ПАРИ
До 110 % скок: Обявиха новата такса смет и данък сгради в България
Редица общини повишиха в последните дни на тази година местните данъци, а други предстои да сторят това днес. Първи вдигнаха местните данъци в Добрич, Казанлък и Нова Загора. Примерът им последваха и други общини в дните преди празниците.
Такса „битови отпадъци“ за Стара Загора скача с 16%, за околните села – със 110%. Определянето на таксата не е лека и лесна тема, нито пък политически въпрос, а е сметки, изчисления и икономика, изтъкна пред съветниците кметът на Община Стара Загора Живко Тодоров.
„За разлика от Община Пловдив или някоя друга сред по-големите общини у нас, Стара Загора има 51 села. Оттам идват проблемите с чистотата, защото камионите трябва да пътуват по 50-60 километра за извозването на отпадъка, а тези села трябва да се обслужват. Това са реалности, с които трябва да се съобразяваме – в голяма степен градът поема в момента чистотата и транспорта на селата и оттам трябва да дотираме, за да съществува услугата“, описа ситуацията кметът.
За по-голяма яснота в предложението на вносителя са дадени два конкретни примера. За двуетажна монолитна къща от 130 кв. м с двор от 1000 кв. м в с. Хрищени, например, собственикът ѝ досега е заплащал такса битови отпадъци в размер на 43.65 лв. От 2025 г. тази сума ще възлиза на около 96 лв. годишно, които се равняват на 8 лв. месечно за заплащане на услугата. А тя включва сметосъбиране, сметоизвозване, почистване, миене, косене, озеленяване и поддържане на обществените места, както и за зимна поддръжка и за поддръжката на депото. За идентичен имот в кварталите на Стара Загора се заплаща такса за битови отпадъци от около 180 лв. годишно.
По-високи данъци ще плащат и в Смолян. Повишават се налозите за битови отпадъци, данък сгради, данък не жилищни имоти и данък МПС. Данък сгради се вдига от 1,7 промила за физически лица и 1,9 промила за юридически лица на 2,2 промила за всички, като така увеличението е близо 30%. Данък придобиване на имоти се повишава от 2,5 промила на 2,8 промила. Увеличението на данъка за МПС е от 10 % до 20 % за различните категории автомобили.
В Русе също се повишават местните данъци. С промените от началото на 2025 година за Русе от 1,38 промила, таксата ще стане 2,31. И Общинският съвет в Свиленград гласува по-високи данъци върху недвижимите имоти и върху превозните средства.
Вдигането на ставката върху недвижими жилищни имоти от 1,8 на 2,5 промила и за нежилищните имоти – от 2,0 на 2,5 промила, както и на налога върху моторните превозни средства протече без дебат.
И Общинският съвет в Свиленград гласува по-високи данъци върху недвижимите имоти и върху превозните средства. Вдигането на ставката върху недвижими жилищни имоти от 1,8 на 2,5 промила и за нежилищните имоти – от 2,0 на 2,5 промила, както и на налога върху моторните превозни средства протече без дебат.
Общинският съвет в Пордим също прие увеличение на таксата за битови отпадъци за 2025 година. Ръстът е с 2 промила за жилищните имоти и с един за нежилищните в град Пордим. В селата на общината увеличението и за двата вида имоти е с един промил.
Общини масово вдигат данък сгради
В Свиленград вдигането на ставката върху недвижими жилищни имоти е от 1,8 на 2,5 промила, а за нежилищните имоти – от 2,0 на 2,5 промила.
В Червен бряг данъкът върху недвижимите имоти става от 2,25 на хиляда на 3 на хиляда върху данъчната оценка на нежилищните и жилищните имоти на територията на община Червен бряг. За село Рупци ставката ще бъде две на хиляда върху данъчната оценка на жилищните имоти. Увеличава се и данъкът върху превозните средства. Таксата са битови отпадъци също се повишава и става 6,6 промила за жилищни и девет промила за нежилищни имоти в града.
Днес предстои две общини да решат за новите местни данъци.
Общинският съвет на Пловдив се събира за последно през тази година. Една от точките в дневния ред е повишението на такса „битови отпадъци“. Според предложението на градската администрация, внесено от кмета Костадин Димитров, скокът ще бъде с около 44%.
Една от основните точки на предстоящото заседание на Общинския съвет в Кърджали днес също е приемане на Наредба за изменение и допълнение на Наредбата за определяне размера на местните данъци на територията на Община Кърджали. Кметът Ерол Мюмюн подчерта, че тне става дума за увеличаване на таксата за битовите отпадъци, а за размера на два конкретни данъка.
За размера на увеличението кметът даде пример с апартамент от 100 кв. м. в центъра на Кърджали, който след увеличението ще е 70 лева на година. С примерите продължи и ресорният заместник-кмет Тунджай Шюкрю. По думите му апартамент в центъра на Кърджали от 57 кв.м. , от 25.56 лева ще нарасне на 42.35 лева. Увеличението тук е 65 процента. За апартамент от 90 кв.м., ако досега сме плащали 43.40 лева, след увеличението ще плащаме 69.58 лева. Или 60 процента увеличение. За 61 кв. м. в кв. Възрожденци досега се е пращало 16.28 лева, а след увеличението тази сума ще нарасне на 26. 94 лева.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
ПАРИ
Ключови продукти скачат с 20% у нас?
Цените на ключови продукти за домакинството, включително храни и напитки, може да се увеличат с до 20 процента през настоящата година, ако проблемите с доставянето и транспортирането на стоки продължат. За това предупреди водеща експертна организация.
Стойността на електрониката, машините, химикалите и петролните продукти може също да нарасне в резултат на геополитическа нестабилност като напрежението в Близкия изток, прекъсването на веригите за доставки, както и проблемите с кибер сигурността. Това обявиха от Акредитирания институт по поръчки и доставки.
Купуването и доставянето на продукти, включително храни и напитки, може да струва до една пета повече тази година – увеличение, което ще достигне до потребителите, предупреди международната търговска асоциация, в която членуват 64 хиляди организации в 150 държави.
Цените на стоки от първа необходимост може да скочат дори повече, ако Доналд Тръмп изпълни заплахите си и наложи тарифи на продукцията, която бива внасяна в Съединените щати, след като встъпи в длъжност на 20 януари, допълват още от института.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
ПАРИ
Корпоративните фалити в Германия достигат нива, сравними с финансовата криза през 2009
Броят на компаниите в Германия, изпаднали в несъстоятелност през миналата година, са се покачили до нива, сравними с финансовата криза през 2009 г.,
… заяви днес Щефен Мюлер, ръководител на изследванията на несъстоятелността в Института за икономически изследвания в Хале (IWH), цитиран от ДПА.
„Намираме се в диапазона, в който отделните месеци лесно могат да достигнат 20-годишни върхове. По време на финансовата криза през 2009 г. имахме около 1400 случаи на компании, изпаднали в несъстоятелност на месец. Сега отново достигнахме това ниво“, добави Мюлер.
Тогава обаче това ниво обхващаше приблизително същият брой неплатежоспособни микропредприятия.
В момента около 500 фирми, тези с до 10 служители, са изправени пред несъстоятелност.
Неплатежоспособността сред германските компании през миналата година е достигнала най-високото си ниво от 2015 г., потвърждава тази тенденция проучване от декември месец на кредитната агенция „Кредитреформ“ (Creditreform).
През 2024 г. общо са регистрирани около 121 300 производства по несъстоятелност, което представлява ръст от 10,6 на сто на годишна база спрямо 2023 г..
„Кризите от последните години сега засягат компаниите с известно забавяне във времето под формата на неплатежоспособност“, заяви Патрик-Лудвиг Хантч, ръководител на икономическите изследвания в „Кредитреформ“.
„Това означава, че данните за неплатежоспособността скоро може да се изравнят с рекордните нива от 2009 и 2010 г., когато над 32 000 компании фалираха“, допълни той.
Някои от тези фалити се дължат на догонващи ефекти от времето на КОВИД-19 и години на много ниски лихвени проценти, определени от Европейската централна банка, заяви от своя страна Щефан Мюлер.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
ПАРИ
Народа шокиран при вида на цените на хляба в първите дни на новата година
- Шок! Хлябът поскъпва с 20-40 % в цяла България и цената ще продължи да расте
- Най-масовият хляб по магазините в Шумен вече струва над 2 лв.
- Дори има цени, надвишаващи 2,20 лв. за 700 грама. По-евтиният, който струваше между 1,50 и 1,70 лв., вече е с цена 1,80-1,90 лв.
Поскъпване на хляба с 20-40% отчитат потребителите в различни градове на страната. Търговци обясняват, че това се дължи на връщането на ставката на ДДС на 20%, която до края на миналата година беше нулева. Като причини изтъкват и поскъпването на тока и водата.
В търговската мрежа на Стара Загора най-малкото увеличение е 30 ст., съобщи БНР. От 1 януари най-големият хлебозавод в Стара Загора доставя на търговските фирми на цени между 1,56 лв. и 1,60 лв. за стандартния хляб от 600 грама, обясни Гергина Димитрова, зам.-управител на предприятието.
Тя добави, че сега стойността на хляба излиза с 20% отгоре. В някои магазини увеличението на хляба е с 30 ст., а на места и с 50 ст.
С около 30 ст. поскъпва хлябът в Бургаско, каза един от големите производители в региона – Красен Хлебаров.
“Доставяме хляба на същата цена, но с 20% отгоре. Ако някой е продавал на 1,50 лв., става горе-долу 1,80 лв. Други продават на по-ниска цена. В моята фирма хлябът е увеличен с около 30 ст.”, обясни той.
Между 20 и 30 стотинки е поскъпването в Пазарджик на най-масовите видове хляб. В Шумен вече има увеличение и на цените на тестените изделия.
Проверки, извършени на 31 декември и на 3 януари, показват, че разликата в цената за хляб тип „Добруджа“ вече е поне 40 ст. Но също като сладкарите, и хлебопроизводителите планират още едно повишаване на цените заради по-високите разходи за заплати и сметки от началото на годината.
„Ще имаме реципрочно повече от 20% увеличение, защото заплатите скачат, както и разходите за електричество. Може би около 30 на сто нагоре ще отидат цените на хляб, закуски, кроасани и други изделия от брашно, на които се увеличава ДДС. Това винаги води до стрес, защото хлябът е най-важното в една къща. Голяма част от клиентите реагират остро, когато поскъпва“, заяви хлебопроизводителят Александър Йосифов.
Най-масовият хляб по магазините в Шумен вече струва над 2 лв., съобщава БНР. В голяма хранителна верига в града от тази сутрин хляб, който до вчера е струвал 1,80 лв., вече е с цена между 2,05 и 2,09 лв. Дори има цени, надвишаващи 2,20 лв. за 700 грама. По-евтиният, който струваше между 1,50 и 1,70 лв., вече е с цена 1,80-1,90 лв.
От днес вече има увеличение и на цените на тестените изделия.
С 30 стотинки поскъпна хлябът и в Хасково от днес, показа проверка на БТА в търговската мрежа. Променена е цената на две от фирмите, които са произвели тестени изделия през последното денонощие – Хлебозавод „Хасково“ и Хлебозавод „Харманли“.
Разфасовката от 650 грама на белия хляб „Карина“ вече е 1,75 лева при предишна цена 1,45 лева. Самунът от 500 грама вече се предлага за 1,65 лева, като предишната бе 1,35 лева.
Цената на хляба хвръква нагоре. pic.twitter.com/2XFHJEax1X
— The Sofia Times (@thesofiatimes) January 2, 2025
Повишението е точно 20 процента и нито стотинка повече, с колкото законодателно от първи януари се промени ставката на ДДС от нула на 20 на сто, коментира прокуристът на най-големия производител в региона – Хлебозавод „Хасково“ Ясен Бозуков.
Той подчерта, че цената на хляба в Хасковска област, въпреки мярката, остава най-евтината в цялата страна, което потребителите могат лесно да установят, когато посетят други населени места извън региона.
Производители в Ловешко също предлагат хляб на по-висока цена заради увеличени разходи.
„Ние не искахме да повишаваме цената на хляба, но държавата ни го наложи, след като от 1 януари ДДС ставката се вдигна от 0 на 20 процента. Това автоматично доведе до повишение от 20 на сто“, заяви Аделин Дермански, управител на „Мелиса“ ООД – Ловеч. Дружеството е един от най-големите хлебопроизводители в региона. Основано е през 1998 г., има две собствени производствени бази.
От началото на 2025 г. доставната цена на 650-грамовия хляб „Добруджа“ – най-масовия вид, произвеждан от ловешката фирма, е 1,56 лв. До края на 2024 г. производителят го е предлагал на търговците за 1,30 лв. „Увеличението е точно с 26 стотинки, колкото е 20-процентният ДДС“, обясни Дермански.
По думите му в цяла Европа, с изключение на Дания, една от страните с най-висок ДДС – 25 на сто, няма държава с данък от 20 процента на храни, лекарства и книги. „В една Турция, която се твърди, че е изостанала страна, налогът е 9 на сто. А в България, понеже е много напреднала, е 20 процента“, направи сравнение хлебопроизводителят.
Според него предстои ново нарастване на цената на хляба заради още две увеличения, влезли в сила от 1 януари т.г. – на електроенергията и на минималната работна заплата. Засега Дермански не се ангажира да прогнозира точно с колко, тъй като дружеството му все още не е направило необходимите изчисления.
Боян Цветанов, собственик на закусвалня в Ловеч, каза, че няма да вдига цената на тестените изделия, защото ако стане твърде висока, ще загуби от своите клиенти.
С по 30 до 50 стотинки е повишението на цената на хляба от днес в един от кварталните хранителни магазини в Ловеч. Това съобщи магазинерът Росица Колева, цитирана от БТА. По думите й хората продължават да купуват хляб, коментирайки повишението на цената, но казват: „Гладни ли да стоим?!“.
Колева като магазинер засега няма да намали обема на заявките, но смята да го направи, ако види, че има отлив на купувачи.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
-
БЛОГпреди 1 месец
Новата съпруга на бившия ми съпруг неочаквано се свърза с мен – това, което написа, ме накара да пребледнея
-
СКАНДАЛпреди 4 месеца
Павел Дуров е обвинен в отказ да сътрудничи на френските власти
-
СЕНЗАЦИЯпреди 3 месеца
Метресите във властта
-
СЕНЗАЦИЯпреди 4 месеца
Изхвърлят Ахмед Доган от Бояна и Росенец