LIFE
Нито е хоум, нито е офис – чисто депутатска идиотия
Всичко, навсякъде, наведнъж – така с три думи ще се обърка с работата от вкъщи в най-скоро време. Новите текстове в Кодекса на труда вече са почти в кърпа вързани, въпреки че в социалната комисия на парламента безусловно ги хареса само Георги Гьоков от БСП, а той смята за екзотика човек да работи от вилата на морето. „Очаквахме по-революционен текст“, каза Деница Сачева от ГЕРБ. Но след критиките и тя, и останалите дружно подкрепиха промените, за да се пуска текстът да върви, пък после да се оправя (депутатите му казват прецизиране). Както обикновено, това законодателно безобразие се прави като имитация на изисквани от България реформи, в случая за парите по Плана за възстановяване и устойчивост.
С промените в Кодекса на труда се въвежда изискване мястото на работата от разстояние да се посочва в трудовия договор. Това автоматично означава, че когато отидем в друг град, ще трябва да подписваме допълнително споразумение към трудовия договор. Това пък автоматично означава, че всяка наша стъпка извън уговореното в договора ще трябва да се обявява пред НАП вместо да е просто въпрос на разбиране между работодател и служител. Отделно всяко конкретно работно място извън офиса ще трябва да се опише писмено на работодателя и той да го съхранява в определен срок.
Сегашната свободия, твърдят вносителите,
пречи и кара хората да се страхуват от дистанционната работа.
Работодателят не знаел къде е подчиненият му, а подчиненият нямал сигурност, защото нямал обособено работно място. Затова сме били последни в Европа по работещи от разстояние. С допълнителна регулация министерството смята, че ще отпуши работата от разстояние, по която – каква изненада – сме най-зле в ЕС. Ефектът обаче поразително ще се размине със замисъла – хоум офисът ще стане толкова невъзможен, че сигурно и пандемия няма да може да го възстанови.
Между първо и второ четене на законопроекта Божидар Божанов направи опит да спести „един тон уведомления към НАП“ на хората, но отвсякъде го парираха депутати, които по тези въпроси явно са още във времето на Флинтстоун
По силата на съвременните политически перверзии,
в ПГ на ГЕРБ-СДС решили Деница Сачева знаково да го подкрепи, но останалите да се въздържат – така хем са за революцията, хем за статуквото. Облекченията – далеч от съвършени, се подкрепяха от всички бизнес организации поради липса на алтернатива, но социалното министерство ги разби на пух и прах. Понеже у нас не законите се адаптират към реалността, а обратното.
Божанов предлагаше смяната на мястото в рамките на 6 месеца да не се считат за промени в трудовия договор, а в комисията беше готов да се откаже от шест месеца и да ги замени с 30 дни. Освен това предлагаше мястото на работата от разстояние да не влиза в трудовия договор. Третата му поправка беше всяка промяна да се заявява от служителя и да получава съгласие от работодателя в писмена форма, което може да стане и по имейл без е-подпис. Тези промени поне отчитаха факта, че населеното място не може да бъде важен критерий за работата от разстояние.
Идеята, че на един частен бизнес може да се придаде тласък с допълнителна регулация и административна тежест, сама по себе си е много тревожна диагноза за дефектите в мисленето на нашата администрация и
откъснатостта й от реалността
Всички идеи за облекчения бяха „разбити“ от зам.-министъра на труда Николай Найденов с удивителна „аргументация“. Той заяви, че облекченията, предложени от Божанов, всъщност са затруднения – „вместо един, ще има два документа за обмяна“. Според зам.-министъра, от юридическа гледна точка размяната на документи се счита за сделка, тъй че на практика два разменени имейла представляват промяна в договора. Подгласяха му представителите на КНСБ, според които да се правят промени за по шест месеца с размяна на обикновен мейл „води до голяма несигурност“. Защото как ще се контролира целият този произвол?!
Противниците ораторстваха, че облекченията ще променят фатално духа на Кодекса, сякаш този дух не е от допотопната 1987 г. и няма въпиюща нужда от здраво разтърсване. Бяха повдигнати въпроси, които не стъпват на никаква реална почва. Без място на работа, изтъкнаха например от ДПС, трудовият договор можело да се окаже граждански. Мястото на работа било неотменим атрибут на трудовия договор, казаха и от КНСБ. Така е, но има малък „нюанс“ – според кодекса въпросният неотменим атрибут в договора е седалището на работодателя, а не всяка паланка, откъдето реши да поработи за няколко дни неговият подчинен, поради което сега няма изискване да се посочва всяко движение на служителя. Нямало да се знае как човек ще се завръща в офиса при необходимост и как ще се осигуряват защитени интернет връзки, твърдеше МТСП (сякаш в бизнеса малки деца управляват други малки деца).
Оказа се, че всички тези колизии всъщност идват от факта, че пишещите правилата и ползващите ги се разминават с 30-40 години във времето. От дума на дума в дискусията в комисията беше изплюто
едно старателно укривано от публиката камъче
Авторите на законопроекта се занимават само с хипотезите, в които работното място е фиксирано. Защо, след като уж отговарят на новите реалности – само те си знаят. Този факт е добре замаскиран в мотивите, където няколко пъти се споменава за „различни работни места“, гъвкавост и пр. Всъщност истинската мобилна работа – иначе казано реалността на хиляди хора, е нещо трето, което тепърва ще се урежда законодателно. „Действително си заслужава идеята да помислим да регламентираме по по-обмислен начин мобилната работа“, каза Найденов. Което
от неговата уста прозвуча направо като заплаха.
Що за птица е работата от разстояние, ако не е мобилна работа? Представете си 80-те години на миналия век и тогавашните технологии, и ще сте пристигнали в това, което нашето социално министерство разбира под работа от разстояние – иначе казано, това е работа от вкъщи на служител, който по принцип има служебно работно място. Тази фиксирана работа от разстояние в голяма степен бе уредена с промени в КТ преди 13 години, които отразяваха общите европейски правила. Новите промени на практика са отстъпление от тези текстове, т.е. връщане в миналото отпреди 2011 г.
Най-удивителното нахалство на тези промени
е, че те трябва да развиват високотехнологичния сектор. По-точно казано, те трябва да хвърлят прах в очите на Брюксел, че правим нещо по този въпрос. В реформа 11 на ПВУ четем следното: „Дистанционната работа се прилага все повече в съвременните форми на заетост. Съществуващият Кодекс на труда не отговаря на съвременните взаимоотношения между работодател и служител в условия на дистанционна работа“. Резултатът подсказва, че авторите от МТСП са разбрали превратно задачата и са отдалечили още повече кодекса от съвремието. При това очевидно знаят това, защото ни обещават истинска реформа. Ама друг път. И като си затварят очите по правилото „дайте да върви“, депутатите стават съучастници в тази измама.
Невероятно е, че според социалното министерство това е пътят България „да се превърне в едно от местата, където „дигитални номади“ да предпочитат да живеят и инвестират своите средства“. Разбира се, че ще стане точно обратното – всички дигитални номади ще се разбягат при първото съчинение „моят хоум офис“.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
LIFE
Голям скандал: Ето какво ще отнесе Емо Каменов заради шамара, който удари на сина на Иван Христов
„Няма какво да се правим, че някакви неща не са се случили! Те се случиха! Емил Каменов шамароса през лицето големия ми син Спас!“, това заяви продуцентът Иван Христов в последния брой на предаването му с Андрей Арнаудов в YouTube „Неофишъл“.
Причината за реакцията на Емил Каменов, който всъщност стана популярен риалити герой именно от формат, продуциран от Иван и Андрей – „Къртицата“, се оказаха думи на 17-годишния Спас – доведеният син на Иван Христов, свързани с насилието и агресията над жените, за които ви информирахме още преди седмица.
Ето и първата реакция на двамата продуценти след скандала, който продължава да бъде активно дискутиран в мрежата.
„Аз съм тук с послание против агресията. Аз съм много против насилието над момичета. Против агресията съм! Това е моето послание! Това не е начин! Колкото и да висок, колкото и да е здравеняк, това не е мъжко и не е правилно според мен. И мога да му кажа в очите, разбира се, мен не ме е страх от такива неща“, сподели Спас в риалити формата „Къщата на инфлуенсърите“, където участва.
„Този грозен случай стана доста обсъждан в социалните мрежи. Аз си представих и си помислих – ако видя как синът му е удрян от 45-годишен чубанин, 160 кила, в някакво предаване…“, споделя колегата на Иван – Андрей по време на анализа на ситуацията, който правят двамата.
„Спас участва в това предаване, където защити едно момиче, а на Емил Каменов това явно не му понесе, обърна се и го удари“, уточни Иван Христов случилото се, пояснявайки, че до този момент не е гледал въпросното риалити, въпреки че синът му участва в него.
Последствия след грозната ситуация с шамара със сигурност ще има. Както самият Спас заяви във видеото: „Ще си поеме последствията от това след предаването“!
„Добре! Разбрах. Че ще се съдим – ще се съдим“, отвърна Каменов.
Вместо коментар за предстоящия съдебен процес обаче, бащата на Спас – Иван Христов реши да наблегне на друго, което според него е много по-важно.
„Искам публично да се обърна към големия ми син Спас. Гордея се с теб и те обичам! Постъпката ти е изключителен пример за по-малките ти братя. Първо – как трябва да се отнасят към дамите и как трябва да ги защитават от насилници. И второ – как самите те не трябва да дават задна пред насилниците. И трето, може най-важно – как цивилизовано да се борят с насилниците за своите права!“
LIFE
Азис правилно поиска 1 млн. лева за предаване по бТВ
Алчните продуценти шашнати от изискванията на Краля на попфолка
Кралят на фолка Азис е поискал зашеметяващия хонорар от 1 млн.лева, за да журира в „Гласът на България“ по бТВ, твърди Уикенд. Това е сразило продуцентите, които се оказали тотално неподготвени за исканата сума. Те били готови за хонорар, който е 10 пъти по-нисък.
Самият Азис наскоро призна, че е бил поканен, но както сам каза: „Предлагали са ми, но още не са готови за мен.“
Всеизвестно е, че хитовият певец е сред изпълнителите с най-висок хонорар в страната.
Когато обаче се е налагало той е помагал и без пари. Такъв е примерът с Есил Дюран, на която подарил песента си „Хей, момиче“, без въобще да се замисля.
Наскоро Кралят на фолка излезе на сцената в столично заведение, защото Глория, която имаше участие, спонтанно го извика. Допреди това, Азис се забавлявал в публиката, раздавал се с танците, даже си събул обувките.
LIFE
Нови разкрития по скандала около Шон „Диди“ Комбс
Наркотици, сексуален трафик и обвинения в сексуално насилие хвърлят тежки обвинения срещу рапъра Шон „Диди“ Комбс.
Шон „Диди“ Комбс, известен също като P. Diddy, е замесен в мащабен скандал, след като наяве излязоха твърдения за злоупотреба с наркотици, включително опасния розов кокаин, и участие в сексуален трафик. Според документи, представени в съдебно дело от февруари 2024 г., персоналът на Комбс – икономи, готвачи и икономки – бил задължен да държи наркотици като екстази, GHB (депресант), марихуана и розов кокаин, известен още като „тучи“ (Tuci), под ръка по всяко време.
Обвинения за употреба на розов кокаин и други наркотици
Розовият кокаин, за който се твърди, че е същото наркотично вещество, открито в тялото на покойния Лиам Пейн, е посочен в съдебните документи като предпочитано от Комбс вещество. Проучвания сочат, че розовият кокаин често съдържа комбинация от MDMA (екстази), метамфетамин и кетамин, и само в редки случаи кокаин. Според твърденията в жалбата, служителите на Комбс са били принудени да носят торби, пълни с тези наркотици, и да ги предоставят на рапъра и неговите гости при поискване.
Твърди се също, че Комбс е използвал наркотици на частни партита, организирани в негови имоти в Лос Анджелис и Маями, както и на яхти, наемани за негови гости, които често включвали известни личности. Кристина Хоррам, началникът на персонала на Комбс, е посочена като човекът, който ръководи тази операция, като се твърди, че е осигурявала редовните доставки на наркотици.
Обвинения в сексуален трафик и насилие
Обвиненията не се ограничават само до наркотици. През септември 2024 г. федералните агенти от Вътрешната сигурност на САЩ извършиха обиски в домовете на Комбс в Лос Анджелис и Маями. Те иззеха телефони, оръжия и други доказателства, които могат да бъдат свързани с обвинения в сексуален трафик и насилие.
Комбс е обвинен, че в продължение на повече от десетилетие е злоупотребявал с жени и е принуждавал служителите си да участват в организирани престъпни дейности, включително сексуален трафик и насилие. Прокурорите твърдят, че рапърът е създал „престъпно предприятие“, което включва отвличания, подкупи и други сериозни престъпления. Обвиненията срещу него включват заговор за рекет и принудителен труд.
В обвинителния акт се посочва, че Комбс е използвал богатството и влиянието си, за да прикрие тези престъпления и да контролира действията на хората около себе си. Според твърденията, Комбс е принуждавал служителите си да доставят наркотици и да осигуряват секс работници за неговите частни партита, като ги карал да пазят тайна за случващото се.
Реакция на Шон Комбс и неговите адвокати
Шон „Диди“ Комбс категорично отхвърля обвиненията срещу него, като ги нарича „фалшиви и клеветнически“. След ареста си в Ню Йорк през септември 2024 г., Комбс заяви чрез своя адвокат, че ще се бори за изчистване на името си. Неговият адвокат Марк Анифило заяви, че всички обвинения са „напълно измислени“ и целят да очернят репутацията на рапъра. Адвокатът подчерта, че обвиненията са част от „лов на вещици“ и че Комбс ще докаже своята невинност в съда.
Въпреки че Комбс се призна за невинен, му беше отказана гаранция и той остава в ареста в Ню Йорк, където е под наблюдение. Адвокатите на рапъра изразиха загриженост за начина, по който разследването се води, и осъдиха „прекомерната употреба на военна сила“ при изпълнението на заповедите за обиск в домовете на Комбс.
Нови обвинения и реакция от правния екип на Комбс
Освен първоначалните обвинения, адвокатът Тони Бъзби обяви на пресконференция през октомври, че повече от 120 души са подали нови оплаквания за сексуално насилие срещу Комбс, включително 25 непълнолетни жертви. Това доведе до още по-голям натиск върху Комбс и неговия правен екип.
Майката на рапъра, Джанис Смол Комбс, публично защити сина си, като нарече обвиненията „разказ, създаден от лъжи“. Според нея Комбс заслужава справедлив процес и възможност да докаже невинността си.
Какво следва за Шон „Диди“ Комбс?
Докато делото продължава, Шон „Диди“ Комбс е изправен пред дълга правна битка, която ще тества както неговата репутация, така и устойчивостта на музикалната му империя. Въпреки сериозността на обвиненията, адвокатите му са решени да изчистят името му и да докажат, че твърденията са безпочвени.
Обществото следи с голям интерес развитието на този мащабен скандал, който хвърля сянка върху кариерата на един от най-влиятелните фигури в музикалната индустрия.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?