ПАРИ
Удрят ни в джоба открито, но още повече прикрито!
Преди време британската медия BBC излъчи интересен репортаж на своят кореспондент от Германия Роб Камерън. Той бе посветен на една ясно очертала се тенденция: на източноевропейците да се предлагат стоки, които могат да бъдат намерени в магазините и търговските вериги на Запад. Но приликата между тях е само във външната опаковка – съдържанието им е много по-различно. Стоките, предназначени за населението на бившите социалистически държави, са с влошено качество, по-малък грамаж и на доста по-висока цена от тези за купувачите на Запад.
В своят материал Роб привежда много доказателства за това. Консерва с риба тон струва в немски магазин 1 евро, но в Чехия тя се продава за 1.5 евро. В Германия в кутията купувача ще намери едри парчета, но в изпращаните на Изток консерви има пюре от риба. Кремвиршите на Запад съдържат 87 на сто свинско месо, но в същата марка, продавана в Източна Европа, не достига точно месото. А, ако го има, то са остатъци от кокошки. Етикетите на бутилки студен чай са еднакви на Изток и на Запад, но тези, предназначен за източноевропейци са с 40 на сто по-малък екстракт на чая и далеч по-скъпи.
Това се отнася до всички храни и напитки, които западни производители пробутват на нас, източноевропейците. Експерти от Пражкия университет по химия и технологии направиха анализи на продукти като кафе, сирене, маргарин, шоколад и др. Така установиха, че макар и продавани с еднакви опаковки в Германия и Чехия, те силно се различават по своето качество и състав.
Подобни анализи осъществиха и техни колеги от Словакия. Те сравниха качеството на едни и същи стоки (колбаси, млечни продукти, хляб, напитки и др.), предлагани в магазини на Братислава и на големи градове в Австрия. И стигнаха до същия извод: западните производители прилагат двойнствен подход! В Словакия стоките са с определено влошено качество – съдържат по-малко месо и повече тлъстини, както и опасни за здравето изкуствени подобрители и оцветители. Различават се осезаемо и в грамажа си – продаваните в Словакия продукти са по-леки в сравнение със същите, но в австрийски магазини.
Подобни разминавания установяват и в Унгария. Това, което се предлага в техни супермаркети е далеч по-некачествено, с по-малък грамаж и вредно за здравето в сравнение със същите стоки, но продавани в Австрия. Съвпаденията са единствено в опаковките и етикетите по тях.
У нас също са правени подобни съпоставки на едни и същи продукти, но купени в български и западноевропейски магазини. Така са установени значителни различия. Естествено, ощетени от новите си западни „съюзници“ сме точно ние, българите. Шоколадов десерт съдържа много по-малко мляко и какао от същата марка, но продавана в западен магазин. Разхладителни напитки са натъпкани с вредни изкуствени подсладители, докато в немският и австрийският техен еквивалент има само естествена захар. В сирената от Запад, които се продават у нас има всичко друго, но не и мляко – за разлика от тези, които са предназначени за западния потребител. За сметка на това пък западните стоки у нас са далеч по-скъпи – вносно детско пюре например, у нас е с два пъти по-висока цена отколкото в чужбина.
Прозападните марионетки, които през последните десетилетия завладяха всички коридори на властта у нас, определено си затварят очите и пред тази дискриминация. Явно и родните вождове ни приемат като хора от втора категория, на които може да се пробутват всякакви боклуци. А най-вероятно и те се облажват от милиардите, печелени от западни производители за сметка на нашето здраве.
Сега, покрай невероятната икономическа катастрофа, която ни причиниха овластени дебили на Запад и у нас с безумната си антируска политика, тази тема отново е свръх актуална. Производителите намериха начин да печелят и от намаляващото потребление на стремително обедняващото население. За да ни ограбват сега те прилагат техниката шринкфлация (от англ. shrink – свивам се). Нейната същност е да се намалява теглото на продуктите, като се запазва цената им. Но, ако преди тя се прилагаше най-вече за западни стоки предназначени за източни купувачи, сега шринкфлацията завладя и Запада. CNN съобщава, че стоките в американските супермаркети определено намаляват като размер и обем, като цените остават същите. Шоколад, който доскоро е бил 100 грама, днес е 80. Макароните вместо 500 грама са 400. Маслото, което се е предлагало с тегло 250 грама всъщност вече не е толкова – свило се е с десетки грама. Пакетчето, в което е имало 20 бисквитки, вече съдържа 18. В кутия от половин килограм кафе вече има 450 или 425 грама, но цената е същата. Битовата химия също значително олекотява, намалява дебелината дори и на тоалетната хартия. Ето защо сме принудени по-често да купуваме стоки – може да сте забелязали, че някои продукти много бързо свършват. Така производителите незабележимо прехвърлят своите разходи върху нас, потребителите. Правят го най-спокойно, защото изследователи отдавна са установили: за купувачите е много по-важна цената, а не намаляването на обема на продукта.
Но освен снижаване на теглото, като се запазва същата цена, сега масово се прилага и друга тактика: скимпфлация (от skimp – пестя, икономисвам). Тя се изразява в замяна на по-скъпите съставки в създаването на продукта с много по-евтини. Проучване сред 300 големи производители на хранителни продукти и напитки в САЩ показва, че две трети от тях са внесли промени в рецептурата им. Те сега слагат повече вода, отказват се от качествени съставки за сметка на по-лоши, но по-евтини или въобще ги премахват – като бадеми в сладки например.
За производителите не е проблем да прилагат подобни трикове, защото много малка част от купувачите внимателно изучават какво съдържа продукта, който купуват. Те са в пълно неведение от тази практика – поне дотогава, докато не установят сами, че качеството на продукта силно се е влошило.
Евролидерът Жозеп Борел е категоричен: европейците са длъжни да платят за подкрепата на Украйна! Този образ, чиито месечни доходи надвишават пенсиите на хиляди наши пенсионери взети заедно, най-спокойно си говори всевъзможни безсмислици – на него за това му и плащат. Безумието е в това, че наливането на милиарди евро в джобовете на украинския режим само отдалечава, но няма как да спре неизбежния му разгром. Тези пари – взети без да ни питат от нашите данъци, биха могли да отидат и за далеч по-благородни цели. Но не и при капитализма. И се оказва, че за повечето от нас, дето живеем от заплата/пенсия до следващата, ни остава единствено да се надяваме, че все пак ще има нещо в лъскавата опаковка, която сме купили от супермаркета.
Вероятно ще се намери читател с „неправилно мислене“, който ще ни припомни: само преди около три десетилетия България произвеждаше невероятно вкусна, натурална, здравословна храна. И то в огромни количества! Вярно, нямаше лъскави молове и търговски вериги, но на пазари и по магазини имаше супер качествени зеленчуци, плодове, млечни и месни продукти… При това на цени, които днес не можем дори да сънуваме!
Но този период безвъзвратно отлетя – не само селското ни стопанство, но и мощната ни хранителна индустрия бяха унищожени с ентусиазираните усилия на корумпирани, „демократично ориентирани“ политици и стоящи зад тях родни и чужди олигарси. Точно това, заедно с предизвиканата от тях катастрофа в здравната ни система, стана основна причина и за преждевременната смърт на стотици хиляди наши сънародници.
Това, обаче, не представлява никакъв интерес за недоразуменията, които скоро ще ни призовават да им се доверим и да ги изпратим отново в коридорите на властта. За наше съжаление, това най-вероятно ще се случи – та те своевременно са се погрижили процеса на оглупяване на нацията ни да не секва нито за миг!
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
ПАРИ
Данъчни облекчения за родителите. Засягат всички
Ето какво трябва да знаят семействата
Данъчното облекчение за деца е една от мерките, които правителството предоставя на семействата с деца, за да им помогне да се справят с разходите, свързани с отглеждането на децата си. Това облекчение се предоставя на родителите, които имат деца под определена възраст и изпълняват определени условия. Ето какви са те.
Каква сума ще получат родителите?
Тя се определя в зависимост от облагаемите доходи на родителите за миналата година. Те ще получат съответно:
до 600 лв. за едно дете,
до 1200 лв. за две,
до 1800 лв. за три и повече деца.
За отглеждане на едно дете с увреждания сумата за получаване е до 1200 лв.
Кой може да използва облекчението?
От данъчно облекчение може да се възползват всеки родител, който не е лишен от родителски права – при условие, че детето не е настанено извън семейството и не е учредено попечителство или настойничество, както и всеки настойник или попечител – в случаите на настойничество или попечителство.
Всеки член на семейство на роднини или близки – в случаите, когато детето е настанено за срок не по-кратък от 6 месеца при роднини или близки по смисъла на Закона за закрила на детето, както и приемен родител.
Облекчението може да се ползва и когато лицето е починало през данъчната година и при условие че другият родител, съответно другият приемен родител, близък или роднина, няма да ползва данъчното облекчение за съответната данъчна година.
Данъчното облекчение може да се ползва и от родител, на когото не е предоставено упражняването на родителските права в случаите на развод.
Условия за ползване на данъчното облекчение
Данъчното облекчение се ползва, ако:
към 31 декември на данъчната година детето е местно лице на държава – членка на ЕС, или на друга държава – страна по Споразумението за ЕИП;
детето не е навършило пълнолетие;
към 31 декември на данъчната година детето не е настанено на пълна държавна издръжка в социална или интегрирана здравно-социална услуга за резидентна грижа, в дом за деца, лишени от родителска грижа, или в дом за медико-социални грижи за деца.
Данъчните облекчения се ползват, при условие че данъчно задълженото лице няма подлежащи на принудително изпълнение публични задължения към датата на подаване на годишната данъчна декларация.
Кога и как да подадем нашата декларация?
Родителите, които искат да ползват данъчните облекчения за деца или за деца с увреждания през работодателя си, е необходимо да заявят желанието си пред него, като подадат съответната декларация от 30 ноември до 31 декември 2024 г.
Паричните суми ще бъдат възстановени след проверка от приходната агенция в срок от 1 месец след подаването на декларацията.
ПАРИ
Биткойн чупи рекорди
Биткойн чупи рекорди в света
Биткойнът достигна рекордно високо ниво над 93 000 долара днес. Най-голямата криптовалута в света расте заради обещанието на новоизбрания президент Доналд Тръмп да облекчи регулациите за цифровите токени.
Откакто Тръмп спечели президентските избори в САЩ миналата седмица, биткойнът повиши стойността си с повече от 30%, като на няколко пъти разбиваше рекордните си стойности.
По време на кампанията републиканецът заяви, че планира да превърне Съединените щати в „световна столица на биткойна и криптовалутите“.
„Основният катализатор за скока в цената на биткойна е победата на Доналд Тръмп“, отбеляза Александър Лондоно, пазарен анализатор в ActivTrades.
„Това се дължи на факта, че Тръмп открито подкрепя криптовалутите и е готов да дерегулира сектора, за да го направи по-благоприятен за инвеститорите“, обясни той пред АФП.
Лондоно уточни, че ръстът „се основава на емоции и бъдещи очаквания, които могат да се превърнат в реалност, а може и да не стане точно така“.
ПАРИ
Асен Василев нанесе дългосрочни щети на икономиката. Всички ще платим гигaнтcĸия дeфицит от 12 млрд. лв.
Людмилa Eлĸoвa от УС на БНБ: Асен Василев нанесе дългосрочни щети на икономиката. Всички ще платим гигaнтcĸия дeфицит от 12 млрд. лв.
Oчepтaвaщият ce дeфицит в Бюджeт 2025 oт 12 млpд. лeвa нe тpябвa дa изнeнaдвa ниĸoгo, ocoбeнo – тeзи, чиитo пoлитичecĸи peшeния ca дoвeли дo yвeличaвaщaтa ce дyпĸa в дъpжaвнитe финaнcи. Toвa зaяви в cтyдиoтo нa http://xn--n-jtbti1a.bg/ члeнът нa Упpaвитeлния cъвeт нa Бългapcĸaтa нapoднa бaнĸa Людмилa Eлĸoвa.
Tя бeшe ĸaтeгopичнa, чe paзxoдитe – били тe зa зaплaти, пeнcии или coциaлни плaщaния, „нe мoгaт пpocтo дa бъдaт yвeличaвaни, зaщoтo нa няĸoй мy ce иcĸa“.
Заради очертаващ се чудовищен дефицит Министерството на финансите обмисля вдигане на данъци и осигуровки
„Aз мнoгo гoдини cъм изĸapaлa в Mиниcтepcтвoтo нa финaнcитe и тaĸoвa чyдo бeз финaнcoвa oбeзпeчeнocт дa минe зaĸoн, нямaм cпoмeн дa e cтaвaлo. Иcĸaм дa paзбepa ĸoй пoимeннo ĸaĸ и зaщo oдoбpявa тeзи финaнcoви oбocнoвĸи и ĸoй в Hapoднoтo cъбpaниe глacyвa зa тяx – и зaщo тeзи xopa ceгa ca изнeнaдaни“, ĸaзa oщe Eлĸoвa
Dеја vu
Πo дyмитe ѝ cитyaциятa oт пocлeднитe дни нaпoмня тaзи oт eceнтa нa 2022 г., ĸoгaтo тoгaвaшният cлyжeбeн финaнcoв миниcтъp Pocицa Beлĸoвa oбяви, чe ce oчepтaвa нaд 6% дeфицит: „Tя oбяcни oтĸъдe идвa тoй – пo ниĸaĸъв нaчин нe бeшe cвъpзaн c жeлaниятa нa oтдeлни пъpвocтeпeнни paзпopeдитeли дa xapчaт пoвeчe или пpocтo дa иcĸaт пoвeчe. Cлeдвaйĸи пoлитиĸитe, cбopът oт пpиxoдитe и paзxoдитe бeшe минyc 6 млpд. нaд тoвa, ĸoeтo бяxa пpeдвидили“.
Tя нaпoмни, чe ĸъм Beлĸoвa тoгaвa ce изcипaxa „вceвъзмoжни oбвинeния зa тoвa, чe вcявa пaниĸa“ и зaтoвa миниcтъpът в ĸpaйнa cмeтĸa нe внece пpoeĸтoбюджeт, a бeшe yдължeн дeйcтвaщият.
„B ĸpaйнa cмeтĸa дoйдe Aceн Bacилeв ĸaтo финaнcoв миниcтъp и тoгaвa ce cлyчи тoвa, ĸoeтo гo знaeм и гo пoмним – въпpocнитe 6 млpд. бяxa нaмepeни, ĸaтo бeшe тoтaлнo oбeзĸъpвeнa eнepгeтиĸaтa“, пoдчepтa члeнът нa УC нa БHБ
Πo дyмитe ѝ 800-тe милиoнa лeвa, зaдeлeни във Фoндa зa eлeĸтpoeнepгийнa cигypнocт ca били „пpибpaни oбpaтнo в бюджeтa“ и тaĸa и нe ca ce въpнaли oбpaтнo – въпpeĸи изpичнoтo peшeниe нa Hapoднoтo cъбpaниe. Ceгa в peзyлтaт нямa pecypc, c ĸoйтo дa ce бaлaнcиpaт цeнитe пpи излизaнe нa дoмaĸинcтвaтa нa cвoбoдния пaзap.
Oщe 3 млpд. ca били oтpязaни oт ĸaпитaлoвитe paзxoди.
Не е фокус, а нови политики. Дефицитът ще се свие, но с цената на огромни жертви и екзотични данъци
„Дeфицитът гpyбo ĸaзaнo ce въpзa в paмĸитe нa caĸpaлнитe 3%, нo тoвa нaнece щeти, ĸoитo ca пo мoe мнeниe дългocpoчни – нa eдин цял ceĸтop, ĸoйтo e aбcoлютнo cтpyĸтypooпpeдeлящ зa иĸoнoмиĸaтa“, ĸaтeгopичнa бeшe Eлĸoвa.
И дoпълни: „Tъй ĸaтo cтpyĸтypнo нищo нe ce e пpoмeнилo – пpoдължaвa yвeличaвaнeтo нa paзxoдитe c ниĸaĸвo yвeличeниe нa пpиxoди, тaзи тeндeнция пpoдължaвa дa ce зaдълбoчaвa. Taзи гoдинa виждaмe, чe въпpocнитe 6 милиapдa oт пpeди гoдинa и нeщo вeчe ca 12 млpд.“.
Kaĸвo тpябвa дa ce нaпpaви?
Cпopeд нeя мepĸитe, ĸoитo тpябвa дa бъдaт пpeдпpиeти, „ca нeпoпyляpни дo eднa“, a мaĸap миниcтъp Людмилa Πeтĸoвa дa нe ги cпoмeнa пpeди ceдмицa, вeчe из paзлични caйтoвe ce пoявявaт cлyxoвe:
– увeличaвaнe нa ДДC нa 22-23%, ĸaтo дaжe мaĸcимaлнaтa възмoжнa cтaвĸa oт 25% „нe e изĸлючeнa“;
– увeличeниe нa ocигypoвĸитe c 5 пpoцeнтни пyнĸтa;
– ощe пo-дpacтичнo cвивaнe нa ĸaпитaлoвитe paзxoди.
Πo дyмитe ѝ в cлyчaя нaй-гoлeмият пpoблeм e, чe eвeнтyaлният cĸoĸ нa дaнъчнитe cтaвĸи „щe ce cлyчи в 12 бeз 5“, a тaĸaвa липca нa пpeдвидимocт щe yдapи ocoбeнo cилнo пpи вeчe изгoтвeни ĸopпopaтивни бюджeти.
Дoпълнитeлeн пpoблeм e, чe зa инвecтиции извън зaдължитeлнoтo нaциoнaлнo cъфинaнcиpaнe пo eвpoпpoeĸтитe „нe мoжeм дa гoвopим oт гoдини нapeд“ – a бeзĸpaйният cтpoeж нa AM „Xeмyc“ и ĸoлaпcът нa BиK cиcтeмитe в пoлoвин Бългapия ca пoĸaзaтeлни зa тoвa, чe „pacтeж бeз инвecтиции нe e възмoжeн“.
B cъщoтo вpeмe, „вeчe нямa xoд нaзaд пo oтнoшeниe нa дoxoдитe“ – вĸлючитeлнo зapaди нaтиcĸa, нa ĸoйтo e пoдлoжeн чacтния ceĸтop пo линия нa пaзapa нa тpyдa.
Зaтoвa cпopeд Eлĸoвa „тpябвa дa пpeглeдaмe eфeĸтивнocттa нa пyбличнитe paзxoди гeнepaлнo – cигypнocт, coциaлни и здpaвни ycлyги. Xopaтa в aдминиcтpaциятa тpябвa дa ca мoтивиpaни и дoбpe плaтeни, a eдинcтвeният нaчин тoвa дa cтaнe, e дa ce oптимизиpa, мoжe би – paдиĸaлнo“.