КУЛТУРА
Кога една личност е „академик“?
Задавам въпрос, който е с понижена трудност.
Когато един академик е български гражданин, то той не е „академик българин“; когато е лекар, той не е „академик доктор“; когато е юрист, той не е „академик адвокат или съдия“; когато е шофьор, той не е „академик шофьор“; когато е министър-председател, той не е „академик министър-председател“ и т.н.
…………………..
„Академик“ е научно звание, което означава член на обща или специализирана академия на науките или изкуството.
Когато академикът затвори вратата на академията отвън, той става обикновен гражданин, а не „академик-гражданин“.
Да се парадира с научни звания не повдига авторитета на човека, а го поставя в определен научен сегмент.
И дотук!
…………………
Нито Аристотел, нито Платон, нито Монтен, нито Алберт Айнщайн, нито Ноам Чомски, нито Джоузеф Стиглиц, нито някой друг велик мислител парадира с научното си звание, а с научната си продукция.
Обратно, с титли парадират най-често „ниски“ хора, известни в най-тесен кръг.
……………….
Време е официални лица в НС, МС и където и да е, да се легитимират с името и фамилията си, а не с титлите си.
Академик Денков е академик в БАН, а не в МС; генерал Радев е генерал в армията и като главнокомандващ, а не като „генерал-президент“, професор или доцент едикойси е професор в университет, а не отвъд Околовръстното шосе…
С извинение, ако Денков не беше министър-председател на това уникално сглобено правителство, малцина щяха да го разпознават в България. Но Денков е известен като министър-председател, а не толкова като академик. Затова оценявам титлата „академик“ като паразитна в качеството му на министър-председател.
………………
Пиша горното като Professor Emeritus (в България) и като член на чужда Академия (не е руска, да ви успокоя); но предпочитам това да се знае само в аудитория, а не да ме „краси“ навсякъде.
КАДРИ ОТ ИЗТОЧНИЯ ФРОНТ!
***
ТЕ СЕ ОПИТВАХА ДА НИ ГО КАЖАТ ОЩЕ ПРЕДИ 40 ГОДИНИ!
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА