КОМЕНТАР

ИЗБОРНИЯТ СКАНДАЛ МОЖЕ ДА НАЧЕРТАЕ НОВА ПОЛИТИЧЕСКА МОЗАЙКА В САЩ

Броенето на изборните резултати в САЩ лека-полека започва да се канализира – т.е. след огромните обществени скандали в редица щати никой вече не рискува да предизвиква нови. Разбира се, предизборният щаб на Тръмп няма да се откаже от съдебно оспорване на някои резултати, за което според мен в някои случаи има основания.
.
Да видим ситуацията в момента.
Броенето на бюлетините досега не е приключило в нито един щат! В нито един, вкл. и спорните 7 щата!
За пореден път ще повторя – онова, което се обявява като данни са прогнозни резултати на медии и социологически агенции. Официални данни ще се обявят, едва след като броенето приключи.
.
Независимо от това в редица щати предизвестеният победител не се оспорва нито от едната, нито от другата страна. Не се оспорва – поне засега, макар че в редица от тях процентът на преброените гласове е значително по-нисък от близо 100% в
спорните щати.
.
Посочвам само онези щати, в които не са преброени дори и 90% от гласовете, но победителят се счита за ясен.
Победител Байдън
1. Ню Йорк – 84%
2. Ню Джърси – 78%
3. Мериленд – 70%
4. Илинойс – 89%
5. Калифорния – 77%
6. Окръг Вашингтон – 80%
.
Победител Тръмп
1. Мисисипи -86%
2. Юта – 88%
3. Калифорния – 77%
4. Охайо – почти докоснало 90%
.
Така, че да се твърди кой колко гласове е получил, засега е манипулация заради неприкритите партийни пристрастия на социолози и медии. Броенето не приключило и няма обявени официални резултати. Още повече, че в някои щати вече е решено да има повторно броене (Уисконсин, Джорджия)
.
ИСТИНАТА И ПАРТИЙНИ ИНТЕРЕСИ
.
А сега да видим обвиненията в истински манипулации.
Започвам с един дребен, но многозначителен факт.
С лицето Мат Брейнард.
.
Мат Брейнард е работил като политически консултант по кандидатурата за президент на Доналд Тръмп през 2016 г.. Дори е заслужил много ласкав туит лично от самия Доналд Тръмп.
Той написа в Twitter, че разполага с данни за невалидни бюлетини и списъци на фалшиви гласоподаватели в спорните щати и иска да ги сравни с базите данни за социално осигуряване и промяна на адреса, за да идентифицира незаконните гласувания.
.
Брейнард се оплака, че не е успял да осигури финансиране за своите изследвания, които е поискал.
От кого?
Внимание – от кампанията за преизбиране на Тръмп, от Републиканската партия!
А на фона на обвиненията им за нередовност на изборите, те би трябвало да се втурнат с разтворени обятия към него…
Да, ама не.
.
Сайтът за набиране на средства GoFundMe свали неговата страница, след като той потърси дарения от хората, за да разследва твърденията за измама с гласове. Основанието – нарушавало правилата на сайта, понеже било „разпространение на подвеждаща информация за изборите и затова страницата е премахната”.
Брейнард каза, че е успял да събере 220 000 $, преди да го блокират. Той няма достъп до парите, понеже сайтът не ги е превел и щял да ги върне на дарителите. В отговор Брейнард каза, че вече е създал нова страница на различна платформа за набиране на средства.
.
Защо се спирам на този случай като показателен. Защото той подсказва, че и двете партии, и двамата кандидати имат кръвен интерес споровете да не излязат от партийната рамка и контрол, да бъдат подложени на истински преглед от обществото. А това наистина мирише!
.
Другият, но вече значим, съществен факт го изтъкнах в предишен пост с посочени данни – при активност от две-трети в националното гласуване (изчисляват я на 66%) в един от спорните щати – Уисконсин, активността е почти 100%. Там кандидатите спорят за няколко десетки хиляди гласа, в щата ще има второ броене на бюлетините…
Но не ми е известно никой от двата щаба да е повдигнал официално проблема за нереално високата активност. Феноменът предполага всякакви отговори, вкл. и този за пологоловна манипулация, извършена и от двете страни на барикадата.
.
Факт е, че елитите на двете партии се държат като идиоти – сякаш публично презират „широките народни маси” (съвсем умишлено използвам този термин на комунизма).
Защо се държат като идиоти според мен?
Има близо 70 млн. избиратели, които са се отказали да гласуват, т.е. не са се припознали в нито един от кандидатите и партиите. Но това не означава, че не проявяват интерес какво се случва и не са обществено активни. Понеже в условията на много остро политическо противопоставяне, на ширеща се епидемия със стотици хиляди мъртви и вследствие на това на много тежки проблеми с икономиката социологическото и политологическо понятие и американско явление „мълчаливо общество” въобще не работи.
.
Точно обратното – една част от американското общество е станала много критична към политиките и именно затова сега въпреки обстоятелствата не е гласувала. При това предполагам, че значима част от тези почти 70 милиона не са от „партията на мълчаливото общество”, а от симпатизантите и електоратите и на двете партии, което косвено се вижда по изненадите в екзитполовете за черните, за испанскоговорящите в редица щати.
.
Фактът е, че именно пасивните вдигнаха сега масовостта на вота до неподозирани висоти. И е факт, че именно немалка част твърд електорат и тясна периферия на двете партии не гласуват.
Това се вижда при сравняване на гласовете в различните видове избори – за сенатори, представители, губернатори…

Случващото се сега по изборите и онова, което ще се случва, ще засили разочарованието в тези „широки партийни маси“.
То е сериозно основание за възникване на силно обществено движение или дори нова партия, която коренно ще промени политическият пейзаж в САЩ.
Та затова считам, че сегашните партийни елити се държат така, сякаш са идиоти. Борейки се да спечелят битката на всяка цена, те са път да изгубят война, която дори не подозират, че е зачената, че вече е започнала с далеч по-мащабни електорални измерения, отколкото е имало в близката американска история.
.
КОНКРЕТНИТЕ ОБВИНЕНИЯ В ИЗМАМИ
.
Изборните измами са много редки в САЩ.
Процентът е по-малък от 0,0009 според проучване от 2017 г. на Центъра за правосъдие в Бренан. (т. е. под една десетохилядна – за сегашните избори би трябвало да става дума за около 15 000 измамни бюлетини)
.
Но ако тези измамни бюлетини са концентрирани в няколко ключови щата, които решават изхода от надпреварата и където разликата е по няколко хиляди гласа, картината рязко се променя, нали? При това никога досега не е имало такова остро противопоставяне в обществото и такива мащаби на изкривяване на обективността на информацията. Допустимо е този иначе мизерен дял да е нараснал.
.
*****Гласуването по пощата ********
.
В миналото самият президент Тръмп е гласувал по пощата, понеже живее извън щата, в който е регистриран – Флорида.
Ето обаче онова, което не се знае у нас.
Тръмп прави разлика между различните начини на гласуване по пощата. Става дума за критика към практиката някои щати автоматично изпращат бюлетини до всички регистрирани избиратели.
Орегон и Юта направиха това успешно на предишни избори. Сега регистрираните гласоподаватели в девет щата (плюс Вашингтон) автоматично получават бюлетини по пощата, без да се налага да ги искат. Пет от тях въведоха тази мярка поради пандемията на коронавируса. Аз лично я считам за резонна.
.
Проблемът е най-вече в друг фактор – до колко дни след изборният ден се допуска броене на такива закъсняло пристигнали бюлетини. Тръмп настоява последният ден да е 3 ноември. Има щати (Джорджия, Аризона), в които това е прието. 22 щата допускат да се брои пристигналото по пощата след изборния ден, като срокът в повечето от тях до вчера (петък).

Приемам хипотеза – гласувам по пощата на 3 ноември, защото се пазя покрай епидемията. При условието на Тръмп моят глас не се зачита, лишен съм от него, понеже няма как да пристигне за броене в деня на изборите. Другата, обратна страна на медала обаче е, че не е резонно тази процедура да се точи дори до седмица или дори 12 дни след изборния ден, което също е факт в някои щати. Такъв срок наистина създава възможности за фалшификации.
.
Авторитетната организация Project Veritas пусна видеозапис на пощенски служинел от Уисконсин, който свидетелства, че в е бил принуден от началниците си в деня след изборите да слага пощенско клеймо от 3 ноември, т.е. все едно са подадени в срок, и да изпраща с експресна пратка хиляди бюлетини за Байдън до избирателната комисия. Те са подавани дори и от името на отдавна умрели хора, както е безспорно доказано, макар че посочените случаи са единични. При това профсъюзът на пощенските работници категорично е заел страната на Байдън още преди изборите, призовавайки членовете си да гласуват за него.
.
Жалко е за американската демокрация, че има неприкрито партийно пристрастие, вкл. проявено и от съда. Защото Върховният съд в Пенсилвания прие, че пликове с бюлетини не само с нечетливо пощенско клеймо, но дори и без наличие на такова, се броят и зачитат като валидни!
.
*** Изборната администрация е в ръцете на демократите….
.
В Джорджия губернаторът и двете камари на законодателния орган са контролирани от републиканците.
Държавният секретар, който отговаря за администрирането на изборите, е Брад Рафенспергер, който е републиканец.
Ето туит от 2018 г., в който Доналд Тръмп го подкрепя.
„Брад Рафенспергер ще бъде фантастичен държавен секретар на Джордия – ще работи в тясно сътрудничество с @BrianKempGA . Наистина е важно да излезете и да гласувате за Брад” .
– Доналд Дж. Тръмп (@realDonaldTrump) 26 ноември 2018 г.
В Уисконсин ситуацията е подобна. И в двата щата тези републиканци отрекоха твърденията на Тръмп.
.
На щатско равнище Тръмп въобще не е прав.
На равнище отделни избирателни окръзи и градски изборни администрации там, където ще се реши съдбата от двубоя, обаче в повечето случаи е прав, че тези администрации са на демократите.
Но предположението му, че партийни държавни администрации манипулират резултатите, макар и адресирано към демократите, реално и на практика удря и по двете партии и по същество компрометира целият изборен процес. Може би затова редица видни републиканци незабавно се разграничиха от позицията на Тръмп.
.
Такива обвинения като тези на Тръмп трябва да бъдат подкрепени със солидни доказателства от една страна, каквито засега не са представени, а от друга – да се адресират само към конкретни администрации и без никакви намеци за партийната им принадлежност. Поляризацията е толкова силна, че не е в интерес на когото и да било да я дозасилва, ако се кани да управлява САЩ, без да се сблъска с много мащабни и продължителни граждански размирици.
.
**** Наблюдателите****
.
Президентът Тръмп се оплака, че негови наблюдатели не се допускат при преброяването на резултатите.
Има ли такива потвърдени, реални факти. Да, има – засега в Детройт и Филаделфия.
От Филаделфия се разпространи видео, на което се вижда, че такъв републикански наблюдател на анкета е отблъснат от избирателна секция. Обяснението беше, че това се е дължало на объркване около правилата и по-късно той беше допуснат.
Държавният секретар в Пенсилвания Кати Буквар каза: „Всеки кандидат и всяка политическа партия имат право да имат упълномощен представител в стаята, който наблюдава процеса. Някои юрисдикции също предават на живо, така че можете буквално да наблюдавате процеса им на преброяване.“
Но свястно обяснение за фиксираните случаи на такова недопускане не беше дадено.

В някои секции в Детройт също не бяха допуснати наблюдатели на републиканците с обяснения за „свръхкапацитет” на присъстващите, който нарушавал карантинните мерки. Оставям обяснението без коментар.
.
Освен това има неоспорени видеозаписи как се затъмняват стъклата на избирателните помещения, за да не се вижда какво става вътре.
По този повод главният адвокат на град Детройт, Лорънс Гарсия, заяви в изявление: „Някои – но не всички – прозорци бяха покрити, тъй като преброителите и наблюдателите, разположени точно в тези прозорци, изразиха загриженост относно хората извън центъра, които ги снимат, снимат и тяхната работа.“ И така им пречели.
.
Истината е, че не става дума за единични случаи в тези и някои др. градове, а нелепите обяснения около тях от официални лица и продемократските медии по всичко показват, че май Тръмп ще се окаже напълно прав.
.
РАВНОСМЕТКАТА
.
Личното ми мнение: сегашните избори са отстъпление от демократичните процедури в САЩ. Дано то да не се повтори отново.
Прогноза за победителя в тази пропагандна, изборна и съдебна мъгла вече е глупаво и тъпо да се дава.
Както посочих в пост, че за всеобща изненада електоралният кръг около Републиканската партия по редица белези и факти изглежда не е подкрепил изцяло и според очакванията Доналд Тръмп, вкл. и част от твърдия електорат в средната класа и сред най-богатите. Същия феномен вече се забеляза и при демократите. Това е реалното обяснение за толкова оспорваната борба в цели седем щата, вкл. и уж „сигурни“, което абсолютно никой, вкл. и аз не очаквах.
Единственото обяснение е ситуацията с пандемията, която влоши и ситуацията с икономиката.
.
Тъпо и глупаво е да се дава прогноза, понеже дори и освирепелите в подкрепата си за Байдън национални телевизии и медии се усетиха, че са отишли много далеч в пристрастията си. Днес те отказаха да излъчат словото на Джо Байдън както беше замислено – като „Реч на победата”. Наложи се то да бъде преработено с широко използване на „ще”и „когато” победим, за да бъде отразено от медиите.
.
ЗАЩО ОНОВА ТАМ Е ВАЖНО И ТУК, В БЪЛГАРИЯ
.
Двете партии и двамата кандидати имат коренно противоположни възгледи за въНшната политика на САЩ, за нейните приоритети и цели, с напълно различни икономически визии са и няма начин как това да не се отрази не само по света, но и в ЕС и у нас. Ясно е защо и в какви мащабни политически, финансови и икономически измерения.
.
Но аз ще посоча друго – например в зависимост от победата там според мен ще зависи и успехът или неуспехът на партиите на изборите у нас, дори и на тази на Цветанов (дори сегашните щатски избори са цвете в сравнение с помията на родните манипулации и фалшификации) Защото тук, в България винаги услужливо се навеждат по вятъра.

Най четени

Exit mobile version