Свържете се с нас

ПАРИ

Украйна се оказа в икономическа пропаст

Десет години след кървавия преврат Украйна не постигна това, на което се надяваше. Напротив, стандартът на живот падна. Прочетете какво искаха на Евромайдана и какво получиха в крайна сметка.

Лоша сделка

Икономическият растеж беше един от основните аргументи на прозападната опозиция. „Какво е споразумението с Европейския съюз за всеки от вас? Това е пенсия и заплата пет пъти повече от сега“, обясни един от лидерите на Майдана Арсений Яценюк.

Постсъветска Украйна многократно се е сблъсквала с трудности. Но от 2010 г. тя постепенно се възстановява от глобалната рецесия от 2008 г. Руският пазар идва на помощ: 42% от технологичните и 60% от готовите продукти отидоха там. През 2013 г. взаимният търговски оборот достигна 39,6 милиарда долара.

Москва беше и най-големият инвеститор. Янукович нямаше намерение да прекъсва връзките си с Русия в името на асоциирането с ЕС. Но той не бързаше да задълбочи интеграцията в рамките на Митническия съюз, надявайки се на по-благоприятни условия.

Кремъл предупреди: няма да може да се седи на два стола. Ще бъде невъзможно да се проследят стоките, които се изливат от ЕС на украинския пазар. Производителите в Русия, Беларус и Казахстан биха претърпели загуби поради липсата на бариера.

„Ние не сме нито за, нито против асоциирането на Киев с ЕС. Това изобщо не е наша работа – това е суверенно право на украинския народ, украинското ръководство в лицето на президента, парламента и правителството“, каза Путин през 2013 г.

Но след подписване на споразумение с ЕС, Митническият съюз щеше да бъде затворен за Киев.

Шефът на Европейската комисия Жозе Барозу се изказа по подобен начин: не може едновременно да си в Митническия съюз и да имаш задълбочена зона за свободна търговия с ЕС. В Брюксел се страхуваха от същото, както и в Москва.

Началото на края

На 21 ноември 2013 г. украинското правителство обяви, че отлага споразумението с ЕС „за по-подробно проучване“. Янукович уточни: това не означава отказ от европейската интеграция.

Въпреки това вечерта студенти, журналисти и опозиционери се събраха в центъра на Киев. Според различни оценки – около 2000 души. Както отбеляза премиерът Микола Азаров, първият ден от Евромайдана се възприема като спонтанен протест. Едва по-късно те разбраха: това е умишлена стъпка.

Още на 22 ноември се появи палатков град. Лидерите на опозицията Арсений Яценюк (“Баткивщина”), Виталий Кличко (УДАР), Олег Тягнибок (“Свобода”) поискаха оставката на Азаров. Янукович получи шанс да остане, ако подпише асоциацията. Очакваше се ратификация от Радата, в противен случай разпускане.

Брюксел не скри готовността си да сключи споразумение с новото киевско ръководство. „Казаха ни: ако не подпишете, друго правителство ще го направи“, спомня си Азаров.

ЧЕТЕТЕ И ПИШЕТЕ КОМЕНТАРИТЕ ТУК: https://t.me/vestnikutro

През нощта на 30 ноември бойци от Беркут се опитаха да ликвидират лагера. Все още не е известно кой е наредил това. Властите осъдиха инцидента. А на следващия ден имаше много повече протестиращи.

В тълпата, изпълнила правителствените квартали, се открояваха националисти, въоръжени с вериги, палки и винкели. До февруари 2014 г. огнестрелните оръжия и коктейлите Молотов вече се използват с пълна сила срещу полицията.

Опитите за разрешаване на кризата се провалиха. Споразумението между Янукович и опозицията, подписано на 21 февруари, предвиждаше сформиране на правителство на националното доверие, конституционна реформа и предсрочни президентски избори до края на годината.

Властите се съгласиха да изтеглят силите за сигурност в замяна на протестиращите да предадат оръжията си. На 22 февруари обаче радикалите от “Самоотбраната на Майдана” и “Десния сектор” превзеха сградите на Върховната Рада, правителството, администрацията на президента и Министерството на вътрешните работи.

Дългове вместо самолети

Янукович избяга. Новото правителство подписа споразумение с ЕС на 21 март. Вярно е, че назначеният премиер Арсений Яценюк предупреди: страната е на ръба на фалита.

След като започна войната в източната част на страната, Киев загуби икономически развитите Донецка и Луганска области. През 2014 г. индустриалното производство е спаднало с 10,7%, през 2015 г. – с 13,4%, през 2016 г. – с 16,5%.

„Наукоемките технологични индустрии бяха ударени първи. Украйна беше една от малкото страни, способни да произвеждат космически кораби и ракети, например междуконтиненталната балистична Р-36М „Воевода“, отбелязва икономистът Александър Дудчак.

Кризата, продължава той, засегна и уникалните корабостроителници на Николаев. През 2021 г. градообразуващата Черноморска корабостроителница, от чиито запаси навремето беше пуснат на вода самолетоносача „Адмирал Кузнецов“, фалира.

Същата съдба сполетя Лвовския автомобилен завод и Запорожския автомобилен завод.

И всичко това на фона на безкрайни приказки за либерални реформи. Те не надхвърлиха проектите. И така, обещаха да преодолеят корупцията. Но малко се е променило от 2014 г. Според Държавната одитна служба на Украйна през последните три години броят на установените нарушения при обществените поръчки се е увеличил 15 пъти. Бюджетните загуби са се увеличили от 540,7 милиона долара през 2021 г. до 5,5 милиарда долара през 2023 г.

И хората имат все по-малко пари. През 2014-2016 г. безработицата скочи, така че много украинци напуснаха страната. Населението е спаднало от 45 на 29, а според някои източници – на 20 милиона души.

Цените се повишиха осезаемо. През 2013 г. един хляб е струвал 4,68 гривни, 11 години по-късно – 23,8. Цените на бензина са се повишили пет пъти – от 10,7 на 52,5 гривни. Комуналните услуги постоянно скачат, понякога със 70% годишно.

На фона на гражданската конфронтация нараснаха бюджетните проблеми. Още през 2015 г. възникна дефицит от четири милиарда долара. Разходите за живот и минималната заплата бяха временно замразени, като същевременно се увеличиха тарифите и данъците за жилищни и комунални услуги.

Държавата затъва все по-дълбоко в дългове. Международният валутен фонд (МВФ) веднага след Майдана изпрати на Киев 3,19 милиарда долара. Във финансовото напомпване се включиха страните от ЕС и САЩ. При Зеленски кърпенето на дупки в бюджета със западни пари стана обичайно. Сега Украйна дължи 145 милиарда долара. Но е доста голям въпрос дали ще се изплати.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

ПАРИ

Данъчни облекчения за родителите. Засягат всички

Ето какво трябва да знаят семействата

Данъчното облекчение за деца е една от мерките, които правителството предоставя на семействата с деца, за да им помогне да се справят с разходите, свързани с отглеждането на децата си. Това облекчение се предоставя на родителите, които имат деца под определена възраст и изпълняват определени условия. Ето какви са те.

Каква сума ще получат родителите?

Тя се определя в зависимост от облагаемите доходи на родителите за миналата година. Те ще получат съответно:

до 600 лв. за едно дете,
до 1200 лв. за две,
до 1800 лв. за три и повече деца.

За отглеждане на едно дете с увреждания сумата за получаване е до 1200 лв.

Кой може да използва облекчението?

От данъчно облекчение може да се възползват всеки родител, който не е лишен от родителски права – при условие, че детето не е настанено извън семейството и не е учредено попечителство или настойничество, както и всеки настойник или попечител – в случаите на настойничество или попечителство.

Всеки член на семейство на роднини или близки – в случаите, когато детето е настанено за срок не по-кратък от 6 месеца при роднини или близки по смисъла на Закона за закрила на детето, както и приемен родител.

Облекчението може да се ползва и когато лицето е починало през данъчната година и при условие че другият родител, съответно другият приемен родител, близък или роднина, няма да ползва данъчното облекчение за съответната данъчна година.

Данъчното облекчение може да се ползва и от родител, на когото не е предоставено упражняването на родителските права в случаите на развод.

Условия за ползване на данъчното облекчение

Данъчното облекчение се ползва, ако:

към 31 декември на данъчната година детето е местно лице на държава – членка на ЕС, или на друга държава – страна по Споразумението за ЕИП;
детето не е навършило пълнолетие;
към 31 декември на данъчната година детето не е настанено на пълна държавна издръжка в социална или интегрирана здравно-социална услуга за резидентна грижа, в дом за деца, лишени от родителска грижа, или в дом за медико-социални грижи за деца.

Данъчните облекчения се ползват, при условие че данъчно задълженото лице няма подлежащи на принудително изпълнение публични задължения към датата на подаване на годишната данъчна декларация.

Кога и как да подадем нашата декларация?

Родителите, които искат да ползват данъчните облекчения за деца или за деца с увреждания през работодателя си, е необходимо да заявят желанието си пред него, като подадат съответната декларация от 30 ноември до 31 декември 2024 г.

Паричните суми ще бъдат възстановени след проверка от приходната агенция в срок от 1 месец след подаването на декларацията.

Продължи да четеш

ПАРИ

Биткойн чупи рекорди

Биткойн чупи рекорди в света

Биткойнът достигна рекордно високо ниво над 93 000 долара днес. Най-голямата криптовалута в света расте заради обещанието на новоизбрания президент Доналд Тръмп да облекчи регулациите за цифровите токени.

Откакто Тръмп спечели президентските избори в САЩ миналата седмица, биткойнът повиши стойността си с повече от 30%, като на няколко пъти разбиваше рекордните си стойности.

По време на кампанията републиканецът заяви, че планира да превърне Съединените щати в „световна столица на биткойна и криптовалутите“.

„Основният катализатор за скока в цената на биткойна е победата на Доналд Тръмп“, отбеляза Александър Лондоно, пазарен анализатор в ActivTrades.

„Това се дължи на факта, че Тръмп открито подкрепя криптовалутите и е готов да дерегулира сектора, за да го направи по-благоприятен за инвеститорите“, обясни той пред АФП.

Лондоно уточни, че ръстът „се основава на емоции и бъдещи очаквания, които могат да се превърнат в реалност, а може и да не стане точно така“.

Продължи да четеш

ПАРИ

Асен Василев нанесе дългосрочни щети на икономиката. Всички ще платим гигaнтcĸия дeфицит от 12 млрд. лв.

Людмилa Eлĸoвa от УС на БНБ: Асен Василев нанесе дългосрочни щети на икономиката. Всички ще платим гигaнтcĸия дeфицит от 12 млрд. лв.

Oчepтaвaщият ce дeфицит в Бюджeт 2025 oт 12 млpд. лeвa нe тpябвa дa изнeнaдвa ниĸoгo, ocoбeнo – тeзи, чиитo пoлитичecĸи peшeния ca дoвeли дo yвeличaвaщaтa ce дyпĸa в дъpжaвнитe финaнcи. Toвa зaяви в cтyдиoтo нa http://xn--n-jtbti1a.bg/ члeнът нa Упpaвитeлния cъвeт нa Бългapcĸaтa нapoднa бaнĸa Людмилa Eлĸoвa.

 

Tя бeшe ĸaтeгopичнa, чe paзxoдитe – били тe зa зaплaти, пeнcии или coциaлни плaщaния, „нe мoгaт пpocтo дa бъдaт yвeличaвaни, зaщoтo нa няĸoй мy ce иcĸa“.

Заради очертаващ се чудовищен дефицит Министерството на финансите обмисля вдигане на данъци и осигуровки

„Aз мнoгo гoдини cъм изĸapaлa в Mиниcтepcтвoтo нa финaнcитe и тaĸoвa чyдo бeз финaнcoвa oбeзпeчeнocт дa минe зaĸoн, нямaм cпoмeн дa e cтaвaлo. Иcĸaм дa paзбepa ĸoй пoимeннo ĸaĸ и зaщo oдoбpявa тeзи финaнcoви oбocнoвĸи и ĸoй в Hapoднoтo cъбpaниe глacyвa зa тяx – и зaщo тeзи xopa ceгa ca изнeнaдaни“, ĸaзa oщe Eлĸoвa

Dеја vu

Πo дyмитe ѝ cитyaциятa oт пocлeднитe дни нaпoмня тaзи oт eceнтa нa 2022 г., ĸoгaтo тoгaвaшният cлyжeбeн финaнcoв миниcтъp Pocицa Beлĸoвa oбяви, чe ce oчepтaвa нaд 6% дeфицит: „Tя oбяcни oтĸъдe идвa тoй – пo ниĸaĸъв нaчин нe бeшe cвъpзaн c жeлaниятa нa oтдeлни пъpвocтeпeнни paзпopeдитeли дa xapчaт пoвeчe или пpocтo дa иcĸaт пoвeчe. Cлeдвaйĸи пoлитиĸитe, cбopът oт пpиxoдитe и paзxoдитe бeшe минyc 6 млpд. нaд тoвa, ĸoeтo бяxa пpeдвидили“.

Tя нaпoмни, чe ĸъм Beлĸoвa тoгaвa ce изcипaxa „вceвъзмoжни oбвинeния зa тoвa, чe вcявa пaниĸa“ и зaтoвa миниcтъpът в ĸpaйнa cмeтĸa нe внece пpoeĸтoбюджeт, a бeшe yдължeн дeйcтвaщият.

„B ĸpaйнa cмeтĸa дoйдe Aceн Bacилeв ĸaтo финaнcoв миниcтъp и тoгaвa ce cлyчи тoвa, ĸoeтo гo знaeм и гo пoмним – въпpocнитe 6 млpд. бяxa нaмepeни, ĸaтo бeшe тoтaлнo oбeзĸъpвeнa eнepгeтиĸaтa“, пoдчepтa члeнът нa УC нa БHБ

Πo дyмитe ѝ 800-тe милиoнa лeвa, зaдeлeни във Фoндa зa eлeĸтpoeнepгийнa cигypнocт ca били „пpибpaни oбpaтнo в бюджeтa“ и тaĸa и нe ca ce въpнaли oбpaтнo – въпpeĸи изpичнoтo peшeниe нa Hapoднoтo cъбpaниe. Ceгa в peзyлтaт нямa pecypc, c ĸoйтo дa ce бaлaнcиpaт цeнитe пpи излизaнe нa дoмaĸинcтвaтa нa cвoбoдния пaзap.

Oщe 3 млpд. ca били oтpязaни oт ĸaпитaлoвитe paзxoди.

Не е фокус, а нови политики. Дефицитът ще се свие, но с цената на огромни жертви и екзотични данъци

„Дeфицитът гpyбo ĸaзaнo ce въpзa в paмĸитe нa caĸpaлнитe 3%, нo тoвa нaнece щeти, ĸoитo ca пo мoe мнeниe дългocpoчни – нa eдин цял ceĸтop, ĸoйтo e aбcoлютнo cтpyĸтypooпpeдeлящ зa иĸoнoмиĸaтa“, ĸaтeгopичнa бeшe Eлĸoвa.

И дoпълни: „Tъй ĸaтo cтpyĸтypнo нищo нe ce e пpoмeнилo – пpoдължaвa yвeличaвaнeтo нa paзxoдитe c ниĸaĸвo yвeличeниe нa пpиxoди, тaзи тeндeнция пpoдължaвa дa ce зaдълбoчaвa. Taзи гoдинa виждaмe, чe въпpocнитe 6 милиapдa oт пpeди гoдинa и нeщo вeчe ca 12 млpд.“.

Kaĸвo тpябвa дa ce нaпpaви?

Cпopeд нeя мepĸитe, ĸoитo тpябвa дa бъдaт пpeдпpиeти, „ca нeпoпyляpни дo eднa“, a мaĸap миниcтъp Людмилa Πeтĸoвa дa нe ги cпoмeнa пpeди ceдмицa, вeчe из paзлични caйтoвe ce пoявявaт cлyxoвe:

– увeличaвaнe нa ДДC нa 22-23%, ĸaтo дaжe мaĸcимaлнaтa възмoжнa cтaвĸa oт 25% „нe e изĸлючeнa“;

– увeличeниe нa ocигypoвĸитe c 5 пpoцeнтни пyнĸтa;

– ощe пo-дpacтичнo cвивaнe нa ĸaпитaлoвитe paзxoди.

Πo дyмитe ѝ в cлyчaя нaй-гoлeмият пpoблeм e, чe eвeнтyaлният cĸoĸ нa дaнъчнитe cтaвĸи „щe ce cлyчи в 12 бeз 5“, a тaĸaвa липca нa пpeдвидимocт щe yдapи ocoбeнo cилнo пpи вeчe изгoтвeни ĸopпopaтивни бюджeти.

Дoпълнитeлeн пpoблeм e, чe зa инвecтиции извън зaдължитeлнoтo нaциoнaлнo cъфинaнcиpaнe пo eвpoпpoeĸтитe „нe мoжeм дa гoвopим oт гoдини нapeд“ – a бeзĸpaйният cтpoeж нa AM „Xeмyc“ и ĸoлaпcът нa BиK cиcтeмитe в пoлoвин Бългapия ca пoĸaзaтeлни зa тoвa, чe „pacтeж бeз инвecтиции нe e възмoжeн“.

B cъщoтo вpeмe, „вeчe нямa xoд нaзaд пo oтнoшeниe нa дoxoдитe“ – вĸлючитeлнo зapaди нaтиcĸa, нa ĸoйтo e пoдлoжeн чacтния ceĸтop пo линия нa пaзapa нa тpyдa.

Зaтoвa cпopeд Eлĸoвa „тpябвa дa пpeглeдaмe eфeĸтивнocттa нa пyбличнитe paзxoди гeнepaлнo – cигypнocт, coциaлни и здpaвни ycлyги. Xopaтa в aдминиcтpaциятa тpябвa дa ca мoтивиpaни и дoбpe плaтeни, a eдинcтвeният нaчин тoвa дa cтaнe, e дa ce oптимизиpa, мoжe би – paдиĸaлнo“.

Продължи да четеш

БЪЛГАРИЯ

ПОЛИТИКА

ПОЛИТИКАпреди 2 дни

Президентът за Пеевски: Не трябва да сме наивни, че тази наглост на стероиди ще се осъзнае и ще изчезне от само себе си

Дори бащите на конституционните промени се отрекоха от своята рожба, подчерта Румен Радев след церемонията по полагане на клетва на...

ПОЛИТИКАпреди 3 дни

Борисов в пълна изолация в парламента

Народното събрание не успя да избере председател от първия път, Делян Пеевски не подкрепи Рая Назарян За пореден път Народното...

ПОЛИТИКАпреди 4 дни

Тръмп назначи Мъск за министър

Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп заяви, че Илън Мъск и бившият кандидат за президент – републиканецът Вивек Рамасвами, ще...

ПОЛИТИКАпреди 4 дни

Тръмп е избрал губернаторката на Южна Дакота за министър на вътрешната сигурност

Губернаторката на щата Южна Дакота Кристи Ноем и Доналд Тръмп танцуват на песента „Уай Ем Си Ей“ („Y.M.C.A.“) на предизборна...

ПОЛИТИКАпреди 5 дни

Мокрите сънища на дъртака Борисов: „Предлагам аз да бъда премиер, за да не допускам външна намеса“

Дъртия тереперещ вече Борисов: Виждам една възможна коалиция – с ПП-ДБ, БСП и ИТН. Предлагам аз да бъда премиер, за...

ПОЛИТИКАпреди 6 дни

Пеевски е в крайна ситуация и оцеляването му минава през трупове

Цветан Василев пред БНР: Пеевски е в крайна ситуация и оцеляването му минава през трупове Изпадне ли от политическата система,...

СВЯТ

БЕЗПЛАТНИ ОБЯВИ

Изпратете рекламен текст и снимки на нашия месинджър и ще бъде своевременно публикувана безплатно. Вашата реклама се публикува в осем издания с над два милиона и двеста хиляди (2, 200,000) читатели и в социалните мрежи, където достига до над девет милиона (9, 000,000) потребители!

Най четени