ПОЛИТИКА
Председателят на НС скочи срещу ГЕРБ заради мажоритарния вот
Ние сме за мажоритарна изборна система, но не е сериозно тя да се приема за една нощ. Това каза председателят на Народното събрание Ива Митева от „Има такъв народ“ по време на дебата по Изборния кодекс на първо четене в Правна комисия.
„Тук искам да цитирам проф. Герджиков, който казваше, че правенето на закони, е изключително деликатна дейност, за която се изискват специални знания и висока правна култура. Това, което наблюдаваме в законопроекта, внесен за мажоритарна изборна система показва на първо място непознаване на законодателната дейност и на второ място показва абсолютно непознаване какво значи мажоритарна изборна система. Тук има едно механично преписване на текстове“, заяви Митова.
По думите ѝ ГЕРБ предизвикват „Има такъв народ“.
„Ние сме за мажоритарна изборна система, но не по този начин. Не е сериозно на първо място изборна система да се приема за една нощ“, каза още Митева.
Предвиждаме в промените в Изборния кодекс изборите в България да са мажоритарни, категорично не подкрепяме гласуване по пощата. Това каза по време на заседанието на Правна комисия председателят на ПГ на ГЕРБ – СДС Десислава Атанасова във връзка със законопроекта на групата за промени в Изборния кодекс.
„Нашият законопроект достатъчно дълго време е обсъждан. Той е внесен в този мандат на Народното събрание, но преди това е внасян двукратно през преди около 5 години след проведен референдум, след заявени от близо 2.5 млн. български граждани намерения за промяна на избирателната система от смесена в мажоритарна. Колегите, които са били в предходни Народни събрания, а и новите имат вероятно политическа памет, знаят, че през 2016 г. ГЕРБ беше политическата партия, която внесе въпросите за разглеждане в Народното събрание, а впоследствие внесе и законопроект, касаещ промяна на изборната система по отношение на мажоритарния вот. Сега предлагаме законопроект, който считаме, че отговаря на очакванията на българските граждани“, заяви още Атанасова.
„Предвиждаме изборите в Република България да се произвеждат по мажоритарна изборна система с регистрирани едномандатни изборни райони“, изтъкна още тя.
По думите ѝ мажоритарната изборна система е по-старата.
„В повечето страни изборите са едномандатни. Избира се само един от кандидатите от избирателен район. Тъй кат мотивите са дълги няколко страници, убедена съм, че всички колеги са се запознали с тях. Бих искала да кажа още няколко изречения, за да не отнемам от времето на Комисията по правни въпроси“, добави тя.
По думите ѝ ГЕРБ – СДС предвижда за произвеждане на изборите територията на страната да се раздели 234 едномандатни изборни райони и 6 извън страната, а РИК да се състоят от 13 членове, включително председател, заместник-председател и секретар.
„Всички 240 кандидати да бъдат предлагани за регистрирани само от една партия и коалиция и само в един едномандатен изборен район и както казах и в началото, изборите да бъдат в два тура, т.е. с абсолютно мнозинство да печели кандидатът, който ще бъде изцяло мажоритарният избор на българските граждани. От досега представените законопроекти, защото след като се представят и останалите, може би пак ще вземем отношение, категорично не подкрепяме гласуване по пощата. Смятаме, че по този начин тайната на вота ще бъде опорочена. Последният пример, който мога да дам беше с касираните избори през 2016 г. в Австрия“, каза още Атанасова.