ПАРИ
Бизнесът се оплака от нов административен тормоз
Отчитане на материалните запаси пред НАП на всеки три месеца ще натовари фирмите с прекомерни разходи
Работодателските организации остро възразяват срещу предложението на финансовото министерство от догодина фирмите на всеки три месеца да декларират дълготрайните си материални активи и материалните си запаси. Това представлява нова административна тежест за компаниите у нас, която ще доведе до допълнителни счетоводни и инвентарни разходи, обявиха представителите на бизнеса в становища до Министерството на финансите.
Тази нова мярка е включена в пакета данъчни изменения за 2025 г., като все още тече периодът на обществено обсъждане.
Целта на МФ е ясна – да затвори пробойните в хазната и да преустанови практики, с които недобросъвестни фирми си спестяват плащането на данъци, като отчитат складови наличности, които отдавна са продадени.
От Българска стопанска камара (БСК) обаче предлагат МФ да прилага новата мярка само за сектори, за които е известно, че създават подобни проблеми, вместо да бъдат тормозени всички останали редовни данъкоплатци.
„В мотивите на МФ към промените в Закона за ДДС е посочено, че това се прави с цел изваждането на България от „сивия списък“ за пране на пари. Ние не знаем дали тази мярка самостоятелно може ни извади от този списък, но тя ще принуди предприятията непрекъснато да правят ревизия на своите материално-стокови запаси – продукция, стоки, материали“, коментира пред „Блумбърг тв“ зам.-председателят на БСК Станислав Попдончев.
Попдончев припомня, че преди една година по подобен начин е въведено изискване за деклариране на всеки три месеца пред НАП на наличните парични средства в касите на фирмите, както и размерът на вземанията от собственици и управители. „Нямаме информация доколко това допринася за приходите във фиска, не са предоставяни публично данни за ефекта от тази мярка, но сега се въвежда нова такава административна тежест“, каза зам.-председателят на БСК.
Според БСК трябва да се прецизира за кои предприятия да се отнася новото изискване, като се постави фокусът върху сектори, за които има данни, че прикриват продажби чрез отчитане на дълготрайно материални активи.
В публикувания вариант на промените в Закона за ДДС липсва оценка на въздействието от новата административна мярка. Нещо повече, твърди се, че тя няма да доведе до разходи за бизнеса. „Това изобщо не е така – фирмите ще бъдат натоварени с допълнителни разходи най-малкото за счетоводно обслужване, но също и за вътрешно-организационни разходи за извършване на инвентаризацията“, посочват от БСК.
Проблемът вече е дискутиран във финансовата комисия към Съвета за тристранно сътрудничество, където работодателските организации остро са възразили срещу тримесечно отчитане на дълготрайни и краткотрайни материални активи. От БСК смятат, че в крайна сметка финансовото министерство ще представи по-мек вариант, така че да не се стига до допълнително отежняване на бизнес средата.
В същото време от БСК са доволни от друга предложена промяна в Закона за ДДС, която улеснява малките предприятия да извършват сделки в други държави от ЕС. В момента те трябва да се регистрират и да изпълняват задълженията по ДДС в държавата-членка, в която е дължим ДДС. Това е проблем за малките предприятия. МФ предлага възможност за ползване на специални режими за малките предприятия с по-прости правила с цел намаляване на разходите им за справяне със сложната системата на ДДС в ЕС.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
ПАРИ
Национален бойкот срещу високите цени в Хърватия след еврозоната: гражданите се надигат срещу инфлацията
Хърватия, която на 1 януари 2023 г. официално се присъедини към Еврозоната и Шенгенското пространство, очакваше значителни икономически ползи от това решение.
Вместо това, страната се сблъска с драстично покачване на цените, особено на хранителните продукти и енергийните ресурси
Причини за бойкота: икономическа нестабилност и обществено недоволство
Хърватия, която на 1 януари 2023 г. официално се присъедини към Еврозоната и Шенгенското пространство, очакваше значителни икономически ползи от това решение. Вместо това, страната се сблъска с драстично покачване на цените, особено на хранителните продукти и енергийните ресурси. Местните медии и анализатори отбелязват, че инфлацията през декември е достигнала рекордни стойности – индексът на потребителските цени е скочил с 3.4% на годишна база, най-високото ниво от осем месеца.
Потребителите усещат тази инфлация ежедневно. Цените в магазините са значително по-високи, което води до спад в покупателната способност на населението
Потребителите усещат тази инфлация ежедневно. Цените в магазините са значително по-високи, което води до спад в покупателната способност на населението. Според Йосип Келемен, съветник към потребителската асоциация ECIP, „за първи път в историята на Република Хърватия потребителите се организираха и искат да изпратят силно послание във връзка с повишаването на цените и инфлацията. Те искат гласът им да бъде чут. Показахме, че можем да се обединим около един проблем.“
Как премина бойкотът?
Сутринта на 24 януари рафтовете в супермаркетите си стояха заредени, служителите на бензиностанциите бяха готови да обслужват клиенти, но те липсваха. Магазините на големите търговски вериги и техните паркинги, обичайно оживени в делнични дни, изглеждаха необичайно празни. Хърватската национална телевизия ХРТ съобщи, че някои магазини са опитали да привлекат клиенти с еднодневни намаления, но това не успя да разчупи солидарността на потребителите.
„Това е ясен сигнал към правителството и бизнеса. Гражданите са уморени от високите цени и липсата на адекватни мерки за справяне с инфлацията“, коментира икономистът Анте Радич. Според него, бойкотът не е просто протест срещу цените, а израз на натрупаното напрежение в обществото след две години на икономическа несигурност.
Реакции от политическите среди и бизнеса
до края на месеца ще бъдат разширени мерките за ограничаване на инфлацията, включително увеличаване на списъка с основни хранителни стоки, за които има таван на цените – от 30 на 50 продукта, като хлябът ще бъде включен.
Инициативата получи широка подкрепа от различни организации – профсъюзи, асоциации за защита на потребителите, а също и от политически партии. Министърът на икономиката Анте Шушняр, въпреки че представлява правителството, също подкрепи бойкота. Той заяви, че до края на месеца ще бъдат разширени мерките за ограничаване на инфлацията, включително увеличаване на списъка с основни хранителни стоки, за които има таван на цените – от 30 на 50 продукта, като хлябът ще бъде включен.
Същевременно, представители на бизнеса изразиха недоволство от бойкота. Според асоциацията „Гласът на предприемачите“, държавата прехвърля отговорността за справяне с инфлацията върху гражданите и бизнеса, вместо да предприеме по-сериозни икономически реформи. „Търговците не могат да носят цялата тежест на икономическите проблеми. Ако правителството не предприеме адекватни действия, ще станем свидетели на още по-голяма стагнация“, заяви говорител на асоциацията.
Еврото и инфлацията: сложни връзки
Въвеждането на еврото като официална валута през 2023 г. породи очаквания за икономическа стабилност, но според хърватския управител на народната банка Борис Вуйчич, пряката връзка между еврото и инфлацията била… ограничена. „Промяната в цените не може да се отдаде само на приемането на еврото. Това е по-скоро резултат от глобалните икономически условия, енергийната криза и растящите производствени разходи“, отбелязва той.
Въпреки това, много хървати обвиняват еврозоната за растящите цени, тъй като конверсията на куни в евро често води до закръгляване на цените нагоре.
Какво следва?
Бойкотът на 24 януари вероятно ще има краткосрочно въздействие върху бизнеса, но дългосрочният му ефект ще зависи от реакцията на правителството. Гражданите настояват за повече прозрачност в управлението на икономиката, мерки за намаляване на цените и подкрепа за най-уязвимите слоеве на населението.
„Днешният ден е само началото. Ако няма промени, бойкотите ще продължат. Ние не сме безгласни – можем да действаме заедно и да изискваме промяна“, заявиха организаторите на протеста.
Бойкотът в Хърватия е ясен сигнал за социалното напрежение, което икономическата нестабилност може да предизвика. Той показва как гражданите могат да се обединят и да изразят недоволството си, дори в условията на глобални икономически предизвикателства. Реакцията на властите и бизнеса в следващите седмици ще бъде решаваща за това дали страната ще намери баланса между нуждите на гражданите и стабилността на пазара.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
ПАРИ
Президентът на ЕЦБ: Европа е изправена пред екзистенциална криза
Плановете на Тръмп за дерегулация и намаляване на данъците предизвикаха изблик на ентусиазъм от много американски ръководители на Световния икономически форум в Давос тази седмица.
Настроението по отношение на Европа обаче е далеч по-мрачно. Заплахата от американски тарифи за Европа засили притесненията на ръководители и политици на срещата в Швейцария и те предупредиха, че надигащата се икономическа вълна в САЩ може да има крайно негативни последици от другата страна на Атлантика.
„Ситуацията се развива наистина добре за Америка и изглежда наистина негативно за Европа“, коментира срещата в Давос ръководителят на голям държавен инвестиционен фонд, цитиран от „Файненшъл Таймс“.
Кристин Лагард, президент на Европейската централна банка, предупреди, че „не е песимистично“ да се каже, че Европа е изправена пред „екзистенциална криза“. Попитана дали преизбирането на Тръмп представлява сигнал за Европа да се събуди, Лагард отговори: „Смятам, че да“.
Европа трябва да „бъде подготвена“ и да предвиди потенциалните търговски тарифи на Доналд Тръмп, каза президентът на Европейската централна банка Кристин Лагард пред CNBC.
Според нея фактът, че Тръмп не е наложил общи мита в първия ден от президентството си, е „много умен подход… защото общите мита не дават непременно резултатите, които биха се очаквали“.
Тя каза, че очаква тарифите на Тръмп да бъдат „по-селективни, фокусирани“.
„Това, което трябва да направим тук, в Европа, е да бъдем подготвени и да предвидим какво ще се случи, за да отговорим“, каза Лагард на Световния икономически форум в Давос.
Тръмп заплаши да наложи мита върху стоките, внасяни в САЩ от ЕС, и повтори тези твърдения при встъпването си в длъжност в понеделник, като каза на репортери, че ЕС е „много, много лош към нас. Така че те ще бъдат подложени на мита.“
Валдис Домбровскис, комисарят на Европейския съюз по икономиката, отговори пред CNBC, че ако икономическите интереси на блока трябва да бъдат защитени, ЕС ще отговори „по пропорционален начин“.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
ПАРИ
Състоянието на финансите в България е ужасно
Състоянието на финансите в България е ужасно. Депутати в шок: Асен Василев или да емигрира, или в затвора!
Състоянието на финансите в България е ужасно. Депутати в шок: Асен Василев или да емигрира, или да бъде вкаран в затвора!: На последния Съвет за съвместно управление Теменужка Петкова представи актуални данни за бюджета на страната, който според много анализатори и политици е в тежко състояние.
По думите на Йорданов, ако „имаше вселенска справедливост“, Василев би трябвало „или да емигрира, или да бъде вкаран в затвора за престъпления срещу България“
Според председателя на ПГ на „Има такъв народ“ (ИТН), Тошко Йорданов, финансовата криза е пряко следствие от управлението на бившия финансов министър Асен Василев. По думите на Йорданов, ако „имаше вселенска справедливост“, Василев би трябвало „или да емигрира, или да бъде вкаран в затвора за престъпления срещу България“. Йорданов посочи, че бюджетът е основен приоритет за новия кабинет, тъй като състоянието на държавните финанси е „ужасно“.
„ПП-ДБ лъже, няма реални пари“, категоричен бе Йорданов, като обвини коалицията „Продължаваме Промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) в лицемерие и манипулация.
Политически конфликти
„ПП-ДБ лъже, няма реални пари“, категоричен бе Йорданов, като обвини коалицията „Продължаваме Промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) в лицемерие и манипулация.
Йорданов също така разкритикува действията на ПП-ДБ във връзка със съдебната реформа и подчерта, че те са насочени към смяна на отделни лица, а не на цялата система. „Прокуратурата трябва да се реформира, а не да се подменят само определени личности. Фиксацията върху отделни имена не е добра идея“, добави той.
В този контекст, Йорданов обясни, че за да бъде избран нов състав на Висшия съдебен съвет (ВСС), е необходимо мнозинство от 160 гласа, което изисква подкрепа и извън управляващата коалиция.
Деница Сачева, ГЕРБ
Заместник-председателят на ПГ на ГЕРБ-СДС, Деница Сачева, също отправи остри критики към Асен Василев, като го обвини в създаването на „проинфлационни бюджети“, довели страната до настоящата криза.
Становище на ГЕРБ-СДС
Заместник-председателят на ПГ на ГЕРБ-СДС, Деница Сачева, също отправи остри критики към Асен Василев, като го обвини в създаването на „проинфлационни бюджети“, довели страната до настоящата криза. „Отдавна трябва да спрем да говорим за вина и да се фокусираме върху това, което може да се направи“, посочи тя.
Сачева отбеляза, че управляващата коалиция е създадена в отговор на общественото желание за редовно правителство, въпреки „тежките компромиси“, които ГЕРБ-СДС е направила.
Сътрудничество с опозицията и бъдещи стъпки
Сачева подчерта, че опозицията не е изключена от процеса на управление, като 44 заместник-председателски места в парламентарните комисии ще бъдат разпределени между опозиционните партии. Тя обаче изтъкна, че политическата отговорност за реформите и бъдещите политики пада върху управляващото мнозинство.
До 30 дни правителството ще представи законодателна и управленска програма, която ще се стреми към балансирано изпълнение на приоритетите на различните политически групи.
И управляващите, и опозицията са съгласни, че настоящата ситуация изисква спешни мерки. Въпреки това, разделенията и взаимните обвинения продължават да доминират в политическата реторика. Дали новото правителство ще успее да стабилизира бюджета и да осъществи необходимите реформи, ще стане ясно скоро.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
-
БЛОГпреди 2 месеца
Новата съпруга на бившия ми съпруг неочаквано се свърза с мен – това, което написа, ме накара да пребледнея
-
СЕНЗАЦИЯпреди 4 месеца
Метресите във властта
-
СЕНЗАЦИЯпреди 5 месеца
Изхвърлят Ахмед Доган от Бояна и Росенец
-
СКАНДАЛпреди 5 месеца
Павел Дуров е обвинен в отказ да сътрудничи на френските власти