ПОЛИТИКА
Западните служби друпнаха нашийниците на шпионските партии да се „коалират“
Казусът заедно ли да се явят на изборите е колкото заплетен, толкова и важен – за дясното и България
Чак такова чудо не е било! Още не стегнал куфарите на заминаване от властта, и Кирил Петков получи предложения за коалиция. ДБ иска общи листи с ПП, Николай Хаджигенов и Арман Бабикян също желаят да са в тях, Бойко Борисов оферира следизборен съюз. Толкова желана булка в дясното пространство скоро не бяхме имали! Тече натискане и съюзяване, а не роене.
Мнозина възприемат сюжета като част от втръсналите мелодрами в дясно, само че не е така. Случващото се е много интересно, важно и уникално. От подредбата на този пъзел зависи бъдещото управление на България, съответно и отговорът на всички парливи въпроси –
ще се качи ли Борисов на белия кон,
хартиени или дигитални ще са администрацията и гласуването, каква ще е външната ориентация на България… Нали никой не си въобразява, че те зависят от стопяващата се БСП или изолираната „Възраждане“? Кипежът в дясно е двигателят на процесите (защо то – друга тема). Затова е огромна отговорността на Петков (и Асен Василев) как ще реагира. Още по-любопитно е, че всичко това е самостекла се ситуация, която може да се окаже без верни решения. Но пък на финала публиката ще обвинява: защо не е предприето действие X, ако е сторено Y, или обратно.
Формалните щрихи на сюжета към момента са: ДБ иска коалиция с ПП, защото имат еднакви идеи и привърженици; те наистина са еднакви; общи са протестните биографии, донякъде и личните (Петков е сред учредителите на „Да, България“); към заедността ДБ причислява БОЕЦ, „Правосъдие за всеки“ и други площадни герои;
камарила анализатори на ДБ притискат ПП,
че това е правилното историческо решение. Свободни електрони като Бабикян и Хаджигенов също смятат, че старата протестна енергия трябва да се обединени; освен това те нямат против да станат депутати чрез общи листи, след като отделно не могат. ПП е не просто батко на цялата тази компания, но и електорален терминатор спрямо нея. ПП каза, че ще помисли за офертите. ПП не мисли, а на мига отряза ГЕРБ, след като Борисов им предложи „6 приоритета в името на България“. Борисов пакетира и ДБ като участник в следизборната коалиция – „да си направи там съдебната реформа“. ДБ отряза Борисов.
В целия този процес най-лесни, разбираеми и неизискващи анализ са поведението на ГЕРБ и отговорите към нея. Ясно е, че
чичко Борисов напира „младите“ да го вземат –
това е единствената му, почти безнадеждна опция за политическо бъдеще. Ясно е защо го отрязаха. Факт е също, че мнозина искат да се покатерят на гърба на ПП. Всичко останало е тъмна Индия. Голямата цел на ПП, ДБ и сие е парламентарно мнозинство без ГЕРБ и ДПС. Ще работят заедно в новото Народното събрание. Но дали депутатските им кресла ще бъдат повече, ако се обединят преди вота? Няма ли да намалеят, след като не иде реч за проста математика? А ако не се обединят и ДБ вземе, че не влезе, ще се счупи ли всичко?
Как решенията ще се отразят на цялата фрагментирана среда? Спадът при ИТН, например, би прелял в обединено дясно? Или би се насочил само към ПП (ако въобще ще се насочва). Ето това са важните въпроси, на които никой няма отговор в момента.
От камбанарията на тези формации се виждат мъгла, опасности и тук-там шансове: Задачата на ПП е да спечели изборите. Според социолозите може да го направи и сама. Индивидуален успех гарантира бъдещето на формацията, разтоварвайки я от бремето да носи отговорности за стари и чужди грехове. Дава й възможност да не е обвързана с предварителни договорки. Освен това защо да предоставя
избираеми места на други хора?
ПП вече обеща такива на отцепниците от Слави. Нима ще вреди по-напред „зелени“, десебари или дабългаристи? Или пък хора от „Правосъдие за всеки“, което отново е ДБ в гражданска форма?… Клонът натежава, ще настанат традиционните спорове, разколи, излагации… – в сложната ситуация всяка грешка е важна. От друга страна, ПП е на кантар с ГЕРБ в социологията, самостоятелен успех не е сигурен. Тя все още не е и партия – може да се нуждае пак от чужда регистрация. И още нещо има – ПП влезе в политиката като обединител, събирайки несъбираемите ДБ, БСП, ИТН; хората я харесаха, защото разчупи ступора при невъзможните властови конфигурации; тя бе „леви цели с десни мерки“…. Обаче вече е враг на ИТН, скара се с Румен Радев; само дясна е; ако откаже на ДБ сега, ще излезе, че
ПП вече не обединява, а разделя –
подобно на десетки стари формации от сегмента. Дали българите ще я харесват повече такава? Еуфорията от поведението на ПП през последните месеци не е ли само балон в социалните мрежи? Отговорите предстоят, формацията върви по много тънък брод. Мъчи се да демонстрира уникалност и съюз с гражданите, като успоредно ще й трябват отново компромисни партийни съюзи.
Конкретната задача на ДБ е да влезе в парламента. В перспектива тя има и една специфична – да запази собственото си съществуване. Абсолютно вече всеки е наясно, че ПП дърпа от привържениците на ДБ. С атлантизъм, реформаторство и другите „жълтопаветни“ репери, плюс с личностните черти на водещите фигури, те носят еднакви обувки. Разликата е, че ПП може да победи ГЕРБ, а ДБ – не. За какво тогава общият им симпатизант
да гласува за ДБ, а не за ПП?
За да има причина, Христо Иванов и коалицията трябва да обясняват, че съществуват отлики между побратимите. Тоест да се конкурират с ПП, да вадят грешките им. Би било непростимо, ако ДБ предприеме такава атака. Тя ще бъде грозна и неефективна – все пак става дума за „братче“, плътно участвало в играта досега. Заради всичко това ДБ нямаше друг избор, освен да предложи коалиция. Ако срещне отказ обаче, ще трябва да се бори срещу ГЕРБ, ДПС и… някак срещу ПП. „Демократичният електорат“ е в еуфория от Петков и Василев, но истината е, че те правят ненужна ДБ, убиват я. Всичко това е
залог за дясното въобще
Коалиция с ПП означава и друго – ДБ да поеме негативите, които 8 месеца сполучливо отбягваше. Да стесни възможностите за гласуване на хората, а и ред други проблеми. Другият вариант обаче е да се бори за 4-те процента. Не ги ли вземе, това значи и почти ликвидирани шансове за управление срещу ГЕРБ. Независимо как ще се яви на вота, ДБ стартира маратон – дълъг, бавен, съчетан с надежда чрез опита си да реши трудно решимото.
Интересното за Бабикян и останалите от графата „и други“ е, че не са поискали до момента коалиция с довчерашната си съратничка Мая Манолова. На чии рамене ще опита и тя да кацне, не се знае. Всички се натискат за Петков и Василев, чийто възход погуби алтернативните амбиции за кариера. Просто се разчита на еднакъв електорат, а убийствата насред любов са естествено следствие. Едва ли има виновни, защото ситуацията през последните 2 години е невъобразимо объркана от само себе си.
Може ли електоратът все пак да се увеличи? Да стане така, че мощен вот да разшири позициите в парламента на всестранните сили на „промяната“? Тази дилема е базова. Отговорът зависи от много фактори, включително избирателната активност. Той може и да е положителен, но проблемът е, че не съществува логика, по която да се установи пътя до него. Нищо не може да бъде доказано отсега. Затова пък е сигурно, че при обединение и провал цяла България ще крещи:
„Как можахте, защо?!“
При разединение и провал, разбира се, също: „Как можахте, защо?“.
Сходна ситуация се разви и миналата есен. Бе сключено споразумение за следизборно сътрудничество. Най-вероятно сега ПП ще отговори по същия начин. И ако в стари времена в дясното пространство духът напускаше тялото, този път духът ще се устреми да променя България чрез много тела. Кампанията ще е мъчна. А най-вероятната хипотеза по-нататък са още правителства на Румен Радев.
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ФАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАНИЦА, ДОМ
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПОЛИТИКА
Президентът за Пеевски: Не трябва да сме наивни, че тази наглост на стероиди ще се осъзнае и ще изчезне от само себе си
Дори бащите на конституционните промени се отрекоха от своята рожба, подчерта Румен Радев след церемонията по полагане на клетва на новоизбраните и новоназначени съдии в Конституционния съд.
Не трябва да сме наивни, че наглостта на стероиди в политиката ще се осъзнае, ще изчезне от само себе си или поради сблъсък с някакъв друг себеподобен, или под давление на някакъв нов санкционен списък. Развитието на България като демократична държава е изцяло наша отговорност. Това заяви президентът Румен Радев в отговор на журналистически въпрос за „разговори по мегафона“ с президентската институция по време на политическа демонстрация при свикването на Народното събрание. Държавният глава присъства днес на официалната церемония по полагане на клетва от новоизбраните и новоназначени съдии в Конституционния съд. На 1 ноември тази година Румен Радев подписа укази, с които назначава д-р Невин Фети и проф. Сашо Пенов за членове на КС от квотата на президента.
Помолен да коментира дали ще бъде намерен изход от създалата се ситуация по отношение на избора на председател на Народното събрание, държавният глава припомни, че е предоставил достатъчно време на депутатите преди свикването на парламента с надеждата да не се стигне до блокажа на политическата система, който се наблюдава в момента. „За съжаление те не използваха това време по най-добрия начин. Надявам се народните представители си дават сметка каква щета нанасят на парламентаризма, когато отстрани се вижда неговата поредна неефективност“, заяви президентът и призова за бързо решаване на въпроса с избора на председател, защото от това зависи и последващата процедура по съставяне на правителство.
Дори бащите на конституционните промени се отрекоха от своята рожба, посочи президентът, запитан дали ще сезира Конституционния съд за промените в Основния закон по отношение на назначаването на служебен министър-председател. „Този казус неминуемо ще бъде разгледан и всички виждаме какво означава да имаме правителство без ясна политическа отговорност“, подчерта Румен Радев.
В отговор на въпрос дали ще сезира Конституционния съд за решението на съдийската колегия и.ф. председател на Върховния административен съд Георги Чолаков да остане на поста си, президентът Радев посочи, че зачестява тревожната практика на подобни решения, които са в противоречие с конституционната целесъобразност, които по думите му се вписват в „негативната рамка на конституционна нетърпимост“. „Чрез назначаването на „временно изпълняващия“ се заобикалят изискванията, които идват с издаването на указ и нещо повече – по този начин се заобикалят принципите на мандатността и дори се отменят гаранции за независимост на някои органи“, посочи Румен Радев. Държавният глава подчерта също така, че по този начин се заобикалят и неговите правомощия и такива случаи има вече немалко, сред които изпълняващият функциите на главен прокурор, както и временно управляващият българското посолство в Украйна.
ПОЛИТИКА
Борисов в пълна изолация в парламента
Народното събрание не успя да избере председател от първия път, Делян Пеевски не подкрепи Рая Назарян
За пореден път Народното събрание изпадна в патова ситуация при избора на своя председател. За поста се сражават Рая Назарян и Андрей Цеков, като и двамата разполагат с еднакъв брой гласове.
Петима депутати се кандидатираха за следващ председател на Народното събрание. Това са досегашният председател Рая Назарян от ГЕРБ-СДС, бившият регионален министър Андрей Цеков от ПП-ДБ, Петър Петров от „Възраждане“, конституционалистът Наталия Киселова от БСП и Николета Кузманова от ИТН.
От ГЕРБ-СДС изрично настояват да бъде избран техният претендент с аргумента, че това им се дължи като първа политическа сила. ПП-ДБ пък смятат, че само техен кадър може да гарантира приоритета им – санитарен кордон около Делян Пеевски.
При първото гласуване не беше избран нито един от кандидатите. Най-добре се представиха Назарян и Цеков – съответно с подкрепата на 68 и 67 депутати. Гласовете за Назарян обаче дойдоха единствено и само от собствената й формация. Дори ДПС-НН на Делян Пеевски не я подкрепи. А Цеков получи подкрепата на ПП-ДБ, АПС и МЕЧ. Така излезе, че ГЕРБ-СДС е в пълна изолация.
Същото остана положението и на балотажа, в който участваха само двамата претенденти с най-висок резултат. И двамата получиха по 68 гласа. Зад Назарян застанаха отново само нейните съпартийци, а зад Цеков – отново десните, доганистите и хората на Радостин Василев.
Тошко Йорданов от ИТН излезе с предложение за изход от тази задънена улица – да се избере като временен председател най-възрастният народен представител. Това е неговият съпартиец Силви Кирилов. Според Йорданов това ще позволи на Народното събрание да заработи, докато се създаде мнозинство, което да си избере свой председател. Такава тактика беше използвана преди 2 години, когато тогавашният доайен сред депутатите – Вежди Рашидов, беше избран да води парламента, след като всички останали кандидатури дни наред не получаваха нужните гласове.
Сега депутатите направиха пауза, за да се събере председателският съвет на парламента, който да обсъди дали да подкрепи предложението на Йорданов.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
ПОЛИТИКА
Тръмп назначи Мъск за министър
Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп заяви, че Илън Мъск и бившият кандидат за президент – републиканецът Вивек Рамасвами, ще оглавят министерство за правителствена ефективност, предаде Ройтерс.
Мъск и Рамасвами „ще проправят пътя на моята администрация да премахне правителствената бюрокрация, да намали излишните регулации, ще намалят разточителните разходи и ще преструктурират федералните агенции“, заяви Тръмп.
„Министерството за правителствена ефективност“ не е част от правителството, отбеляза Асошиейтед прес. Съкращението DOGE (Department of Government Efficiency ) пък е намек за любимата криптовалута на Мъск – Dogecoin.
Очаква се новоизбраният президент Тръмп да номинира сенатора Марко Рубио от Флорида за държавен секретар, съобщи Фокс Нюз. В първия мандат на Тръмп тази длъжност се заемаше от Майк Помпео, който бе спряган сега за военен министър, но се оказа, че ще остане извън управленския екип.
Рубио, син на кубински имигранти, беше избран за първи път в Сената през 2010 г. Той е известен в Капитолия като ястреб във външната политика, който поддържа американските съюзи в чужбина, включително НАТО. Рубио, който е член както на Сенатската комисия по разузнаване, така и на Комисията по външна политика, заема сходни позиции с Тръмп по международни конфликти, включително нахлуването на Русия в Украйна и войната на Израел с „Хамас“. През април 53-годишният сенатор гласува против 95-те милиарда долара американска помощ за Украйна и призова Киев да договори прекратяване на войната си с Русия. Очакваше се Рубио да бъде вицепрезидент на Тръмп, но той предпочете Джей Ди Ванс.
Тръмп ще назначи Стивън Милър за заместник-ръководител на администрацията си по политически въпроси. Милър е известен като основен идеолог на строгите мерки в областта на миграционната политика. Както отбелязва телевизионният канал, през следващите 4 години на власт Тръмп възнамерява да увеличи броя на депортациите на нелегални мигранти 10 пъти — до един милион души годишно.
През последните 24 часа Тръмп избра Елийз Стефаник от Ню Йорк за свой посланик в ООН, Том Хоман за новия „граничен господар“ – директор на Службата за имиграция и митнически контрол на САЩ, конгресмена Майкъл Уолц от Флорида за съветник по националната сигурност, а бившиятконгресмен Лий Зелдин от Ню Йорк ще ръководи агенцията за опазване на околната среда (СИП).
Всички назначения на Тръмп досега са очаквани, предсказуеми. Рубио, бивш кандидат за президент, е добре познат по целия свят и работи в комисиите по външни отношения и разузнаване на Сената. Стефаник е възпитаник на Харвард, бивш съветник на Западното крило на Джордж Буш и една от най-високопоставените републиканки, служили някога в Камарата на представителите. Уолц, който е служил на няколко бойни мисии в Афганистан, Близкия изток и Африка, е награден с четири бронзови звезди и работи за секретарите по отбраната Доналд Ръмсфелд и Робърт Гейтс. Хоман, като бивш и. д. директор по въпросите на имиграцията и митниците, е напълно очаквано назначение, въпреки че опонентите му смятат, че поведението му е малко коравосърдечно. Зелдин е ветеран от армията и бивш конгресмен, който се кандидатира по-близо от очакваното за губернатор на Ню Йорк.
Избраният за президент на САЩ Доналд Тръмп е посочил губернатора на щата Южна Дакота Кристи Ноем за министър на вътрешната сигурност, съобщи телевизия CNN, позовавайки се на двама източници. Ноем е във втория си четиригодишен мандат като губернатор на Южна Дакота след съкрушителна победа на изборите през 2022 година. Тя доби широка популярност в страната, след като отказа да въведе в щата си масово наложеното в САЩ задължение да се носят маски по време на пандемията от COVID-19. През април 2024-та тя написа мемоари, в който разказа как застреляла в семейното ранчо “невъзможно за дресиране” куче.
Новоизбраният президент Доналд Тръмп планира да назначи „енергиен цар“, който да намали регулациите в областта на енергетиката и климата, прилагани при администрацията на Байдън. Шест източника, запознати с преходния екип на Тръмп, заявиха пред „Ню Йорк Таймс“, че са изготвени поредица от изпълнителни заповеди и президентски прокламации, свързани с климата и енергетиката, насочени към отмяна на регулациите за чиста енергия от ерата на Байдън, които според някои критици са навредили на икономиката. Други планове, които Тръмп и неговият преходен екип обсъждат са за преместване на централата на Агенцията за опазване на околната среда (EPA) извън Вашингтон.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?