ПОЛИТИКА
Защо е битката за шеф на парламента?
Битката между двете келяви партийки мислещи се за мощни лобита в държавата е чий да бъде следващия служебен премиер след категоричния отказ за Димитър Главчев да поеме трети мандат
Десет дни станаха в петък, откакто депутатите стоят още на първото си пленарно заседание заради липсата на избор на председател на Народното събрание. Казусът според депутати не касае само кой ще оглави бащина дружина, а кое от двете най-силни лобита в държавата ще спечелят надмощие и евентуален нов служебен премиер.
Това се случва на фона на категоричното нежелание Димитър Главчев да поеме трети премиерски мандат, каквото наскоро обявил пред президента Румен Радев. Именно според депутати, с които „Уикенд” разговаря, той е един от кръговете, които искат да овладеят депутатите и да поставят удобен пръв сред равни в лицето на Силви Кирилов. Второто лоби е на непримиримите врагове на „пътя на копринката” – председателят на „ДПС Ново начало” Делян Пеевски и лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.
В сряда до късно следобед депутатите отново се разправяха за нов лидер на събранието, започваха „работата с почивка” и накрая на балотаж отидоха Рая Назарян от ГЕРБ и Силви Кирилов от „Има такъв народ”.
Хората на Пеевски категорично не подкрепиха нито една от двете кандидатури, а от формацията издадоха за вестника, че председателят разпоредил да не се гласува „за” нито един от кандидатите, за да избегне влизането в обяснителен режим защо е дал рамо на когото и да било от четиримата номинирани – Петър Петров от „Възраждане”, Силви Кирилов, Рая Назарян и Наталия Киселова от БСП. ГЕРБ пък уж доблестно бранеха кандидатурата на красивата арменка за втори мандат начело на събранието, докато ДБ нарочно гласуваха против Кирилов, тъй като според мълвата партията им отдавна е в добри отношения с Борисов и компания.
От другата страна внезапно партиите, които са близки до президента, обявиха, че ще дадат рамо на Силви Кирилов в лицето на „Продължаваме Промяната”, които изпревариха драмата и разкриха, че се цепят с ДБ за гласуванията. Те са една от фракциите, които станаха приближени до президента Радев редом до хората на Слави Трифонов и БСП, които пък решили да опитват да извиват ръце с неподкрепата си за лекаря от ИТН, издадоха депутати.
С вота на „Възраждане” Силви Кирилов получи 101 гласа и миналия петък, а след като поредните совалки и преговори са на финал, е възможно социалистите също да ударят рамо на специалиста по урология. Акцентът върху провала му обаче падна върху част от десните, които бяха разобличени от коалиционния си партньор.
Говори се, че Кирил Петков от седмица насам не спирал като цветарка да обикаля партийните стаи и да продънва телефоните на бъдещи властови партньори. За поведението му разказаха пред „Уикенд” депутати, възмутени от начина, по който бившият премиер се унижавал – първо поискал лично да говори с Бойко Борисов и му звънял многократно, но лидерът на ГЕРБ не вдигал нарочно телефона и общувал предимно с депутати от ДБ. Неглижиран и отритнат от първата сила, Кирил Петков прехвърлил ухажванията си към социалистите заради стоплените отношения с президента, но и оттам го отсвирили. Стигнало се чак до хлопане на вратата на „Възраждане”, където лидера на ПП изложил старата идея на Костадин Костадинов, която лидерът започна да осъществява, за коалиция без Борисов и „новото начало”. Според вътрешен човек, Копейкин също му посочил бравата от външната страна.
Депутати вече хвърлят чоп кое лоби ще вземе надмощие в петък, ако въобще парламентът и тогава излезе от грозната спирала на отказ да си избере началник, а оттам и да започне работата си. Засега между успеха на Радев да овладее събранието срещу Пеевски и Борисов стои само БСП, като за това хората на Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов били готови скъпо да продадат подкрепата си.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
ПОЛИТИКА
Разпад в ПП-ДБ! Василев към Лорер и Божанков: Вашата свобода свършва там, където започва моят нос!
Разговори с ГЕРБ само след подписване на декларацията, категоричен бившият финансов министър
„Ако колегите от „Да, България“ решат, че искат да водят разговори с ГЕРБ за правителство, преди да е подписана декларацията за санитарния кордон, това ще доведе до дълбок разлом, каза съпредседателят на ПП
„Ако колегите от „Да, България“ решат, че искат да водят разговори с ГЕРБ за правителство, преди да е подписана декларацията за санитарния кордон, това ще доведе до дълбок разлом. Това няма да означава, че ще се разделим, но ще е по-трудно в бъдеще да работим заедно“.
Това каза днес пред БНР съпредседателят на „Продължаваме промяната“ Асен Василев в отговор на въпрос за единството на дясната коалиция. Според него към момента признаци за разпад няма.
В публичните си изяви през последните дни представители на ГЕРБ не веднъж подчертават, че основната пречка за разговорите с втората политическа сила са представителите на „Продължаваме промяната“. „Да, България“ се посочва за по-диалогичната част в коалицията.
В ефира на националното радио бившият финансов министър прехвърли топката на част от коалиционните партньори на ПП – партия „Да, България“ на Христо Иванов, част от коалицията „Демократична България“, за това, че именно тя намесила лидера на ДПС-Ново начало Делян Пеевски в конституционните промени.
Пред БНР Василев заяви, че ще е голям проблем, ако ДБ инициират разговори с ГЕРБ преди партията на Бойко Борисов да е подписала декларацията за образуване на санитарен кордон около Пеевски.
Той коментира ситуацията с изключването на бившия министър на иновациите Даниел Лорер от партията и искането на оставката на Явор Божанков, който е от гражданската квота на ПП в парламента.
„Ако има хора, които поставят собственото си его или виждания над това, което партията си е поставила като цел, и за който е работила в продължение на времето – тогава тези хора нямат място в партията. Политиката е отборен спорт, а не индивидуален.“
Той повтори, че двамата депутати отлично са знаели, че ако техните двата гласа попречат на това да има избор на председател – това ще е моментът, в който ще бъдат изключени. „Има свобода, но както и в най-либералните общества: “Вашата свобода свършва там, където започва моят нос“, добави Асен Василев.
Съпредседателят на „Продължаваме промяната“ (ПП) Асен Василев обвини депутата Явор Божанков, че лъже, като казва, че ПП тайно преговаряли с „Възраждане“ през последните месеци в търсене на подкрепа за председател на 51-ото Народно събрание.
Василев определи като неверни твърденията на Божанков, че ПП тайно преговаряли с партията на Костадин Костадинов „Възраждане“: „Това е лъжа. Никога не се е случвало“.
„Да, България“ вкара Пеевски в разговора за конституционна реформа. Ние подкрепихме коалиционния си партньор тогава – както се прави“, каза още Асен Василев.
„Всички искаме редовно правителство. Подкрепа от ПП за редовно правителство е ясно заявено как – не е толкова трудно и страшно да се подпише декларацията, да се приеме това законодателство, свързано със санитарния кордон и да се отпушат разговорите. Имаме много ясни условия, при които бихме подкрепили“, подчерта Василев.
„Имаме последователна позиция още от преди изборите. Инициативата трябва да е в първата политическа сила. Нашата подкрепа зависи от това да се подпише декларацията за санитарния кордон около ДПС-Ново начало и съответно да бъде приведена в действие. Това е основният източник на нестабилност в държавата в момента и не само в момента, а в последните 4-5 години“, обясни той.
И добави: „Първата стъпка от тази декларация – да няма зам.-председатели на НС от ДПС-НН, вече е факт. Но остават ключовите неща, свързани със спирането на избора на главен прокурор от ВСС с изтекъл мандат, избирането на ново ръководство на антикорупционната комисия и още няколко други законодателни промени, заложени в декларацията“.
По думите му законодателните промени, предложени в Закона за съдебната власт, не са с оглед г-н Борислав Сарафов. Според него самата процедура по избор трябва да бъде много по-прозрачна и да има изслушване на кандидатите в парламента.
Ако ще има човек, който изпълнява функциите временно, идеята е това да не се използва като задна вратичка, за да се назначи някой без конкурс, а да има максимум 6 месеца период и след това да е друг човек – да се въртят прокурорите на тази позиция“, добави още Василев.
Според него това са принципни промени, които трябва да се случат не с оглед на една или друга личност.
„Ще седнем на разговори първо по тази декларация и след като се постигне съгласие по нея и се подпише, чак след това може да има разговори за нещо друго“, категоричен бе съпредседателят на ПП-ДБ. Той припомни, че разговорите са били публични.
Виждаме доста големи различия с БСП във визията за развитие на страната в ключови сектори, подчерта той.
В този смисъл за него е почти невъзможна конфигурацията ГЕРБ – ПП-ДБ – БСП – ИТН за евентуално правителство.
„Това е нормалният, разумен, спокоен подход, който стъпва на реални документи. Не надценяваме нашия принос в аритметичното мнозинство. ПП-ДБ имаме 37 депутата. Могат да се направят много мнозинства, извън ПП, ако това е чак такъв препъни камък“.
„С ГЕРБ няма да седнем на преговори, преди да се подпише кордон. Това показва взето политическо решение да не се допуска влияние на Пеевски. С ГЕРБ няма как да седнем на разговори, докато те ясно не покажат с действия, че са взели такова политическо решение. Ако от „Да, България“ решат, че въпреки че не е подписан кордонът, искат да водят разговори, това ще бъде тяхно политическо решение, което влиза в много дълбок разлом на вижданията ни за това по какъв начин трябва да се управлява България“.
Единствените 2 управления – не много стабилни, но редовни, през последните 3 години бяха създадени от ПП, напомни Асен Василев. Според него това е било ключово за справянето с редица кризи, които са се появили в следствие на войната в Украйна. „Оказа се, че почти всички системи на държавата въобще не са подготвени. Наложи се да се реагира изключително бързо и да се мобилизират системи да работят по начин, по който беше доста инфарктно“, посочи той.
По думите му тогава правителствата са били възможни, защото е имало ясна управленска и законодателна програма. Не виждаме ГЕРБ да имат такъв подход сега, отбеляза мнението си политикът.
Бюджет 2025
След изборите е нормално да направят сондажи с политическите партии, за да внесат бюджет максимално близко до това, което парламентът би приел, коментира Асен Василев. По думите му другата седмица могат да започнат разговорите в НС.
Той обаче изтъкна, че вариант на бюджет не са виждали. Обсъждали сме различни мерки и техните ефекти, посочи финансистът и добави, че са изказа мнението си за това кои от тях биха подкрепили и кои не.
„Не може на коляно да се каже горе долу кое колко е. Трябва да се види целият закон как е сглобен и как са разпределени средствата. Това е сложна материя – дяволът е в детайла“.
Оставих бюджета на излишък, отбеляза Асен Василев. Тези 18 млрд. всеки финансов министър ги вижда всяка година през август, посочи той и обясни, че всички ведомства си вкарват най-смелите желания, след което започва реалният разговор за това кое ще се случи и кое не. Това не е нещо неочаквано и ново, подчерта финансистът и бе категоричен:
„Дупка в бюджета няма. Има разминавания между желанията на чиновниците и възможностите на хазната“.
Сирия
Анализът за България от ситуацията в Сирия трябва да бъде направен от службите с допълнителна информация, извън това, което се вижда по новините, коментира Асен Василев. Според него допълнителна дестабилизация в района не помага по никакъв начин.
Навлизаме във втора студена война между САЩ и Китай, където Русия е младши партньор, посочи той. По думите му в Тайван е прекалено опасно да има конфликт, но около Русия тръгва набор от конфликти.
„Ние трябва да подредим цялостните системи на държавата с идеята, че ще бъдем в една доста нестабилна политически зона, най-вероятно с множество военни конфликти около нас“.
- Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
ПОЛИТИКА
Наталия Киселова даде желаното име на ПГ на Доган и насрочи извънредно заседание
Първо отряза Асен Василев следващото събиране на депутатите да е още днес, после насрочи такова във вторник
Наталия Киселова направи реверанс към фракцията на Ахмед Доган, като й даде желаното име на парламентарната група – „Демокрация, права и свободи – ДПС“.
Избраната днес за председател на 51-вото Народно събрание (НС) насрочи и извънредно заседание във вторник. Преди това тя отхвърли искане от „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) заседанието да е още този следобед.
Отряза Асен Василев за ново заседание днес
Припомняме, че изборът на ръководство на новото НС се проточи близо месец. Първото заседание продължи от 11 ноември чак до днес заради невъзможността да бъде избран председател на парламента.
Оттук нататък следва да бъде излъчена Временна комисия за изработване на проект на Правилник за организацията и дейността на Народното събрание. Асен Василев от ПП-ДБ поиска това да се случи на извънредно заседание днес следобед. Наталия Киселова обаче отхвърли предложението и обяви:
„Просрочили сме времето. Следващо заседание – в сряда, 11 декември в 09:00 часа“.
Извънредно – да, но във вторник
По-късно обаче тя насрочи извънредно заседание на 10 декември – вторник, от 13:00 ч., както съобщи пресцентърът на Народното събрание. В дневния ред има една точка – именно избор на комисия за изработване на правилник на парламента.
Както е известно, бързината на действие на НС сега е важна от гледна точка на сроковете, свързани с приоритета на ПП-ДБ да спре избора на Борислав Сарафов за титулярен главен прокурор. Идеята е това да бъде предотвратено със закон до 16 януари, за когато е насрочено изслушването и евентуалното избиране на Сарафов от Висшия съдебен съвет (ВСС).
От друга страна, ГЕРБ и ДПС-Ново начало имат интерес да протакат. Борислав Сарафов е считан за приближен до лидерите на тези две формации – Бойко Борисов и Делян Пеевски.
Възможен ли е наистина „санитарен кордон“ срещу Пеевски
Важно е как ще реагират и другите партии, както и Наталия Киселова. Казусът „Сарафов“ е един от основните репери за това дали е възможен истински „санитарен кордон“ срещу Пеевски, за което настояват от ПП-ДБ и за което те получиха подкрепа от АПС (ДПС на Доган), МЕЧ, „Има такъв народ“, а днес и от БСП-Обединена левица. Именно обратът в соцформацията, която най-накрая подписа декларацията на ПП-ДБ за изолиране на Пеевски, направи възможен днешния избор на Киселова за председател на НС.
От „Продължаваме промяната – Демократична България“ имаше негативни неофициални коментари, след като новата шефка на парламента отказа да форсира свикването на следващото заседание. С насрочването му във вторник обаче напрежението като че ли беше туширано.
Днес бяха образувани формално и парламентарните групи, което се случва с изчитане от трибуната на имената им от председателя на Народното събрание.
А по това имаше спор между коалициите ДПС-Ново начало и „Алианс за права и свободи“ (АПС). От АПС поискаха парламентарната им група да се нарича не с името, с което се явиха на изборите, а „Демокрация, права и свободи – ДПС“. Фракцията на Доган претендира, че тя е автентичното ДПС, а не „Новото начало“ на Делян Пеевски, което успя през съда да получи марката на преминалия парламентарен вот благодарение на Върховния административен съд.
Реверанс към ДПС-Доган за сметка на Пеевски
Наталия Киселова днес направи реверанс към хората на Доган, които преди това я подкрепиха в процедурата по избор за председател на НС.
Чувствителна е темата, посочи Киселова във връзка със спора за името на парламентарната група (ПГ) на АПС.
„Има няколко варианта“, заяви тя и получи подвиквания от страна на депутати, че не е нейна работа да решава казуса.
„Така е. Вие имате съдебен спор и предлагам – тъй като в правилника, който приехме да действа, няма специални изисквания за наименованието, а вие не сте уточнили как се явявате на изборите – листата, с която сте избрани… така че единият вариант е въз основа на решението на Централната избирателна комисия за регистрация в изборите; другият вариант е – по реда на постъпване в деловодството на Народното събрание (…); и на трето място – в бъдещия правилник да има специални правила за определяне наименованието на парламентарната група. Затова ще изчета ръководството на групата от коалиция „Алианс за права и свободи“, която желае регистрация с наименование „Демокрация, права и свободи – ДПС“…“
Така парламентарната група на АПС, поне засега, ще се нарича именно „Демокрация, права и свободи – ДПС“, което се вижда и от сайта на парламента.
Среща с президента
Междувременно от „Дондуков“ 2 съобщиха, че държавният глава Румен Радев се е срещнал в президентството с Наталия Киселова. Той я поздравил с избора й за председател на българския парламент и й пожелал успех в тази високоотговорна дейност.
„На срещата, която се проведе по инициатива на председателя на Народното събрание, бяха обсъдени и въпроси, свързани с диалога между институциите“, се посочва още в съобщението от „Дондуков“ 2.
- Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
ПОЛИТИКА
„Стари муцуни“ се натискат за партийни членове при Доган
Николай Барессов става съветник на депутатката Ваня Василев
Кандидатът за депутат от „Алианс за права и свободи“ Николай Цонев все пак влезе в парламента. Той вече е вписан в регистъра на нещатните сътрудници на депутатите. С новата длъжност ще съветва Ваня Василева от формацията на Доган по национална сигурност и икономика. Василева беше водач на листата на АПС във Видин.
Там тя спечели мандат само с 209 гласа (0,7%) в цялата област за листата на Доган, но заради системата за преразпределение стана народен представител. Бившият министър на отбраната в тройната коалиция Николай Цонев беше водач в Пловдив, където АПС взе само 1400 гласа, или 1,3% от гласовете. Той не влезе в 51-вото народно събрание. Николай Цонев е член на партия СБОР, която е бившата „Нова алтернатива“.
Формацията даде под наем регистрацията си, за да може хората на Доган да участват на вота. Същото направи и Земеделският народен съюз. Цонев обаче е запазил контактите си с организацията на Доган и ще работи с тях и в бъдеще, научи „Филтър“. Не са тайна прекалено близките му отношения със сегашната шефка на ЦИК Камелия Нейкова, която му беше и заместник-министър на отбраната. Днес беззаконието и бруталният конфликт на интереси, с които Нейкова гази българското право, са безпрецедентни.
Плътно до Сокола в очакване на по-добри времена остава и Николай Бареков, който също загрява край тъчлинията на АПС. Ако парламентът тръгне, той също ще стане сътрудник на някого от депутатите. Бареков беше кандидат на АПС за депутат от Враца, но остана извън Народното събрание. Бившият евродепутат от финансираната от Цветан Василев партия „България без цензура“ влезе в АПС, след като публично застана на страната на Доган при конфликта му с Делян Пеевски. Бившият журналист и медиен бос дори водеше агитката от защитници, които искаха да влязат в сарая на Доган, когато го изгониха оттам. Любопитно е, че Бареков дълго време парадираше със своята принадлежност към европейските консерватори, а днес се е прегърнал с либералите, към които се числи АПС.
Цонев, Бареков и други политици от миналото искат да станат членове на ДПС-Доган и да градят нова кариера с него. Юридическите спорове около партията обаче засега са спънка за напъните им. Доган, Джевдет Чакъров, Рамадан Аталай и всички, които се бяха явили на изборите като коалиция АПС, бяха изключени от ДПС. По тази причина не могат да приемат и нови членове. Очаква се скоро Софийският градски съд да реши кой е легитимният председател и на кого принадлежи марката ДПС.
- Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
-
БЛОГпреди 5 месеца
Здравей Надя, аз съм съпругата на Ивайло
-
СПОРТпреди 6 месеца
Шок в Хамбург! Запалянко сече с брадва футболни фенове, застреляха го
-
ЗДРАВЕпреди 5 месеца
Никога не давайте телефон на детето, когато реве
-
АКТУАЛНОпреди 6 месеца
В държавата на Зеленски за отказ от влизане във ВСУ те бият с приклади по главата