СКАНДАЛ

България чупи класацията на ЕС за престъпност, насилие и вандализъм

България чупи класацията на ЕС за престъпност, насилие и вандализъм.

Това сочат резултатите от проучването на Европейската статистическа служба Евростат. Изследването е за 2017 година.

Тези данни са доста интересни, защото шеф на Евростат е видна герберка, уредена на този пост по линия на връзкарството с Меркел.

Това е Мариана Коцева, която седна в креслото през януари 2017.

Фактът, че тя го признава, означава че у нас положение дори е много по-катастрофално.

Проучването цели да определи какъв дял от населението е бил изправен пред проблеми, свързани с престъпността, насилието или вандализма в различните райони на база личен опит.

Спрямо данните страната ни е на върха в черната класация. От всички запитани българи цели 23.6% са отговорили, че са ставали обект или са свидетелствали престъпления, насилие или вандализъм.

Чувството за притеснение се засилва, когато се направи сравнение и със средния процент за страните от ЕС-28. Средно 11.6% от всички запитани граждани на ЕС са отговорили положително на въпроса, което е повече от два пъти по-малко, отколкото в България.

Северната ни съседка Румъния, с която обикновено имаме навика да се сравняваме по подобни и други показатели, се нарежда на 11-о място според данни на Евростат. Там 11.3% докладват за престъпления, насилие или вандализъм, което е по-малко от средното за ЕС.

Гърция ситуацията е по-притеснителна, отколкото в Румъния, но отново значително по-добре спрямо в България. Южната ни съседка е на 5-о място с 13.8% криминално навлизане сред населението.

Страната с най-добри резултати по този показател в Хърватия. Там една 3% от хората са заявили, че са ставали обект или свидетели на престъпления, насилие или вандализъм. Това е почти 8 пъти по-малко спрямо българите, отговорили по този начин на въпроса.

А Хърватия влезе в ЕС след нас, и е на нашето ниво на доходи. Т.е. дори по-бедна страна може да се справи, ако нейните МВР не е превзето от престъпници и мутри.

Освен Хърватска с най-добри резултати от проучването са Полша (5.4%), Словакия (6.2%), Финландия (6.2%), Унгария (7.2%), Естония (7.3%), Дания (7.8%), Португалия (7.9%), Словения и Латвия (8%), както и Литва (8.2%).

Проучването на Евростат е изготвено във връзка със стратегията на ЕС за устойчиво развитие.

Резултатите от сондажа помагат за установяването и рамкирането на напредъка в страните членки на ЕС по показатели като осигуряване на спокойствието, личната сигурност на гражданите и достъпа до справедливо правосъдие. Отчита се и степента на доверие в институциите на ЕС.

Най четени

Exit mobile version