ПАРИ
Вижте на коя фирма дадоха летище „София”
Операторът на софийското летище не е страна по концесионния договор, сключен между държавата и консорциума Sof Connect, показва анализ на данните.
Българската държава е сключила договор за концесия на националното ни летище с консорциума Sof Connect, чиито учредители са френският инвестиционен фонд Meridiam (99% дял) и базираната в Австрия строителна компания Strabag (1% дял).
Летище Мюнхен, което бе обявено за оператор на летище „София“, не е страна по концесионния договор и като трето лице попада извън търговското споразумение.
Операторът няма ангажименти към изпълнението на концесионния договор и следователно може да прави каквото си иска, а българската държава не може да му търси сметка.
Възможно е това да е реверанс, към немските фондации, които са финансирали партия ГЕРБ през годините, както писа по-рано престижното издание DerSpiegel.
Концесионерът е заявил, че ще ползва опита на летище „Мюнхен”, което ще подпише договор за маниджмънт за 12 години, а не за целия срок на концесията, който е 35 години. За българската държава остава загадка какво ще се случи след 12 години с националното ни летище.
Концесионерът запазва правото си еднолично да сключи договор за мениджмънт на летище „София”, с която фирма пожелае.
По време на последния си мандат в парламента групата на ГЕРБ инициира промени в Закона за концесиите, които гарантираха връщане на всички капиталовложения на концесионера, ако договорът бъде разтрогнат.
Ако след 12 години България се възпротиви срещу идването на друг оператор и развали договора за концесия, българските граждани ще трябва да платят всички разходи, направени от концесионера.