуведомствена работна група, която дори разполага с готов проект на закон, отчитащ опита на другите страни-членки на ЕС. От министерството сухо напомнят, че парламентът е бил уведомен за работата им досега по темата. Проверка на „Сега“ показа, че последно депутатът от ПП-ДБ Надежда Йорданова е питала през април т.г. бившия служебен министър на иновациите Александър Пулев за прилагането на регламента. Той съобщава, че междуведомствената група действа от октомври 2022 г. и подробно излага свършеното до момента за изработването на закон.
От министерството на растежа вадят и най-разбираемия и убедителен аргумент срещу предложението на ДПС. По техните проучвания излиза, че нито една държава в ЕС не е въвела механизма за надзор в националните си закони за насърчаване на инвестициите, както предлага Пеевски. Причината е очевидна – тези закони се занимават със стимулирането на инвеститорите, а контролният механизъм на практика въвежда разрешителен режим за определени категории инвестиции.
По законопроекта се произнесоха още половин дузина държавни институции. Най-странна е забележката на Държавна агенция „Разузнаване“, която настоява, че и инвестициите под 1 милион евро също трябва да подлежат на контрол. Иначе, смятат разузнавачите, се създава риск за националната сигурност, ако инвестицията е примерно 999 999 евро. ДАНС предупреждава, че правомощията на съвета, контролиращ инвестициите, трябва внимателно да се обмислят, за да не се стигне до намеса в частноправни отношения. И други ведомства, наред с финансовото, споделят неразбирането си какво точно означават предлаганите от ДПС „поведенчески и/или структурни мерки“ спрямо инвеститорите. Тук-там в становищата се срещат и мнения, че дефинициите в законопроекта се разминават с тези в еврорегламента.
EXPRESS TV
* * *
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
СКАНДАЛ
Няколко въпроса към безмозъчната ексцентричка Бербок
„Няколко въпроса към бесния ксенофоб“: Захарова не се церемони с германския външен министър след думите за Русия
Официалният представител на руското външно министерство Мария Захарова не с церемони с германския външен министър Аналена Бербок след думите й за Русия. В канала си в Telegram Захарова публикува съобщение, в което написа „няколко въпроса към яростния ксенофоб“.
Наскоро германското външно министерство отново заговори за прехвърляне на ракети с голям обсег на Киев. Ръководителят на министерството Аналена Бербок призова правителството на Германия (чиято управляваща коалиция, между другото, се разпада) да събере сили и да направи това, което другите европейски страни правят отдавна.
Сега е моментът най-накрая да намерим сили да направим това, което нашите партньори вече правят,- каза Бърбок.
Официалният представител на руското външно министерство Мария Захарова не се церемони с германския политик и публикува „пет въпроса към яростния ксенофоб“ в канала си в Telegram. Всички въпроси се отнасят до историческото минало на Германия.
Първо, не е ли време да премахнем статута на почетни граждани на Хитлер и други престъпници от Третия райх?- пита Захарова, като отбелязва, че в Германия все още има няколко хиляди градове и селища, където Адолф Хитлер все още не е лишен от статута си на „почетен гражданин“. Според официалния представител на руското външно министерство онези селища, които попаднаха под юрисдикцията на ГДР, незабавно лишиха от този статут всички германски граждани, свързани с Третия райх.
Второ, не е ли време да преименуваме германските военни съоръжения, които са на имената на войници и офицери от Вермахта?– уточнява Захарова, като отбелязва, че около 40 казарми на Бундесвера все още носят имената на нацистките генерали.
СНИМКА: МАРИЯ ЗАХАРОВА/ТЕЛЕГРАМА
Трето, не е ли време да спрем да поддържаме нацистки гробове за сметка на федералния и регионалните бюджети на Германия?– недоумява Захарова, като подчертава, че само в Берлин една трета от 700-те гроба са „място за почивка“ на нацистите, но носят титлата „почетни“.
Четвърто, не е ли време да спрем да подкрепяме ветераните от СС на законодателно ниво в Германия? – попита Захарова Бербок, цитирайки факта, че досега десетки хиляди бивши членове на SS и техните роднини получават социални помощи в Германия като „жертви на войната“. Захарова припомни още, че през 1991 г. германското правителство се е опитало да премахне подобни плащания, но в крайна сметка само около стотина бивши нацисти са останали без тях.
Пето, не е ли време Германия да плати компенсации на оцелелите от обсадата на Ленинград от всички националности? – завърши публикацията си Захарова, като припомни, че Германия плаща 2556 евро наведнъж плюс 375 евро месечно на оцелелите от обсадата евреи, пренебрегвайки факта, че всички жители на обсадения Ленинград са пострадали, независимо от етническия им произход.
СКАНДАЛ
Пеевски: Киро ми каза: Не мога да махна Рашков, защото ме държи за топките!
„Разбирам, че на тази възраст употребява някои неща, аз нямам нужда“, каза той на въпрос за определението на Радев „наглост на стероиди“
Кирил ми е разказвал как Рашков го държи. Аз съм го питал защо не махне този мракобесен комунист от ПП. Той ми каза: „Не мога, защото ме държи за топките“. Има запис от моя кабинет като премиер как аз наредих ареста на Бойко Борисов“. Това разкри пред журналисти в парламента лидерът на ДПС-Ново начало Делян Пеевски.
„Мълчеше, защото знае, че е истина. Не смееше да погледне. Защото знае, че държи това момченце страхливо, което се знае, че е на пици с много неща. Може да разпитате и хората около него в какви състояния изпада. Той е медицински случай, съжалявам го“, заяви още Пеевски.
„Това е жалка гледка, срам за хората, които са ни дали доверие и ни пратиха да вършим работа. За мен всички трябва да се отрезвят и да започнем работа. Ако не можем да започнем работа, да се явяваме на избори. Надявам се другия път да има доверие и някой да управлява държавата. Време е някой да управлява в името на хората“, апелира той.
Пеевски заяви, че не вижда вариант за правителство, докато не се стигне до мнозинство, което да го подкрепи.
„Докато не се стигне до мнозинство, което да подкрепи, няма вариант. Такова няма. Има пълен блокаж. Щом парламентът не може да излъчи председател, няма да излъчи и правителство“, категоричен бе той.
„Разбирам, че на тази възраст употребява някои неща, аз нямам нужда“, завърши Пеевски на въпрос за определението на Радев „наглост на стероиди“.
СКАНДАЛ
Лъсна какво си крещяха Пеевски и Петков в НС: „Излез, бе!“, „Шшшшт!!! Аз ще кажа! Аз ще кажа, БЕ !!! Тихо, БЕ!!!“
Мидии публикуваха острите реплики, които са си разменили вчера в Пленарната зала на Народното събрание съпредседателят на Продължаваме промяната Кирил Петков и лидера на ДПС – Ново начало Делян Пеевски. Какво точно си казаха двамата не се чу добре в ефир, но след това в кулоарите последваха разяснения за предмета на спора. Спорът между Кирил Петков и Делян Пеевски започна с размяна на жестове и думи още с влизането в залата на Петков.
Какво обаче си казват двамата не става ясно, защото микрофоните в парламента първоначално са изключени, а след това се чуват само откъслечни думи. Жестомимичен преводач на БНТ разчете по устните им и успя да възстанови голяма част от пиперливите реплики на двамата лидери.
Делян Пеевски: Излез, бе! Излез, бе! Отиди! (на трибуната)
Кирил Петков: „…колко пъти, бе?! 200 хиляди!!! ….20 хиляди гласа!!!“.
Делян Пеевски: „Айде, да видиме! Айде, да видиме!“.
Кирил Петков: „Това е твойта мечта, бе!“.
Делян Пеевски: „Вие имате нула мечти….., щото…“.
Кирил Петков: …
Делян Пеевски: „Абе, вземете си свършете работата, бе!“.
Кирил Петков: „Ти се изложи……“.
Делян Пеевски: „Ти ли, бе? Ти ли, бе? Верно ли, бе, човек?! Кой от ваЩЕ…… (сам си отговаря) ТИ!!“.
В този момент и двамата споменават лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, но не се разбира в каква връзка. И Разправията продължава въпреки опита на председателстващия заседанието Силви Кирилов да въведе ред в залата.
Кирил Петков: „Въобще не ме интересуваш, бе!!! Абе, тихо, бе!! Шшшшт!!! Аз ще кажа! Аз ще кажа, БЕ !!! Тихо, БЕ!!!“.
Делян Пеевски: „К’ъв си ти, беее?! К’ъв си ти, беее?!“.
Кирил Петков: „Тихо!!! ….“.
Кирил Петков: „Цялата държава е на това дередже в момента, заради тебе!“.
Делян Пеевски: “ …………………….. ????“.
Кирил Петков: „Никога няма да я вземеш!“.
В кулоарите по-късно и двамата отново размениха реплики един срещу друг, този път през медиите.
Делян Пеевски – „ДПС-Ново начало“: „Кирил Петков или Кики го боли когато му се казва истината, как ми е разказвал как Рашков го държи и как съм го питал защо този мракобесен комунист не го махнеш от ПП, не мога, защото ме държи за ТО… ,айде да не казваме всички, да не бъдем нецензурни, защото има запис от моя кабинет като премиер как аз наредих ареста на Бойко Борисов“.
Кирил Петков – ПП ДБ: „Искам да кажа на всички българи, че на Пеевски силата идва от това, че той блъфира, нито е толкова страшен, нито е толкова силен и ако хората спрат да се страхуват от него, той е г-н Никой. Всъщност в тази словесна демонстрация аз исках да покажа на българите, че няма нищо страшно. Този човек блъфира, той се прави на силен. Неговата сила идва от това, че очаква другите да ги е страх от него. Не е страшен“.
А защо е спорът?
„Аз това, което му казах е, че е купил 200 000 гласа, това е оценката ми. Представяте ли си 8.5 процента от българското население да казва – „Не харесваме Пеевски“, но гласуваме за „Ново начало“, ми разбира се, че ги е купил тези гласове“. В крайна сметка скандалът между двама бе прекратен от Силви Кирилов, за да се върнат народните представители към актуалната тема за деня, а именно изборът на председател на парламента, завършва Труд