ПАРИ
Как САЩ и Европа преминаха на рубла
През юни 2023 г. Русия е получила рекорден дял приходи в рубли от износ за страните от Америка и Европа, изчисли РИА Новости по данни на Централната банка на Руската федерация. Същата ситуация се наблюдава и при „приятелските валути“ – за доставки в Азия и Африка.
Като цяло по-голямата част от руския износ (40,2%) през юни е бил платен в рубли, други 32,5% – в „токсични валути“, а 27,3% – в „приятелски валути“.
Така според резултатите от юни делът на постъпленията в рубли за износ на стоки и услуги за страните от Америка се е увеличил през месеца с 8,8 процентни пункта – до 26,2%, което е максимумът от началото на период на публикуване на данните (началото на 2021 г.
В същото време делът на „токсичните » валути – сред тях доларът и еврото – спадна с 9,1 процентни пункта – до 72,2%, докато останалите – леко нараснаха, до 1,5 %.
Рублата постави нов рекорд и в търговията с европейските страни: там теглото й в износа достигна максимум от 53,9%. В същото време делът на „недружелюбните“ валути в руския износ за Европа за първи път падна до 40%. Други валути представляват само 6,1% от разплащанията с европейците.
Най-големият дял на „приятелските валути“ (сред тях юана и рупията) в експортните разплащания на Русия през целия период на наблюдение са регистрирани в Азия (34,5% през юни) и Африка, където цифрата скочи до 43,6% от 14 % месец по-рано.
Делът на „токсичните“ валути в износа за азиатските страни през юни се повиши до 29,6% от 28,6%, а за африканските страни, напротив, намаля до минимум 14,3% от 49,8% през май.
„Антируските санкции, напротив, ни направиха по-смели“
Въведен е нов механизъм за плащане за износ на руски продукти в рубли в допълнение към предприетите по-рано мерки за осигуряване на финансовата стабилност на Русия в отговор на наложените антируски санкции, припомня Владимир Кошелев, първи заместник-председател на комитета на Държавната дума по строителство и жилищно-комунални услуги.
И има редица предимства. Първо, обяснява експертът, говорим за укрепване на позициите на рублата като разчетна валута на международната арена. Това засилва ролята на рублата в световната икономика.
Второ, продължава Владимир Кошелев, това, разбира се, е намаляването на валутните рискове за руските износители. Когато извършват плащания в рубли, те ще бъдат застраховани срещу възможно блокиране на средства поради ограничения.
А и трето, такава мярка позволява да се опростят изчисленията за купувачи от страни, където достъпът до долара и еврото е труден поради санкции. В допълнение, това допринася за увеличаване на търсенето на руски износ от купувачи, които не искат да използват долара или еврото по политически причини.
За руските банки, много от които са под санкции и са деактивирани от SWIFT, това прави възможно нормалното обработване на плащания от чуждестранни вносители чрез национални платежни системи, без страх, че транзакциите ще бъдат блокирани.
Извършването на транзакции в рубли също отваря достъп на инвеститори от приятелски страни до руския пазар, включително ако имат интерес да заменят напусналите западни марки.
Важно е, добавя Владимир Кошелев, че увеличаването на дела на международните разплащания в рубли осигурява допълнителна сериозна подкрепа за финансовата стабилност в самата Русия, като намалява зависимостта на валутния курс и реалното тегло на рублата от валутите на неприятелските държави. държави.
„Пътят към стабилна и силна рубла неизбежно минава през намаляване на зависимостта й от валутите на недружелюбни страни, включително чрез увеличаване на дела на разплащанията в рубли по експортни договори“, коментира Александър Цибулски, губернатор на Архангелска област, пред „Експерт“ on текущата ситуация.
„В продължение на много години ние по същество се страхувахме да започнем този процес сами. Винаги имаше скептици, които ни разубеждаваха и почти открито казваха, че доларът и еврото уж са единствените „истински“ валути и съдбата на рублата е да съществува вечно след тях“, заяви той.
„И точно такъв е случаят, когато антируските санкции, които трябваше да ни отслабят и да ни смажат икономически, напротив, ни направиха по-смели в защитата на собствените си интереси и в крайна сметка по-силни“, каза експертът.
„Вече е очевидно, че увеличаването на международните разплащания в рубли е реално и наистина е от полза както за нас самите и нашите партньори, така и за световната икономика като цяло“, заяви Цибулски.
Както припомня ръководителят на региона, с някои страни, като Индия или Китай, например, Русия отдавна се занимава с взаимна търговия в национални валути и има добре изградени механизми за това. Тази предварително създадена основа беше от голяма полза при настоящите обстоятелства на недружелюбен външен натиск.
Така само миналата година обемът на външнотърговския оборот на Архангелска област с Китай се е увеличил с почти 48%. Поморие традиционно изнася в Китай продукти на дърводобива и целулозно-хартиените предприятия, както и машиностроителни продукти.
„Важно е да продължим работата по укрепване на инфраструктурата за международни плащания с възможност за директни плащания в рубли и други „приятелски валути“. Да увеличим и подобрим опита, който вече сме натрупали“, завършва Александър Цибулски.
Не трябва да спира
Увеличаването на дела на рублата в руския износ е пряко свързано с административните решения през първата половина на 2022 г., когато властите наредиха продажбата на редица стоки за недружелюбни страни срещу рубли, обяснява Андрей Кочетков, водещ анализатор в Отдел за глобални изследвания на Откритие Инвестмънтс.
Според анализатора значителен принос за сегашното състояние на нещата е възстановяването на маршрутите за доставка и методите на плащане от недружелюбни страни, които не са в състояние напълно да се откажат от руския износ.
Междувременно, казва Андрей Кочетков, по-нататъшното нарастване на дела на рублата не изглежда очевидно. В търговията с Азия започва да доминира юанът, който за разлика от други приятелски валути има най-голяма стабилност и ликвидност.
Движението към по-широко използване на рублата в международните разплащания трябва да бъде още по-целенасочено и уверено, смята експертът, и като такова може да донесе много ползи.
Сега износителите, възползвайки се от законодателните облекчения, не бързат да върнат външните постъпления под руската юрисдикция.
Съответно тези средства работят повече за икономиките, към които са насочени експортните доставки. Ако всички външни договори бъдат превърнати в рубли, те ще бъдат принудени да прехвърлят средства обратно в Русия и да търсят възможности за ефективното им пласиране.
В тази ситуация самите износители ще бъдат заинтересовани от намаляване на колебливостта на обменния курс и намиране на решения за заместване на вноса на оборудване и технологии.
При значителна или 100% продажба на външни приходи, рублата ще стане не само средство за временно поставяне и плащане, но и обект на дългосрочно паркиране на печалбите на предприятията.
Тоест, вместо замразяване на средства в неприятелски, или приятелски, валути, обект на натрупване ще бъдат рубли, които могат да бъдат насочени към инвестиции в икономиката, за да се намали зависимостта от външни доставки.
„Русия може да си го позволи, тъй като търговският баланс на страната редовно остава положителен. Освен това прехвърлянето на износа към първични сетълменти в рубли ще намали рисковете от санкции, ще повиши ликвидността на вътрешния валутен пазар и ще осигури на икономиката относително стабилен обменен курс, което е необходимо в контекста на икономическото преструктуриране“, казва Андрей Кочетков. .
Единствената алтернатива е китайският юан, но всъщност това е просто замяна на токсичните валути с дериват от тях, но с по-ниско качество, смята експертът.
Междувременно алтернатива за всякакви фиатни валути могат да бъдат инструменти, базирани на злато, което има неоспоримо предимство на анонимност и положително математическо очакване на стойност.
„Разбира се“, добавя Андрей Кочетков, „с тази техника ще бъде много трудно да се използват инструментите на инфлацията и обезценяването на националната валута за решаване на бюджетни и корпоративни проблеми, но прекомерният ентусиазъм за тези инструменти играе негативна роля за икономиката, вместо да гарантира нейната дългосрочна стабилност“.
Нарастването на дела на рублата във външната търговия ще спомогне за повишаване на статута на руската валута и ще засили интереса на външните държавни и търговски инвеститори към руската икономика.
EXPRESS TV
* * *
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПАРИ
Данъчни облекчения за родителите. Засягат всички
Ето какво трябва да знаят семействата
Данъчното облекчение за деца е една от мерките, които правителството предоставя на семействата с деца, за да им помогне да се справят с разходите, свързани с отглеждането на децата си. Това облекчение се предоставя на родителите, които имат деца под определена възраст и изпълняват определени условия. Ето какви са те.
Каква сума ще получат родителите?
Тя се определя в зависимост от облагаемите доходи на родителите за миналата година. Те ще получат съответно:
до 600 лв. за едно дете,
до 1200 лв. за две,
до 1800 лв. за три и повече деца.
За отглеждане на едно дете с увреждания сумата за получаване е до 1200 лв.
Кой може да използва облекчението?
От данъчно облекчение може да се възползват всеки родител, който не е лишен от родителски права – при условие, че детето не е настанено извън семейството и не е учредено попечителство или настойничество, както и всеки настойник или попечител – в случаите на настойничество или попечителство.
Всеки член на семейство на роднини или близки – в случаите, когато детето е настанено за срок не по-кратък от 6 месеца при роднини или близки по смисъла на Закона за закрила на детето, както и приемен родител.
Облекчението може да се ползва и когато лицето е починало през данъчната година и при условие че другият родител, съответно другият приемен родител, близък или роднина, няма да ползва данъчното облекчение за съответната данъчна година.
Данъчното облекчение може да се ползва и от родител, на когото не е предоставено упражняването на родителските права в случаите на развод.
Условия за ползване на данъчното облекчение
Данъчното облекчение се ползва, ако:
към 31 декември на данъчната година детето е местно лице на държава – членка на ЕС, или на друга държава – страна по Споразумението за ЕИП;
детето не е навършило пълнолетие;
към 31 декември на данъчната година детето не е настанено на пълна държавна издръжка в социална или интегрирана здравно-социална услуга за резидентна грижа, в дом за деца, лишени от родителска грижа, или в дом за медико-социални грижи за деца.
Данъчните облекчения се ползват, при условие че данъчно задълженото лице няма подлежащи на принудително изпълнение публични задължения към датата на подаване на годишната данъчна декларация.
Кога и как да подадем нашата декларация?
Родителите, които искат да ползват данъчните облекчения за деца или за деца с увреждания през работодателя си, е необходимо да заявят желанието си пред него, като подадат съответната декларация от 30 ноември до 31 декември 2024 г.
Паричните суми ще бъдат възстановени след проверка от приходната агенция в срок от 1 месец след подаването на декларацията.
ПАРИ
Биткойн чупи рекорди
Биткойн чупи рекорди в света
Биткойнът достигна рекордно високо ниво над 93 000 долара днес. Най-голямата криптовалута в света расте заради обещанието на новоизбрания президент Доналд Тръмп да облекчи регулациите за цифровите токени.
Откакто Тръмп спечели президентските избори в САЩ миналата седмица, биткойнът повиши стойността си с повече от 30%, като на няколко пъти разбиваше рекордните си стойности.
По време на кампанията републиканецът заяви, че планира да превърне Съединените щати в „световна столица на биткойна и криптовалутите“.
„Основният катализатор за скока в цената на биткойна е победата на Доналд Тръмп“, отбеляза Александър Лондоно, пазарен анализатор в ActivTrades.
„Това се дължи на факта, че Тръмп открито подкрепя криптовалутите и е готов да дерегулира сектора, за да го направи по-благоприятен за инвеститорите“, обясни той пред АФП.
Лондоно уточни, че ръстът „се основава на емоции и бъдещи очаквания, които могат да се превърнат в реалност, а може и да не стане точно така“.
ПАРИ
Асен Василев нанесе дългосрочни щети на икономиката. Всички ще платим гигaнтcĸия дeфицит от 12 млрд. лв.
Людмилa Eлĸoвa от УС на БНБ: Асен Василев нанесе дългосрочни щети на икономиката. Всички ще платим гигaнтcĸия дeфицит от 12 млрд. лв.
Oчepтaвaщият ce дeфицит в Бюджeт 2025 oт 12 млpд. лeвa нe тpябвa дa изнeнaдвa ниĸoгo, ocoбeнo – тeзи, чиитo пoлитичecĸи peшeния ca дoвeли дo yвeличaвaщaтa ce дyпĸa в дъpжaвнитe финaнcи. Toвa зaяви в cтyдиoтo нa http://xn--n-jtbti1a.bg/ члeнът нa Упpaвитeлния cъвeт нa Бългapcĸaтa нapoднa бaнĸa Людмилa Eлĸoвa.
Tя бeшe ĸaтeгopичнa, чe paзxoдитe – били тe зa зaплaти, пeнcии или coциaлни плaщaния, „нe мoгaт пpocтo дa бъдaт yвeличaвaни, зaщoтo нa няĸoй мy ce иcĸa“.
Заради очертаващ се чудовищен дефицит Министерството на финансите обмисля вдигане на данъци и осигуровки
„Aз мнoгo гoдини cъм изĸapaлa в Mиниcтepcтвoтo нa финaнcитe и тaĸoвa чyдo бeз финaнcoвa oбeзпeчeнocт дa минe зaĸoн, нямaм cпoмeн дa e cтaвaлo. Иcĸaм дa paзбepa ĸoй пoимeннo ĸaĸ и зaщo oдoбpявa тeзи финaнcoви oбocнoвĸи и ĸoй в Hapoднoтo cъбpaниe глacyвa зa тяx – и зaщo тeзи xopa ceгa ca изнeнaдaни“, ĸaзa oщe Eлĸoвa
Dеја vu
Πo дyмитe ѝ cитyaциятa oт пocлeднитe дни нaпoмня тaзи oт eceнтa нa 2022 г., ĸoгaтo тoгaвaшният cлyжeбeн финaнcoв миниcтъp Pocицa Beлĸoвa oбяви, чe ce oчepтaвa нaд 6% дeфицит: „Tя oбяcни oтĸъдe идвa тoй – пo ниĸaĸъв нaчин нe бeшe cвъpзaн c жeлaниятa нa oтдeлни пъpвocтeпeнни paзпopeдитeли дa xapчaт пoвeчe или пpocтo дa иcĸaт пoвeчe. Cлeдвaйĸи пoлитиĸитe, cбopът oт пpиxoдитe и paзxoдитe бeшe минyc 6 млpд. нaд тoвa, ĸoeтo бяxa пpeдвидили“.
Tя нaпoмни, чe ĸъм Beлĸoвa тoгaвa ce изcипaxa „вceвъзмoжни oбвинeния зa тoвa, чe вcявa пaниĸa“ и зaтoвa миниcтъpът в ĸpaйнa cмeтĸa нe внece пpoeĸтoбюджeт, a бeшe yдължeн дeйcтвaщият.
„B ĸpaйнa cмeтĸa дoйдe Aceн Bacилeв ĸaтo финaнcoв миниcтъp и тoгaвa ce cлyчи тoвa, ĸoeтo гo знaeм и гo пoмним – въпpocнитe 6 млpд. бяxa нaмepeни, ĸaтo бeшe тoтaлнo oбeзĸъpвeнa eнepгeтиĸaтa“, пoдчepтa члeнът нa УC нa БHБ
Πo дyмитe ѝ 800-тe милиoнa лeвa, зaдeлeни във Фoндa зa eлeĸтpoeнepгийнa cигypнocт ca били „пpибpaни oбpaтнo в бюджeтa“ и тaĸa и нe ca ce въpнaли oбpaтнo – въпpeĸи изpичнoтo peшeниe нa Hapoднoтo cъбpaниe. Ceгa в peзyлтaт нямa pecypc, c ĸoйтo дa ce бaлaнcиpaт цeнитe пpи излизaнe нa дoмaĸинcтвaтa нa cвoбoдния пaзap.
Oщe 3 млpд. ca били oтpязaни oт ĸaпитaлoвитe paзxoди.
Не е фокус, а нови политики. Дефицитът ще се свие, но с цената на огромни жертви и екзотични данъци
„Дeфицитът гpyбo ĸaзaнo ce въpзa в paмĸитe нa caĸpaлнитe 3%, нo тoвa нaнece щeти, ĸoитo ca пo мoe мнeниe дългocpoчни – нa eдин цял ceĸтop, ĸoйтo e aбcoлютнo cтpyĸтypooпpeдeлящ зa иĸoнoмиĸaтa“, ĸaтeгopичнa бeшe Eлĸoвa.
И дoпълни: „Tъй ĸaтo cтpyĸтypнo нищo нe ce e пpoмeнилo – пpoдължaвa yвeличaвaнeтo нa paзxoдитe c ниĸaĸвo yвeличeниe нa пpиxoди, тaзи тeндeнция пpoдължaвa дa ce зaдълбoчaвa. Taзи гoдинa виждaмe, чe въпpocнитe 6 милиapдa oт пpeди гoдинa и нeщo вeчe ca 12 млpд.“.
Kaĸвo тpябвa дa ce нaпpaви?
Cпopeд нeя мepĸитe, ĸoитo тpябвa дa бъдaт пpeдпpиeти, „ca нeпoпyляpни дo eднa“, a мaĸap миниcтъp Людмилa Πeтĸoвa дa нe ги cпoмeнa пpeди ceдмицa, вeчe из paзлични caйтoвe ce пoявявaт cлyxoвe:
– увeличaвaнe нa ДДC нa 22-23%, ĸaтo дaжe мaĸcимaлнaтa възмoжнa cтaвĸa oт 25% „нe e изĸлючeнa“;
– увeличeниe нa ocигypoвĸитe c 5 пpoцeнтни пyнĸтa;
– ощe пo-дpacтичнo cвивaнe нa ĸaпитaлoвитe paзxoди.
Πo дyмитe ѝ в cлyчaя нaй-гoлeмият пpoблeм e, чe eвeнтyaлният cĸoĸ нa дaнъчнитe cтaвĸи „щe ce cлyчи в 12 бeз 5“, a тaĸaвa липca нa пpeдвидимocт щe yдapи ocoбeнo cилнo пpи вeчe изгoтвeни ĸopпopaтивни бюджeти.
Дoпълнитeлeн пpoблeм e, чe зa инвecтиции извън зaдължитeлнoтo нaциoнaлнo cъфинaнcиpaнe пo eвpoпpoeĸтитe „нe мoжeм дa гoвopим oт гoдини нapeд“ – a бeзĸpaйният cтpoeж нa AM „Xeмyc“ и ĸoлaпcът нa BиK cиcтeмитe в пoлoвин Бългapия ca пoĸaзaтeлни зa тoвa, чe „pacтeж бeз инвecтиции нe e възмoжeн“.
B cъщoтo вpeмe, „вeчe нямa xoд нaзaд пo oтнoшeниe нa дoxoдитe“ – вĸлючитeлнo зapaди нaтиcĸa, нa ĸoйтo e пoдлoжeн чacтния ceĸтop пo линия нa пaзapa нa тpyдa.
Зaтoвa cпopeд Eлĸoвa „тpябвa дa пpeглeдaмe eфeĸтивнocттa нa пyбличнитe paзxoди гeнepaлнo – cигypнocт, coциaлни и здpaвни ycлyги. Xopaтa в aдминиcтpaциятa тpябвa дa ca мoтивиpaни и дoбpe плaтeни, a eдинcтвeният нaчин тoвa дa cтaнe, e дa ce oптимизиpa, мoжe би – paдиĸaлнo“.