Свържете се с нас

ПАРИ

Илюзията за хартиено богатство

✅ Аналитика:Илюзията за хартиено богатство

Концентрацията на активи в акции и инвестиционни фондове сред всички финансови активи на населението на САЩ достигна абсолютен максимум – 39,4% към 3Q24 спрямо предишния рекорд от 38,5% през 4Q21 и 33,5% в пика на dot-com балона, според на собствените си изчисления, базирани на данните на Фед в доклада Z1.

Най-интересното във всичко това е, че рекордното богатство и рекордната концентрация в привидно ликвидни акции не се превръщат в материално богатство и по-бърз растеж на доходите.

С други думи, реалната икономика почти не се интересува от „тези твои пазарни балони“.

Хартиеното богатство (ефект на богатството) се създава поради увеличаването на пазарната стойност на акциите, но остава нереализиран доход, докато активите не бъдат продадени.

Пазарът е на сегашните нива, защото няма достатъчно плътност на продажбите, но веднага щом започнат първите чувствителни продажби, пазарът ще се срине.

Целият ресурс на медийната индустрия е съсредоточен именно върху „успокояването, успокояването“ на дългосрочно „спящите“ инвеститори, за да „не пречат на пазара с продажби“, точно затова се създават легенди „икономиката е страхотно, но ще бъде още по-добро и прогнозите ще бъдат по-добри, а перспективите са феноменални.“

Ако изведнъж се случи „пробив на истината“, цялата тази измамна и манипулативна структура ще започне да се разпада, защото…

Няма фундаментална подкрепа зад растежа, нито по отношение на паричните потоци на бизнеса, нито на паричните потоци на основните клиенти.

⛔️Концентрацията на активи на пазара е разпределена в групата на най-богатите 10%, които държат над 80% от активите, така че допълнителното увеличение на капитализацията не се превръща в положителен ефект в реалната икономика.

В САЩ участието на домакинствата на фондовия пазар е най-високо за всички времена, като 58% от всички домакинства притежават пряко или непряко акции, спрямо средно 51% от 2013 г. до 2019 г.

Степента на участие на фондовия пазар достига 96,4% в първите 10% по доходна група и 91,7% в 80-ия до 90-ия персентил или втората десетка по доход. Най-бедните 20% от домакинствата в САЩ са представени само от 17% от домакинствата.

🔻Почти 45% от целия фондов пазар и инвестиционни фондове са собственост на най-богатия 1% в САЩ.

За да може някой да продава с печалба, някой трябва да купува на по-висока цена – концентрацията на клинични идиоти на пазара е достигнала исторически връх и това е вярно, но общият размер на капитала на пазара почти не се увеличава , но просто се преразпределя между участниците.

Всъщност спекулативната дейност е оправдана по всяко време и тук не може да има лоша позиция (всичко зависи от времето и способността за бърз скок), но „смисленото дългосрочно инвестиране“ в настоящите условия е ясно класифицирано като пълно откъсване от реалността.

Нито един балон никога не е бил стабилен.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes #sofiadailymail

ПАРИ

Казахстан иска да купи „Лукойл Нефтохим“ за $1 млрд.

Казахстан иска да купи „Лукойл Нефтохим“ за $1 млрд., въпреки че само системата за нефтени остатъци струва $1,5 млрд.

Казахстанската държавна компания „КазМунайГаз“ наддава за закупуването на българската рафинерия „Лукойл Нефтохим Бургас“, собственост на руската „Лукойл“, съобщи Bloomberg.

Litasco SA, основният акционер в „Лукойл Нефтохим Бургас“ АД, и нейното дъщерно дружество вече са приели обвързващи оферти от няколко потенциални купувача, сред които и „КазМунайГаз“. Казахската държавна компания обсъжда финансиране за потенциалното придобиване с Vitol Group, най-големият независим търговец на петрол в света и основен играч в Казахстан.

След ескалацията на конфликта в Украйна през 2022 г. европейските рафинерии увеличиха вноса на казахстански суров петрол. В момента те купуват около 80% от петрола, доставян чрез Caspian Pipeline Consortium, в сравнение с количествата преди войната, които са били 50%, според данни от онлайн платформите за проследяване на кораби.

През 2024 г. България реши да забрани вноса на руски петрол, който се преработва в „Лукойл Нефтохим Бургас“, въпреки че Брюксел разреши страната ни да ползва дерогация заради географското си положение близо до Русия и невъзможността да се снабдява с по-евтини горива от друг aлтeрнативен източник. Управляващите обаче решиха да не се възползват от тази дерогация и наложиха забрана на руския внос по-рано от предвиденото в дерогацията от Брюксел. В резултат на това делът на суровия петрол от Казахстан, преработен в страната, нарасна до около 40%, а останалата част идва от Близкия Изток.

„КазМунайГаз“, която вече обработва казахстански суров петрол в своята рафинерия „Петромидия“ в съседна Румъния, очаква процесът на продажба да отнеме около месец. Цената може да бъде около 1 милиард долара и въпреки че дружеството Litasco не е под санкции, условието за продажбата е да има гаранция, че парите няма да бъдат прехвърлени в Русия.

„КазМунайГаз“, „Лукойл“ и Министерството на енергетиката на България не отговориха на искания за коментар. Говорител на Vitol също отказа коментар.

Сделката ще удвои повече от два пъти европейския рафиниращ капацитет на казахстанската компания, заедно с румънската й рафинерия „Петромидия“. Отчетената продажна цена от около 1 милиард долара „изглежда евтина“, коментира Джонатън Ламб, анализатор в Wood & Co, добавяйки, че петролната рафинерия в Бургас разполага с хидрокрекинг за нефтени остатъци, пуснат в експлоатация през 2015 г. след модернизация на стойност 1,5 милиарда долара.

„Лукойл“, втората по големина петролна компания в Русия, обмисля продажбата на най-голямата рафинерия в Югоизточна Европа и свързания с нея бизнес за търговия на дребно с горива в България от 2023 г., позовавайки се на „дискриминационни закони и други несправедливи, предубедени политически решения спрямо рафинерията“.

Унгарската компания „Мол“ също наддава за българската рафинерия, каза унгарският премиер Виктор Орбан през декември при посещението си в София и след срещата си с лидера на ГЕРБ Бойко Борисов и президента Румен Радев. „Мол“ отказа да коментира изявлението му.

„КазМунайГаз“ търси подкрепа за кандидатурата си от българското правителство с аргумента, че рафинерията е проектирана да преработва руски петрол с качество, подобно на казахстанския суров петрол. Ако офертата й бъде успешна, компанията казва, че ще предостави казахстански петрол на рафинерията при най-добрите възможни условия, като твърди, че други предложения не могат да предложат толкова стабилни доставки.

Българското правителство „следи отблизо процеса, но не може да има пряко участие в смяната на собствеността, тъй като в момента има един мажоритарен частен собственик“, каза министърът на енергетиката Владимир Малинов пред репортери.

„КазМунайГаз“ и „Лукойл“ по-рано се договориха да инвестират в разработването на петролни находища в Каспийско море. „Лукойл“ също така притежава 5% дял в ръководеното от „Шеврон“ петролно предприятие Tengiz Tengizchevroil и 13,5% дял в Karachaganak Petroleum Operating BV в Казахстан.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes #sofiadailymail

Продължи да четеш

ПАРИ

Ключови продукти скачат с 20% у нас?

Цените на ключови продукти за домакинството, включително храни и напитки, може да се увеличат с до 20 процента през настоящата година, ако проблемите с доставянето и транспортирането на стоки продължат. За това предупреди водеща експертна организация.

Стойността на електрониката, машините, химикалите и петролните продукти може също да нарасне в резултат на геополитическа нестабилност като напрежението в Близкия изток, прекъсването на веригите за доставки, както и проблемите с кибер сигурността. Това обявиха от Акредитирания институт по поръчки и доставки.

Купуването и доставянето на продукти, включително храни и напитки, може да струва до една пета повече тази година – увеличение, което ще достигне до потребителите, предупреди международната търговска асоциация, в която членуват 64 хиляди организации в 150 държави.

Цените на стоки от първа необходимост може да скочат дори повече, ако Доналд Тръмп изпълни заплахите си и наложи тарифи на продукцията, която бива внасяна в Съединените щати, след като встъпи в длъжност на 20 януари, допълват още от института.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes #sofiadailymail

Продължи да четеш

ПАРИ

Корпоративните фалити в Германия достигат нива, сравними с финансовата криза през 2009

Броят на компаниите в Германия, изпаднали в несъстоятелност през миналата година, са се покачили до нива, сравними с финансовата криза през 2009 г.,

… заяви днес Щефен Мюлер, ръководител на изследванията на несъстоятелността в Института за икономически изследвания в Хале (IWH), цитиран от ДПА.

„Намираме се в диапазона, в който отделните месеци лесно могат да достигнат 20-годишни върхове. По време на финансовата криза през 2009 г. имахме около 1400 случаи на компании, изпаднали в несъстоятелност на месец. Сега отново достигнахме това ниво“, добави Мюлер.

Тогава обаче това ниво обхващаше приблизително същият брой неплатежоспособни микропредприятия.

В момента около 500 фирми, тези с до 10 служители, са изправени пред несъстоятелност.

Неплатежоспособността сред германските компании през миналата година е достигнала най-високото си ниво от 2015 г., потвърждава тази тенденция проучване от декември месец на кредитната агенция „Кредитреформ“ (Creditreform).

През 2024 г. общо са регистрирани около 121 300 производства по несъстоятелност, което представлява ръст от 10,6 на сто на годишна база спрямо 2023 г..

„Кризите от последните години сега засягат компаниите с известно забавяне във времето под формата на неплатежоспособност“, заяви Патрик-Лудвиг Хантч, ръководител на икономическите изследвания в „Кредитреформ“.

„Това означава, че данните за неплатежоспособността скоро може да се изравнят с рекордните нива от 2009 и 2010 г., когато над 32 000 компании фалираха“, допълни той.

Някои от тези фалити се дължат на догонващи ефекти от времето на КОВИД-19 и години на много ниски лихвени проценти, определени от Европейската централна банка, заяви от своя страна Щефан Мюлер.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes #sofiadailymail

Продължи да четеш

БЪЛГАРИЯ

ПОЛИТИКА

ПОЛИТИКАпреди един ден

Революцията победи

Костадинов се кълне, че революцията победила „Добрата новина от днес. Правната комисия прие предложението на Възраждане, с което само светата...

ПОЛИТИКАпреди един ден

Задкулисните сделки на Христо Иванов: Ти ме правиш президент, аз ще те направя премиер!

Искаше всички регулатори да са с негови хора, искаше да овладее съдебната система, за да може да „арестува“ Този път...

ПОЛИТИКАпреди 2 дни

Австрийският Орбан получи мандат за съставяне на правителство

Лидерът на австрийската десница, която e против помощта за Киев и миграцията, получи мандат за съставяне на правителство Австрийският президент...

ПОЛИТИКАпреди 6 дни

Ново 20: Костов дирижирал преговорите с ГЕРБ

Планът на ДБ бил при неуспех да кажат, че ГЕРБ са провалили шанса да се състави кабинет, защото са запазили...

ПОЛИТИКАпреди 7 дни

В Приднестровието затварят предприятията след спирането на руския газ.

В Приднестровието затварят предприятията след спирането на руския газ. Още работят тези за храна. Страната е пред катастрофа В Приднестровието...

ПОЛИТИКАпреди 7 дни

Германските либерали писнаха срещу Мъск. Бил много груб!

Значи, ако либералите говорят за оръжия, убийства грабеж, унищожения не е грубо! Германските либерали писнаха срещу Мъск. Обиждал ги много....

СВЯТ

БЕЗПЛАТНИ ОБЯВИ

Изпратете рекламен текст и снимки на нашия месинджър и ще бъде своевременно публикувана безплатно. Вашата реклама се публикува в осем издания с над два милиона и двеста хиляди (2, 200,000) читатели и в социалните мрежи, където достига до над девет милиона (9, 000,000) потребители!

Най четени